۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت میخک رایگان و وریبل (Mikhak)

هاست و دامنه فراسو

فونت میخک (به انگلیسی: Mikhak) از دیگر قلم‌های دست نویس مناسب برای متون طولانی است که می‌توانید از آن در کارهای مختلف چاپ کتاب، فونت سایت، فونت تبلیغاتی و دیگر موارد که نیاز به یک فونت فانتزی دارید استفاده کنید.

این قلم در بهار ۱۳۹۶ توسط امین عابدی به سبک سنس طراحی شده است که به‌مروز آپدیت شده و ضمن رفع مشکلات جزئی، افزودن وزن‌های جدید نسخه وریبل فونت میخک نیز با پشتیبانی از متغیرهای گوناگون به آن افزوده شده است.

در ادامه این نوشته از سایت دانلود فونت فونتچی، به نقد و بررسی امکانات کامل فونت Mikhak پرداخته و با بررسی ویژگی‌هایی که این فونت در طراحی و سبک خود دارد خواهیم دید که برای چه محیط‌هایی مناسب خواهد بود.

بررسی و دانلود فونت میخک رایگان (Mikhak)

پروژه میخک یک قلم آزاد و کاملا رایگان است که برای استفاده در متون کوتاه تا بلند ساخته شده است. این فونت دست نویس رایگان از چندین زبان مختلف پشتیبانی می‌کند که می‌توانید از آن در پروژه‌های مختلف خود استفاده کنید. دست نویس بودن این قلم آن را به انتخاب خوبی برای کتاب‌های داستانی، به‌ویژه کودک و نوجوان تبدیل کرده که می‌توانید به عنوان فونت جلد کتاب گرفته تا فونت متن از آن بهترین استفاده را ببرید.

اگر به دنبال فونت دست نویس مشابه برای این قلم هستید، استفاده از فونت ایران سنس دست نویس می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

سبک طراحی و وزن فونت میخک

فونت میخک بر اساس خط سنس طراحی شده است. تمامی حروف در بخش‌های مختلف همچون دندانه‌ها، کشیدگی‌ها، چشمی‌ها و زوایا دارای انحنای بسیار نرم و دوستانه‌ای هستند. از همین‌جهت مهم‌ترین ویژگی فونت دست‌نویس را در قالب یک فونت فانتزی با خود به‌همراه دارند؛ چرا که از سبک نقطه‌گذاری گوناگونی نیز برخوردار است.

این فونت ضمن پشتیبانی از ۹ وزن مختلف نازک تا سیاه، از نسخه وریبل نیز پشتیبانی می‌کند که به شما این امکان را می‌دهد بدون نیاز به نصب چندین فایل مختلف تمامی وزن‌ها و همچنین ویژهایی متغیر فونت را در قالب یک فایل مجتمع داشته باشید.

در پایان فونت میخک از فرمت‌های TTF برای استفاده در انواع اپلیکیشن و سیستم عامل پشتیبانی می‌کند که برای استفاده در وب می‌توانید از فرمت WOFF2 که ساختاری با حجم بسیار کمتر و مناسب برای انواع مرورگر است استفاده کنید تا تاثیر چشمگیری هم در سرعت لود و رندر صفحات داشته باشد.

پشتیبانی از 5 زبان مختلف

فونت فارسی میخک محدود به این زبان نیست. به لطف رسم‌خط فارسی که در زبان‌های دیگر کردی و اردو به صورت اشتراکی می‌باشد، امکان استفاده از این قلم را دارید. تمامی گلیف‌ها و کاراکترهای مشترک بین این زبان‌های خاورمیانه‌ای موجود است. گلیف‌هایی هم که ساختاری متفاوت داشته یا تغییراتی جزئی دارند به صورت اختصاصی برای هر زبان پیاده‌سازی شده است که با تغییر زبان صفحه کلید قابل استفاده هستند.

به عنوان نمونه حروفی همچون «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی یا حروف «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو که ظاهری متفاوت نسبت به حروف فارسی دارند دارای گلیف اختصاصی هستند. همچنین گلیف برخی از این حروف در زبان اردو در کنار برخی گلیف‌های دیگر به عنوان حروف جایگزین در همه زبان‌های خاورمیانه‌ای قابل استفاده هستند.

اعراب در فونت میخک نیز متناسب با هر زبان پیاده‌سازی شده است. در زبان‌های اردو و کوردی که استفاده از گلیف‌ها و کاراکترهای تزئینی به‌وفور دیده می‌شود در این قلم رعایت شده است. می‌توانید به سادگی با استفاده از تنظیمات Open Type نرم‌افزارهای گرافیکی به آنها دسترسی داشته و استفاده کنید.

فونت Mikhak انگلیسی نیز همان ساختار دست نویس را به سبک فارسی در خود داشته و در تمامی وزن‌های ۹ گانه می‌توانید از آن استفاده کنید.

فونت وریبل میخک با 3 متغیر کاربردی

ویژگی دیگر فونت میخک همانطور که از ابتدا نیز به آن اشاره شد، پشتیبانی از نسخه وریبل یا همان متغیر است. با استفاده از فونت متغیر میخک به تمامی وزن‌های ۹ گانه این فونت در قالب یک فایل دسترسی خواهید داشت که همه زبان‌ها را شامل شده و علاوه بر این در بخش اعداد نیز رعایت شده است.

افزون بر همه این‌ها در نسخه وریبل امکان استفاده از ۳ متغیر مختلف را خواهید داشت که به ترتیب شامل تغییر سبک نقطه‌گذاری، تغییر وزن فونت و تغییر کشیدگی حروف است.

متغیر اول Dot Style است که به کمک آن می‌توانید از ۳ حالت نقطه‌گذاری مشابه تصویر بالا استفاده کنید. همانطور که می‌بینید به ترتیب امکان استفاده از سبک پیوسته، نقاط گرد و پیوسته جدا را در این قلم برای تمامی نقاط در اختیار خواهید داشت. این حالت نیز بین اعداد صفر تا ۳ قابل تغییر است.

ویژگی بعدی متغیر Weight است که می‌توانید وزن فونت را از بین وزن‌های ۹ گانه به دلخواه تغییر دهید. کمترین وزن شامل ۱۰۰ و بیشترین ۹۰۰ است که به ترتیب تمامی وزن‌های Thin تا Black را شامل می‌شود.

در پایان متغیر سوم Kashida است که می‌توانید با تغییر آن بین بازه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میزان کشیدگی حروف را تعیین کنید. چنین ساختاری از نظر سئو در طراحی سایت کمک می‌کند تا بدون نیاز به استفاده از کاراکترهایی نظیر Underline برای کشیده کردن حروف، با رعایت سئو محتوا از مقدار کشیدگی دلخواه خود برای متون استفاده کنید.

پشتیبانی کامل از اعداد فارسی و عربی

فونت میخک پشتیبانی کامل و استانداردی را در بخش اعداد مشابه با کاراکترهای اصلی هر زبان دارد. به‌طوری‌که با تنظیم صفحه کلید روی زبان‌های مختلف، اعداد نیز بر اساس استاندارد هر زبان تایپ خواهد شد.

اعداد «٤٥٦» عربی که ظاهری متفاوت نسبت به اعداد فارسی «۴۵۶» فارسی دارند گلیف اختصاصی خود را دارند که کافی است زبان صفحه کلید شما روی زبان عربی قرار داشته باشد تا این اعداد را تایپ کنید. همچنین از طریق منوی Glyphs نرم‌افزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ نیز می‌توانید به تمامی گلیف‌ها برای اعداد و حروف نیز دسترسی داشته باشید.

در بسته دانلود فونت میخک پوشه مخصوص در هر دو فرمت‌های TTF و WOFF2 برای فایل مخصوص اعداد فارسی هک شده نیز در اختیار قرار داده شده است. با نصب فایل فونت‌هایی که در پوشه FD قرار دارند، تمامی اعداد با هر زبان صفحه کلید که تایپ شود اجبارا دارای تایپ فارسی خواهد بود.

این گروه از فایل فونت مناسب کسانی است که می‌خواهند در محیط وب یا نرم‌افزاری از فونت استفاده کنند که تمایلی به استفاده از اعداد انگلیسی برای فونت ندارند. پیشتر در مطلبی با عنوان روش فارسی کردن اعداد به صورت تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در محیط‌های مختلف به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.

مناسب متون طولانی و اپلیکیشن

بهترین استفاده‌ای که فونت میخک دارد برای محیط‌هایی است که نیاز به یک فونت دوستانه داشته باشید. از همین‌رو از این فونت می‌توانید برای هر کاربردی همچون فونت عناوین، فونت متون، فونت فضای چاپ و دیجیتال استفاده کنید.

از آنجا که صنعت کتاب به‌ویژه کتاب داستانی حوزه کودک و نوجوان بیشتر از چنین فونت‌هایی با ساختار فانتزی استفاده می‌شود، فونت میخک می‌تواند برای استفاده در طراحی جلد کتاب گرفته تا فونت بدنه کتاب مناسب باشد.

علاوه بر این می‌توانید از این فونت برای تبلیغاتی که جنبه شعارهای تجاری داشته یا در بسته بندی محصولات، به‌ویژه محصولات خوراکی نیز استفاده کنید.

تفاوتی ندارد که از این فونت برای متن‌های کوتاه تا بلند استفاده کنید؛ در هر دو ساختار این قلم خوانایی لازم را داشته و بدون اینکه چشم خواننده خسته شود به مدت طولانی قابل خواندن است.

استفاده و نصب فونت میخک در سایت

فرمت‌های WOFF2 فونت میخک برای استفاده در فونت سایت پیاده‌سازی شده است که در نسخه وریبل نیز همین فرمت به چشم می‌خورد. این فرمت برای مرورگرها بهترین گزینه است؛ چرا که اولا دارای وزن بسیار کمی است و از سوی دیگر رندر آن توسط مرورگرها سریع‌تر صورت می‌گیرد که به افزایش سرعت سایت و لود سریع‌تر متن با فونت استفاده شده کمک شایانی خواهد کرد.

با نصب فونت وریبل میخک در سایت می‌توانید بدون اینکه نیاز باشد از چند فایل فونت برای وزن‌های مختلف معمولی و بولد استفاده کنید، می‌توانید صرفا یک فایل فونت را نصب کنید تا ضمن اینکه تعداد درخواست HTTP سایت برای لود فایل فونت کاهش پیدا می‌کند، به ویژگی‌های متغیر این فونت نیز دسترسی داشته باشید.

دانلود رایگان فونت میخک با لینک مستقیم

جدیدترین نسخه فونت میخک ورژن ۳.۴ است که با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید این قلم را از سایت فونتچی با لینک مستقیم دریافت کنید. در بسته دانلود فونت میخک تمامی وزن‌های نه‌گانه همراه با نسخه وریبل در دو ساختار پشتیبانی کامل از زبان‌های مختلف و نسخه مخصوص اعداد فارسی با پوشه جداگانه قرار داده شده است.

در این بسته همچنین فرمت‌های TTF و WOFF2 به تفکیک قرار داده شده که متناسب با نیاز خود می‌توانید در محیط‌های مختلف نرم‌افزاری، سیستم عامل و وب‌سایت از این فونت دست نویس استفاده کنید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *