تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت آریا وریبل (Aria)

هاست و دامنه فراسو

فونت آریا (به انگلیسی: Aria) قلمی خانواده‌دار در گروه فونت‌های وریبل با امکان تغییر وزن است که از 5 زبان مختلف پشتیبانی می‌کند و امکان استفاده از ترکیبات و حروف جایگزین متعددی را نیز دارد. از این قلم می‌توانید برای متن‌های کوتاه تا بلند در موضوعاتی همچون وب، مطبوعات و روزنامه، تبلیغات و طراحی رابط کاربری استفاده کنید.

این قلم برخلاف سایر فونت‌های فارسی توسط دو طراح در قالب یک پروژه مشترک طراحی و توسیعه داده شده است. امید امامیان و کامیاب جعرفی که از زمستان ۱۳۹۹ تا پاییز ۱۴۰۰ قریب به ۹ ماه روی این پروژه کار کرده‌اند که در سبک خط نسخ ساخته شده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت آریا خواهیم پرداخت؛ قلمی که به سبک نسخ معاصر با ترکیبات، حروف جایگزین، امکانات متعدد اپن‌تایپ و فونت متغیر ارائه شده است.

دانلود رایگان فونت آریا

بررسی و دانلود فونت آریا حرفه ای (Aria)

رسیدن به یک زبان مشترک در طراحی تایپ‌فیس کاری بسیار سخت و دشوار است؛ خصوصا وقتی صحبت از دو طراح با نگاه‌ها و سبک متفاوت باشد. اما در قلم آریا چنین اتفاقی رخ داده است.

سبک طراحی و وزن فونت آریا

فرم حروف و اسکلت کار در فونت آریا بر اساس خط نسخ است. اما در مورد کاربرد در هر دو رسانه (وب و چاپ) سعی شده تا نتیجه‌ی قابل قبولی داشته باشد و از تمام زبان‌های خط (script) عربی پشتیبانی کند. هرکدام از وزن‌ها با توجه به استفاده و کاربرد همان وزن بازسازی شده و حروف مرکب و جایگزین کاملی را به نمایش گذاشته است.

این قلم ساختاری بسیار نرم، لطیف و دوستانه دارد که هرچه به سمت وزن‌های سنگین‌تر پیش بروید، برعکس لطافت خود را بیشتر از پیش به نمایش خواهد گذاشت. ۱۲ وزن مختلف در این قلم با همین رویه پیاده‌سازی شده است که همگی در قالب یک نسخه وریبل نیز در دسترس هستند.

از نظر فرمت نیز کامل بوده و شامل هر ۴ فرمت رایج TTF, EOT, WOFF و WOFF2 هستند که در دسته‌بندی مختلفی از نظر نسخه وریبل، مناسب برای وب، مناسب برای سیستم عامل، دارای اعداد هک شده فارسی و نسخه بدون حروف انگلیسی در پوشه‌بندی جداگانه قرار گرفته‌اند.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی آریا محدود به این زبان نبوده و با توجه به رسم خط فارسی چند زبان مختلف خاورمیانه‌ای دیگر، می‌توان در آنها نیز از این قلم استفاده کرد که ساختاری کاملا استاندارد و مطابق با هر زبان دارد.

زبان‌های عربی، کردی و اردو جزو این زبان‌ها هستند. حروفی که به صورت مشترک با فارسی یکسان است در قلم به صورت اشتراکی استفاده می‌شوند. سایر حروف با تفاوت جزئی مانند «ﮧ، ﮩ، ے» یا در زبان عربی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» مختص خود پیاده‌سازی شده‌اند.

فونت فارسی آریا حرفه ای

اعراب در هر زبان نیز متناسب با ساختار خود ایجاد شده و با قرارگیری در فاصله مناسبی در کنار حروف و یا اعراب همراه مانند همزه و تشدید قرار می‌گیرند که در قلم با ابعاد بزرگ و وزن‌های ضخیم زیبایی خود را از این نظر به‌رخ می‌کشند.

زبان دیگری که فونت آریا از آن پشتیبانی می‌کند انگلیسی است که تقریبا تلاش شده همان ساختار و طراحی نزدیک به فارسی را که حروف دارای زوائد جزئی و ضخامت بیشتر در زوایا، منحنی و خطوط قائم هستند را داشته باشد.

فونت انگلیسی آریا وریبل

پشتیبانی این فونت از زبان‌های متعدد بر اساس استاندارد بین المللی بوده و شامل کاراکترهای خاص نیز می‌شود. به‌ویژه اینکه برای زبان فارسی و عربی امکان استفاده از گلیف اختصاصی ریال برای درج قیمت فراهم است.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین خلاقانه

ویژگی دیگر این قلم پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین متعدد است که هم در وزن‌های معمولی جداگانه و هم در فونت وریبل آریا امکان استفاده از آنها را دارید. به عنوان نمونه حرف و ترکیب «ـی، ی» مشابه تصویر زیر در ۳ حالت مختلف قابل تایپ است که شکل خاصی را به کلمات ما خواهد داد.

حروف جایگزین فونت آریا

به‌ویژه اینکه حروف انتهایی مانند «س، ص، ض، ی» در انتهای کلمات قابلیت کشیدگی را در حالتی که یک ساختار موجی شکل را دارند قابل استفاده هستند که چگونگی استفاده از آن را می‌توانید با فایل راهنمای موجود در بسته دانلود فونت آریا بررسی کنید.

ترکیبات نیز در این بین به چشم می‌خورند که امکان تایپ چند حالت مختلف را به شما خواهد داد. برای نمونه در تصویر زیر می‌توانید ترکیبات «ـهـ، ـر» را با حالات مختلف تایپ کنید که به دیده شدن بیشتر کلمات کلیدی و جلب توجه مخاطب کمک بیشتری خواهد کرد. خصوصا اینکه برای این کلمات نسبت به ساختار دیگر کلمات در جمله‌تان، از وزن‌های سنگین استفاده کنید.

ترکیبات جایگزین فونت آریا

صد البته حروف جایگزین فونت آریا محدود به این موارد نبوده و می‌توانید از ساختارها و شکل‌های متنوع دیگری بر اساس فایل راهنما استفاده کنید.

وریبل فونت آریا با متغیر وزن و کشیدگی

ویژگی دیگر که این قلم خانواده‌دار را متمایز کرده است، پشتیبانی از نسخه وریبل است. این فایل فونت امکان استفاده از تمامی وزن‌ها، امکانات، اعداد و گلیف‌های تزئینی این قلم را در قالب یک فایل فونت کم حجم در اختیارتان قرار خواهد داد که با حجمی کمتر و در فرمت‌های مختلف در دسترس هستند.

از نسخه وریبل می‌توانید در سیستم عامل و وب سایت استفاده کنید. هرچند که استفاده از آن برای وب فونت بیشتر مورد توجه قرار دارد و دلیل آن هم حجم کمتر و بهینه آن است که لزومی هم به لود چند فایل مختلف با حجم بالاتر نیست.

دانلود فونت وریبل آریا

در فونت وریبل آریا می‌توانید با استفاده از متغیر Weight میزان وزن کلمات را بین بازه صفر که برابر با وزن Thin و مقدار ۹۰۰ که برابر با وزن Heavy است با استفاده از کدهای CSS برای وب و با استفاده از تنظیمات Open Type در نرم‌افزارهای گرافیکی کنترل کنید.

دانلود فونت آریا وریبل رایگان

متغیرهای دیگر این قلم هم مانند تصویر زیر به صورت SS01 و SWSH هستند که امکان تایپ کلمات را به صورت کشیده در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات در اختیارتان قرار خواهند داد که با استفاده از تنظیمات اپن‌تایپ در دسترس است.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و هم عرض

اعداد در فونت آریا ساختاری حرفه‌ای دارند به طوری که پیش از هر چیز متناسب با هر زبان هستند. یعنی در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» ظاهری متفاوت نسبت به اعداد فارسی «۴۵۶» دارند قابل استفاده است و بر اساس زبان صفحه کلید خود می‌توانید از این اعداد استفاده کنید.

اما ویژگی دیگر این قلم پشتیبانی از اعداد هک شده فارسی در نسخه مخصوص Farsi Digits است که در پوشه مخصوص به صورت اختصار فایل‌های این نوع فونت با پیشوند FD نامگذاری شده‌اند. این گروه از فایل‌های فونت آریا دارای اعداد فارسی هک شده هستند که حتی اگر اعداد را با زبان انگلیسی یا استفاده از صفحه کلید در بخش ماشین‌حساب تایپ کنید، همچنان فارسی تایپ خواهند شد.

اعداد فارسی هک شده فونت آریا

یک نسخه دیگر نیز با نام Non_English در بسته دانلود فونت آریا وجود دارد که جدای از اعداد فاقد حروف انگلیسی بوده و صرفا حروف فارسی را شامل می‌شود. این گروه از فونت نیز در پوشه‌ای با همین نام قرار دارند که برای استفاده در توسعه نرم‌افزاری مناسب هستند.

ویژگی دیگر این قلم برای اعداد تایم مونواسپیس (Mono Space) است؛ به این معنی که تمام اعداد از صفر تا ۹ دارای عرض یکسانی هستند.

اعداد فارسی و هم عرض در فونت آریا

زمانی که از این حالت فونت استفاده کنید، حتی عدد ۱ که نسبت به عدد ۳ فاقد دندانه بوده و عرض کمتری دارد، همان میزان فضا را اشغال خواهد کرد.

گلیف های تزئینی فونت آریا

دارای گلیف های تزئینی و اعراب

قابلیت دیگر فونت آریا پشتیبانی از گلیف‌های تزئینی و اعراب مخصوص زبان‌های خاص خاورمیانه‌ای است. همانطور که می‌دانید در دو زبان کردی و اردو، استفاده از برخی گلیف‌های تزئینی و اعراب به شکل‌های خاصی که جنبه تزئینی دارند بسیار رواج دارد.

برای این قلم در هر دو زبان این گلیف‌ها پیاده سازی شده است که می‌توانید بر روی حروف یا زیر حروف متناسب با هر زبان از آنها استفاده کنید.

مثلا در زبان اردو که استفاده از گلیف تزئینی «ط» بسیار رواج دارد یا در زبان کردی که گلیف تزئینی مشابه حرف «V» انگلیسی یا همزه روی حروف زیاد به چشم می‌خورد.

گلیف تزئینی فونت آریا

استفاده و نصب فونت آریا در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 فونت آریا برای استفاده در سایت ایجاد شده‌اند. اما از آنجا که این قلم خانواده‌دار دارای وزن زیادی است و از طرفی از نسخه وریبل هم پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از این نسخه که با همین فرمت و وزنی بسیار کمتر در دسترس است استفاده کنید.

دانلود فونت آریا برای سایت با فرمت woff

همانطور که در بالا اشاره شد، فونت متغیر آریا تمامی وزن‌ها، اعداد فارسی و انگلیسی و سایر امکاناتی که این قلم دارد را در قالب یک فایل پشتیبانی می‌کند که نصب همین یک فایل در سایت حتی حجمی کمتر از دو وزن این قلم را دارد.

این موضوع می‌تواند هم از نظر حجمی و هم از نظر کاهش تعداد درخواست HTTP روی سرعت سایت شما موثر باشد که پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد نصب فونت آریا در سایت را دارید، حتما از این نسخه استفاده کنید.

علاوه بر این‌ها، این قلم با توجه به تنوع حجمی که دارد در محیط نرم‌افزار و وب می‌توان با هدف فونت رابط کاربری هم از آن استفاده کرد که پیش از این نمونه آن را در فونت دماوند، فونت ایران سنس و فونت دانا مشاهده کرده‌ایم.

دانلود فونت آریا با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت آریا ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. از این قلم خانواده‌دار که ۱۲ وزن مختلف را در خود دارد می‌توانید در حوزه‌های مختلفی مثل تبلیغات، فضای دیجیتال و مطبوعات استفاده کنید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت آریا دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در بسته‌های متنوع در ۴ فرمت رایج TTF, EOT, WOFF و WOFF2 با پشتیبانی از نسخه وریبل، اعداد هک شده فارسی و نسخه بدون حروف انگلیسی دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت آریا رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت آریا به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Aria هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *