۵ درصد تخفیف بدون محدودیت ویژه کاربران سایت فونتچی

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت بلوک (Block) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت بلوک (Block) الهام گرفته از ساختار مربع و مستطیل است که از دو خط کوفی بنایی و معلقی نیز وام گرفته شده است. این فونت فارسی که ساختاری کاملا هندسی و ضخیم دارد، مناسب عنوان و استفاده در محیط‌های تبلیغاتی است که برای متن‌های کوتاه و مواردی همچون شعارهای تبلیغاتی کاربردی خواهد بود.

طراحی این فونت توسط امیرحسین سعادت‌فر انجام گرفته و توسعه آن را امین عابدی انجام داده است. وزن این فونت طوری است که در دو سبک شارپ با گوشه‌هایی تیز و سبک گرد با گوشه‌هایی نرم و لطیف ساخته شده است. متغیر بودن فونت نیز امکان تغییر در گوشه‌ها، چشم‌ها و نقاط را در حروف در اختیار قرار خواهد داد.

حال در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی این فونت زیبای نمایشی خواهیم پرداخت. با دانلود فونت بلوک می‌توانید از ان برای طراحی انواع لوگوتایپ، چاپ روی بسته‌بندی محصولات، استفاده در عناوین و به‌طور کلی هر طرح گرافیکی که نیاز دارید عناوین بیشتر مورد جلب توجه قرار گیرند استفاده کنید.

دانلود فونت بلوک فارسی

معرفی و بررسی فونت بلوک (Block)

ظاهر فونت بلوک در تمامی وزن‌های آن آجری است. که بر اساس شکل‌های مربع و مستطیل شکل گرفته است. تمامی استایل‌های این فونت دارای ضخامت زیاد و ساختاری سیاه هستند که کنتراست بسیار بالایی هم دارند.

نوشته های مشابه

نوآوری و وجه تمایز فونت بلوک با سایر فونت‌های فارسی از لحاظ فنی، در حروف جایگزین متفاوت در حروف ابتدایی میانه و انتهایی و کشیدگی کاراکترهای حرف کاف، گاف و دال می‌باشد.

استایل و وزن فونت بلوک

فونت بلوک فارسی هم یکی دیگر از معدود فونت‌هایی است که بر خلاف وزن‌های رایج، بر اساس سبک و استایلی که دارد ظاهر متفاوتی را به شما خواهد داد. همین شکل خاص فونت استفاده از آن را برای متون طولانی محروم کرده است؛ اما به دلیل اینکه فونتی مناسب عنوان، تبلیغات و نمایشی است، می‌تواند در متن‌های کوتاه جلوه و زیبایی خاصی به شما بدهد.

این فونت در ۴ استایل ساخته شده است که ر واقع دارای ۲ استایل اصلی به سبک شارپ(Sharp) و گرد(Round) است. اما هر یک از این سبک‌ها سه ساختار متفاوت را از نظر نقطه‌گذاری و شکل حروف در اختیار شما قرار خواهند داد.

از نظر فرمت فایل نیز فونت‌های اصلی شامل ۶ فایل در ۶ سبک متفاوت هستند که در فرمت TTF و OTF برای انواع سیستم عامل و نرم‌افزار طراحی شده است. اما دو فرمت WOFF و WOFF2 که فرمت بهینه برای استفاده در موبایل و وب‌سایت هستند نیز برای این فونت درنظر گرفته شده است.

ویژگی و مشخصات فونت Block

فونت بلوک با ترکیبی که از مربع و مستطیل‌هایی با گوشه‌های تیز یا گرد ایجاد شده است، در تمامی سبک‌هایی که دارد این ساختار را حفظ کرده است. نسخه وریبل این فونت هم در دسترس است که امکان کنترل بیشتری از نظر وزن، چشم‌ها و سبک نقطه‌ها به شما خواهد داد.

همانطور که بیشتر در صفحه دانلود فونت مربع ذکر کردم، فونت بلوک نیز مشابه آن فونت با توجه به ساختاری ضخیم و نمایشی که دارد، می‌تواند انتخاب مناسبی برای طراحی لوگو تایپ باشد. خصوصا در سبک استایل گرد که نرمی و دوستانه بودن بیشتری از خود نشان می‌دهد.

پیش از دانلود فونت بلوک بد نیست نگاهی به امکانات و قابلیت‌های این فونت نمایشی و استخوانی داشته باشیم.

پشتیبانی از ۶ زبان مختلف

فونت بلوک فارسی علاوه بر این زبان از ۵ زبان دیگر پشتیبانی می‌کند که در مجموع شامل ۶ زبان فارسی، عربی، انگلیسی، کردی، اردو و ترکی می‌شود.

دانلود فونت بلوک ترکی

در تمامی زبان‌های لاتین و خاورمیانه‌ای این فونت کاراکترها، اعراب و نقطه گذاری هر فونت بسته به وزن انتخابی شارپ و گرد که هر یک در دو حالت وجود دارند طراحی شده تا متن‌هایی یکپارچه در همه زبان‌ها داشته باشید.

فونت متغیر بلوک با ۳ قابلیت مختلف

فونت حرفه ای بلوک بر خلاف نسخه متغیر (Variable) که بیشتر فونت‌ها دارند، دارای ساختار پیچیده‌تری است که علاوه بر تغییر وزن، امکان تغییر بخش‌های دیگری از حروف را نیز به شما خواهد داد که به طور کلی شامل ۳ بخش زیر می‌شود.

تغییر چشم در فونت متغیر بلوک

حالت اول: مربوط به تغییر چشم است که با نام Cheshm Variable شناخته می‌شود. در این حالت همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید حروفی همچون «ص، ض، ط، ظ، ـع، ـغ، ف، ق، م، و، ه» که دارای چشمی هستند، این امکان را دارند که بتوانید چشمی‌ها را به صورت عرضی با اندازه بزرگ‌تری از حالت معمول تنظیم کنید.

تغییر نقطه در فونت متغیر بلوک

حالت دوم: مربوط به تغییر ظاهر نقطه‌ها در چهار حالت مختلف است. در نسخه متغیر فونت بلوک که با نام Dot Varible شناخته می‌شود، مثل تصویر بالا می‌توانید نقاط حروف را در حالت‌های گرد، ۴ گوش رند شده، ۴ گوش و چسبان به هم تنظیم کنید.

تغییر گردی در فونت متغیر بلوک

حالت سوم: در این حالت هم که با نام Roundness Variable شناخته می‌شود، می‌توانید میزان گردی حروف (خمیدگی‌های حاشیه) را تنظیم کنید که در ساختار مربعی ۴ گوش باشند یا اینکه دارای زوایای گرد در بخش تقاطعات هر حرف باشد.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین

ویژگی دیگر فونت بلوک امکان استفاده از حروف و ترکیبات جایگزین است که در بیشتر فونت‌های فارسی جدید آنها را دیده‌ایم. با استفاده از پنل Open Type در نرم‌فازارهای گرافیکی مختلفی همچون فتوشاپ یا مجموعه نرم‌افزارهای Office می‌توانید از این ساختارهای جایگزین استفاده کنید تا ظاهر برخی حروف با شکل دیگری تایپ شوند.

این ترکیبات و حروف جایگزین بسته به اینکه در چه حروفی استفاده شده باشند، شامل چند استایل مختلف است که در برخی حروف شامل ۵ سبک مختلف این فونت در هر ۴ وزن دوتایی شارپ و گرد شده می‌شود که عبارتند از:

  • حرف «ـم» در انتهای کلمات که بعد از قرار دادن دو کاراکتر «ءء» تایپ خواهد شد.
  • حرف «هـ» در ابتدای کلمات که با قرار دادن دو کاراکتر «ئئـ» تایپ خواهد شد.
  • حرف «ـهـ» در میان کلمات که با تایپ کردن کاراکتر «ئـ» بسته به تعداد آن در ۵ حالت مختلف تایپ خواهد شد.
  • حرف «ـی» در انتهای کلمات که بعد از قرار دادن دو کاراکتر «ئئـ» تایپ خواهد شد.

در ادامه تصاویری از این ۴ حالت مختلف را در تصویر گیف مشاهده می‌کنید.

جایگزینی حرف م در فونت بلوک
جایگزینی حرف ه در فونت بلوک
جایگزینی حرف ه وسط در فونت بلوک
جایگزینی حرف ی در فونت بلوک

علاوه بر حروف فوق، برخی ترکیبات دوتایی نیز با ساختار متقاوت قابل استفاده هستند که در نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ با استفاده از ابزارهایی که در بخش Character Panel قرار دارد، می‌توان از آنها استفاده کرد. این ترکیبات نیز شامل مواردی همچون «مـ، ـه، ـر» است که در تصاویر زیر نمونه‌ای از آن را همراه با نماد این ابزار در نرم‌افزار فتوشاپ می‌بینید.

استفاده از Stylistic Alternates در فونت بلوک
استفاده از dlig در فونت بلوک فارسی
استفاده از dlig در فونت بلوک فارسی

پشتیبانی از اعداد و سمبل خاص هر زبان

ویژگی دیگر فونت بلوک فارسی امکان پشتیبانی از کاراکترهای خاص، سمبل‌ها و اعداد فارسیو لاتین متناسب با نوع زبان صفحه کلید است.

اعداد فارسی در فونت بلوک

در تمامی فرمت‌های فونت بلوک، اعداد با ساختارهای مختلفی تعبیه شده است. اعداد در زبان‌های خاورمیانه‌ای در نسخه‌ای که به صورت FD نامگذاری شده است، دارای تایپ اعداد هک شده فارسی هستند. یعنی در حالتی که زبان صفحه کلید شما انگلیسی است، با تایپ کردن اعداد فارسی تایپ خواهند شد.

برای برخی زبان‌های عربی و اردو که تایپ متفاوتی در برخی اعداد یا کل اعداد نیز نسبت به زبان لاتین یا فارسی وجود دارد، همین ساختار حفظ شده است.

کاراکترها و سمبل‌های خاص نیز در این فونت با همان طراحی سبک شارپ و گرد شده در دسترس هستند که در هر ۴ وزن این فونت می‌توانید از آنها استفاده کنید.

استفاده و نصب فونت بلوک در سایت

فونت نمایشی بلوک در فرمت‌های WOFF و WOFF2 قابلیت استفاده در انواع نرم‌افزار موبایل و وب را دارد. این فرمت‌ها ساختاری بهینه و کم‌حجم دارند تا تاثیر بسیار کمتری روی سرعت لود سایت داشته باشند.

می‌توانید با نصب فونت بلوک روی سایت از آن در بخش‌هایی مثل عنوان نوشته‌ها، نقل قول، کادرهای رنگی و هشدارها، تگ‌های H و به طور کلی هر جایی که می‌خواهید توجه کاربر را جلب کنید استفاده کرد.

فراموش نکنید که فونت بلوک یک فونت نمایشی و مناسب عنوان و متن‌های کوتاه است؛ بنابراین در استفاده برای وب و اپلیکیشن این فونت را صرفا در این بخش‌ها استفاده کنید و برای فونت اصلی و بدونه متن‌های طولانی از یک فونت متن مناسب استفاده کنید.

دانلود رایگان فونت بلوک فارسی

دانلود فونت بلوک با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت بلوک ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ در ۶ سبک مختلف که در دو گروه SHARP و ROUND است طراحی شده است. این فونت شامل فایل‌های متنوع با اعداد فارسی و نسخه متغیر است که از نقطه گذاری در سه سبک نیز پشتیبانی می‌کند.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود رایگان فونت بلوک در سایت مرجع دسترسی داشته و می‌توانید آن را در قالب ۴ فرمت OTF، TTF، WOFF و WOFF2 دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت بلوک رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت بلوک به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت بلوک هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *