۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت دیباج (Dibaj)

هاست و دامنه فراسو

فونت دیباج (به انگلیسی: Dibaj) در گروه فونت‌های خانواده‌دار مناسب برای مطبوعات و روزنامه است که دارای ساختاری کاملا هندسی و بر اساس خط نسخ طراحی شده است. این قلم دارای ۹ وزن مختلف در ۳ استایل متنوع است که ضمن پشتیبانی از نسخه وریبل و حروف جایگزین انتخاب‌های فراوانی را برای شما در جهت تولید محتوا و ساخت کارهای خلاقانه در اختیارتان قرار خواهد داد.

این قلم توسط عاطفه محمدی طراحی شده است که با توجه با ساختار نسخ‌گونه خود می‌تواند روایتگر خوبی برای داستان‌ها، وقایع تاریخی و ثبت خاطرات با لحنی صمیمی باشد. این قلم توسط رضا بختیاری فرد توسعه داده شده تا برای استفاده در محیط‌های نرم‌افزاری و سیستم عامل در دسترس باشد.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت دیباج واهیم پرداخت؛ قلمی که می‌توانید از آن برای متون طولانی تا کوتاه همچون عناوین استفاده کرده و به لطف وزن متنوع و ساختارهای گوناگونی که دارد، یک فون تمام‌عیار را در اختیار داشته باشید.

دانلود رایگان فونت دیباج فارسی

بررسی و دانلود فونت دیباج (Dibaj) حرفه ای

در طراحی این قلم سعی شده تا خوانایی در اولویت باشد؛ چرا که نیاز بود قلمی برای متن‌های طولانی باشد. لذا از جمله عواملی که برای حفظ این میزان خوانایی در اندازه قلم (pt12~7) مورد توجه قرار گرفتند، حلقه‌های نسبتا بزرگ، خطوط کرسی منظم و محدود، رعایت اصول فاصله گذاری درست متناسب با ریتم و فرم حروف برای ایجاد خاکستری متن سالم و اغراق در محور عمودی حروف بوده است.

متناسب با این اهداف برای طراحی فونت دیباج از خط محقق الهام گرفته شد. و تلاش بر این بود تا دیباج علاوه بر پایبندی به ریشه خود، مدرن و امروزی باشد.

استایل فونت دیباج

سبک طراحی و وزن فونت دیباج

فرم منحنی حروف (نسبتِ دور بیشتر) باعث حرکت راحت‌تر چشم بر روی سطرها شده و و آن را تبدیل به فونتی روان و سیال کرده است.

فونت دیباج دارای 9 وزن است. وزن‌های پایه برای استفاده در نوشته‌های بلند کتاب و مجلات مناسب هستند و از وزن‌های ضخیم می‌توان برای آثار گرافیکی و تبلیغات استفاده کرد.

در وزن‌های ضخیم‌تر این قلم از دور حروف کاسته شده و فراز و فرودها کوتاه‌تر شده‌اند تا ضمن انسجام بیشتر و فشرده‌سازی نسبی بتوان از آن با هدف فونت عنوان بهره برده و نگاه مخاطب را جذب کرد. از همین‌رو دیباج یک قلم کامل برای پاسخ به تمام نیازهای نوشتاری دریک پروژه است.

افزون بر همه این‌ها فونت دیباج در سه سبک مختلف نیز طراحی شده که به صورت ساختار معمولی، Med و High هستند که در آن کنتراست و ضخامت حروف در برخی جاها دست‌خوش تغییر شده است.

این قلم در چهار فرمت رایج TTF, OTF, WOFF و WOFF2 در دسترس است که می‌توانید در انواع پروژه‌های نرم‌افزاری و وب از آن استفاده کنید.

پشتیبانی از 8 زبان و گویش متنوع

فونت دیباج فارسی محدود به این زبان نبوده و یکی از فونت‌های چند زبانه است که نمونه آن را در فونت فارسی کمتر دیده‌ایم. زبان‌های پشتیبانی شده که بر اساس رسم‌خط فارسی هستند شامل عربی و اردو هستند. این زبان‌ها علاوه بر اینکه حروف مشترک به صورت استاندارد پشتیبانی می‌شود، اعراب و اعداد را نیز شامل می‌شود.

برای مثال در زبان عربی که حروفی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» دارای ساختاری متفاوت بوده و در مقایسه با زبان فارسی برای تایپ چنین حروفی باید آنها را با اعراب ترکیب کنید، اما در زبان عربی می‌توان به صورت گلیف تکی آنها را تایپ کرد.

فونت دیباج فارسی و عربی

یا در زبان اردو که برخی حروف مانند «ـهـ، ـه، ـی» که ساختاری کاملا متفاوت از فارسی دارد توسط این قلم قابل تایپ است تا ساختاری کاملا استاندارد بر مبنای هر زبان را فراهم کرده باشد.

افزون بر این زبان‌های و گویش‌های محلی ایرانی همچون کردی، مازنی و لری نیز در این قلم پشتیبانی می‌شود که سرشار از اعراب و گلیف‌های تزئینی هستند که در تصویر زیر نمونه‌ای از آنها را برای هر سه زبان مشاهده می‌کنید.

فونت دیباج مازنی، لری و کردی

زبان لاتین نیز در این قلم پشتیبانی می‌شود؛ اما در فونت انگلیسی دیباج شاهد تغییر گسترده‌ای در حروف نیستیم و گویی از فونت دیگری وام گرفته شده است.

فونت انگلیسی دیباج

هر چند که با توجه به سبکی که در رسم خط فارسی برای این قلم وجود دارد، لزومی هم به این کار نبوده و همان میزان خوانایی در نسخه انگلیسی و نزدیک به همین طرح قرار داده شده است.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

ویژگی دیگر قلم دیباج پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین متنوع است که به شما امکان تایپ حروف و کلمات را در چند حالت مختلف به شما خواهد داد. چنین ویژگی در فونت‌هایی با وزن متنوع کمک می‌کند که خوانایی و زیبایی متن را در هر کارکرد گرافیکی، تبلیغاتی و متنی بالا برد؛ خصوصا زمانی که به صورت فونت عنوان و از وزن‌های سنگین استفاده شود.

در تصویر زیر نمونه‌ای از این ویژگی را برای حروف «ک، ـم، ـهـ، هـ، ـه» مشاهده می‌کنید که بسته به قرارگیری در ابتدا، انتها و یا میانه کلمات ساختاری متفاوت را در اختیارتان قرار خواهند داد.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت دیباج

حروف متغیر در فونت دیباج محدود به موارد بالا نبوده و در نمونه دیگری می‌توانید این ترکیبات را برای مواردی مثل «ـی» نیز به کار برد.

راهنمای حروف جایگزین در فونت دیباج

این ترکیبات جایگزین با توجه به اینکه از کدام وزن و سبک قلم استفاده کنید، دارای تغییرات در بخش‌هایی از حروف از نظر ضخامتی و کنتراست نیز هستند.

فونت وریبل دیباج با متغیر وزن و کنتراست

ویژگی دیگر قلم دیباج پشتیبانی از نسخه وریبل یا همان متغیر است. با استفاده از این فایل فونت می‌توانید بدون نیاز به نصب وزن‌های متعدد، همه قابلیت‌ها، سبک‌ها و وزن‌های این خانواده فونت را در قالب یک فایل با حجمی بسیار کمتر در اختیار داشته باشید.

فونت متغیر دیباج دارای دو متغیر است که عبارتند از:

  • متغیر weight: به کمک این متغیر که امکان تنظیم آن روی مقدار صفر تا ۹۰۰ فراهم است می‌توانید از کلیه وزن‌های فونت استفاده کنید.
  • متغیر Contrast: به کمک این متغیر که امکان تنظیم آن روی مقدار صفر تا ۱۰۰ فراهم است می‌توانید کنتراست فونت را کنترل کنید که امکان استفاده از سه سبک اصلی قلم نیز در همین حالت فراهم است.

برای استفاده از این متغیرها در نرم‌افزارهای گرافیکی شرکت Adobe کافی است از تنظیمات OpenType استفاده کنید.

فونت وریبل دیباج

از فونت دیباج وریبل می‌توانید در وب فونت نیز استفاده کنید که تمامی ساختارهای موجود را با استفاده از کدهای CSS در اختیارتان قرار خواهد داد. برای استفاده از این ویژگی نیز کافی است فایل راهنمای موجود در بسته دانلود فونت دیباج را بررسی کنید.

فونت دیباج وریبل و متغیر

بسته حرفه‌ای فونت دیباج، شخصیت‌ها و لحن‌های مختلفی از حروف را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا در طیف موضوعی گستره‌تری بتواند از این فونت استفاده نماید.

اعداد فارسی هک شده و گلیف تزئینی

قابلیت دیگر فونت دیباج پشتیبانی از اعداد فارسی و عربی متناسب با استاندارد هر زبان است. در حالتی که زبان صفحه کلید روی زبان فارسی یا عربی باشد، اعداد با توجه به ساختار زبان تایپ خواهند شد.

اما در یک گروه از فونت‌های دیباج که در پوشه مخصوص اعداد فارسی قرار داده شده است، خبری از اعداد لاتین نبوده و با تایپ اعداد به شکل لاتین هم به فارسی تایپ خواهند شد که برای استفاده در وب یا توسعه نرم‌افزار مناسب هستند. این نوع فایل فونت‌ها معمولا با پیشوند FD که مخفف FarsiDigits است نامگذاری می‌شوند.

اعداد فارسی و عربی فونت دیباج

یک گروه دیگر از فونت‌ها هم وجود دارند که با نام Non_English شناخته می‌شوند. این گروه از فونت نیز فاقد حروف و اعداد لاتین است که برای توسعه در نرم‌افزارهای خاصی که تماما بر پایه زبان فارسی هستند کاربردی خواهد بود.

ویژگی دیگر قلم دیباج با توجه به پشتیبانی از زبان اردو و زبان‌هایی که بر اساس گویش‌های محلی ایرانی نظیر کردی، لری، مازنی هستند، پشتیبانی از گلیف‌های تزئینی است که در این زبان‌ها به‌وفور از آنها استفاده می‌شود.

گلیف تزئینی فونت دیباج برای زبان کردی و اردو

در تصویر بالا نمونه‌ای از این کاراکترهای تزئینی را مشاهده می‌کنید که در بالا و پایین حروف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گلیف‌ای تزئینی در زبان افغانی نیز قابل استفاده هستند.

استفاده و نصب فونت دیباج در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 فونت دیباج که جدای از ساختارهای وزنی، اعداد فارسی، بدون حروف انگلیسی و نسخه وریبل وجود دارند برای استفاده در وب مناسب هستند. اما بهترین گزینه برای استفاده از فونت دیباج در سایت، همان نسخه وریبل است که حجم کمتری داشته و به لطف عدم نیاز به لود چند فایل فونت، روی سرعت سایت نیز تاثیر منفی نخواهد داشت.

با استفاده از فونت متغیر دیباج می‌توانید به سادگی با کمک راهنمای موجود در بسته دانلود قلم، ساختارهایی که در قالب زبان CSS در دسترس هستند را یافته و به کمک آنها ضمن استفاده از وزن و سبک دلخواه برای حروف در بخش‌های مختلف سایت، امکان استفاده از اعداد فارسی را نیز داشته باشید.

نصب فونت دیباج در سایت

ویژگی بارز دیگر چنین ساختاری این است که به لطف وزن متعدد و خانواده‌دار بودن قلم دیباج، می‌توانید از آن به عنوان رابط کاربری نیز استفاده کرده و کلیه ساختار یک سایت یا اپلیکیشن را بر اساس این قلم تنظیم کنید؛ درست مشابه چیزی که فونت دماوند در اختیار قرار می‌دهد.

دانلود فونت دیباج با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت دیباج ورژن ۲.۱ است که در مهر ۱۴۰۲ آپدیت شده است. این قلم در آپدیت‌هایی که اخیرا داشته وزن‌های جدیدی به آن افزوده شده و ضمن آن مشکلات جزئی رفع و تغییراتی هم در ساختار نهایی فونت برای برخی وزن‌ها صورت گرفته است.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت دیباج حرفه ای دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در چهار فرمت رایج TTF, OTF, WOFF و WOFF2 که مناسب برای استفاده در وب و موبایل، نرم‌افزارهای مختلف گرافیکی و ویرایشگر متن در سیستم عامل‌های مختلف دسکتاپ و موبایل هستند دریافت کنید. در بسته دانلود قلم دیباج همچنین نسخه وریبل و قایل راهنمای استفاده از آن با حروف جایگزین قرار داده شده است.

کاربر گرامی؛ فونت دیباج رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت دیباج به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Dibaj هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *