تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

دانلود فونت ساحل وریبل (Sahel) رایگان

هاست و دامنه فراسو

فونت ساحل (به انگلیسی: Sahel) یک فونت رایگان در گروه فونت‌های سنس است که توسط صابر راستی کردار طراحی شده است. این قلم رایگان از چندین زبان متنوع با استاندارد بین‌المللی از نظر ساختار گلیف هر زبان پشتیبانی می‌کند.

قلم ساحل در ۵ وزن مختلف سبک، معمولی، نیمه ضخیم، ضخیم و تیتر (سیاه) در دسترس است که می‌توانید آن را در ۴ فرمت فایل مجزا و در بسته‌های مختلف پشتیبانی از اعداد فارسی هک شده، نسخه وریبل و نسخه مخصوص بدون حروف و اعداد انگلیسی دانلود کنید.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت ساحل خواهیم پرداخت؛ فونتی که با توجه به ساختار و سبک طراحی که دارد می‌تواند برای استفاده در متن‌های طولانی گرفته تا وزن‌های سنگین برای فونت عناوین کاربردی باشد. این قلم در صنایع چاپ و مطبوعات، متون رسمی و اداری، وب فونت و موبایل فونت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی و دانلود فونت ساحل (Sahel)

صابر راستی کردار قلم ساحل را در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ منتشر کرده است. فونتی که بیشتر برای استفاده در عنوان مناسب است و با توجه به ساختارهای وزنی و فشرده بودن در وزن‌های بالاتر، می‌تواند بیشترین تاثیر را در متن‌های کوتاه و عناوین روی مخاطب بگذارد.

به همین دلیل است که در سایت فونتچی نیز از نسخه سیاه (Black) فونت ساحل، با هدف فونت عناوین استفاده می‌کنیم که با توجه به پشتیبانی از نسخه وریبل، دارای وزن ۹۰۰ می‌باشد.

صابر راستی کردار جزو اولین کسانی بود که زحمات زیادی را در زمینه تولید فونت فارسی و بهبود خوانش متون این زبان کشیده است. وی آثار متعددی را در زمینه قلم و تایپ‌فیس منتشر کرده است که همگی آنها به صورت رایگان در دسترس کاربران ایرانی و غیر ایرانی که از رسم‌خط فارسی استفاده می‌کنند قرار داده است.

وی از سال ۱۳۹۴ روی پروژه‌های مختلف فونت فعالیت داشته است که در طول ۸ سال شاهد انتشار ۸ قلم از وی بوده‌ایم. متاسفانه وی در اثر ابتلا به بیماری سرطان، در ۲۲ آبان ۱۴۰۲ درگذشت.

نام و یادش به نیکی؛

تاثیری که ایشان بر روی افزایش خوانایی و زیباتر کردن متون فارسی گذاشته است، بسیار بیشتر از این بود و اگر شاهد انتشار آثاری از وی نبودیم، مسلما فونت‌های فعلی که به صورت رایگان و پرمیوم در دسترس هستند، به این میزان رشد نکرده بودند. تمامی آثار وی را می‌توانید از برگه فونت های صابر راستی کردار مشاهده و دریافت کنید.

سبک طراحی و وزن فونت ساحل

فونت ساحل از طراحی سنس بهره می‌برد که تا حدودی نشانه‌هایی از قلم نسخ در آن نیز دیده می‌شود. این قلم شباهت زیادی هم به فونت گندم که دیگر قلم صابر راستی‌کردار است دارد.

در وزن‌های سبک این قلم شاهد ضخامت نسبتا یکسان در تمامی بخش‌های حروف هستیم. نقاط با توجه به محل قرار گیری ساختار فونت را سنگین کرده و اصلا فونت جنبه فشرده بودن را از خود نشان نمی‌دهد.

اما در وزن‌های سنگین به منظور نمایشی‌تر کردن و ایجاد ساختاری نرم و دوستانه، هم ضخامت حروف در برخی جاها نظیر خطوط قائم، منحنی‌ها و چشمی‌ها کاسته شده و هم اینکه نقاط در فاصله نزدیک‌تری از حروف قرار گرفته تا فونت عمدا فشرده‌تر به‌نظر برسد.

فونت ساحل در ۵ وزن مختلف در دسترس است که تمامی وزن‌ها از ۴ فرمت رایج TTF, EOT, WOFF و WOFF2 پشتیبانی می‌کنند. از این فرمت‌ها می‌توانید در انواع سیستم عامل، نرم‌افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ و اینشات و فونت وب‌سایت با نسخه‌های woff که حجم کمتری دارند استفاده کنید.

پشتیبانی از زبان های متنوع

فونت فارسی ساحل به لطف رسم‌خط فارسی بودن زبان‌های خاورمیانه‌ای و گویش‌های ایرانی، از چندین زبان پشتیبانی می‌کند. این زبان‌ها شامل مواردی همچون عربی، کردی، اردو، ترکی هستند. پشتیبانی تمامی این زبان‌ها به شکل استاندارد بوده و حروف و گلیف‌هایی که نسبت به زبان فارسی دارای تایپ متفاوتی هستند رعایت شده است.

برای مثال حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» عربی که در مقایسه با حروف فارسی دارای کاراکترهای همزه و دونقطه هستند پیاده سازی شده است تا هر زبان بر اساس استاندارد خود قابل استفاده باشد. کلیه اعراب و کاراکترهای خاص هر زبان که جنبه نمایشی و تزئینی نیز داشته باشند در این فونت رایگان پیاده سازی شده است.

یا در سایر زبان‌ها همچون اردو، حروف «ﮧ، ﮩ، ے» که شکل کاملا متفاوتی نسبت به فارسی دارند نیز پیاده سازی شده است. در سایر فونت های فارسی استفاده از این گلیف‌های اردو به عنوان فونت جایگزین به‌منظور نمایشی کردن و زیبا سازی قلم استفاده می‌شود.

برای زبان‌های لاتین همچون انگلیسی، فرانسه و ترکی استانبولی در این قلم از حروف لاتین Open Sans استفاده شده است که نمونه‌ای از آن را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

فونت ساحل وریبل با متغیر وزن

ویژگی دیگر فونت ساحل وریبل بودن آن است. با استفاده از نسخه متغیر ساحل به‌جای استفاده از هر ۵ وزن مختلف این قلم، می‌توانید در قالب یک فایل فونت استفاده کنید که لزومی به نصب جداگانه هر وزن نخواهید داشت.

فونت Variable ساحل دارای یک متغیر وزنی با نام weight است که می‌توانید تمامی ۵ وزن این قلم شامل Light، Regular، SemiBold، Bold و Black را در قالب یک فایل چه در سیستم عامل و چه نسخه وب داشته باشید.

مزیت استفاده از نسخه وریبل حجم فایل کمتر است و از سوی دیگر در استفاده به‌عنوان وب فونت، لزومی ندارد که علاوه بر حجم بالا تمامی وزن‌های مختلف فونت را در قالب چند فایل جدا از طریق سرور لود کنید.

نسخه مخصوص اعداد فارسی هک شده

ویژگی دیگر قلم رایگان ساحل، پشتیبانی از اعداد فارسی و عربی متناسب با هر زبان است. در این فونت صفحه کلید شما روی هر زبان فارسی، عربی یا انگلیسی که قرار داشته باشد، اعداد متناسب با همان زبان تایپ خواهند شد.

برای زبان عربی که اعداد «٤٥٦» شکل متفاوتی نسبت به اعداد فارسی «۴۵۶» دارند تعبیه شده است تا بر اساس استاندارد رایج بتوانید اعداد هر زبان را استفاده کنید.

افزون بر این دو نسخه از فونت نیز وجود دارد که از نظر اعداد و حروف طبقه‌بندی شده است. نسخه اول که درون پوشه Farsi Digits قرار داشته و به اختصار با پیشوند FD نامگذاری شده، فایل فونت مختص اعداد فارسی هک شده است. در این گروه فونت‌ها اعداد انگلیسی یا عربی در فونت تعبیه نشده است. بنابراین با هر زبانی که اعداد را تایپ کنید، فارسی تایپ خواهند شد.

گروه دیگر نیز نسخه بدون اعداد و حروف انگلیسی است که درون پوشه جدا با نام Without-Latin قرار گرفته و به اختصار دارای پسوند WOL هستند. از این گروه فایل فونت نیز می توانید برای توسعه نرم‌افزاری استفاده کنید که صرفا بخواهید در بخشی از پروژه خود، حروف فارسی را داشته باشید.

فونت مناسب مطبوعات، اداری و متون طولانی

از فونت ساحل می‌توانید در متن های کوتاه و بلند استفاده کنید. چیدمان این حروف ساختاری نرم و در عین حال رسمی به فونت داده است که از هر نظر دارای خوانایی مناسبی در تمامی وزن‌ها بوده و با نگاه طولانی مدت به آن اصلا احساس خستگی نخواهید داشت.

از وزن‌های سنگین این فونت می‌توان برای فونت عناوین استفاده کرد که در صنایعی همچون مطبوعات، چاپ کتاب و مجلات کاربردی است؛ به‌ویژه برای طراحی کارهای گرافیکی که بر روی جلد کتب صورت می‌گیرد.

از وزن‌های سبک و معمولی این قلم نیز می‌تواند برای متن‌های بلند در همین صنایع استفاده کرد که خوانایی کاملا خوبی داشته و ساختار فونت در این شرایط طوری است که خاکستری به‌نظر می‌رسد.

در دو تصویر بالا نمونه‌ای از وزن‌های مختلف این قلم را مشاهده می‌کنید که می‌توان با اهداف مختلفی از آن استفاده کرد.

استفاده و نصب فونت ساحل در سایت

شاید بهترین کاربرد فونت ساحل برای سایت باشد. از آنجا که این قلم دارای نسخه وریبل است، تمامی وزن‌های پنج‌گانه را در قالب یک فایل فونت با حجم کمتر از ۴۰ کیلوبایت پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که اگر بخواهید نسخه‌های woff2 را برای هر ۵ وزن استفاده کنید، چیزی بیش از ۱۸۲ کیلوبایت وزن خواهد داشت.

این میزان حجم علاوه‌بر اینکه باید ۵ فایل فونت را لود کنید، هم از جهت افزایش حجم فایل‌ها و هم افزایش تعداد درخواست‌های HTTP موجب تاثیر در کاهش سرعت سایت خواهد شد. در حالی که نسخه وریبل چنین مشکلاتی را ندارد.

پیشنهاد می‌شود از فونت ساحل در سایت برای فونت عناوین استفاده کنید تا به کمک وزن‌های سنگین این قلم، توجه بیشتر کاربران را جذب کنید.

مشابه آنچه در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ترکیب فونت ساحل با فونت وزیر که هر دو از آثار راستی کردار هستند، خروجی بسیار عالی خواهد داشت. از این قلم می‌توانید برای عناوین، تیترها، نقل قول، دکمه‌ها و کادرهای رنگی که نیاز است توجه مخاطب را در ارتباط چشمی که با صفحه دارد معطوف به بخش‌های مهم محتوا کنید.

دانلود رایگان فونت ساحل تمامی وزن ها

آخرین نسخه فونت ساحل ورژن ۳.۴.۰ است که در اسفند ۱۳۹۸ منتشر شد. در این نسخه شاهد رفع مشکلات، بهبود برخی کاراکترها و حروف و اضافه شدن نسخه وریبل هستیم.

با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید این قلم را به صورت رایگان در ۵ وزن مختلف و پشتیبانی از ۵ فرمت گوناگون که همگی برای استفاده در انواع سیستم عامل، نرم‌افزار و وب بهینه شده‌اند را همراه با نسخه مخصوص اعداد فارسی هک شده و نسخه بدون کاراکترهای لاتین دریافت کنید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 7

‫۳ دیدگاه ها

  1. سلام من خودم انیمه ها رو زیرنویس میکنم تو سایت آپارات آپلود میکنم ولی تا به حال فونتی به این خوبی رو ندیده بودم ممنون

    1. درود سعید جان
      بله فونت ساحل برای عناوین فونت بسیار عالی و مناسبی هست. با توجه به فعالیتتون پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین فونت زیرنویس فیلم و انیمه رو هم مطالعه کنید. فونت‌های دیگری در این خصوص معرفی کردیم.
      آرزوی موفقیت دارم براتون. ممنون از اینکه تجربه‌تون رو در استفاده از این فونت به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *