۵ درصد تخفیف بدون محدودیت ویژه کاربران سایت فونتچی

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

دانلود رایگان فونت بی لوتوس بولد و معمولی (B Lotus)

هاست و دامنه فراسو

فونت بی لوتوس یا لوتوس (به انگلیسی: B Lotus) جزو فونت‌های قدیمی فارسی است که در دهه ۷۰ توسط شرکت برنا رایانه طراحی شده است. این فونت به سبک ثلث است که با ترکیبی در کنار نسخ امروزی طراحی شده است. با دانلود رایگان فونت بی لوتوس می‌توانید از این قلم برای نامه‌های اداری یا صنعت چاپ استفاده کنید که در ادامه بیشتر آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فونت لوتوس آخرین آپدیت خود را در سال ۱۳۷۹ به ورژن ۲.۰۱ دریافت کرده است که در دو نسخه معمولی (Regular) و بولد (Bold) در دسترس است. در هر دو این وزن‌ها فونت بی لوتوس برای کامپیوتر و چه موبایل، با فرمت TTF در دسترس قرار گرفته است که ما در سایت فونتچی فرمت‌های دیگر را درون فایل دانلودی قرار داده‌ایم.

پیش‌نمایش و امکانات فونت بی لوتوس (B Lotus)

فونت بی لوتوس شباهت نزدیکی به قلم هم‌خانواده خود، یعنی فونت فارسی بی زر دارد؛ با این تفاوت که ظاهری استخوانی‌تر داشته و زوایای حروف و دندانه‌ها دارای ضخامت بیشتری در نقاط انتهایی هستند. چنین ساختار فونتی برای استفاده در صنعت چاپ و مطبوعات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. طوری که در متون روزنامه‌های دهه ۷۰ و ۸۰ به‌وفور استفاده از این فونت را برای بدنه اصلی مشاهده کرده‌ایم.

از آنجا که فونت B Lotus دارای دو وزن معمولی و بولد است، از این فونت می‌توان هم در عناوین با متون کوتاه و هم در متون طولانی استفاده کرد. چنین ترکیبی برای چاپ کتاب و مجلات نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و امروزه کتاب‌های زیادی با این قلم چاپ شده‌اند.

در طراحی فونت بی لوتوس فارسی از خط ثلث بهره برده شده است که در ترکیبات خود آثار نسخ نیز دیده می‌شود. دندانه‌های حروف دارای ظاهری استخوانی‌تر بوده و برای نمایشی‌تر کردن، در حروفی مثل «س، ش» دندانه اول نسبت به دندانه دوم و سوم دارای ضخامت و گودی بیشتری در بخش ابتدایی است. ساختار فونت هم کمی کشیده‌تر شده است.

با اینکه فونت فارسی b lotus از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند، اما با توجه به یکسان بودن حروف در سایر زبان‌های عربی و اردو، از این قلم برای حروف مشترک می‌توانید استفاده کنید. ولی فراموش نکنید که برخی حروف خاص در این زبان‌ها مانند «ك، ي» در عربی یا «ﮧ، ﮩ، ے» در اردو را پشتیبانی نمی‌کند.

در مقابل اعداد در فونت بی لوتوس بر اساس رسم‌خط عربی طراحی شده‌اند. به این معنی که اعداد «۰۴۵۶» فارسی به صورت عربی با ظاهر «٠٤٥٦» تایپ خواهند شد. شاید دلیل طراح نسبت به این مسئله این بوده باشد که اصالت فونت را که بر اساس ترکیبی از خط ثلث و نسخ است حفظ کرده باشد.

همانطور که در ابتدا اشاره شد، فونت BLotus دارای دو نسخه است. نسخه اول حالت معمولی فونت است که دارای وزن Regular بوده و می‌توانید از آن در متون بلند استفاده کنید. حالت دوم نیز نسخه ضخیم فونت با وزن Bold است که می‌توانید برای عناوین، تیترها یا هر جایی که لزوما نیاز به وزن ضخیم‌تر این قلم دارید استفاده کنید. هر دوی این وزن‌ها از حالت OutLine نیز پشتیبانی می‌کنند.

خوانایی فونت بی لوتوس در هر دو وزن مناسب است و اگر اندازه استانداری بر اساس صنعت مورد استفاده برای این فونت در نظر بگیرید، برای همگان خوانایی لازم را خواهد داشت. حروف به شکلی نرم و رسمی در کنار یکدیگر مرتب شده و با توجه به اینکه ساختار فونت کشیده است، می‌تواند در خوانش متون طولانی هم راحتی بیشتری برای خواننده ایجاد کند.

فونت بی لوتوس برای سایت و موبایل

اگر تمایل به استفاده از فونت بی لوتوس برای سایت دارید، می‌توانید از فرمت‌های WOFF این قلم استفاده کنید. این فرمت در مقایسه با TTF هم حجم کمتری دارد و هم اینکه توسط مرورگر سریع‌تر رندر می‌شود که موجب افزایش سرعت لود سایت خواهد شد.

برای نصب فونت بی لوتوس در وردپرس کافی است پوشه‌ای با نام fonts در مسیر قالب خود ایجاد کنید یا اینکه اگر این مسیر وجود دارد، فایل فونت‌ها را برای هر دو وزن بر اساس چیزی که در بسته دانلود فونت بی لوتوس در سایت فونتچی قرار دارد آپلود کرده و کدهای زیر را به فایل style.css یا rtl.css سایت خود اضافه کنید.

/* Blotus Custom Font by fontchi.com */
@font-face {
  font-family: 'BLOTUS';
  src: url('fonts/BLOTUS.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'BLOTUSB';
  src: url('fonts/BLOTUSB.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

اگر هم این فونت را پیش از این با نام دیگری در سیستم خود دارید، کافی است در خطوط ۴ و ۱۰ که مربوط به مسیر، نام و فرمت فونت است تغییرات لازم را ایجاد کنید. برای راهنمایی بیشتر در این خصوص می‌توانید به مقاله روش تغییر فونت سایت در وردپرس مراجعه کنید.

دانلود رایگان فونت بی لوتوس

برای دانلود رایگان فونت بی لوتوس کافی است روی دکمه زیر کلیک کرده و این فونت را در تمامی فرمت‌های استاندارد از سایت فونتچی با لینک مستقیم دریافت کنید. درون بسته دانلود فونت b lotus هر دو وزن بولد و معمولی برای تمامی فرمت‌ها قرار داده شده است.

همچنین به منظور راحتی بیشتر شما، علاوه بر فرمت اصلی TTF این فونت، سایر فرمت‌های EOT, OTF, WOFF و WOFF2 توسط فونتچی برای هر دو وزن قرار داده شده است.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *