تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت گلپایگانی (Golpayegani) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت گلپایگانی (به انگلیسی: Golpayegani) از سری فونت‌های نوستالژی و قدیمی است که مورد بازسازی قرار گرفته است و برای استفاده در صنعت تبلیغات، چاپ و وب فونت گزینه مناسبی است. این قلم در ۴ فرمت رایج TTF, EOT, WOFF و WOFF2 در دسترس است.

این فونت توسط حجت نورالهی و به سفارش استودیو دفتر در دو سبک ساده و بافت‌دار (گرانج) طراحی شده است. نسخه ای بازسازی شده بر اساس آثار بهزاد گلپایگانی (۱۳۱۷-۱۳۶۴) است که وی را یکی از مهم‌ترین و موثرترین پایه‌گذاران تایپوگرافی فارسی در تاریخ گرافیک ایران می‌شناسند.

در ادامه این نوشته از سایت دانلود فونت فونتچی، به نقد و بررسی فونت گلپایگانی خواهیم پرداخت؛ قلمی که با طراحی خاص خود می‌توانید از ان در کارهای گرافیکی حوزه تبلیغات یا صنایع چاپ به‌ویژه چاپ جلد کتب استفاده کنید که بهترین اثرگذاری را در این دو حوزه دارد.

بررسی و دانلود فونت گلپایگانی (Golpayegani)

پیش از هر چیزی بد نیست نگاهی به تاریخچه ایجاد این قلم بپردازیم. بهزاد گلپایگانی، طی سال‌های فعالیتش در «انتشارات فرانکلین»، برای اولین بار مجموعه‌ای از طرح جلدها را بر پایه تایپوگرافی طراحی کرد. وی نوشته‌های آثارش را از روی حروف «سیاه» (زَر) الگوبرداری می‌کرد. در طی فرآیند طراحی، تناسبات و شکل حروف دگرگون می‌شدند و در نهایت فرم‌هایی تازه پدید می‌آمدند.

فونتی که امروزه به نام «فونت زر» می‌شناسیم در دوران فعالیت وی (دهه‌های ۵۰، ۶۰ و قبل از آن) با نام حروف سیاه در وزن‌های ۱۲، ۲۴، ۳۶، ۴۸ و ۷۲ پوینت شناخته میشد. در دهه ۷۰ با ورود رایانه به ایران و نشر دیجیتال، واژه نامه سینا به زر تغییر نام پیدا کرد.

برای بازسازی «فونت گلپایگانی» حروفی که در این فرآیند بیشتر دچار دگرگونی (Deformation) شده بودند، استخراج شده و در ترکیب نهایی قرار داده شدند.

سبک طراحی و وزن فونت گلپایگانی

سبک طراحی این فونت بر اساس خط نسخ است. حروف دارای وزن بولد و نسبتا سیاه هستند که با توجه به فواصل نامنظمی که در سرتاسر بخش‌ها برای حروف وجود دارد، شاهد فونتی نسبتا فشرده و درشت هستیم.

تناسب حروف فونت گلپایگانی در مقایسه با فونت سیاه زر، تغییرات عمده‌ای داشته است که از جمله آنها فشرده‌تر شدن حروف، چسبیدن کلاه حرف «آ» به الف، ریزتر شدن چشمی‌ها و دخالت بیشتر خط نسخ در دندانه‌ها از جمله این موارد هستند.

این فونت در ۴ فرمت استاندارد TTF, EOT, WOFF و WOFF2 در دو سبک معمولی و بافت دار ساخته شده است که می‌توانید متناسب با نیاز خود از آنها در انواع سیستم عامل یا وب فونت استفاده کنید. البته ذکر این نکته ضروری است که سبک بافت‌دار این قلم صرفا دارای فرمت TTF است.

پشتیبانی کامل از زبان فارسی و عربی

فونت گلپایگانی از دو زبان فارسی و عربی پشتیبانی کاملی دارد. این قلم که بر اساس آثار به‌جای مانده از بهزاد گلپایگانی طراحی شده، تمامی حروف مشترک این دو زبان را داشته و در حروفی همچون «ك، ي، ة، ؤ، ئ» عربی که متفاوت از زبان فارسی هستند، گلیف‌های اختصاصی را پشتیبانی می‌کند.

با اینکه کلیه حروف بر اساس رسم خط فارسی هستند که می‌تواند برای استفاده در سایر زبان‌های کردی و ترکی نیز مناسب باشد؛ اما ممکن است هنگام استفاده از برخی ترکیبات و حروف نامنظمی هایی برای این زبان‌ها وجود داشته باشد. ولی در حالت کلی پشتیبانی از این دو زبان را به لطف یکسان بودن رسم خط نیز پشتیبانی می‌کند.

اعراب در این قلم نیز استاندارد بوده و هنگام قرارگیری در کنار سایر اعراب نمایشی مثل تشدید، همزه و سکون موجب به‌هم ریختگی حروف یا چسبیدن اعراب اصلی به حروف قبل و بعد نخواهد شد.

علاوه بر این، اعداد فارسی و عربی متناسب با زبان انتخابی پشتیبانی می‌شود. اعدادی مثل «٤٥٦» عربی که در مقایسه با اعداد «۴۵۶» فارسی که ظاهری متفاوت دارند در این قلم پیاده‌سازی شده و دارای گلیف استاندارد خود هستند تا موجب ناهماهنگی متن شما برای زبان دیگر نشود.

مناسب حوزه تبلیغات و چاپ

همانطور که در جای‌جای این نوشته ذکر کردیم، بهترین کاربرد فونت گلپایگانی برای صنعت تبلیغات و چاپ است. از این فونت، خصوصا سبک گرانج می‌توانید در حوزه تبلیغات فیزیکی در بیلبوردهای شهری و تابلوهای اعلان استفاده کنید تا کلمات کلیدی که نیازمند درگیر کردن ذهن مخاطب است را با این قلم تایپ کنید.

علاوه بر این می‌توانید در صنعت چاپ، خصوصا طراحی جلد کتاب از این قلم که وزن بولد و سیاهی دارد استفاده کنید که به توجه بیشتر مخاطب برای خرید چنین کتاب‌هایی منجر خواهد شد. کاربردهای این قلم محدود به این موارد نیست؛ اما با توجه به تاریخچه و حس نوستالژی که دارد بهترین اثر را در چنین مواردی از خود برجای خواهد گذاشت.

از جمله دیگر کاربردهای این قلم می‌توان به ساخت انواع پوستر به‌ویژه پوستر موسیقی و فیلم اشاره کرد که با تم قدیمی و نوستالژی باشند.

استفاده و نصب فونت گلپایگانی در سایت

نسخه‌های woff این قلم برای استفاده در فونت سایت مناسب هستند. با دانلود فونت گلپایگانی فرمت woff و نصب آن بر روی سایت می‌توانید از این قلم با وزن بولد و سیاه در بخش‌هایی همچون عنوان مطالب، تیترها، کادرهای رنگی و نقل قول یک سبک متفاوت را از نظر خوانایی برای مخاطبان ایجاد کنید.

این فونت برای استفاده در متن‌های کوتاه و عناوین مناسب است. از همین‌رو وزن متفاوت این قلم در مقایسه با فونت کلی سایت که وزن معمولی دارد، موجب جلب توجه در این بخش‌ها شده و نگاه مخاطب را بیشتر درگیر خواندن خواهد کرد.

خصوصا اینکه در سایت‌های فروشگاهی نیز می‌توانید با طراحی اسلایدر و بنر با استفاده از ساختار بافت‌دار این قلم، تفاوت بیشتری را قائل شوید تا مخاطبان را درگیر بررسی محصولات خود کنید.

استفاده از چنین قلم‌های ترکیبی در سایت که یک فونت ضخیم و معمولی را ایجاد کنند، به دلیل نوع تفاوتاولیه از نظر وزن و ظاهر باعث جلب توجه مخاطب می‌شوند. حتی اگر مخاطب دقیقا در حال مطالعه نوشته نباشد، صرفا نگاه سرسری به متن محتوا و وزن متفاوت باعث جلب توجه خواهد شد. خصوصا در سایت‌هایی با محتوای بلند که به خواننده در خوانش بهتر و گم نشدن بین پاراگراف‌های مختلف نیز کمک خواهد کرد.

دانلود فونت گلپایگانی با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت گلپایگانی ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. این قلم در ۴ فرمت استاندارد که برای استفاده در انواع سیستم عامل، نرم‌افزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ و اینشات، ویرایشگر متن مانند ورد، فونت سایت و فونت موبایل هستند در دسترس قرار دارد.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت گلپایگانی دسترسی داشته و می‌توانید هر دو سبک این قلم را دریافت کنید. البته فراموش نکنید که فرمت بافت‌دار گرانج این قلم فقط در فرمت TTF ارائه شده است که برای محیط نرم‌افزاری می‌توانید از آن استفاده کنید.

کاربر گرامی؛ فونت گلپایگانی رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت گلپایگانی به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Golpayegani هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *