۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت مدام (Modam) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت مدام (Modam) دارای ظاهری استخوانی و ضخیم است که مناسب متن بوده و ساختار هندسی آن دارای فضاهای باز و منفی است که سعی شده تا جای ممکن ضخامت نسبتا یکسانی داشته باشد. این فونت توسط سید ناصر خادم طراحی شده است که در ۸ وزن و دارای نسخه وریبل (فونت متغیر) نیز می‌باشد.

ظاهر پهن این فونت در کنار ساختار هندسی‌اش کنتراست بالایی به آن داده است که همین امر موجب شده یک انتخاب عالی برای متن‌های کوتاه، تیترها، عناوین و به‌طور کلی مواردی که نیاز به جلب توجه کاربر است باشد. در ادامه این نوشته به نقد و بررسی فونت مدام در وب‌سایت فونتچی می‌پردازیم.

فونت مدام رایگان

معرفی و بررسی فونت مدام (Modam)

فونت مدام نمایشی و متاسب عنوان است؛ این فونت می‌تواند به خوبی با شکل هندسی خاص خود در شکستگی‌ها و منحنی‌هایی که دارد توجه کاربران را بیشتر جلب خود کند. از همین‌رو توصیه می‌شود که از این فونت برای سرتیترها و عناوین مهم استفاده کنید.

تفاوتی ندارد که یک بیلبورد فیزیکی را در مرکز شهر اجاره کرده باشید یا اینکه بخواهید از این فونت در فضای وب و اپلیکیشن استفاده کنید؛ در هر حالتی شکل خاص این فونت توجه بیشتر کاربر را برای خواندن محتوا جلب خواهد کرد. خصوصا در نسخه‌های ضخیم و وریبل فونت که امکان استفاده از چند حالت در نقطه‌گذاری حروف وجود دارد.

نوشته های مشابه

یکی از دغدغه‌های من، طراحی تایپ‌فیس‌هایی برای استفاده در فضای بازی‌های دیجیتال و مدیوم‌هایی در بستر وِب است. در پاییز ۱۴۰۰ که در کلاس‌های آنلاینِ طراحی تایپِ استادم دامون خانجانزاده شرکت کردم، این فکر و دغدغه‌ام را با ایشان در میان گذاشتم و ایشان بسیار استقبال کردند.

از میان مباحث گسترده‌ی تئوری،‌ تجزیه و تحلیل‌های فرمی و بصری، تحلیل کانسپ، اتودهای فرمی و در نهایت اتودهای طراحی حروف، این تایپ‌فیس ساخته شد که آن را «مُدام» نام نهادم. فرآیند مطالعات، تحقیق و طراحی این تایپ‌فیس و آنچه در این مسیر از جناب ایشان آموختم را به‌صورت مقاله‌ای جداگانه‌ای منتشر خواهم کرد.

سید ناصر خادم؛ طراح فونت مدام

این فونت دارای ۸ وزن است که شامل نسخه «خیلی نازک، نازک، معمولی، متوسط، نیمه ضخیم، بولد، خیلی ضخیم و سیاه» است که در کنار این وزن‌ها از نسخه وریبل متغیر نیز پشتیبانی می‌کند.

دانلود فونت مدام

مزایای فونت مدام

فونت مدام علاوه‌بر زبان فارسی از سایر زبان‌های خاورمیانه و لاتین که شامل عربی، انگلیسی، اردو و کردی هستند پشتیبانی می‌کند. ساختار پشتیبانی از این زبان‌ها به‌گونه‌ای است که علاوه بر حروف استاندارد هر زبان، امکان استفاده از اعداد متناسب با همان زبان، اعراب و نشانه‌گذاری‌های تزئینی را در اختیار خواهید داشت.

وجود چنین مشخصاتی آن هم در کنار پشتیبانی از قابلیت متغیر بودن فونت باعث می‌شود که بتوان به سادگی با یک فایل فونت به کلیه کاراکترهای حروف اصلی، اعراب، اعداد و کاراکترهای خاص تزئینی متناسب با هر زبان دسترسی داشته و بدون اینکه نیازی به انجام کارهای گرافیکی به منظور برش یا تغییر حالات در فتوشاپ داشته باشید، بهترین خروجی را از طراحی گرافیکی خود به‌دست آورید.

فونت modam در کلیه وزن‌هایی که دارد، از فرمت‌های مختلف فایل متناسب با انواع سیستم‌عامل، نرم‌افزار و وب فونت پشتیبانی می‌کند. می‌توانید فایل‌های این فونت را با فرمت‌های مختلف TTF، WOFF و WOFF2 در اختیار داشته باشید.

جدا از ساختار وزنی و فرمت متنوع این فونت، نسخه‌هایی از فونت هم در دسترس است که قابلیت پشتیبانی از اعداد فارسی، عربی و انگلیسی را به شکل خاص در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر لزوما نیاز به استفاده از اعداد فارسی یا عربی دارید؛ می‌توانید از نسخه‌هایی که فاقد اعداد انگلیسی هستند استفاده کرده و در حالی که اعداد را لاتین تایپ می‌کنید به شکل فارسی یا عربی نمایش داده شوند.

قابلیت فارسی سازی و استفاده از اعراب و کاراکترهای خاص در هر زبان از این جهت که اولا نیازی به استفاده از فایل‌های مختلف فونت ندارید و ثانیا از این جهت که لزومی ندارد با استفاده از کدنویسی JS یا هر روش دیگری اعداد و سورس سایت خود را فارسی کنید در بهینه کردن وب‌سایت و همچنین سئو آن به شما کمک خواهد نمود.

برای فشرده‌سازی این فونت ضخیم، تلاش شده تا فرم حروف همچنان حفظ شود و این فشرده‌سازی در آنها اعوجاج ایجاد نکند. همچنین میزان فشردگی و ضخامت حروف تا حد امکان ثابت مانده است؛ یعنی مثلا ضخامت حروف در وزن «معمولی» با وزن «معمولی فشرده» یکسان است و فقط فرم حروف فشرده‌تر شده است.

فونت متغیر مدام

نسخه وریبل فونت مدام صرفا قابلیت تغییر وزن را ندارد؛ بلکه از قابلیت تغییر عرض (فشردگی فونت) نیز پشتیبانی می‌کند. در بسته فونت متغیر ۱۶ وزن (۸ وزن + استایل‌های فشرده) در قالب یک فایل فونت قابل استفاده است. این نسخه حجم بسیار کمی دارد و برای استفاده در وب انتخابی عالی از نظر بهینه‌سازی سایت است. چرا که به دلیل کاهش تعداد درخواست کمتر برای لود فونت در وزن‌های مختلف به بهینه‌تر کردن صفحات وب کمک می‌کند.

فونت وریبل مدام

با اینکه فونت مدام برای زبان فارسی و عربی طراحی شده است؛ اما از زبان‌های اردو، کردی و انگلیسی نیز پشتیبانی کاملی دارد که شامل نمایش اعداد، حروف خاص، اعراب، کاراکترهای خاص تزئینی و گلیف‌ها است.

اعداد در این فونت به‌صورت Tabular lining طراحی شده است که در نرم‌افزارهایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند می‌توان با فعال‌سازی آن، بدون نیاز به استفاده از جدول‌کشی و سایر ترفندها، اعداد را به‌صورت زیر هم بنویسید که در تصویر زیر مثالی از آن را مشاهده می‌کنید.

نمایش اعداد در فونت مدام

همچنین در این فونت امکان استفاده از گلیف واحدهای پولی ریال قرار داده شده است که در استفاده برای وب‌سایت می‌تواند نقش موثری در دیده شدن بهتر قیمت محصولات داشته باشد.

ویژگی دیگر این فونت امکان استفاده از چند ساختار مختلف برای برخی حروف همچون «ک، ی، گ» است که می‌توانید برای کارهای گرافیکی و تبلیغاتی از آن بهره‌مند شوید.

ویژگی‌های کلی این فونت عبارتند از:

  • فونت عنوان و استخوانی هندسی مناسب برای تیترها، تبلیغات و متن‌های کوتاه و نسبتا بلند.
  • امکان پشتیبانی از ۵ زبان فارسی، کردی، انگلیسی، عربی و اردو که در هر یک از زبان‌ها امکان استفاده از اعداد، حروف و کاراکترهای خاص گنجانده شده است.
  • پشتیبانی از نسخه وریبل متغیر با قابلیت تغییر در دو حالت وزن و فشردگی فونت.
  • دارای ۸ وزن مختلف خیلی نازک تا سیاه.
  • ساخته شده در سه فرمت استاندارد TTF، WOFF و WOFF2 با امکان استفاده در انواع نرم‌افزار، وب و موبایل.
  • ارائه شده در فرمت‌هایی با پشتیبانی از اعداد کاملا فارسی، ترکیب اعداد فارسی و لاتین و فاقد اعداد انگلیسی.
  • پشتیبانی از گلیف‌های خاص همچون ریال که برای فروشگاه‌های اینترنتی و طرح‌های تبلیغاتی بنری برای معرفی محصول بر اساس قیمت تاثیر روانی بر روی خرید و کلیک توسط مشتری خواهد داشت.
  • و…

فونت Modam در نسخه انگلیسی نیز دارای شکل هندسی خاص خود است و وام گرفته شده از سایر فونت‌های انگلیسی نیست. شکل خاص گردی حروف انگلیسی و شکستگی‌هایی که فاقد برخی پیکسل‌های حروف هستند، ظاهر این فونت را برای توجه و خوانایی بهبود داده است.

طراحی استخوانی، عنوان‌گونه و هندسه خاص این فونت آن را به گزینه‌ای عالی برای استفاده در وب تبدیل کرده است. می‌توانید به‌سادگی این فونت را با ترکیبی از سایر فونت‌های حروف در وب‌سایت استفاده کرده و در بخش‌هایی از سایت همچون سرتیترها، عناوین، نقل‌قول و… از آن با وزن‌های مختلف استفاده کنید که ساختار زیبایی به سایت شما خواهد داد.

جدا از این برای تاکید روی بخش‌هایی از محتوای صفحات نیز استفاده از همین وزن‌های مختلف نقش موثری در خوانایی دارد که در کنار قابلیت پشتیبانی از نسخه متغیر، به‌راحتی می‌توانید بدون نیاز به استفاده از چند فایل فونت با وزن‌های گوناگون، در بهینه‌ترین حالت آن را در اختیار داشته باشید.

دانلود رایگان فونت مدام

دانلود فونت مدام با تخفیف 20 درصد

در حال حاضر جدیدترین نسخه فونت مدام ورژن ۱.۰ است که در اردیبهشت ۱۴۰۲ ارائه شده است. برای دانلود رایگان فونت مدام کافی است روی دکمه زیر کلیک کرده و این فونت را در بسته‌های مختلف با قابلیت پشتیبانی از نسخه وریبل و فرمت‌های متنوع مناسب سیستم‌عامل و نسخه بهینه وب‌سایت دریافت نمایید.

کاربر گرامی؛ فونت مدام رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت مدام به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت مدام هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *