تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت داراب (Darab) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت داراب (Darab) قلمی در گروه عنوان و مناسب تبلیغات است که با توجه به ساختار هندسی خود در گروه فونت‌های فشرده قرار می‌گیرد. این فونت حاصل جنب‌و جوش و تکاپوی زوایای قائم است که ساختار این فونت را تشکیل داده و مانند فونت آرتین فاقد زوایا و منحنی در بخش قائمه حروف است.

فونت داراب توسط امیرارسلان احمدی طراحی شده و شهرزاد اکبری این فونت مناسب عنوان را که در حوزه چاپ و تبلیغات، به‌خصوص برای طراحی انواع پوستر کاربردی است به فرمت فونت نرم‌افزاری تبدیل کرده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت داراب خواهیم پرداخت؛ قلمی که جزو معدود فونت‌های با قابلیت تنظیم ارتفاع بوده و ساختار آن بر اساس خطوط قائم تشکیل شده است.

دانلود رایگان فونت داراب

بررسی و دانلود فونت داراب (Darab)

با اینکه فونت داراب یک فونت قائم به‌نظر می‌رید که در منحنی حروف فاقد زوایا بوده و قلم متناسب با چرخش حروف با همان پهنا تغییر می‌کند، اما ساختاری مدن داشته و ضمن اینکه ایستا به نظر می‌رسد، رفتار آن با توجه به قابلیت تنظیم ارتفاع و فشرده‌سازی که از طریق آن در اختیار قرار می‌دهد کاملا پویا است.

نوشته های مشابه
فونت وریبل داراب

سبک طراحی و وزن فونت داراب

داراب فونتی کاملا هندسی است که با تاکید روی محور عمودی و پر کردن فضای منفی حروف ساخته شده است. به‌همین جهت دارای ساختاری کاملا عمود است که در نسخه وریبل امکان تنظیم ارتفاع متناسب با نیاز جدایی از قابلیت تنظیم وزن درون آن گنجانده شده است.

این فونت که دارای ۴ وزن Regular، Medium، DemiBold و Bold است، امکان تغییر ارتفاع حروف را در ۳ ارتفاع نیز خواهد داد. در نتیجه با فونتی سر و کار داریم که در مجموع امکان تایپ حروف را در قالب ۱۲ سبک با وزن‌های مختلف در اختیارمان قرار خواهد داد.

در بسته دانلود فونت داراب فایل‌های فونت با فرمت TTF که مخصوص استفاده در سیستم عامل و نرم‌افزار هستند گنجانده شده است. می‌توانید از این فرمت در انواع نرم‌افزار گرافیکی و ویرایشگر متن که پشتیبانی صحیحی از زبان فارسی دارد استفاده کنید. علاوه‌بر این فرمت‌های WOFF و WOFF2 نیز برای استفاده در وب‌سایت که حجمی بسیار کمتر نسبت به فرمت TTF دارند برای این قلم درنظر گرفته شده است.

پشتیبانی از 5 زبان مختلف

فونت فارسی داراب محدود به این زبان نبوده و از ۴ زبان مختلف دیگر که بر اساس رسم خط فارسی و لاتین هستند نیز پشتیبانی کاملی دارد. با توجه به یکسان بودن این حروف در دو دسته‌بندی زبان، می‌توان انتظار استفاده از آن را در سایر زبان‌ها را هم داشت؛ اما بدین‌صورت که پشتیبانی از سایر زبان‌ها کامل نبوده و فاقد برخی ترکیبات و گلیف‌ها است.

فونت داراب عربی و فارسی

در زبان عربی کلیه حروف فارسی به انضمام حروف عربی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» که تقاوت جزئی دارند جای داده شده است. همچنین کلیه اعراب این زبان نسخه عربی به شکل استاندارد درج شده است. برای مثال اعرابی که همراه با تشدید در حروف باشند، در کنار تشدید قرار می‌گیرند تا ساختار کلمات به‌هم خورده نبوده و درست‌نویسی رعایت شده باشد.

فونت کردی و اردو داراب
فونت انگلیسی Darab

زبان کردی و اردو هم که بر اساس همین رسم خط فارسی هستند در این قلم پشتیبانی شده و همراه با اعراب و گلیف‌های تزئینی است که به وفور روی حروف مختلف از آنها استفاده می‌شود.

در فونت انگلیسی داراب شاهد پیاده‌سازی همان مدل طراحی خطوط قائم هستیم که برای هماهنگی با حروف فارسی به صورت اختصاصی طراحی شده است. همچنین اعداد در حروف لاتین به شکل اختصاصی طراحی شده است.

در نسخه لاتین این فونت امکان تایپ برای زبان‌های غیر انگلیسی نظیر ترکی استانبولی و فرانسه نیز فراهم است؛ اما یک ایراد جزئی که وجود دارد این است که در برخی ترکیبات حروفی مثل «ı, ğ, ç, ü» که در این زبان‌ها ساختاری متفاوت دارند درست تایپ نشده و از ساختار این فونت پیروی نمی‌کنند که انتظار می‌رود این مسئله نیز در نسخه‌های آتی رفع شود تا امکان استفاده از این فونت برای زبان‌های ترکی استانبولی و سایر زبان‌های لاتین نیز فراهم شود.

دارای حروف و ترکیبات جایگزین متنوع

فونت داراب دارای ترکیبات حروف متنوعی است که امکان تایپ متفاوت برخی کلمات کلیدی درون محتوا را به شما خواهد داد. به کمک این ویژگی می‌توانید حروفی که از تایپ متفاوت پشتیبانی می‌کنند را بسته به نیاز خود در چند مدل مختلف تایپ کنید که شکل کلی جمله‌بندی را تغییر داده و زمانی که در کلمات مهم مورد استفاده قرار گیرند؛ خصوصا با هدف تبلیغات، می‌تواند موجب جلب توجه بیشتر شود.

برای نمونه همانطور که در تصویر متحرک زیر می‌بینید، حروف و ترکیبات «ـگ، ت، ن، هـ، ـه» دارای شکل متفاوتی برای تایپ هستند و بسته به اینکه در ابتدا، انتها یا میانه کلمات باشند امکان تایپ در چند ظاهر مختلف را به شما خواهند داد.

جایگزین حروف در فونت داراب

یا در نمونه دیگری مشابه تصویر متحرک پایین برای تایپ حروف «ه، ی» در میانه یا انتهای کلمات می‌توانید از دو یا چند ترکیب مختلف استفاده کنید.

حروف جایگزین «ه» و «ی» در فونت داراب

ترکیبات جایگزین فونت داراب محدود به این عبارات نبوده و در سایر حروف مثل «س، ش، ص، ض» نیز امکان استفاده از این ترکیبات را دارد. در بسته راهنمای دانلود فونت داراب تمامی لیست این حروف جایگزین همراه با شورت کدها و روش استفاده از آنها در OpenType نرم‌افزارهای گرافیکی و محیط وب برای فرمت‌های WOFF درج شده است که می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

دارای اعداد فارسی هک شده و اعراب هر زبان

اعداد در فونت داراب از دو ساختار پشتیبانی می‌کنند که در بسته دانلود قلم داراب نیز روی این مسئله تاکید شده است. یعنی پوشه‌ای مخصوص اعداد فارسی وجود دارد که با نام FarsiDigits یا به اختصار FD نام فونت‌ها تعیین شده است.

تایپ اعداد در فونت داراب فارسی، انگلیسی و عربی

این گروه از فونت‌های داراب دارای اعداد هک شده فارسی هستند. یعنی زمانی که صفحه کلید شما روی زبان غیر لاتین قرار دارد یا اینکه از بخش صفحه کلید اعداد استفاده می‌کنید، هرچند که اعداد را انگلیسی تایپ می‌کنید اما به صورت فارسی تایپ خواهند شد. دلیل آن هم جایگزینی گلیف اعداد فارسی در نسخه لاتین است.

جدایی از این فونت داراب برای اعداد زبان عربی «٤٥٦» از همان ساختار استاندارد این زبان پشتیبانی می‌کند و این اعداد زمانی که صفحه کلید روی نسخه عربی باشد، به جای «۴۵۶» فارسی با همان ساختار عربی تایپ خواهند شد.

اعراب نیز در این زبان پشتیبانی کاملی دارند و بر اساس استاندارد بین المللی برای هر زبان مثل عربی، کردی و اردو پیاده سازی شده است. اعراب تزئینی هم که نقش اصلی در زبان کردی دارند در این فونت پیاده‌سازی شده است.

فونت متغیر داراب و قابلیت تنظیم ارتفاع

فونت متغیر یا همان فونت وریبل داراب از دیگر ویژگی‌های این فونت است که بر خلاف بسیاری از فونت‌ها که امکان متغییر کردن فونت را بر اساس وزن و فاصله حروف دارند، این فونت علاوه بر تغییر وزن امکان تغییر ارتفاع فونت را نیز به شما می‌دهد.

از آنجایی که طراحی قلم داراب بر اساس خطوط قائم صورت گرفته، ایده تغییر ارتفاع فونت یک ویژگی کاربردی بود که روی این فونت پیاده‌سازی شد. با تغییر ارتفاع فونت، حروف در هر ابعاد و اندازه‌ای که باشند؛ امکان فشرده سازی را نیز در اختیار شما قرار خواهند داد.

تنظیم وزن و ارتفاع فونت متغیر داراب

از همین جهت می‌توانید در طراحی پوسترها و تصاویر با این فونت، کلماتی که می‌خواهید ظاهری متفاوت داشته و روی آنها تاکید کنید را با تغییر وزن و ارتفاع بیشتر در معرض نمایش قرار دهید. خصوصا اینکه امکان استفاده از حروف و ترکیبات جایگزین را برای تاکید بیشتر روی این موضوع در اختیار دارید.

مناسب طراحی پوستر و کارهای گرافیکی

بهترین کاربرد فونت داراب در طراحی گرافیکی است. از طراحی انواع پوستر فیلم، سریال و موسیقی گرفته تا طراحی بنرها و اسلایدرهای تبلیغاتی که می‌توانند در محیط واقعی بیلبوردهای درون شهر و فضای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد فونت داراب برای طراحی پوستر

ساختار متفاوت این فونت که با استفاده از خطور قائم بدون منحنی‌های با زاویه خاص طراحی شده، شکل خاصی به محتوا شما خواهد داد که نشان از مدرن بودن، استواری و قدرت در عین ظرافت را دارد.

این فونت کنتراست بسیار بالایی با توجه به وزن‌ها و سبک‌های پشتیبانی شده دارد که می‌تواند در حوزه تبلیغات نقش بسیار موثری روی بازاریابی و فروش محصولات شما داشته باشد.

استفاده و نصب فونت داراب روی سایت

نسخه‌های WOFF فونت داراب مخصوص استفاده در وب فونت هستند. از این فونت در سایت می‌توانید به عنوان فونت عناوین استفاده کنید تا ساختار نوشته‌های شما در عناوین کوتاه متفاوت از فونت بدنه کلی سایت باشد.

بهترین بخش‌هایی که از این فونت می توانید در وب فونت استفاده کنید، اسلایدرها، عنوان مطالب، تیترهای H و بخش‌هایی همچون نقل قول یا کادرهای رنگی هستند که می‌توان برای جلب توجه بیشتر کاربر از آن استفاده کرد.

فونت داراب با توجه به ساختاری که دارد و جزو گروه فونت‌های فشرده و فونتی با ارتفاع زیاد دسته‌بندی می‌شود، برای استفاده در متن‌های بلند مناسب نبوده و خوانایی لازم را از این جهت نخواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود فقط برای متون کوتاه و عناوین از این فونت استفاده کنید.

استفاده از نسخه وریبل این فونت در اسلایدرها، به‌ویژه برای فروشگاه‌های اینترنتی امکان مانور بیشتری را از نظر تعیین ضخامت و ارتفاع حروف خواهد داد که باعث جلب توجه بیشتر کاربر شده و روی آنها برای خرید و مشاهده محصولات کلیک خواهد کرد.

فونت انگلیسی داراب

دانلود فونت داراب با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت داراب ورژن ۱.۱ است که در آبان ۱۴۰۱ آپدیت شده و ایرادات جزئی در آن برطرف گردیده است. می‌توانید با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت داراب دسترسی داشته و آن را در ۴ وزن و ۳ استایل از نظر ساختار ارتفاع، با فرمت‌های TTF، WOFF و WOFF2 دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت داراب رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت داراب به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت داراب هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *