تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت صنعت (Sanat) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت صنعت (Sanat) از جمله فونت‌های هندسی و مناسب عنوان است که ساختاری نوستالژیک داشته و یادآور تایپوگرافی سال‌های دهه ۵۰ شمسی است. این فونت که ساختاری فوق سنگین دارد جنبه تبلیغاتی دارد و همانطور که از نامش مشخص است می‌توان از آن برای صنایع یا تبلیغاتی که نیاز به یک فونت سنگین دارید استفاده کنید.

این فونت توسط مجید شعرای نجاتی به سبک فونت‌های قدیمی تهیه شده است و الهام گرفته از همان سبک فونت‌های آن سال‌هاست که نمونه نزدیک‌تر آن را می‌توان فونت لاله‌زار یا سینما معرفی کرد با این تفاوت که ساختار وزنی متفاوتی از هم دارند. توسعه نرم‌افزاری این فونت توسط شهرزاد اکبری انجام گرفته است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت فارسی صنعت خواهیم پرداخت؛ فونتی که می‌تواند به عنوان لوگوتایپ سنایع مورد استفاده قرار گیرد یا اینکه بر سردر تابلوهای کارگاه‌ها و تولیدی‌های صنعتی که یادآور سنعتی شدن ایران در دهه‌های ۵۰ هستند باشد.

دانلود رایگان فونت صنعت

معرفی و بررسی فونت صنعت (Sanat)

فونت Sanat دارای ساختاری بسیار استخوانی، فوق سنگین و هندسی است که در دسته فونت‌های نوستالژی و فانتزی قرار می‌گیرد. این فونت مناسب عنوان و متون کوتاه است که می‌تواند جدایی از صنعت در موارد دیگری همچون صنایع چاپ برای مطبوعات و مجلات، جلد کتاب و لوگو تایپ مورد استفاده قرار گیرد.

ایده اولیه این فونت از طراحی چندین لوگوی صنعتی شکل گرفت. نیاز به فونتی با وزن سنگین و ضخامت زیاد برای ایجاد کلماتی مناسب با فضای صنعتی از اولین گام‌های شکل‌گیری این پروژه بود.

مجید شعرای نجاتی؛ طراح فونت صنعت

این فونت ضمن اینکه ساختاری کاملا نوستالژی دارد، اما از طراحی مدرن برخوردار است. همچنین این فونت را می‌توان در دسته فونت‌هایی که نگاه خاکستری به متون را در بیننده القا کرد دسته‌بندی کرد که از دیگر نمونه این فونت‌ها می‌توان به فونت تجرید اشاره کرد. تجرید نیز فونتی مناسب برای متن است که ترکیب آن با فونت صنعت می‌تواند خروجی خوبی از نظر ترکیب دو فونت برای مواردی همچون کاتالوگ داشته باشد.

استایل و وزن فونت صنعت

فونت فوق ضخیم صنعت دارای یک وزن صابت سیاه یا همان Black هست که کاملا با ساختار این فونت همخوانی دارد. اما در دل این فونت که وزن یکسانی دارد دو استایل جای گرفته که استایل حروف را در دو سبک با ضخامت کمتر و بیشتر در برخی حروف متمایز می‌کند.

حروفی که جدایی از تغییر ضخامت در استایل خود، امکان تایپ با استفاده از حروف جایگزین را دارند و می‌توانید حروف مختلف را در بخش‌های ابتدا، میانه یا انتهای کلمات به شکل خاصی هم تایپ کنید تا متناسب با جمله‌بندی و هدفی که برای استفاده از این فونت دارید، ظاهری خلاقانه به شما بدهد.

فونت صنعت مناسب عنوان است که در نرم افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن می‌توانید از آن استفاده کنید. از همین‌رو در بسته دانلود فونت صنعت، فایلی با فرمت TTF ارائه شده که در تمامی نرم‌افزارهای رایج که از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند قابل استفاده است.

پشتیبانی از زبان انگلیسی و عربی

فونت فارسی صنعت محدود به زبان فارسی نبوده و امکان استفاده از این فونت را برای زبان‌های عربی که از رسم خط فارسی پشتیبانی می‌کند نیز دارید. پشتیبانی این فونت از زبان فارسی کامل بوده و شامل حروف، اعراب و اعداد می‌شود.

گلیف‌های این فونت در همه زبان‌ها از استاندارد بین‌المللی پشتیبانی می‌کنند. برای نمونه در زبان عربی که استفاده از کلماتی که ترکیبی از تشدید و اعراب دارند، تشدید همراه با اعراب روی حروف در کنار هم قرار می‌گیرد و اینطور نیست که تشدید در بالای حروف و اعرابی همچون کسره یا تنوین آن در زیر حرف قرار گیرند.

فونت صنعت انگلیسی و عربی

جدایی از این در تایپ اعداد نیز ضمن پشتیبانی کامل بر اساس همان زبان، اعداد «٤٥٦» که در زبان عربی ساختار متفاوتی نسبت به زبان فارسی دارند برای این فونت درنظر گرفته شده است. یا ترکیباتی که همراه با حرف «ه، ی» هستند، از گلیف زبان عربی دارای دو نقطه پشتیبانی می‌کنند.

فونت صنعت انگلیسی هم از یک فونت دیگر وام گرفته نشده و طراحی حروف و تمامی کاراکترها برای این زبان نیز بر اساس طراحی پیاده سازی شده برای زبان فارسی صورت گرفته است. بنابراین در استفاده از این فونت برای زبان‌های لاتین لزومی ندارد که از فونت مشابه استفاده کنید. پشتیبانی از اعداد انگلیسی لاتین نیز پیاده‌سازی شده است.

دارای دو سبک نوشتاری و نقطه گذاری

در فونت صنعت امکان تایپ حروف را در دو سبک مشابه تصویر زیر دارید. حروفی که دارای دندانه و خطوط عمودی هستند در دو سبک چاق و لاغر قابل تایپ کردن هستند.

استایل فونت صنعت

سبک نقطه‌ها نیز به صورت چسبان به هم هست که در هر سه ساختار نقطه‌های تکی تا سه‌تایی، برش افقی فونت صاف نبوده و دارای یک برش مورب با زاویه نسبی است که همین ساختار ظاهر خاصی به نقاط فونت داده است.

پشتیبانی از حروف و ترکیبات جایگزین

از دیگر ویژگی‌های اصلی فونت صنعت می‌توان به قابلیت استفاده از حروف و ترکیبات جایگزین اشاره کرد. اینگونه تایپ حروف به شما در متفاوت‌تر نوشتن برخی کلمات کمک خواهد کرد که جدایی از زیبایی متن، باعث جلب توجه مخاطب روی کلمات مورد انتظار خواهد شد.

حروف جایگزین م و ص فونت صنعت

برای مثال در تصویر متحرک بالا همانطور که می‌بینید، حروف و ترکیبات «ـر، ص، کـ، مـ» دارای چند نوع حالت تایپ هستند که می‌توان آنها را با سبک استایل دوتایی فونت نیز ترکیب کرده و در مجموع چندین حالت انتخاب برای نوشتار کلمات داشت.

یا در نمونه زیر کلماتی که دارای حرف «ه» در میانه یا انتهای کلمات هستند به شیوه‌ای دیگر قابل تایپ کردن هستند که ظاهر کلمات را می‌تواند متفاوت از سایر کلمات در یک جمله نشان دهد.

حروف جایگزین ه فونت صنعت

حروفی همچون «س، ش، ک، گ، ن» نیز از همین قانون تبعیت کرده و امکان تایپ در چند ظاهر متفاوت را به شما خواهند داد.

حروف جایگزین س گ ن ر فونت صنعت

ترکیبات جایگزین فونت صنعت محدود به این موارد نبوده و شامل دامنه وسیع‌تری از حروف الفبای فارسی است. جدایی از این با توجه به اینکه از دو سبک استایل پشتیبانی می‌کند، در مجموع امکان استفاده از این ترکیبات را با تعداد دو برابر خواهید داشت.

فونت نوستالژیک مناسب صنعت

استفاده از فونت‌های ضخیم و بسیار پهن در دهه ۵۰ شمسی طرفداران بسیار زیادی داشته و بیشترین استفاده را در صنعت به خود دیده است. این نوع نوشتار برای استفاده در عناوین، متن‌های کوچک، شعارها و هر جایی که لزوما نیاز به استفاده از یک فونت پهن داشته باشید کاربرد دارد.

فونت صنعت نیز با همین رویکرد ساخته شده تا نیاز بازار و صنایع را در این خصوص تامین کند. چرا که امروزه هم در بسیاری از صنایع و کارگاه‌های تولیدی می‌بینیم که برای نام برند، سردر تابلو فروشگاه یا کارگاه و حتی لوگو تایپ طراحی شده، از فونتی ضخیم استفاده شده است.

به دلیل نبود چنین فونتی، ایده طراحی و ساخت فونت صنعت بر اساس همین نیاز مطرح شد و نتیجه آن شد چیزی که نمونه‌ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. استفاده از فونت صنعت کار را ساده‌تر کرده و دیگر لزومی به صرف زمان زیاد برای ایجاد طرح‌های مورد نیاز در نرم‌افزارهای گرافیکی برای چنین نوشته‌هایی نیست.

دانلود فونت صنعت فارسی و عربی

دانلود فونت صنعت با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت صنعت ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر گردیده است. از طریق کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لینک دانلود فونت صنعت دسترسی داشته و این قلم پهن را در وزن Black با فرمت فایل TTF دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت صنعت رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت صنعت به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت صنعت هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *