تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت 898 استنسیل (898 Stencil)

هاست و دامنه فراسو

فونت 898 استنسیل (به انگلیسی: 898Stencil) قلمی در گروه فونت عناوین است که با وزن سیاه و ضخیم یک فونت غول‌پیکر به‌نظر می‌رسد. این فونت با برش‌های استنسیلی بر پایه خط نسخ طراحی شده است که می‌تواند برای استفاده تبلیغاتی، مطبوعات و هر جایی که نیاز به قلمی با وزن سنگین و نمایشی داشته باشید عالی باشد.

این فونت توسط فریدون نعمت پور به منظور پر کردن خلا فونت چاق فارسی با این سبک خاص استنسیلی طراحی شده است که صرفا دارای یک وزن سیاه (Black) است. توسعه این قلم را به فرمت دیجیتال و نرم‌افزاری کامیاب جعفری انجام داده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت 898 استنسیل خواهیم پرداخت؛ قلمی که از امکانات مختلفی همچون اعداد فارسی، استفاده از اعراب و کاراکترهای کوچکتر نسبت به حروف و ساختار جدا در تمامی بخش‌های هر کاراکتر یک فونت نمایشی عالی است.

بررسی و دانلود فونت 898 استنسیل (898 Stencil)

برای آشنایی با سبک استنسیل کافی است نگاهی به شعارنویسی روی دیوارها یا تبلیغات این‌چنینی که از طریق اسپری رنگ صورت می‌گیرد نگاهی بیندازید. خطوطی که وظیفه نگهداری زمینه چاپ، خصوصا برای حروفی که جدا شونده هستند را دارد همان سبک استنسیل را تعریف می‌کنند.

نوشته های مشابه

در زبان فارسی جای یک فونت استنسیل خالی بود و طراحان مجبور بودند تا با استفاده از روش‌هایی که در نرم‌افزارهای گرافیکی وجود داشت، این خطوط را روی حروف ایجاد کنند. به همین جهت فونت استنسیل ضمن اینکه چنین نیازی را پوشش می‌دهد، برای استفاده تبلیغاتی و عناوین طراحی شد. فونت تیتر گرافیتی استنسیل اولین فونتی است که با چنین سبکی برای زبان فارسی طراحی شده است.

این قلم دارای ساختاری کاملا نمایشی است که وجود سبک استنسیل به دلیل نوع استفاده ای که در طول این سال‌ها در ایران برای شعارنویسی داشته است، موجب جلب توجه بیشتر خواهد شد.

سبک طراحی و وزن فونت 898 استنسیل

فونت استنسیل 898 صرفا از یک وزن سیاه (Black) پشتیبانی می‌کند. هدف این بوده فونتی کاملا چاق (FAT) در اختیار طراحان قرار گیرد تا از آن برای عناوین استفاده نمایند. این قلم برای متون طولانی مناسب نبوده و می‌توانید برای جملات کوتاه و عناوین از آن استفاده کنید.

وجود فضاهای خالی که در زوایای مختلفی در تمامی حروف و اعداد این فونت وجود دارد، حرکت و پویایی خاص خود را به این قلم داده که موجب درگیر کردن چشم می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه ثابت نبودن زاویه این خطوط، موجب ایجاد بازیگوشی در قلم و جلب توجه بیشتر شده است.

فرمت‌های در دسترس این قلم TTF, OTF, WOFF و WOFF2 هستند که برای استفاده در انواع سیستم عامل دسکتاپ و موبایل، نرم‌افزارهای مختلف گرافیکی همچون فتوشاپ، ورد، اینشات و استفاده در قالب وب فونت مناسب هستند.

با دانلود فونت 898 استنسیل به چند حالت مختلف این فونت از نظر نسخه معمولی، نسخه دارای اعداد فارسی هک شده و نسخه بدون حروف و اعداد انگلیسی دسترسی خواهید داشت که تمامی آنها هر ۴ فرمت فوق را پشتیبانی می‌کنند.

پشتیبانی کامل از 6 زبان متنوع

فونت استنسیلی فارسی 898 یک قلم چند زبانه است که علاوه بر زبان‌هایی که بر اساس رسم خط فارسی همچون کردی، عربی و اردو هستند، از زبان‌های لاتین انگلیسی و فرانسوی نیز پشتیبانی کامل و استانداردی دارد.

در نسخه‌های خاورمیانه‌ای تمامی حروف، اعراب، کاراکترهای خاص و تزئینی تا جایی که مشترک هستند در قلم پیاده‌سازی شده است و برای حالتی هم که صفحه کلید روی زبان خاصی غیر از فارسی قرار دارد که حروف آن زبان متفاوت است، گلیف اختصاصی پیاده سازی شده است.

برای نمونه حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی و حروف «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو که متفاوت از نسخه فارسی هستند پیاده‌سازی شده است. برای زبان‌های لاتین همچون حروف «ç, ü» در زبان فرانسه که متفاوت از نسخه انگلیسی هستند نیز این حروف پیاده سازی شده است.

برای زبان‌های لاتین انگلیسی این قلم از فونت (Tabac sans (Tomas Brousil استفاده شده است که به‌جز برش‌های استنسیلی هیچ تغییر دیگری در آن صورت نگرفته است.

فونت لاتین استنسیل 898 یک تفاوت عمده با سایر فونت‌هایی که تاکنون معرفی کردیم دارد؛ علاوه بر پشتیبانی زبان انگلیسی، این قلم پشتیبانی کاملی از زبان فرانسه داشته و تمامی حروف مختص این زبان را با همان سبک خط خورده استنسیلی پشتیبانی می‌کند.

نکته‌ی دیگر اینکه با توجه به اینکه زبان ترکی استانبولی نیز حروف خود را از زبان‌های انگلیسی و در تعدادی حروف از زبان فرانسه وام گرفته است، برای این زبان نیز امکان استفاده از این قلم را تا حدودی خواهید داشت.

دارای حروف جایگزین متنوع

ویژگی دیگر فونت استنسیل ۸۹۸ پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین است که امکان تایپ کلمات به شکل‌های متفاوتی را به شما خواهد داد.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، ترکیبات و حروفی مثل «ک، گ، لا» دارای شکل متفاوتی از نظر تایپ هستند. این مورد برای استفاده در عناوین می‌تواند روی توجه مخاطب تاثیر بگذارد؛ خصوصا در جملات کوتاه که با نشان دادن یک بی نظمی و ظاهر متفاوت از نظر حروف، باید تمرکز مخاطب روی خواندن خواهد شد.

حروف جایگزین فونت 898 استنسیل محدود به موارد ذکر شده نبوده و باقی موارد را می‌توانید به کمک راهنمای pdf موجود در بسته دانلود فونت 898 استنسیل مشاهده کنید که راهنمای استفاده از آنها نیز درج شده است.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و عربی

فونت 898 استنسیل از تمامی اعداد فارسی، عربی و لاتین متناسب با نوع زبان صفحه کلید پشتیبانی می‌کند و نگرانی بابت درج اعداد فارسی در زبان عربی را نخواهید داشت.

به عنوان نمونه اعداد «٤٥٦» عربی که متفاوت از اعداد «۴۵۶» فارسی هستند در این زبان به شکل استانداردی پیاده سازی شده است.

اما دو تفاوت عمده دیگر از نظر اعداد نیز در این قلم وجود دارد که در قالب فایل فونت جدا ایجاد شده و عبارتند از:

  • اعداد هک شده فارسی: این گروه از فونت‌ها که در پوشه Farsi Digits و به اختصار با پیشوند FD نامگذاری شده‌اند، تماما دارای اعداد فارسی هستند. برای گلیف اعداد زبان‌های دیگر همچون عربی و انگلیسی نیز تایپ اعداد فارسی در نظر گرفته شده است. در نتیجه صفحه کلید شما روی هر زبانی که باشد، اعداد فارسی تایپ خواهند شد.
  • بدون اعداد و حروف لاتین: این گروه از فونت‌ها هم درون پوشه Non_English قرار دارند که فاقد تمامی حروف لاتین و اعداد هستند و صرفا از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند.

دو مورد بالا برای توسعه نرم‌افزاری مناسب هستند که بخواهید از یک زبان خاص در اپلیکیشن یا وب فونت استفاده کنید.

طراحی متفاوت نقاط و اعراب نسبت به حروف

از دیگر ویژگی‌های فونت 898 استنسیل پشتیبانی و سبک طراحی خاص اعراب و نقاط در این فونت است. قبل از هر چیز لازم به ذکر است که تمامی اعراب در این فونت برای هر زبان بر اساس استاندارد همان زبان پیاده‌سازی شده است. مثلا در زبان عربی که اعراب اصلی در کنار «همزه، تشدید و سکون» مورد استفاده قرار می‌گیرند هم‌نشینی خاص خود را دارند که به حروف قبلی یا بعدی نچسبند.

اما اعراب و نقاط همانطور که در تصویر بالا می‌بینید نسبت به حروف ابعاد ریزی دارند تا این فونت چاق‌تر و غول پیکرتر به‌نظر برسد. همین مسئله این قلم را به فونتی نمایشی‌تر تبدیل کرده است که زیبایی خود را از این نظر در اندازه‌هایی با سایز بزرگ نشان خواهد داد. خصوصا در استفاده‌های تبلیغاتی.

پشتیبانی از گلیف های تزئینی زبان اردو و کردی

زبان اردو و کردی که سرشار از گلیف‌های تزئینی همچون تصویر زیر یا «ط» هستند، هستند برای این فونت پیاده‌سازی شده است. برای استفاده‌های تبلیغاتی از این قلم می‌توانید از این گلیف‌ها استفاده کنید.

گلیف‌های تزئینی نیز مشابه با اعراب در هم‌نشینی درست روی حروف قرار می‌گیرند تا به زیباتر شدن این فونت کمک کنند.

استفاده و نصب فونت 898 استنسیل در سایت

نسخه‌های WOFF و WOFF2 که دارای حجم بهینه‌تر هستند، برای استفاده برای وب‌فونت مناسب هستند. از آنجا که فونت استنسیل ۸۹۸ قلمی مناسب عناوین است و بهترین عملکرد را در متن‌های کوتاه دارد، برای استفاده در سایت می‌توانید این قلم را در بخش‌هایی همچون اسلایدر، عناوین نوشته‌ها، تیترها و نقل قول استفاده کنید.

برای متون می‌توانید از یک فونت متن مناسب استفاده کنید که خوانایی بهتری را به نوشته شما خواهد داد. وجود این فونت ضخیم و نمایشی در بخش‌های ذکر شده علاوه بر جلب توجه مخایط برای خوانش و بازدید بیشتر از صفحات مختلف، در دستگاه‌هایی همچون موبایل و تبلت که صفحه نمایش کوچک‌تری دارند به خوانایی کمک کرده و باعث می‌شود که بین پاراگراف‌های طولانی گم نشوند.

کاربر گرامی؛ فونت 898 استنسیل رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت 898 استنسیل به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت 898 Stencil هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *