تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت آتابای (Atabay) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت آتابای (Atabay) در دسته فونت‌های فانتزی و نمایشی قرار دارد که توسط هادی ارجمند در قالب یک فونت شخصی برای انجام کارهای گرافیکی ساخته شده است که پس از مدتی برای استفاده عموم عرضه گردید.

این فونت دست نویس با الهام گرفتن از سبک قلم مو و جوهر طراحی گردیده است؛ بنابراین انتظار وجود حروف، نقاط، منحنی‌ها، شکستگی‌ها و ترکیبات نامنظم در آن وجود خواهد داشت که همین‌طور است. با وجود بی‌نظمی که در این فونت نمایشی وجود دارد، اما حروف دارای حرکات و ساختارهای فی‌البداهه‌ای هستند که آن را از دیگر قلم‌های دست‌نویس متمایز کرده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت آتابای خواهیم پرداخت که می‌توانید از این قلم برای طراحی کارهای گرافیکی در حوزه‌هایی که نیاز به سبک نوشتاری قلم‌مو و جوهر نیاز دارید استفاده کرده و بدون نیاز به استفاده از طرح‌های گرافیکی سخت و زمان‌بر در نرم‌افزارهای گرافیکی، به کمک فونت سریعا نیازهای خود را برآورده کنید.

دانلود رایگان فونت آتابای

معرفی و بررسی فونت آتابای (Atabay)

کاربرد اصلی فونت آتابای در انجام طرح‌های گرافیکی است که معمولا برای تبلیغات در حوزه‌های خاص یا چاپ روی جلد کتب بهترین خروجی را از خود به‌جای می‌گذارد. اما اصلی‌ترین جایی که می‌توان از این فونت استفاده کرد به همان دلیل طراحی آن برمی‌گردد.

همانطور که طراح فونت بیان داشته، این فونت بر اساس نیاز شخصی برای انجام کارهای گرافیکی با سبک قلم مو و جوهر ساخته شده است تا کار را برای ایجاد چنین سبک طرح‌های گرافیکی ساده‌تر کند.

فونت آتابای برای جلد کتاب

سبک و وزن فونت آتابای

فونت دست نویس آتابای مشابه با بیشتر فونت‌های این‌چنین از یک وزن معمولی Regular پشتیبانی می‌کند و خبری از سایر وزن‌های بولد، نازک یا خیلی سیاه در این فونت وجود ندارد. اما با این حال چون فونت بر اساس رسم‌خط قلم‌مو و جوهر پیاده‌سازی شده است، پهنا و کنتراست مناسب را در اختیار شما قرار خواهد داد.

همچنین این فونت فقط با یک فرمت فایل TTF در دسترس است که می‌توانید در انواع نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن در تمامی سیستم‌عامل‌هایی که پشتیبانی استانداردی از زبان فارسی دارند از آن استفاده کنید. این فایل فونت همان فونت اصلی است که در بسته دانلود فونت آتابای وجود دارد.

ویژگی و مشخصات فونت Atabay

طراحی حروف در قلم آتابای به‌صورت تک‌تک نگارش شده‌اند و سپس در اجرای نرم‌افزاری اتصال‌ها ایجاد می‌شود. طراح چندان پایبند به نظام دقیق پیوستگی مرسوم در فونت‌های فارسی نیست و همه این‌ها با شخصیت غیرماشینی و فی‌البداهه این قلم هماهنگ است.

در نتیجه با فونت نمایشی مواجه هستیم که جدا از زبان عربی، در زبان فارسی برای برخی ترکیبات یا در حالتی که از برخی اعراب و کاراکترهای کرسی بالا و پایین حروف استفاده شود، احتمالا دارای اختلالات یا ناهماهنگی‌های جزئی باشد. اما در هر صورت این تایپ‌فیس تقریبا تنها فونت ساخته شده بر مبنای قلم‌مو و جوهر است.

فونت آتابای فارسی و عربی

پشتیبانی از زبان ترکی و عربی

فونت آتابای فارسی است و پشتیبانی کاملی از این زبان دارد. اما به لطف رسم خط عربی که ساختاری یکسان با نوشتار زبان فارسی دارد امکان استفاده از این فونت را در زبان عربی نیز خواهید داشت.

بر اساس ادعای طراح، با اینکه تمامی اعراب‌ها در تنظیمات فونت برای این رسم خط پیاده سازی شده؛ اما برای زبان عربی ممکن است در برخی ترکیبات کلمات اعراب به‌درستی در جای خود ننشینند.

فونت آتابای برای استفاده در زبان ترکی و آذری که از رسم خط فارسی استفاده کنید نیز قابل پشتیبانی است و می‌توانید از اعراب اختصاص داده شده برای زبان فارسی و عربی نیز برای این زبان‌ها بهره ببرید.

فونت آتابای عربی

از سوی دیگر پشتیبانی این فونت بر مبنای اعداد فارسی است و خبری از حروف و اعداد انگلیسی در این فونت نیست. در صورت تایپ حروف و اعداد انگلیسی از فونت دیگری بسته به تنظیمات Type سیستم عامل یا نرم‌افزار شما استفاده خواهد شد.

سبک نقاط نامنظم

سبک نقطه گذاری در فونت آتابای متفاوت است و همه نقاط از طراحی چسبیده به هم پشتیبانی می‌کنند. همانطور که در فونت آوینی مشاهده کردیم، در فونت دست نویس آتابای هم از همان سبک نقطه گذاری استفاده شده است.

نقاط این فونت در حالت نقطه تکی دارای ظاهری نسبتا گرد با تغییرات جزئی هستند که پیکسل‌هایی از فونت بیرون زده شده تا همان حس تایپ با قلم‌مو را داشته باشد.

دانلود فونت آتابای عربی

اما در مورد نقاط دو و سه‌تایی وضعیت کمی متفاوت است:

  • نقاط دوتایی در حرف «تـ» با ساختار ذکر شده که در ابتدای کلمات است، در مقایسه با ترکیب «ـت» در انتهای کلمات متفاوت از یکدیگر هستند. در حالت اول نقطه‌های به‌هم چسبیده فشرده و خط انتهایی که گویی قلم‌مو از روی صفحه برداشته شده فشرده‌تر است؛ در حالتی که در سبک «ت» انتهایی، کشیده‌تر و خط انتهایی قلم کشیده شده از روی صفحه نیز طویل‌تر است.
  • در خصوص نقاط سه‌تایی هم اینطور است که برای حروف «ث، ژ، ش» که نقاط در بالا هستند، سبک نقطه‌گذاری در مقایسه با حروف «پ، چ» معکوس شده است.
  • یک تفاوت دیگر هم در نقاط دوتایی و سه‌تایی مربوط به نقطه شروع و پایان نقاط است. در نقاط دوتایی نقاط از سمت چپ آغاز شده و در سمت راست به پایان می‌رسند در حالی که در نقاط سه‌تایی این روند برعکس است.

نکته پایانی که باید در خصوص فونت آتابای به آن اشاره کرد، وقتی از صفحه کلید انگلیسی استفاده می‌کنید، کاراکترهای خاص و سمبل‌ها همچون کاما، علامت تعجب و… که در همه زبان‌ها مشترک هستند از گلیف فارسی تبعیت کرده و با فونت آتابای تایپ خواهند شد. در حالی که حروف انگلیسی در این فونت کار نشده و فاقد گلیف هستند که در این حالت با فونت پیش‌فرض سیستم عامل تایپ خواهند شد.

دانلود فونت آتابای با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت آتابای ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر گردیده است. این فونت را می‌توانید در فرمت TTF که مناسب استفاده در محیط سیستم‌عامل و انواع نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن است استفاده کنید. برای دریافت این فونت نمایشی کافی است با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت آتابای دسترسی داشته باشید.

کاربر گرامی؛ فونت آتابای رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت آتابای به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت آتابای هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *