تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت یکتا (Yekta) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت یکتا (Yekta) فونتی نمایشی و تزئینی است که ساختاری کاملا هندسی دارد و از آن می‌توان برای موضوعات فرهنگی یا تبلیغات محیطی استفاده کرد. این فونت با الهام گرفتن از خطوط اسلیمی ساخته شده است که توسط وحید یعقوبلو طراحی و امین عابدی توسعه نرم‌افزاری آن را انجام داده است.

در فونت یکتا از سبک طراحی اینلاین (in-line) استفاده شده است که ساختار حروف به صورت دوخطی هستند و در یکی از وزن‌ها از زوائد تزئینی استفاده شده است. همین زوائد این فونت را به فونت اسلیمی ایرانی نزدیک‌تر کرده و باعث شده که در طراحی‌هایی که برای کارهای گرافیکی و فرهنگی انجام خواهید داد نشان از اصالت و ایرانی بودن دیده شود.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت یکتا خواهیم پرداخت؛ فونتی که ضمن داشتن ساختاری هندسی، از نقاط گرد و حروف جایگزین متعددی پشتیبانی می‌کند.

دانلود رایگان فونت یکتا

معرفی و بررسی فونت یکتا (Yekta)

قلم یکتا دارای تزئیناتی است که تداعی کننده‌ی نقوش اسلیمی است؛ همین باعث شده که با وجود هندسی بودن حال و هوای کاملا ایرانی داشته و مناسب موضوعات فرهنگی باشد. با دیدن این فونت ناخودآگاه به یاد نقوش تاریخی و اسلیمی در شهرهای تاریخی ایران همچون اصفهان و شیراز خواهید افتاد که اگر خاطرات سفر به آنها را داشته باشید، در ذهن شما تداعی خواهند شد.

استایل و وزن فونت یکتا

استایل کلی فونت یکتا بر اساس خطوط اینلاین طراحی شده است. از همین‌رو خبری از وزن فونت‌های رایج همچون نازک تا ضخیم در این فونت نیست و مشخصه این فونت از نظر تنوع وزنی با دو نام Yekta و Yekta-S شناخته می‌شود.

در وزن یکتا که نسخه معمولی و اولیه آن است شاهد استفاده از زوائد تزئینی در بخش‌های مختلف حروف خصوصا شکستگی‌ها، ابتدا و انتها، منحنی‌ها و نواحی نزدیک به چشمی‌ها هستیم. در حالی که در فونت Yekta-S این زوائد به‌طور کلی حذف شده و همان ساختار اینلاین فونت باقی مانده است.

دانلود فونت یکتا اس و معمولی

از همین جهت می‌توانید از این دو سبک فونت یکتا برای طراحی استفاده کنید. اگر محتوای شما جنبه تزئین دارد و می‌خواهید که طرحی نزدیک‌تر به خطوط اسلیمی داشته باشید، می‌توانید از این تزئینات استفاده کنید؛ در غیر این‌صورت از ساختار خطی استفاده کنید.

در بسته دانلود فونت یکتا فایل‌ها با فرمت TTF ایجاد شده‌اند که برای استفاده در انواع سیستم عامل، نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن قابل استفاده هستند. هر دو فونت تزئینی و ساده یکتا، در این فرمت فایل بوده و از سایر فرمت‌ها پشتیبانی نمی‌کند. از این فرمت می‌توانید در هر نرم‌افزاری که پشتیبانی کاملی از زبان فارسی و عربی دارد بهره ببرید.

ویژگی و امکانات فونت Yekta

فونت یکتا با وجود ساختمان و ساختاری کاملا هندسی که دارد، برای موضوعات تبلیغی، ادبی، هنری، فرهنگی و مذهبی انتخاب مناسبی است. به جرئت می‌توان گفت که این فونت در بین تمامی فونت‌های هندسی که الهام گرفته از طرح‌ها و نقوش تاریخی باشند، در جایگاه اول از این نظر کاربرد قرار می‌گیرد و کمتر طراحانی مایل هستند تا از دیگر فونت‌های هندسی در چنین حوزه‌ای استفاده کنند.

پشتیبانی از زبان عربی و انگلیسی

فونت فارسی یکتا محدود به این زبان نبوده و از زبان‌های عربی و انگلیسی نیز پشتیبانی کاملی دارد. در هر دو زبان ساختار فونت همان ساختار خطی است که می‌توانید از هر دو سبک ساده اینلاین یا تزئینی دارای زوائد استفاده کنید.

در فونت یکتا عربی جدا از تایپ حروف که بر اساس رسم خط فارسی هستند، حروفی همچون «ه، ی» دارای ترکیب دو نقطه در زیر و بالا هستند که در زبان عربی به همین شیوه نوشتاری استفاده می‌شوند. همچنین اعراب گذاری در این فونت نیز در استاندارد بین المللی رعایت شده است.

به عنوان مثال در کلمه‌ای مانند «حدّ» که دارای تشدید و کسره باشد، در فونت یکتا ترکیب دو اعراب «تشدید و کسره» یا تشدید با سایر اعراب‌های کسره، ضمه و تنوین‌دار، به صورت یکپارچه در زیر هم قرار می‌گیرند و اینطور نیست که تشدید در بالا باشد و اعرابی پایین، جدا از تشدید در زیر حروف قرار بگیرند.

فونت یکتا عربی

پشتیبانی از اعداد در فونت یکتا هم بر اساس ساختار هر زبان است؛ مثلا در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» دارای ظاهر متفاوت‌تری نسبت به زبان فارسی هستند، دارای گلیف اختصاصی خود هستند.

یکتا از زبان انگلیسی نیز با همان ساختار خطی و اینلاین تزئینی پشتیبانی می‌کند که می‌توانید در متون دو زبانه خود از این فونت بهره‌مند شوید.

دارای حروف و ترکیبات جایگزین متنوع

ویژگی دیگر فونت یکتا، پشتیبانی از حروف و ترکیبات متنوع است. در این فونت حروف و ساختارهایی همچون «ـهـ، ـه، هـ، ـی، ـن، سـ، شـ» این امکان را دارند که بتوانید آنها را در بخش‌های مختلفی همچون ابتدا، میانه یا انتهای کلمات در چند حالت مختلف تایپ کنید.

حروف جایگزین فونت یکتا
ترکیبات جایگزین در فونت یکتا فارسی

این ترکیبات جایگزین در متن‌هایی که با هدف تبلیغات هستند یا اینکه در کارهای فرهنگی و هنری نیاز است برخی کلمات را در کانون توجه مخاطب قرار دهید کاربردی هستند و می‌تواند اثرگذاری از این نظر روی مخاطب داشته باشد.

این ترکیبات محدود به موارد ذکر شده نبوده و در سایر حروف مانند «ک، گ، ر، ف» و دیگر حروف نیز امکان استفاده از آنها را دارید. به کمک فایل راهنمای موجود در بسته دانلود فونت یکتا می‌توانید چگونگی استفاده از هر یک از این ترکیبات را مطالعه کرده و در نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن که چنین قابلیتی را دارند از آنها استفاده کنید.

گلیف تزئینی فونت یکتا

دارای گلیف های تزئینی و نقطه گرد

همانطور که ذکر کردیم فونت یکتا دارای دو نسخه اینلاین خطی و اینلاین تزئینی است. در هر دو نسخه جدایی از اینکه کاراکترها و سمبل‌های خاص پشتیبانی می‌شوند، از برخی از انها با توجه به ظاهری که دارند می‌توانید به عنوان یک گلیف تزئینی استفاده کنید.

خصوصا برای حالتی که این کاراکترها با نسخه تزئینی فونت هماهنگ‌تر بوده و ساختاری کاملا اسلیمی و اصیل ایرانی را به محتوا ساخته شده با این فونت در اختیار شما قرار خواهند داد. از جمله این کاراکترها می‌توان به استفاده از ستاره و دیگر کاراکترهای رایج اشاره کرد.

همچنین اگر به دنبال یک فونت نقطه گرد هستید، یکتا در دسته این فونت‌ها قرار می‌گیرد که فونت حروف برای زبان فارسی و عربی به صورت گرد و ظاهر اینلاین توخالی است.

مناسب موضوعات فرهنگی و هنری

بهترین کاربرد فونت یکتا برای استفاده در صنعت چاپ، کتاب و مجله، تبلیغات و حوزه‌هایی که نزدیک به کارهای فرهنگی و هنری باشند است. از این فونت می‌توانید در پروژه‌های دانشجویی و مطالعاتی که در گروه تاریخ و فرهنگ ایرانی قرار دارد استفاده کرده و از اثرگذاری آن بهره ببرید.

با توجه به سبک و استایل این فونت در قالب دو ساختار اینلاین ساده و تزئینی می‌توانید به صورت ترکیبی از آن استفاده کنید. خصوصا اینکه در استفاده برای زبان عربی و انگلیسی نیز کاملا ساختار هماهنگی دارد.

دانلود فونت یکتا فارسی و انگلیسی

دانلود فونت یکتا با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت یکتا ورژن ۲.۲ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده و مشکلات و ایرادات جزئی ضمن افزوده شدن یک سبک دیگر صورت گرفته است. با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لینک دانلود فونت یکتا دسترسی داشته و این فونت را با فرمت TTF در هر دو ساختار نوشتاری دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت یکتا رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت یکتا به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت یکتا هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *