۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت دوران (Doran) جدید

هاست و دامنه فراسو

آغاز تولد فونت دوران (Doran) از یک ایده توسط فرشته ایرانشاهی شروع شد. این فونت بر اساس نیازی که برای دنیای مد و فشن مورد نیاز بود با وام گرفتن از خطوط ثلث شروع شد؛ کم‌کم ایده توسعه داده شده و با افزودن چاشنی از فونت نستعلیق و در نهایت خط نسخ به خروجی نهایی فونت دوران مبدل شد.

فونتی که ضمن طراحی جسورانه خود، حسابی با تلفیقی از خطوط مختلف پخته شده و چیزی است که می‌تواند در عین اصالت و زیبایی، برای استفاده در مواردی همچون تبلیغات در دنیای مد و فشن انقلابی ایجاد کند. این فونت پر از منحنی‌های متنوع است و برای پیدا کردن یک پهنای ثابت در بخشی از آن باید ساعت‌ها زمان صرف شود.

تلفیق این فونت با نستعلیق زیبایی خاص و مهربانی به فونت دوران داده است که در ادامه این پست از سایت فونتچی به بررسی مشخصه‌ها، ویژگی‌ها و امکاناتی که فونت Doran دارد خواهیم پرداخت. اما پیش از شروع بد نیست بدانید که توسعه این فونت توسط رضا بختیاری فرد صورت گرفته است.

دانلود رایگان فونت دوران ttf

معرفی و بررسی فونت دوران (Doran)

فونت دوران را می‌تواند در دسته فونت‌های عنوان قرار داد. این فونت دارای منحنی‌های مختلف در تمامی حروف است که در بخش مفصل‌ها بسیار نرم و بدون شکستگی است. اما در مقابل لبه‌هایی تیز داشته و در بخش تقاطع هر حرف، منحنی‌ها به مویی بند هستند.

قلمی با طراحی مشابه که برای استفاده در دنیای مد و فشن مناسب است به نام فونت پیکان نیز وجود دارد که این فونت نیز بر اساس خط نسخ طراحی شده و مشابه فونت دوران دارای منحنی‌هایی ضخیم و شکستگی‌های نازک است؛ با این تفاوت که اغراق بیشتری روی آن صورت گرفته، ضخیم‌تر و دارای شکستگی‌های تیزتر است.

همین مشخصه‌ها دست به‌دست هم داده تا در نهایت فونتی بسیار لطیف و در عین حال با کنتراست بالا باشد که در استفاده در بخش‌هایی همچون عناوین و تیترها عامل و تلنگری برای توجه بیشتر است. می‌توان این فونت را در کنار فونت‌هایی که کلاسیک و کنتراست بسیار بالاتری دارند به صورت ترکیبی استفاده کرده و یک خروجی عالی از آن گرفت.

سبک طراحی و وزن فونت متغیر دوران

فونت دوران دارای ۸ وزن مختلف است که شامل Thin, Light, Regular, Medium, Bold, ExtraBold, Black و ExtraBlack هستند. هر یک از این وزن‌ها به صورت کاملا استاندارد در تمامی حروف و منحنی‌ها طراحی شده است که می‌توانید متن‌هایی خارق‌العاده را با آن خلق کنید.

این فونت یکی از فونت‌هایی است که در فرمت‌های متنوعی طراحی شده است. از فرمت OTF و TTF که مناسب استفاده در سیستم‌عامل و انواع نرم‌افزار هستند گرفته تا نسخه بهینه شده WOFF و WOFF2 که قابل استفاده در سایت هستند را می‌توان در این فونت پیدا کرد.

وریبل فونت متغیر دوران رایگان

نسخه متغیر یا همان وریبل فونت دوران نیز در این بسته وجود دارد که مناسب برای استفاده در وب و نرم‌افزارها است تا بدون اینکه نیازی باشد چندین وزن مختلف را در سیستم عامل و نرم‌افزار خود نصب کنید، از یک فونت متغیر که حاوی تمامی وزن‌ها است بهره‌مند شوید.

پشتیبانی از زبان های مختلف

فونت دوران علاوه بر زبان فارسی که شامل اعداد فارسی است؛ از زبان‌های عربی، کردی، اردو و انگلیسی نیز پشتیبانی می‌کند. در زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی، اعداد متناسب با هر زبان هستند که با توجه به در دسترس بودن این فونت در قالب چند نسخه، می‌توانید ترکیبی از زبان‌ها را بر اساس اعداد مختص همان زبان در اختیار داشته باشید.

اعداد فونت دوران

این اعداد گاه در نسخه‌ای صرفا شامل اعداد همان زبان هستند که خبری از زبان لاتین در آن نیست؛ گاه فقط شامل اعداد لاتین انگلیسی هستند؛ یا اینکه ترکیبی از هر دو اعداد را شامل می‌شوند. بسته به اینکه از کدام‌یک استفاده کنید، در صورت تایپ انگلیسی، اعداد فارسی نمایش داده خواهد شد.

چنین ویژگی برای استفاده در وب سایت‌ها که رابط کاربری از یک‌سو و سئو سایت با توجه به نمایش اعداد به صورت فارسی یا انگلیسی تاثیر سئویی بر روی سایت دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

پشتیبانی از ترکیب‌ها و حروف جایگزین

دومین ویژگی مهم فونت Doran قابلیت استفاده از حروف ترکیبی است. یعنی شما بتوانید برخی از حروف خاص را به شکل‌های مختلفی تایپ کنید.

حروف جایگزین در فونت دوران

در این فونت امکان تایپ حروف «ب، ی، س، ث، ک، ه، م» دارای ساختارهای مختلفی هستند که در بخش انتهایی هر کلمه می‌توانید با استفاده از راهنمایی که در بسته فونت وجود دارد، حروف را در قالب‌های متنوعی که بر پایه خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ درنظر گرفته شده است تایپ کنید.

پشتیبانی از اعداد و کاراکترهای خاص هر زبان

برای زبان‌های کردی، اردو و عربی نیز علاوه‌بر اعداد، اعراب گذاری و استفاده از کاراکترهای خاص تزئینی در این فونت گنجانیده شده است که نمونه‌ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

فونت دوران عربی و فارسی

دارای گلیف اختصاصی تومان و ریال

از نسخه ۲ فونت دوران دو گلیف اختصاصی برای نمایش واحد پولی «تومان» و «ریال» به این فونت افزوده شده است که می‌توانید به‌منظور بهبود تجربه کاربری در سایت یا اپلیکیشن خود استفاده کنید. برای این منظور کافی است در نسخه وریبل از تنظیمات Stylistic Sets 7 که در فایل راهنما درون فونت توضیح داده شده در کدهای CSS خود استفاده کنید.

گلیف تومان و ریال در فونت دوران حرفه ای

این گلیف‌ها امکان تایپ در نسخه وریبل را نیز دارا می‌باشند که برای استفاده در کارهای گرافیکی نیز می‌توانید از تنظیمات type نرم‌افزارهای گرافیکی استفاده کنید. امکان استفاده از این گلیف‌ها در تمامی وزن‌ها وجود دارد که با تغییر وزن قلم نیز فشردگی آنها تغییر می‌کند.

تراز عمودی اعداد و گلیف تومان و ریال در فونت دوران

همچنین با فعال کردن Stylistic Sets 8 نیز می‌توانید جدای از تغییر تراز عمودی اعداد فونت دوران، امکان تغییر تراز نمادهای پولی را مطابق تصویر بالا داشته باشید.

مناسب عناوین و کارهای گرافیکی

با توجه به سبک طراحی فونت دوران از این قلم می‌توان بهترین نتیجه را در کارهای گرافیکی یا استفاده برای فونت عناوین گرفت.

کاربردهای فونت دوران

از کاربردهای مختلف این قلم می‌توان به طراحی انواع پوستر و بسته‌بندی محصولات گرفته تا استفاده برای انواع تامنیل پست در شبکه‌های اجتماعی و بنرهای تبلیغاتی در سایت اشاره کرد که نمونه‌هایی را در نصویر بالا مشاهده می‌کنید.

استفاده از فونت دوران در سایت

فونت دوران برای استفاده در وب سایت نیز یک انتخاب عالی است. با توجه به گروه‌بندی اصلی این فونت که در زمره فونت‌های متن قرار دارد، می‌توانید این فونت را در بخش‌های از سایت همچون عنوان مطالب، اسلایدرها، بنرها، نقل‌قول و تگ‌های Heading مورد استفاده قرار دهید که روی خوانایی و توجه بیشتر کاربر به بخش اصلی محتوا تاکید کنید.

فونت دوران برای سایت

استفاده از فونت عناوین در بخش‌های مهم محتوا، خصوصا برای سایت‌هایی که محتوای طولانی و با هدف آموزشی دارند اهمیت بالایی دارد. چرا که کمک می‌کند خوانندگانی که حوصله خواندن متن طولانی را ندارند، به‌سادگی بخش‌های اصلی محتوایی که در نتیجه تایپ عبارات کلیدی در موتورهای جستجو به سایت شما رسیده‌اند یافته و از آن بهره‌مند شوند.

برای همین منظور سازنده و طراح فونت دوران تدابیری از نظر بهینه‌سازی این فونت برای استفاده در وب اندیشیده‌اند که از دو جهت اهمیت دارد:

 • اول اینکه فونت دوران را برای استفاده در وب با دو فرمت بهینه WOFF و WOFF2 در اختیار قرار داده‌اند. هر دوی این فرمت‌ها در تمامی وزن‌ها و همچنین تمامی نسخه‌هایی که شامل اعداد فارسی یا لاتین هستند رعایت شده است.
 • مسئله دوم که بیشتر اهمیت دارد، طراحی نسخه وریبل فونت متغیر دوران است. یعنی به‌جای اینکه شما برای استفاده در سایت خود از وزن‌های مختلف نازک، معمولی، بولد و ضخیم استفاده کنید که موجب افزایش تعداد درخواست HTTP و در نتیجه لود طولانی‌تر سایت برای دریافت فایل فونت در چند وزن مختلف می‌شود؛ می‌توانید صرفا یک فایل را که شامل نسخه وریبل است در فایل CSS خود بگنجانید تا روی سرعت سایت نیز تاثیر منفی نگذارد.
 • مسئله نهایی هم اینکه نسخه وریبل فونت دوران با فرمت WOFF تهیه شده است که نه‌تنها شامل همه وزن‌ها در یک فایل فونت با وزنی بسیار کمتر می‌شود، بلکه حجم کمتری هم در مقایسه با سایر فرمت‌ها خواهد داشت.
فونت دوران برای سایت

برای نصب فونت دوران در سایت ابتدا نسخه‌های مورد نیاز همچون معمولی، بولد یا وریبل را در پوشه‌ای با نام fonts در مسیر قالب خود آپلود کنید. سپس کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل style.css قرار دهید.

/* Doran Custom Font by fontchi.com */
@font-face {
  font-family: 'doran';
  src: url('fonts/doran-regular.woff2') format('woff2');
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
}
@font-face {
  font-family: 'doran';
  src: url('fonts/doran-bold.woff2') format('woff2');
  font-weight: bold;
  font-style: normal;
}

برای تغییر فرمت، نام و مسیر فونت می‌توانید خطوط ۴ و ۱۰ را شخصی سازی کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید آموزش نصب فونت وریبل در سایت یا چگونگی نصب فونت در سایت را مطالعه کنید.

استفاده ترکیبی از این فونت در کنار یک فونت متنی مناسب مثل وزیر سایر فونت‌ها می‌تواند در عین زیباتر کردن سایت شما، به افزایش رابط کاربری و همچنین خوانایی بهتر متون و محتوای سایت شما کمک کند. مزیت دیگر آن هم افزایش کلیک و ماندن بیشتر کاربران در سایت به واسطه جلب توجه برای خواندن محتواهای بیشتر توسط فونت است.

دانلود فونت دوران با تخفیف

جدیدترین نسخه فونت دوران ۲ است که در خرداد ۱۴۰۳ آپدیت شده و مشکلات جزئی آن رفع و قابلیت‌های زیر به آن افزوده شده است:

تغییرات نسخه ۲ فونت دوران:

 • افزوده شدن دو وزن Black و ExtraBlack
 • امکان تغییر شکل نقاط در دو حالت پیوسته و ناپیوسته
 • طراحی گلیف‌های «تومان» و «ریال» برای واحدهای پولی ایران
 • تغییر ظاهر و فرم حروف «ء»، «ف» و «‍ع» در همه وزن‌ها
 • اصلاح اندازه، ضخامت و جای «ء» در همه وزن‌ها
 • اصلاح مختصات و چیدمان تمامی وزن‌ها در نسخه وریبل

تغییرات نسخه ۱.۳ فونت دوران:

 • تکمیل لیگچرها، کشیده‌ها و حروف جایگزین زبان‌های عربی، اردو و کوردی
 • اصلاح فرم حرف «ف» در نقطه تقطیع
 • افزودن قابلیت تغییر تراز عمودی اعداد برای استفاده در UI
 • افزایش و بهبود فاصله بین کلمات در زبان انگلیسی

با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لینک دانلود رایگان فونت دوران در سایت مرجع دسترسی داشته و این فونت را در وزن‌های مختلف با فرمت‌های متنوع و همچنین همراه با فونت متغیر دانلود نمایید.

کاربر گرامی؛ فونت دوران رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت دوران به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت دوران هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 4.9 / 5. تعداد آرا: 25

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *