تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت آن (ON) آخرین نسخه

هاست و دامنه فراسو

فونت آن (به انگلیسی: ON) از قلم‌های خاص به سبک خط نسخ است که طی یک همکاری دو طرفه توسط امیر مصباحی و نیاز میرمبینی در قالب یک پروژه مشترک با هدف تمرکز روی یافتن سبک جدیدی از تایپ فیس ویژه مطبوعات در فضای دیجیتال ساخته شده است.

هدف از ساخت فونت این بوده که در صفحات نمایشی همچون موبایل، تبلت و دسکتاپ که این روزها به بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره افراد مختلف تبدیل شده‌اند، سبک خاصی برای فونت مطبوعات یافته شود که خوانایی و کارکرد لازم را در این حوزه داشته باشد.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی با بررسی ویژگی و مشخصاتی که فونت آن دارد، بیشتر روی اهمیت این موضوع و چرایی نیاز به یک فونت مناسب برای مطبوعات در فضای دیجیتال خواهیم پرداخت.

بررسی و دانلود فونت آن (ON) آخرین نسخه

یکی از مسائل مهمی که در فونت‌های مناسب برای مطبوعات می‌بایست رعایت گردد، فراهم آوردن تنوع قلم در کنتراست پوینت‌ها، ضخامت حروف، سبک و ساختار طراحی قلم در وزن‌های مختلف است.

نوشته های مشابه

با اینکه بیشتر فونت‌ها با افزایش وزن تغییرات جزئی در بخش‌های مختلف را با نسبت بسیار نزدیکی دارند، اما در فونت‌های مطبوعاتی باید روی این مسئله بازبینی‌هایی را انجام داد.

سبک طراحی و وزن فونت آن

فونت آن با تمرکز بر روی ایجاد تنوع در کنتراست ضخامت حروف و پوینت سایز استاندارد، سبک و ساختار این قلم را در وزن‌های مختلف متغیر کرده تا در کاربردها و سایزهای گوناگون بهترین عملکرد و کیفیت را به نمایش بگذارد.

لذا با انجام تست‌های متعددی که روی پرینت صفحات نمایشی توسط این قلم صورت گرفته و با سایر قلم‌ها مقایسه شده است، در نهایت ۳ پوینت استاندارد در تمامی وزن‌های این قلم شکل گرفته که خوانش قابلیت تشخیص فونت را در اندازه‌ها، عناوین و بخش‌های مختلف با توجه به تغییر وزن ساده کرده است.

این فونت از ۶ وزن نازک تا سیاه را پشتیبانی می‌کند و با توجه به ساختاری که برای طراحی حروف آن درنظر گرفته شده یک فونت خاکستری است.

در ۴ فرمت TTF, OTF, WOFF و WOFF2 نیز در دسترس است که امکان استفاده از آن علاوه بر محیط وب و اپلیکیشن قابلیت استفاده در انواع نرم‌افزارهای گرافیکی و سیستم عامل را دارا می‌باشد.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت آن با تمرکز بر روی زبان فارسی طراحی و توسعه یافته است. اما در همان ابتدا زبان انگلیسی و عربی نیز برای آن در نظر گرفته شد تا لزومی به تغییر قلم در استفاده‌های چندزبانه نباشد.

اما در این بین خلا در قلم احساس میشد که آن هم کم‌توجهی بسیاری قلم‌ها است که به زبان کردی وجود داشته است. لذا این قلم برای استفاده در زبان کوردی نیز توسعه داده شد تا گلیف‌ها و استانداردهایی که برای اعراب گذاری برای این زبان وجود دارد نیز در آن پیاده‌سازی شود.

در فونت آن کلیه اعراب اصلی در هم‌نشینی مناسبی با سایر کاراکترهای «سکون، همزه، تشدید» قرار می‌گیرند و با توجه به سبک وزنی که برای اعراب در نظر گرفته شده باعث نمایشی‌تر شدن کلمات در وزن‌های مختلف خواهند شد که چنین ساختاری در فونت مطبوعات به خوانش بهتر متن کمک می‌کند.

دیگر زبان پشتیبانی شده این قلم اردو است که حروفی همچون «ﮧ، ﮩ، ے» و همچنین گلیف‌های تزئینی و طره‌ها را که در این زبان نیز مانند زبان کردی زیاد کاربرد دارد پشتیبانی می‌کند. همچنین از برخی حروف مانند «ے» پایانی به عنوان حرف جایگزین می‌توان استفاده کرد.

این قلم همچنین از زبان انگلیسی با همان سبک طراحی پشتیبانی می‌کند که تمامی حروف همان حالت جدی، زاویه خاص و شکستگی ناگهانی برخی حروف در منحنی‌ها را دارند.

دارای حروف جایگزین و ترکیبات مرکب

به منظور استفاده بهتر این قلم در کارهای گرافیکی و نمایشی که می‌تواند در حوزه تبلیغات و همچنین چاپ، به‌ویژه طراحی جلد کتب، مجلات و پوسترها مورد استفاده قرار گیرد، برخی حروف و ترکیبات دارای حالت جایگزین هستند.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، می‌توانید در ترکیباتی همچون «ـی، ـر، ـن، گ» شکل حروف را متفاوت از حالت معمول تایپ کنید که باعث ایجاد ظاهری متفاوت می‌گردد.

این ترکیبات و حروف جایگزین فونت آن محدود به این موارد نبوده و با استفاده از فایل راهنما درون بسته دانلود فونت آن، می‌توانید به کلیه حروف با استفاده از تنظیمات Open Type نرم‌افزارهای گرافیکی دسترسی داشته باشید.

پشتیبانی از گلیف های تزئینی و اعداد فارسی

همانطور که اشاره شد در فونت آن توجه ویژه‌ای به زبان کوردی شده است تا به سهم خود خلا موجود برای این زبان را که در بسیاری فونت‌ها وجود دارد پر کند. برای همین منظور جدای از استاندارد کردن تمامی حروف و ترکیبات بر اساس این زبان، گلیف‌های تزئینی که در این زبان به‌وفور یافت می‌شوند نیز پیاده سازی شده است.

در تصویر بالا نمونه‌ای از متون به زبان کردی را برای فونت آن مشاهده می‌کنید که گلیف‌های تزئینی وام گرفته شده از خط نسخ نیز در آنها به کار رفته است.

ویژگی دیگر این قلم از نظر پشتیبانی گلیف، اعداد فارسی و عربی هستند که طبق استاندارد یونیکد هرکدام دارای گلیف اختصاصی خود هستند. همانطور که در تصویر زیر هم می‌بینید، اعداد عربی «٠٤٥٦» که در مقایسه با اعداد «۰۴۵۶» دارای ظاهری متفاوت هستند، هر یک دارای گلیف خاص خود است.

با تایپ هر عدد متناسب با زبان انتخابی صفحه کلید، گلیف استاندارد همان زبان تایپ می‌شود. همچنین در بسته دانلود فونت آن پوشه مخصوص فونت با اعداد فارسی هک شده (Farsi Digits) قرار دارد که با نصب فونت‌هایی که دارای پسوند FD هستند، بدون توجه به زبان صفحه کلید، کلیه اعداد فارسی تایپ می‌شود. این گروه فونت برای استفاده نرم افزاری یا فونت سایت مناسب هستند.

مناسب مطبوعات و فضای رسمی

فونت آن قلمی مناسب برای استفاده در صنعت چاپ و مطبوعات است که تمرکز بیشتر آن روی حوزه دیجیتال بوده است. اگر قصد راه‌اندازی یک سایت یا اپلیکیشن برای کتاب و کتابخوانی، داستان و هر چیزی که کاربر در آن با متن طولانی مواجه است دارید، استفاده از فونت آن را پیشنهاد می‌کنم.

پیش از این نیز قلم‌های دیگری مناسب برای این حوزه همچون فونت خانواده ایران و فونت دماوند را معرفی کرده‌ایم. اما اگر به دنبال فونتی با ویژگی‌های بیشتر هم هستید می‌توانید از فونت فرهنگ که دارای نسخه وریبل و حروف جایگزین بسیار متنوع است نیز استفاده کنید.

فونت آن یک فضای رسمی و جدی را برای شما فراهم خواهد کرد. وزن‌های متعددی که این قلم دارد، خوانش متن را افزایش برده و در استفاده طولانی مدت نیز موجب خستگی چشم نخواهد شد.

استفاده و نصب فونت آن در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 فونت آن مناسب برای استفاده در سایت و اپلیکیشن موبایل هستند که دارای حجمی بسیار کمتر در مقایسه با سایر فرمت‌ها هستند.

با نصب فونت آن در سایت می‌توانید تجربه خوانایی عالی را در اختیار کاربر قرار دهید. وجود وزن‌های متعدد در این قلم که شامل نسخه خیلی نازک تا سیاه است، این امکان را به شما می‌دهد که در قالب طراحی رابط کاربری نیز از این قلم استفاده کنید.

کافی است وزن Black که بیشترین سیاهی و ضخامت را دارد برای بخش‌هایی همچون عناوین، تیترها و بخش‌های مهم که نیاز است توجه مخاطب را بیشتر درگیر کند استفاده کنید. برای متون اصلی هم می‌توانید از نسخه معمولی Regular استفاده کنید.

ترکیب این فونت با سایر فونت‌ها نیز خروجی مناسب خواهد داشت. خصوصا فونت‌هایی که دارای ضخامت بالا در کنار سبک طراحی متفاوت و در تضاد با این قلم باشند.

دانلود فونت آن با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت آن ورژن ۱.۴ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. می‌توانید با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت آن دسترسی داشته و این قلم را در ۴ فرمت مختلف و ۶ وزن متنوع دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت آن رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت آن به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت ON هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *