تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت نورا (Noora) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت نورا (Noora) فونتی سنس است که بنا به گفته طراح، به منظور رفع نیازهای دنیای امروزی در فضای وب و دیجیتال ایجاد شده است. این فونت دارای خوانش بسیار بالایی است که برای متن‌های طولانی انتخاب ایده‌آلی محسوب می‌شود. این فونت توسط عاطفه محمودی طراحی شده است.

دندانه‌ها در این فونت به منظور افزایش خوانایی بلندتر شده، زاویه قلم‌ها در تمامی حروف تا ۱۳۵ درجه افزایش داده شده، در طراحی منحنی و حلقه‌ها تا حدودی اغراق صورت گرفته و در نهایت اینکه ضخامت قلم به‌منظور داشتن وضوح بالاتر و به دنبال آن کرسی‌ها نیز محدودتر شده‌اند.

این فونت الهام گرفته از خطوط خوشنویسی است که با ایجاد نوآوری در آن و جان‌بخشی به حروف، ساختاری امروزی به فونت داده است. اساس و پایه این فونت بر اساس خوشنویسی است که اگر کمی در ان گرم شوید می‌توانید متوجه اصول پایه در آن شوید. در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت نورا خواهیم پرداخت.

دانلود رایگان فونت نورا

معرفی و بررسی فونت نورا (Noora)

فونت سنس و خانواده‌دار نورا از طراحی سنس پشتیبانی می‌کند و مختص متن‌های طولانی طراحی شده است. از این فونت می‌توان بهترین نتیجه را در صفحات وب دریافت کرد که برای بهبود در نسخه‌های جدیدتر وزن‌های سنگین‌تر به این فونت افزوده شده تا بتواند به عنوان یک فونت جامه و در قالب استفاده سازمانی، برای طراحی رابط کاربری مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته های مشابه

استایل و وزن فونت نورا

فونت نورا در حال حاضر در ۶ وزن مختلف که شامل خیلی نازک تا سیاه است ارائه گردیده است. در تمامی این وزن‌ها ضخامت حروف، شکستگی‌ها، کنتراست و چشمی‌ها از یک ساختار ثابت پیروی می‌کنند و تنها در وزن سیاه است که امکان استفاده از نقاط چسبان نیز فراهم شده است.

در تمامی وزن‌ها امکان استفاده از فرمت‌های رایج فونت نظیر TTF و EOT برای استفاده در انواع نرم‌افزار و سیستم عامل که پشتیبانی استانداردی از زبان فارسی دارند را خواهید داشت. نسخه‌های WOFF و WOFF2 نیز با هدف استفاده در اپلیکیشن و وب‌فونت با حجمی بسیار کمتر و ساختاری بهینه‌تر ایجاد شده است.

همه فرمت‌ها و ترکیبات فوق دارای دسته‌ای جداگانه برای ساختار فونت با تایپ اعداد فارسی هک شده در نسخه انگلیسی و نسخه جدا برای فونت بدون حروف انگلیسی هم می‌باشد که به صورت پوشه‌بندی شده و نام‌گذاری مشخص در بسته دانلود فونت نورا قابل دریافت هستند.

ویژگی و امکانات فونت Noora

با اینکه فونت Noora یک فونت سنس و مناسب متن‌های طولانی است، اما تنوع در وزن و خانواده‌دار بودن آن را به فونتی مناسب برای استفاده در عناوین، تبلیغات و از همه مهم‌تر طراحی رابط کاربری نیز تبدیل کرده است. ساختار سنس و نرم این فونت، استفاده از آن را در محیط دیجیتال به گزینه‌ای مناسب انتخاب کرده که ضمن داشتن خوانایی بالا، از هرگونه اغراق و بزرگ‌نمایی به‌دور است.

پیش از دانلود فونت فارسی نورا بد نیست که نگاهی به ویژگی و قابلیت‌های این فونت داشته باشیم.

پشتیبانی از زبان عربی و انگلیسی

فونت نورا فارسی محدود به این زبان نبوده و از دو زبان رایج عربی و انگلیسی هم پشتیبانی کاملی دارد. البته با توجه به اینکه زبان‌هایی همچون اردو و کردی هم دارای استاندارد تایپ فارسی حروف هستند، در این زبان‌ها هم می‌توانید از این فونت استفاده کنید؛ اما شاید استفاده از برخی ترکیبات و اعراب‌هایی که مختص این زبان‌ها هستند در گلیف‌های این فونت وجود نداشته باشد.

فونت نورا عربی و انگلیسی

فونت عربی نزدیک‌ترین فونت به زبان فارسی است که نورا از ان پشتیبانی کاملی داشته و کلیه اعداد و حروف با توجه به اینکه صفحه کلید روی چه زبانی تنظیم شده باشد قابل استفاده هستند. به دلیل پشتیبانی فونت نورا از ترکیبات جایگزین، می‌توانید از برخی حروف نیز در زبان عربی به شکل متفاوتی استفاده کنید. همچنین حروفی مانند «ه، ی» که دارای دو نقطه هستند در فونت نورا دارای گلیف مختص خود در زبان عربی هستند.

در فونت انگلیسی نورا جدید از فونت Epilogue استفاده شده است که به منظور هماهنگی و هم‌جنس شدن تمامی وزن‌ها با نسخه فارسی، جایگزین فونت قبلی Khula شده است. این فونت‌ها نزدیک‌ترین نسخه‌ای به فونت نورا هستند که ظاهری هماهنگ با نسخه فارسی دارند؛ به همین دلیل طراحی اختصاصی برای این زبان روی فونت اعمال نشده است.

پشتیبانی از اعداد فارسی و اعراب عربی

در همه وزن های فونت نورا یک پوشه مخصوص فارسی سازی اعداد و استفاده از کاراکترهای خاص عربی نیز پیاده سازی شده است که شامل دو بخش زیر است:

  • Farsi numerals: فونت‌های که ظاهر اعداد انگلیسی و حروف عربی «ك ي» را فارسی نشان می‌دهد.
  • Non English: وب فونت‌های فاقد حروف و کاراکترهای انگلیسی که آزادی عمل را در تایپ لاتین فراهم می‌کند.

زمانی که از این ترکیبات استفاده کنید، متناسب با فایل فونت انتخابی می‌توانید در حالتی که صفحه کلید شما انگلیسی یا عربی است، به جای نمایش اعداد بر اساس این زبان، اعداد را با کاراکترهای فارسی تایپ کنید. در ساختار دوم نیز حروف و کاراکترهای انگلیسی به‌طور کلی قرار داده نشده تا اگر در وب فونت از آن استفاده می‌کنید، آزادی عمل بیشتری برای تایپ حروف لاتین داشته باشید.

تغییر نقطه در فونت نورا

امکان تغییر ظاهر نقاط حروف

در وزن سیاه فونت نورا این امکان را دارید که از نقاط در حروف فارسی و عربی به صورت چسبان یا جدا از هم استفاده کنید. سبک استفاده از نقاط صرفا در دو حالت قابل استفاده است که می‌توانند فونت‌ها در حالت معمولی جدا از هم و به صورت مربع‌های صاف باشند.

یا اینکه در حالتی که به هم چسبیده هستند، برای حروفی که نقاط دوتایی یا سه‌تایی دارند، نقاط به شکل مستطیل یا ۳ مربع به هم چسبیده قابل استفاده باشد.

نقاط در وزن‌های کمتر از سیاه به صورت مورب هستند و امکان استفاده از انها را به صورت چسبان نخواهید داشت.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین حرفه ای

ترکیبات جایگزین دیگر قابلیت فونت فارسی نورا است که امکان تایپ کلمات را در ظاهری متفاوت فراهم می‌کند. تایپ برخی حروف و ترکیبات به شکلی متفاوت موجب جذب بیشتر توجه کاربر به متنون خواهد شد و همچنین در جهت افزایش خوانایی روی متن‌های طولانی با توجه به ظاهر متفاوتی که برخی حروف دارند، موثر است.

حروف جایگزین ی در فونت نورا

با فعال کردن حالت StylisticSet 01 که با استفاده از SS01 قابل تغییر است، می‌توانید تنظیمات OpenType را در انواع نرم‌افزارهای گرافیکی به شکلی تغییر دهید که کلمات ختم شده به یای آخر یا همان ترکیب «ـی» به شکل بالا تایپ شوند.

تغییر حرف ی آخر در فونت نورا

یک سبک دیگر نیز با نام StylisticSet 02 وجود دارد که در تنظیمات OpenType نرم‌افزار با قرار دادن آن روی حالت SS02 می‌توان کلمات ختم شده به «ـی» را با سبک دیگری مانند تصویر بالا تایپ کرد.

تغییر حروف در فونت نورا فارسی

در همان سبک StylisticSet 02 کلماتی که به «یی، عی» ختم شوند نیز به صورت بالا نمایش داده خواهند شد.

تغییر ظاهر ح و ج در فونت نورا

همچنین با فعال کردن StylisticSet در سبک دوم کلماتی که دارای ترکیب «ـجـ» باشند به‌صورت بالا تایپ می‌شوند. سایر ترکیبات میانی برای حروف «چ، ح، خ» نیز مشابه با حالت بالا خواهد بود.

ترکیبات جایگزین فونت نورا

لازم به ذکر است که ترکیبات جایگزین محدود به این موارد نیست و از دیگر ترکیبات جایگزین فونت نورا مشابه تصویر بالا می‌توان به حروف و ترکیباتی مانند «لا، ییـ، ـهـ، ـم» نیز با ظاهری متفاوت قابل استفاده هستند که همه این موارد با تنظیم مقدار ss01 یا ss02 بر اساس راهنمایی که در بسته دانلود فونت نورا وجود دارد قابل استفاده است.

فونت مناسب برای متون طولانی

نورا فونتی مناسب برای متن های طولانی است که می‌توان برای موارد متعددی همچون روزنامه و مطبوعات، کتاب و مجلات، کتاب مصور کودک و نوجوان، صفحات وب، اپلیکیشن‌ها، صنعت چاپ و کاتالوگ از آن استفاده کرد.

تنوع این فونت که شامل ۶ وزن می‌شود، امکان استفاده از همه وزن‌ها را نیز به شما می‌دهد که از همین جهت می‌تواند برای استفاده‌های سازمانی به‌منظور طراحی رابط کاربری مورد استفاده قرار گیرد. تفاوتی هم ندارد که در طراحی UI برای وب‌سایت از این فونت استفاده کنید یا اینکه در ساخت اپلیکیشن‌های موبایل مورد استفاده قرار گیرد.

خوانایی این فونت برای متن‌های طولانی با توجه به کنتراست، فاصله گذاری حروف و به‌شکل کلی ساختار پهن و بزرگی که این فونت دارد، در کنار قابلیت استفاده از حروف جایگزین، نتیجه مناسبی را به‌دنبال خواهد داشت.

نصب فونت نورا در سایت

برای نصب فونت نورا در سایت کافی است وزن‌های مورد نیاز خیلی نازک تا سیاه را متناسب با نیاز خود در هاست خود آپلود نموده و با استفاده از زبان CSS آنها را فراخوانی کنید.

این فونت با تنوعی که در ۶ وزن مختلف دارد، این امکان را به شما خواهد داد که به صورت کامل رابط کاربری سایت خود را بر پایه آن طراحی کنید. از وزن‌های سنگین این فونت می‌توانید در عناوین، تیترها، دکمه‌ها، اسلایدرها و هر بخشی که احساس می‌کنید نیاز به توجه بیشتری دارد بهره برده و توجه مخاطب را به این بخش‌ها جلب کنید.

جدایی از این چنین ساختاری در خوانش بهتر متن از دو جهت کمک کننده است. اول اینکه یک سلسله مراتب در ساختار کلی محتوا بر اساس وزن فونت ایجاد می‌شود و موضوع دیگر اینکه با استفاده از ساختارهای StylisticSet می‌توانید برخی ترکیبات و حروف را با ظاهری متفاوت نشان دهید که به گم نشدن کاربر در بین محتوای طولانی کمک خواهد کرد.

برای فونت کلی بدنه و متن طولانی نیز می‌توانید از وزن‌های معمولی و بولد استفاده کنید. دندانه‌ها، چشمی‌ها، منحنی‌ها و خطوط در این فونت دست به دست هم داده است تا بهترین خوانایی را برای استفاده در محیط وب ایفا کند.

دانلود فونت نورا انگلیسی و فارسی

دانلود فونت نورا با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت نورا ورژن ۲.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده است و ضمن افزوده شدن وزن‌های بیشتر، مشکلات و ایرادات جزئی که در برخی ترکیبات وجود داشته برطرف گردیده است.

با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لینک دانلود فونت نورا دسترسی داشته و آن را در فرمت‌های مختلف برای انواع سیستم عامل، نرم‌افزار یا استفاده در وبسایت دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت نورا رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت نورا به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت نورا هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *