تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

دانلود رایگان فونت ایران خوارزمی (Iran Kharazmi)

هاست و دامنه فراسو

سحر خوارزمی؛ خطاط خوش ذوقی است که دارای لیسانس گرافیک است و فونت ایران خوارزمی (Iran Kharazmi) را که بیشتر با نام فونت خوارزمی شناخته می‌شود طراحی کرده است. این فونت رایگان در یک وزن معمولی (Regular) ساخته شده است که علاوه‌بر زبان فارسی، از زبان عربی همراه با اعراب کامل و زبان انگلیسی نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین امکان استفاده از اعداد با تایپ فارسی را در این فونت دارید.

طراح این فونت آن را در قالب یک پروژه دانشجویی در ۹۲ تا ۹۳ و زیر نظر مسلم ابراهیمی طراحی کرده است که آخرین بار در آذر ماه سال ۱۴۰۱ مشکلات موجود در آن رفع شده است که آخرین نسخه آن فعلا ۲.۰ است. برای دانلود رایگان فونت خوارزمی کافی است به انتهای این نوشته مراجعه کنید. در ادامه به نقد و بررسی این فونت در سایت فونتچی می‌پردازیم.

دانلود رایگان فونت ایران خوارزمی

معرفی و بررسی فونت ایران خوارزمی (Iran Kharazmi)

فونت ایران خوارزمی بر پایه خانواده فونت ایران طراحی شده است. ضمن پشتیبانی کامل از زبان فارسی، از زبان عربی همراه با کلیه اعراب و زبان انگلیسی هم با ساختاری مناسب بر پایه سن‌سریف پشتیبانی می‌کند.

در نسخه بهبود یافته این فونت برای زبان عربی و سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای، کلیه حروف و اعراب از قابلیت تکمیل گلیف برخوردار هستند. همچنین از حروف با اعداد فارسی برای زبان فارسی و حروف با اعداد عربی برای زبان عربی که در آن اعداد ۴ و ۶ متفاوت هستند فراهم شده است.

نوشته های مشابه

برای زبان‌های لاتین نیز پشتیبانی از زبان انگلیسی فراهم شده است که بدون نیاز به تغییر قلم می‌توانید با همان فونت خوارزمی محتوای خود را ایجاد کنید.

دانلود فونت خوارزمی رایگان

مزایای فونت خوارزمی

طراحی کلی این فونت به شکلی است که منحنی، شکستگی‌ها و حروف دارای ضخامت یکسان نیستند. اما تا جای ممکن سعی شده طوری ضخامت‌ها طبقه‌بندی شود که خوانایی فونت در حد ایده‌آل حفظ شود و همچنین همین ویژگی به‌عنوان نقاط ضعف و قوت در این فونت باعث بهبود رابط کاربری و خوانایی فونت گردد. برش‌های این فونت بیش از حد گرد و نوک تیز نیستند.

یکی دیگر از مزایای فونت Iran Kharazmi این است که ساختاری که برای ضخامت و وزن دادن به کلیه حروف برای آن در نظر گرفته شده، باعث شده تا در کمترین مقدار مساحت بتوان بزرگ‌ترین نوشته را با ضخامت بالا و پوشش زیاد ایجاد کرد. از همین‌رو می‌توان گفت که این فونت می‌تواند برای مطبوعات و طراحی گرافیکی گزینه مناسبی باشد.

از دیگر مزایای فونت ایران خوارزمی می‌توان به نهایت ضخامت و فشردگی اشاره کرد که در نسخه بولد شما را از برش زدن متن، تغییر جایگاه نقطه‌ها و جابه‌جا کردن حروف بی‌نیاز خواهد کرد. بنابراین اگر بخواهیم یک نگاه کلی به مزایا و ویژگی‌های این فونت داشته باشیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مناسب متن، مطبوعات، تبلیغات و طراحی گرافیکی
  • فونت فارسی بر پایه خانواده فونت ایران و مناسب برای زبان فارسی
  • هماهنگی کامل و عالی با زبان‌های عربی و انگلیسی بر پایه سن‌سریف
  • پشتیبانی کامل از اعداد فارسی، عربی و انگلیسی بر پایه صفحه کلید سیستم‌عامل
  • پشتیبانی کامل از اعراب گذاری در زبان‌های عربی و خاورمیانه‌ای همراه با کاراکترهای خاص
  • دارای یک وزن معمولی (Regular) با فرمت ttf. مناسب برای استفاده در انواع نرم‌افزار موبایل و دسکتاپ
  • رعایت کامل فواصل و خطوط در بخش‌های تحتانی، فوقانی و شکستگی‌های فونت که دارای منحنی و شکستگی ملایمی هستند
  • و…

فونت ایران خوارزمی با توجه به وزن و ضخامتی که به متون می‌دهد می‌تواند انتخاب بسیار عالی برای سرتیترها باشد. خصوصا سرتیترهای مورد نیاز در مطبوعات، مجلات و روزنامه‌ها که باعث می‌شود ضمن افزایش خوانایی توجه کاربر را به‌خود جلب نماید.

این فونت را می‌توانید با ترکیب کردن در کنار سایر فونت‌های مناسب متن همچون ایران سنس، وزیر و ده‌ها فونت فارسی دیگر استفاده کرده و بهترین خروجی را از آن کسب نمایید.

دانلود فونت ایران خوارزمی (Iran Kharazmi) آخرین نسخه ۲.۰

آخرین نسخه فونت ایران خوارزمی که در سایت سازنده به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته ۲.۰ است که در آذر سال ۱۴۰۱ به این نسخه ارتقا یافته و مشکلات آن برطرف شده است.

برای دانلود رایگان فونت خوارزمی کافی است روزی دکمه زیر کلیک کرده و این فونت رایگان را در وزن معمولی با فرمت TTF. با قابلیت پشتیبانی از زبان، اعراب و اعداد در زبان‌های انگلیسی، عربی و فارسی دریافت نمایید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *