تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت هستی (Hasti) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت هستی (به انگلیسی: Hasti) یک فونت جدید برگرفته از خط نستعلیق بازاری است که با ایجاد تغییراتی از نظر فشردگی، افزایش وزن و همچنین خطوط استنسیل رشد و پرورش داده شده تا در نهایت به این فونت زیبایی که می‌بینیم تبدیل شود. این قلم با توجه به ظاهر و ساختاری که دارد، مناسب عناوین، کارهای گرافیکی تبلیغاتی و نمایشی است.

مسلم ابراهیمی طراحی این فونت جدید را پس از ۳ سال وقفه در زمینه طراحی تایپ ساخته است که حال برای استفاده عمومی در دسترس قرار گرفته است. تغییراتی که روی این فونت اعمال شده تا حدودی آن را به سبک فانتزی و دست‌نویس (صرفا از نظر سبک نقطه گذاری) تبدیل کرده است. اما اساسا این فونت همان ویژگی‌های نستعلیق را در دل خود دارد؛ با اینکه اصلا فونت خوشنویسی نیست.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت هستی خواهیم پرداخت. قلمی که با توجه به الهام گرفتن از خط نستعلیق فشرده، می‌تواند برای کارهای گرافیکی صورت گرفته و بدون نیاز به انجام کارهای گرافیکی و افکت پیچیده کار شما را برای طراحی پوستر، بنر و کارهای خلاقانه از نظر راحت کند.

بررسی و دانلود فونت هستی (Hasti)

در این فونت با اینکه سبک خوشنویسی نستعلیق به سبک بازاری مواجه هستیم که در دیوار نویسی و تبلیغات شهری با قلم درشت، خطاطی می‌شوند. اما به منظور تبدیل این قلم به یک فونت هنری، سبک بولد و فشرده روی آن اعمال شده است. چرا که نستعلیق به تنهایی ظرافت لازم را برای تبدیل شدن به یک فونت هنری ندارد.

به همین دلیل چشمی حروف در کمترین میزان از نظر اندازه قرار گرفته‌اند تا فونت را بیشتر از پیش ضخیم‌تر و نمایشی‌تر نشان دهند. همچنین شکل برخی حروف «ک، ی، ح» به منظور فشردگی بیشتر، شکسته و منقطع شده است. ساختار کلی قلم با توجه به وضعیتی که از نظر ضخامت دارد، یک فونت سیاه به نظر می‌رسد با اینکه تا حدودی خاکستری بودن را هم القا می‌کند.

سبک طراحی و وزن فونت هستی

فونت هستی بر اساس خط نستعلیق بازاری طراحی شده که کاملا خوشنویسی‌طور به نظر می‌رسد. این فونت با ایجاد تغییراتی بر روی تمامی بخش‌های حروف، با یک سبک جدید نستعلیق فشرده ساخته شده که اثری از ترکیبات و اتصالات نستعلیق نیست اما شکل حروف تا حد امکان شبیه نستعلیق است.

در طراحی این فونت اندازه حروف در بخش‌های مختلف افقی و عمودی به شیوه معاصر امروزی در نظر گرفته شده است. منحنی‌ها ظاهری کاملا نرم دارند، طره‌ها با گوشه گرد هستند و ضخامت حروف نیز یکسان نیست. تا حدودی مانند فونت دانا هم یک استایل ایتالیک برای حروف درنظر گرفته شده است.

به منظور نمایشی‌تر کردن فونت، از سبک خطوط استنسیل نیز استفاده شده است که برش‌هایی خطی در زوایای مختلف برای تمام حروف درنظر گرفته شده است. البته این برش‌ها، در مکان‌های خاصی از حروف تعبیه شده تا ظاهر آنها را نمایشی‌تر کنند.

در نسخه اولیه هستی شاهد یک سبک طراحی بودیم که منحنی‌ها و انتهای حروف دارای ظاهری گرد و نرم هستند. اما در نسخه دوم سبک جدیدی به صورت نوک تیز به آن افزوده شده است که حالا شاهد دو سبک «گرد و تیز» با نام Hasti Rounded همراه با سبک «نقطه کلاسیک و گرد» با نام Hasti SRD هستیم.

استایل فونت هستی گرد و تیز

این فونت برگرفته از خط نستعلیق فشرده، در دو فرمت فایل TTF و WOFF با سبک وزنی Heavy که در دو سبک نقطه گرد (HeavyRD) و نقطه چارگوش در دسترس است که می‌توانید با نصب روی سیستم عامل یا استفاده در سایت، از آن با هدف یک فونت مناسب عناوین، تبلیغات و نمایشی استفاده کنید.

پشتیبانی از چند زبان متنوع

فونت هستی از چند زبان مختلف پشتیبانی می‌کند که در وهله‌ی اول زبان فارسی است. تمامی حروف و گلیف‌های فارسی این قلم برگرفته از خط خوشنویسی بوده و با فشرده کردن حروف و اعمال وزنی فشرده‌تر طوری طراحی شده‌اند که اعراب و سایر کاراکترها در هم‌نشینی خوبی با هم قرار گیرند.

دانلود فونت هستی تیز

در سایر زبان‌های مبتنی بر رسم خط فارسی همچون زبان عربی، کردی و اردو نیز این مسئله رعایت شده است. به‌طوری که گلیف‌های هر زبان از نظر تفاوت در برخی حروف، مانند حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی یا «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو، بر اساس استاندارد بین المللی یونیکد طراحی شده است.

اعراب و کاراکترهای تزئینی در زبان‌های کردی و اردو زمانی که در کنار سایر کاراکترهای «سکون، تشدید، همزه» قرار گیرند هم‌نشینی خود را حفظ خواهند کرد تا ساختار خوشنویسی و نمایشی بودن فونت به هم نریزد. همانطور هم که انتظار می‌رود، اعراب در این قلم بر خلاف حروف وزن کمتری دارند.

فونت عربی هستی

در فونت انگلیسی هستی از طراحی اختصاصی حروف استفاده نشده و در مقابل از فونت Shrikhand برای حروف لاتین در نظر گرفته شده که ساختاری نزدیک به سبط طراحی فارسی این قلم دارد. اما مشکلی که وجود دارد از نظر فاصله‌گذاری واژه‌ها و کلمات است که انتظار می‌رود در نسخه بعدی بازبینی روی آن صورت گیرد.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متعدد

ویژگی دیگر فونت هستی، پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین متعدد است. با استفاده از حروف جایگزین فونت هستی می‌توانید کلمات را در چند حالت مختلف استفاده کنید. از آنجایی که این فونت مناسب عناوین برای تبلیغات و کارهای گرافیکی خلاقانه بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت، چنین ویژگی به شما کمک می‌کند که بدون نیاز به انجام کارهای گرافیکی پیچیده بتوانید چنین تغییراتی را اعمال کنید.

حروف جایگزین در فونت هستی، از سبک جدیدی پیروی می‌کنند که تاکنون در فونت‌های فارسی از این روش استفاده نشده است. این فونت یک سری حروف جایگزین خودکار را دارد که در ترکیبات خاص به شکل خودکار اعمال می‌گردد و دیگر حروف اختیاری هستند.

به عنوان مثال در دو تصویر بالا حروف جایگزین را برای دو ترکیب «ک، ر» مشاهده می‌کنید که با توجه به حرف قبلی یا بعدی، از حالت جایگزین استفاده می‌شود تا نقاط در تلاقی حروف روی یکدیگر قرار نگیرند.

گروه دوم، حروف جایگزین اختیاری هستند که می‌توانید به دلخواه آنها را تغییر دهید. به عنوان مثال حروف «ه، گ، ج، م، ی» زمانی که در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات قرار گیرد در چند حالت مختلف قابل تایپ است. این حالت در جملات کوتاه و زمانی که حروف تکرار شده وجود داشته باشد، با ایجاد سبکی متفاوت موجب جلب توجه بیشتر مخاطب خواهد شد.

حروف جایگزین فونت هستی

در فایل راهنما درون بسته دانلود فونت هستی می‌توانید سایر ترکیبات اختیاری را مشاهده کرده و نحوه تایپ آنها را فرا بگیرید.

سبک نقطه گذاری چندگانه

ویژگی دیگر فونت هستی پشتیبانی از سبک نقطه گذاری دوگانه است. در این فونت امکان استفاده از نقاط در حالت کلی به صورت پیوسته و چسبان به یکدیگر است. حال می‌توانید این نقاط را به صورت گرد یا چهارگوش استفاده کنید.

نقاط پیوسته در این فونت دارای ساختاری کشیده هستند که مانند حروف، ضخامت در بخش ابتدایی بیشتر بوده و زمانی که به انتها می‌رسیم از ضخامت آن کاسته می‌شود.

سبک نقطه گذاری فونت hasti

در نسخه دوم فونت هستی که سبک تیز HastiS به آن افزوده شده است، شاهد تغییر در سبک نقاط نیز هستیم که مخصوص این ورژن است. در این نسخه همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ۴ سبک نقطه‌گذاری را شاهد هستیم.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی

ویژگی دیگر فونت هستی پشتیبانی کامل از اعداد برای هر زبان است. در این فونت می‌توانید کلیه اعداد فارسی و عربی را بر اساس استاندارد همان زبان تایپ کنید.

به عنوان مثال اعداد «٤٥٦» عربی که در مقایسه با اعداد «۴۵۶» فارسی دارای ظاهری متفاوت هستند گلیف اختصاصی خود را برای هر زبان دارند. در حالی که سایر اعداد از ساختار مشترک بهره می‌برند.

در بسته دانلود فونت هستی نیز یک پوشه مخصوص با نام Farsi-Digits برای اعداد فارسی هک شده در نظر گرفته شده است. فایل فونت‌های درون این پوشه به صورت مخفف با FD نامگذاری شده‌اند. اگر این فایل فونت‌ها را نصب کنید، به جای تایپ اعداد لاتین و انگلیسی، اجبارا همه اعداد فارسی تایپ خواهند شد. حتی وقتی صفحه کلید روی زبان لاتین قرار داشته باشد.

شکل طراحی اعداد در این فونت می‌تواند در فضاهای تبلیغاتی بیشتر توجه مخاطبان را به خود جلب کند. خصوصا اینکه وزن سنگین فونت در کنار واحد پولی «تومان یا ریال» خود باعث جلب توجه بیشتر خواهد شد که انتظار می‌رود در آپدیت‌های بعدی شاهد افزوده شدن گلیف اختصاصی باشیم.

مناسب طراحی، تبلیغات و فونت عناوین نمایشی

فونت هستی از خط خوشنویسی برگرفته شده است که تغییراتی از نظر وزن و همچنین استایل معاصر امروزی روی آن اعمال شده است. این فونت یک قلم کاملا متفاوت از سایر فونت‌هایی است که تا امروز دیده‌ایم و می‌توان انتظار داشت که به‌زودی شاهد ارائه فونت‌های دیگری با همین سبک نیز باشیم.

به همین جهت هستی یک فونت مناسب عناوین و استفاده نمایشی است که می‌تواند در کارهای گرافیکی که جنبه تبلیغاتی و عنوان دارند مورد استفاده قرار گیرد. ساختار دوستانه و شکل نرم حروف آن را به فونت جوان و پویا تبدیل کرده است.

همین ویژگی‌ها می‌تواند هستی را به فونت مناسب چاپ و مطبوعات نیز تبدیل کند که در آینده شاهد طراحی جلد کتاب، مجلات و انواع کاتالوگ خواهیم بود. چرا که این قلم واقعا قدرت تبدیل شدن به یک فونت رایج برای استفاده در چنین مواردی را دارد.

از آنجا که ساختار کلی فونت هستی چاق و دارای وزن زیاد است، این قلم می‌تواند برای بسته بندی محصولات خوراکی حتی تا جایی که از آن به منظور لوگوتایپ استفاده کنید مناسب باشد.

دانلود فونت هستی با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت هستی ورژن ۱.۳ است که در دی ۱۴۰۲ منتشر شده است. این نسخه اولیه قلم تا حد امکان ساده و به‌دور از استایل و سبک‌های وزنی متعدد طراحی شده است. تلاش است در این نسخه به حالتی پایدار از طراحی حروف رسیده شود.

در ادامه با ارائه آپدیت‌های دیگر علاوه بر توسعه وزن‌های بیشتر و ارائه فونت وریبل هستی، شباهت فونت به کوفی بنایی (با شباهت بیشتر به نستعلیق بیشتر شده و همچنین حالت‌های شارپ، تیز کردن زوایا و دندانه‌ها یا قابلیت‌های دیگر برای قلم درنظر گرفته شود.

تغییرات نسخه ۲ فونت هستی:

 • اضافه شدن سبک جدید تند و تیز با نام HastiS
 • افزوده شدن هر دو سبک نقطه‌گذاری کلاسیک و گرد به سبک تیز
 • قرارگیری فونت‌های فرمت OTF با سورس اصلی وکتور درون بسته دانلود
 • اضافه شدن حروف جایگزین «و، ر، ز، ژ» اختیاری و خودکار برای تغییر فرم کلمات در برخی ترکیبات
 • تغییر شکل اصلی حرف میم به یکی از حالت‌های جایگزین
 • رفع مشکلات گزارش شده نسخه‌های قبلی

تغییرات نسخه ۱.۴ فونت هستی:

 • کوچکتر شدن حرف «ه» دوچشم و قرارگیری کمی بالاتر از خط کرسی
 • تغییر در حرف «ر» بعد از دال که هم‌پوشانی بیشتری روی خط کرسی گرفته و کشیده‌تر شده است
 • تغییر حرف «و» بعد از دال و ذال که هم‌پوشانی بیشتری روی خط کرسی گرفته و پاشنه کوتاه‌تری هم دارد
 • امکان استفاده انتخابی حروف «ر، ز، ژ، و» با پاشنه کوتاه به صورت انتخابی
 • بهبود حرف «م» به عنوان حروف جایگزین و اتصال بهتر با برخی حروف
 • کج شدن حرف «ل» میانی در کلمات که ترکیب بهتری فراهم می‌کند
 • افزودن ترکیب حرف «م» همراه با یک دندانه در ابتدای کلمات

تغییرات نسخه ۱.۳ فونت هستی:

 • تغییر طراحی حرف «ه‍ دوچشم» در ابتدا و وسط کلمه.
 • طراحی جایگزین جدید برای «ه‍ دوچشم» در ابتدای کلمه.
 • فشرده‌تر شدن اتصال «حرف م‍» در بعضی کلمات.
 • رفع مشکل فونت با اعداد تماما فارسی.
 • رفع مشکل کرنینگ ترکیبات جدید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت هستی دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در دو فرمت TTF و WOFF که در دو سبک گرد (Rounded) و تیز (Sharp) که در مجموع از ۴ سبک نقطه‌گذاری پشتیبانی می‌کند دریافت کنید. درون بسته نسخه مخصوص اعداد فارسی هک شده نیز قرار گرفته است.

کاربر گرامی؛ فونت هستی رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت هستی به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Hasti هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *