تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت دفتر (Daftar) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت دفتر (به انگلیسی: Daftar) در گروه فونت‌های مناسب مطبوعات قرار می‌گیرد که بر اساس خط نسخ طراحی شده و می‌توان از آن در مواردی همچون تیتر، عناوین، تبلیغات و به‌طور کلی کارهای گرافیکی که جنبه انتقال حس نوستالژی را دارند استفاده کرد. این فونت قدیمی نسخه بازسازی شده‌ای از حروف قدیمی به جای مانده در اسناد چاپی است که در سده‌ی اخیر خصوصا در دوران پهلوی اول و دوم زیاد رواج داشت.

فونت دفتر در استودیویی با همین نام توسط رضا سالاری فر طراحی شده است با جمع‌آوری نسخه‌های چاپی و اسناد به‌جا مانده از آن دوران این فونت را بازسازی کرده و در قالب فونت مورد استفاده در کامپیوتر تبدیل کرده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کاملی از امکانات و قابلیت‌های به‌خصوصی که قلم دفتر دارد خواهیم پرداخت که می‌توانید از این فونت در کارهای گرافیکی که نشان دهنده حس قدیمی بودن، اصالت داشتن و ساختار نوستالژیک تا قبل از دهه ۵۰ را دارند استفاده کنید.

دانلود رایگان فونت دفتر با وزن Regular

بررسی و دانلود فونت دفتر (Daftar)

قبل از هرچیزی لازم به ذکر است که، برای ایجاد حس و حال کهنه و نوستالژیک، فونت دفتر برخلاف نسخه‌های چاپی الهام گرفته شده از آن، دارای کمی خوردگی، بی نظمی در اتصال حروف و عدم تناسبات، آن هم به‌طور عمدی است.

بنابراین اگرچه این حروف در زمان خود ویژه اعلان‌های رسمی بوده است اما اکنون یک فونت نمایشی محسوب می‌شود و بیشتر مناسب آثار گرافیکی با حال و هوای قدیمی (نوستالژیک) است.

سبک طراحی فونت دفتر

سبک طراحی و وزن فونت دفتر

سبک طراحی قلم دفتر بر اساس خط نسخ صورت گرفته شده است. این فونت دارای خطوط کرسی و منحنی‌های نرم و دوست داشتنی است. ضخامت فونت در سرتاسر حروف یکسان نبوده و در دندانه‌ها و زوایا از آنها کاسته می‌شود. همچنین حروف به هم چسبیده نبوده و گویی که با استفاده از ماشین‌های چاپ قدیمی روی کاغذ چاپ شده باشد دارای فاصله‌ای جزئی از هم هستند که همان حس و حال قدیمی صنعت چاپ را منتقل می‌کند.

فونت گرامافون که یکی دیگر از قلم‌های ساخته شده بر اساس خط نسخ است نیز از همین ساختار فاصله‌دار حروف ایجاد شده است که طراحی نزدیکی هم به این قلم دارد.

در بسته دانلود فونت دفتر فقط با یک وزن Regular مواجه هستیم که این وزن کاملا برای استفاده در عناوین و حتی متون طولانی مناسب به نظر می‌رسد. اگر چه بیشترین کاربرد فونت دفتر برای اندازه‌های بزرگ است، اما این فونت در حد فاصل اندازه‌های ریز تا ترکیبات درشت، همچنان زیبایی و خوانایی خود را حفظ می‌کند؛ چرا که دارای حروف و ترکیبات جایگزین متنوعی هم هست.

تصویر دو آگهی با فونت دفتر در دهه ۳۰

این فونت را می‌توانید در دو فرمت فایل OTF و TTF که مناسب استفاده در انواع نرم‌افزار گرافیکی همچون فتوشاپ و ویرایشگر متن همچون ورد هستند، در انواع سیستم عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و IOS استفاده کنید.

پشتیبانی از علائم و اشکال کمکی

خاص‌ترین ویژگی دفتر امکان استفاده از علائم و اشکال کمکی است که در همان سال‌ها نیز از این ساختار قلم در نسخه‌های چاپی استفاده می‌شده است. این علائم که در تصویر زیر آنها را مشاهده می‌کنید، در بخش‌های مختلفی از نوشته با هدف جداسازی و تزئین استفاده میشد که حتی در اسناد رسمی هم رواج داشته است.

تایپ سمبل و اشکال فونت دفتر در فتوشاپ و برنامه های گرافیکی

به کمک پنجره Glyphs در نرم‌افزارهایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند می‌توانید این علائم را خارج کرده و به صورت دستی بر روی طرح‌های گرافیکی خود چاپ کنید. یا اینکه از ابزارهای آنلاینی که امکان استخراج Glyph فونت را خواهد داد، می‌توانید با قرار دادن این فونت به گلیف دسترسی داشته و با کپی کردن در نرم‌افزارهای دیگر پیست کنید.

پشتیبانی کامل از 4 زبان مختلف

فونت دفتر محدود به زبان فارسی نبوده و از سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای و لاتین نیز پشتیبانی کاملی همراه با حروف، اعداد، سمبل‌ها و کاراکترهای تزئینی را دارد. این زبان‌ها شامل عربی، انگلیسی و کردی هستند.

دانلود فونت عربی دفتر

در نسخه زبان انگلیسی این فونت از طراحی اختصاصی استفاده نشده و از فونت‌های اپن سورس که ساختاری نزدیک به این فونت دارند استفاده شده است. اما با این تفاوت که کمی در آن دست برده شده و خوردگی‌هایی در بافت حروف ایجاد شده تا کاملا ساختاری هماهنگ با نسخه فارسی داشته باشد.

حروف جایگزین فونت دفتر

دارای حروف و ترکیبات جایگزین متنوع

فونت دفتر یکی دیگر از فونت‌هایی است که سرشار از ترکیبات اختیاری است. با استفاده از حروف جایگزین در فونت دفتر که از طریق تنظیمات Open Type نرم‌افزار قابل استفاده هستند، می‌توانید حروف تکی یا ترکیبات دوتایی از حروف را در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات با ظاهری متفاوت و در چند شکل مختلف تایپ کنید.

این ترکیبات اختیاری از دو جهت در طراحی متونی که نیاز به حس و حال نوستالژیک یا تبلیغاتی دارند حائز اهمیت است. اول اینکه موجب ایجاد تناقضاتی در برخی کلمات خواهد شد که دارای طراحی حروف متفاوت‌تری نسبت به سایر کلمات هستند. در نتیجه در متون بلند به خوانایی کمک خواهد کرد. دوما اینکه استفاده از این ترکیبات در کارهای تبلیغاتی برای کلماتی که تاکیدی بوده و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، موجب جلب توجه بیشتر مخاطب می‌شود. در تصویر زیر نمونه‌هایی از آنها را می‌بینید.

ترکیبات و حروف جایگزین در فونت دفتر

این ترکیبات محدود به تصویر بالا نبوده و شامل حروف و ترکیبات مختلفی هستند که جدای از ظاهر متفاوت، در برخی ساختارها کلمات را درشت‌تر از آنچه در ترکیبات عادی هستند نشان خواهند داد. از همین جهت هم به خوانایی نوشته، هم زیبایی و هم جلب توجه بیشتر کاربر تاثیر خواهد گذاشت.

دارای اعراب کامل و گلیف های خاص هر زبان

در تمامی زبان‌های فارسی، عربی، کردی که از رسم‌خط فارسی استفاده می‌کنند اعراب و کاراکترهای خاص این زبان جای گرفته است. به عنوان مثال برای زبان عربی که حروفی همچون «ك، ي، ة، ؤ، ئ» و اعداد «٤٥٦» دارای تایپ متفاوتی نسبت به فارسی هستند، درنظر گرفته شده تا پشتیبانی کاملی از این زبان داشته باشند.

اعراب عربی و اعداد فارسی در فونت دفتر

یا در فونت کردی دفتر علائم تزئینی و اعرابی که به‌وفور در این زبان یافت می‌شود استفاده شده است.

جدای از اعراب این فونت از برخی گلیف‌های خاص همچون «الله، محمّد، علیه السّلام، ریال» نیز پشتیبانی می‌کند که جزوی از ترکیبات جایگزین این فونت هستند و برای زیباتر کردن، جلب توجه و ایجاد یک ساختار متفاوت‌تر نسبت به سایر جملات در متن خود می‌توانید از آنها استفاده کنید.

دانلود فونت دفتر عربی

دانلود فونت دفتر با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت دفتر ورژن ۱.۱ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر گردیده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت دفتر دسترسی داشته و می‌توانید این فونت را در دو فرمت TTF و OTF که مناسب برای تمامی نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن هستند دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت دفتر رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت دفتر به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت دفتر هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *