تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود رایگان فونت تیتر زبر (Titr Zebr)

هاست و دامنه فراسو

فونت تیتر زبر (به انگلیسی: Titr Zebr) یک فونت رایگان و نسبتا فانتزی است که با توجه به ضخامت و وزنی که برای حروف این قلم در نظر گرفته شده، می‌توان از آن برای کارهای نمایشی و فونت عناوین استفاده کرد. این قلم از چندین زبان پشتیبانی می‌کند.

ملیحه نوازش پور این قلم را در قالب یک پروژه دانشجویی و در کارگاه طراحی فونت مسلم ابراهیمی در قالب یک تایپ‌فیس طراحی کرده است که بر روی فونت تیتر کار شده است. هدف در این کارگاه این بوده که هر دانشجو با ایده‌ای خاص روی فونت دلخواهی کار کرده و یک تایپ فیس جدید را برمبنای آن خلق کند که برای فونت تیتر زبر، دانشجو از ایده ایجاد خطوط و نقاط گرافیکی افکتیو استفاده کرده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت تیتر زبر خواهیم پرداخت؛ فونتی که با توجه به ضخامت و سبک فانتزی که بر روی حروف فونت تیتر اعمال شده است، برای عناوین مناسب بوده و می‌توانید برای کارهای گرافیکی که نیاز به یک قلم نمایشی دارید از آن استفاده کنید.

بررسی و دانلود فونت تیتر زبر (Titr Zebr)

فونت تیتر زبر با ایجاد تغییراتی در فونت رایگان تیتر ایجاد شده است که این قلم از چندین زبان پشتیبانی کرده و دارای گلیف‌های اختصاصی برای زبان لاتین انگلیسی هم می‌باشد.

نوشته های مشابه

سبک طراحی و وزن فونت تیتر زبر

در ساخت تایپ‌فیس تیتر زبر دانشجو ابتدا حروف را که بر مبنای فونت تیتر بوده‌اند، بر روی کاغذ چاپ نموده است. سپس ایده وی این بوده که با مچاله کردن کاغذ باعث از بین رفتن چاپ در نقاط مختلف حروف شده و به اصطلاح حالت گرافیکی افکتیو روی فونت اعمال شود.

نتیجه آن ایجاد نقاط و خطوط نامنظم و در زوایای گوناگون چه در بخش‌های درونی حروف و چه بخش بیرونی بوده است که باعث شکل‌گیری فونت تیتر زبر شده است که در تصویر زیر ایده طراحی را مشاهده می‌کنید.

در نهایت همین سبک بر روی حروف اعمال شده و در قالب فایل نرم‌افزاری توسط محمد الیکایی در قالب فونت توسعه داده شده است. برای این قلم یک فرمت TTF با وزن معمولی Regular در نظر گرفته شده است که برای تمامی زبان‌های پشتیبانی شده فونت تیتر، همان سبک افکتیو لحاظ شده است.

پشتیبانی از چند زبان متنوع

فونت تیتر زبر از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند که به لطف رسم خط فارسی بودن زبان‌های مثل مثل عربی و کردی از آنها نیز پشتیبانی می‌کند. اما در مورد پشتیبانی سایر زبان ها کمی باید با تردید به این قلم نگاه کرد.

به عنوان مثال حروف «ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی در این فونت پیاده‌سازی شده است اما حرفی مثل «ك» دارای گلیف نبوده و به صورت معمولی با فونت پیش‌فرض تایپ خواهد شد. یا در زبان اردو که حروف «ﮧ، ﮩ، ے» متفاوت از نسخه فارسی هستند، به‌طور کلی فاقد گلیف است و باید صفحه کلید در حالت فارسی یا عربی باشد که از حروف این زبان‌ها برای اردو استفاده کنید.

خوشبختانه از نظر پشتیبانی اعراب این قلم کامل‌تر است و به‌سادگی می‌توانید تمامی اعراب عربی را همراه با کاراکترهای «تشدید، سکون و همزه» طوری که هم‌نشینی آنها با سایر اعراب موجب به هم خوردن چیدمان حروف نگردد استفاده کنید.

این قلم همچنین از زبان عربی پشتیبانی می‌کند به طوری که همان سبک گرافیکی افکتی که بر روی حروف فارسی اعمال شده بر روی آن پیاده سازی شده است.

دارای اعداد فارسی استاندارد

ویژگی دیگر این فونت رایگان پشتیبانی از اعداد فارسی استاندارد است. با قرار داشتن صفحه کلید روی زبان فارسی می‌توانید از اعداد فارسی در این قلم استفاده کنید که نمونه صفر تا ۹ را در تصویر زیر می‌بینید.

اما در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» دارای ظاهری متفاوت نسبت به «۴۵۶» فارسی هستند گلیف اختصاصی در نظر گرفته نشده است که یکی دیگر از کاستی‌های این فونت است. پس لزوما در بخش اعداد برای زبان عربی نیز مجبور به استفاده از اعداد با تایپ فارسی خواهید بود.

مناسب عناوین و تیترهای نمایشی

فونت تیتر زبر یک قلم کاملا نمایشی بوده و با توجه به ضخامتی که در وزن معمولی برایش در نظر گرفته شده، مناسب عناوین است. بهترین کاربردی که این تایپ‌فیس می‌تواند داشته باشد برای طراحی پوستر؛ به‌ویژه پوستر فیلم، موسیقی و بنرهایی است که جنبه تبلیغاتی یا اطلاع‌رسانی در قالب یک رویداد را دارند.

از دیگر کاربردهای این فونت می‌توان به صنعت چاپ و مطبوعات اشاره کرد که برای چاپ جلد کتب با توجه به ضخامت و سبک فونت مناسب است. از کتاب گرفته تا طراحی انواع بروشور، مجلات و کتاب‌های مصور می‌توانید از این قلم استفاده کنید تا افکت اعمال شده روی حروف در کنار وزن نسبتا چاقی که دارد، نگاه مخاطب را به خود جذب کند.

دانلود رایگان فونت تیتر زبر فرمت TTF

آخرین نسخه فونت تیتر زبر ۱.۱ است که چند سالی از انتشار آن می‌گذرد. از این قلم با توجه به وزن و سبک افکتیوی که دارد می‌توانید برای عناوین و تیترهای نمایشی استفاده کنید. طراحی انواع پوستر، بنرهای تبلیغاتی و دعوت به رویدادها جزو مهم‌ترین کاربردهای این قلم هستند.

هرچند که می‌توانید استفاده مطبوعاتی از آن در صنعت چاپ به‌ویژه برای طراحی جلد کتب و مجلات نیز از این تایپ‌فیس داشته باشید.

با کلیک روی دکمه بالا به لینک دانلود فونت تیتر زبر دسترسی داشته و می‌توانید آن را در فرمت TTF و با وزن معمولی Regular دریافت کنید که قابل استفاده در انواع نرم‌افزار گرافیکی نظیر اینشات و فتوشاپ یا نرم‌افزارهای ویرایشگر متن همچون ورد در سیستم عامل‌های مختلف است.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *