۲۰ درصد تخفیف ویژه خرید فونت «پتک»

کپی کوپن: update1402
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت ابر (Abar) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت ابر یا ابَر (به انگلیسی: Abar) یک فونت مناسب برای رابط کاربری و فضای دیجیتال است که بر خلاف سایر فونت‌ها از 3 سبک استایل مختلف که هرکدام دارای 5 وزن گوناگون هستند پشتیبانی می‌کند. این فونت با ترکیبی از خط نسخ و سنس ایجاد شده که برای همین حس و حال یک قلم معاصر و به‌روز را ایفا می‌کند.

رضا بختیاری فرد این فونت را با الهام از خط محقق طراحی کرده است که پشتیبانی کاملی از زبان‌های خاورمیانه‌ای متکی بر رسم خط فارسی و زبان انگلیسی دارد. با توجه به سبک طراحی این قلم با ترکیبی از خط نسخ و سنس، ساختاری بسیار نرم، دلنشین و صریح دارد که می‌تواند برای طراحی رابط کاربری در فضای کسب و کار آنلاین، انتخابی عالی باشد.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت ابر خواهیم پرداخت؛ قلمی که می‌توانید با دسترسی به ۱۵ وزن مختلف که در قالب ۳ سبک طراحی شده‌اند، ساختاری رسمی، ملایم یا نرم به متون خود بدهید. از این قلم می‌توانید در متن‌های کوتاه همچون عناوین گرفته تا متن‌های بلند در فضای چاپ یا دیجیتال استفاده کنید.

بررسی و دانلود فونت ابر (Abar)

در فونت ابر همانطور که از نامش مشخص است، با یک ابرفونت مواجه هستیم. ابرفونتی که تا به‌امروز نظیر آن در بین فونت های فارسی مشاهده نشده است. این فونت خانواده‌دار از ۵ وزن مختلف پشتیبانی می‌کند که هر یک دارای ۳ سبک بوده و در مجموع با قلمی در قالب ۱۵ وزن مختلف مواجه هستیم.

در طراحی این فونت به خط محقق زیاد نگاه کردم. صلابت و ظرافت توأمان این خط مسحورم می‌کند. کشیدگی‌های پاشنه‌ها و کاسه‌ها به این خط جلوه‌ای شاهانه داده است.

طراحی فونت ابَر را مهر ۹۸ شروع کردم، تکه‌تکه و به‌طور نامنظم، سر حوصله به تک‌تک فرم‌ها و زوایا پرداختم و سمباده‌کشی کردم. هدفم طراحی خانواده‌ی بزرگی بود، و هست؛ که شخصیت‌ها و سبک‌های مختلفی داشته باشد و نیازهای زیادی را پاسخ بدهد. ابَرفونتی باشد کارآمد و خواستنی. این خانواده بزرگ‌تر خواهد شد.

این فونت در ۳ سبک و ۵ وزن در سال ۱۴۰۱ طراحی شده است و برای زبان لاتین از فونت اوپن‌سورس Source استفاده کردم، با کمی دست‌کاری.

رضا بختیاری فرد؛ طراح فونت ابر.

جدایی از وزن‌هایی که این قلم دارد، نسخه‌های مختلفی همچون نسخه مخصوص اعداد فارسی، نسخه بدون حروف لاتین و نسخه وریبل را در خود دارد که وجود چنین ساختارهایی آن را به یک فونت تماما حرفه‌ای تبدیل کرده است.

سبک طراحی و وزن فونت ابَر

تمامی ۱۵ وزن فونت ابر متشکل از ۳ سبک مختلف هستند که آنها را به ترتیب با نام‌های Low، Mid و High می‌شناسیم. هر یک از این سبک‌ها از نظر ظاهری دارای ساختاری هستند که به فونت ساختاری رسمی، میانه‌رو و نرم را داده است.

به‌طوری که هرچه از سبک‌های پایین به سبک‌های بالاتر برویم، ساختار فونت از نظر نرمی و دوستانه بودن بیشتر خود را نشان می‌دهد. این موارد با ایجاد تغییرات در بخش‌های مختلف حروف همچون ضخامت‌ها، پاشنه‌ها، گوشه‌ها، گردی‌ها و چشمی‌ها ایجاد شده است.

در نسخه High فونت ابر شاهد بالاترین مقدار نرمی برای حروف هستیم. ضخامت فونت در زوایا به کمترین حد خود رسیده و به مویی بند است که چنین ساختاری را پیش از این در فونت دوران مشاهده کرده‌ایم.

یا در سبک Low فونت ابر که شاهد شخصیت رسمی و قاطع این قلم هستیم، ضخامت، گردی‌ها، گوشه‌ها و چشمی‌ها ساختاری کاملا صریح از خود نشان می‌دهند و سخت است که بخواهند با شما رفتاری صمیمانه داشته باشند.

فونت ابر از ۴ فرمت استاندارد رایج TTF, OTF, WOFF و WOFF2 پشتیبانی می‌کند که هر یک متناسب با فرمت قابل نصب بر روی محیط‌های سیستم عامل، نرم‌افزار، وب فونت و فونت موبایل مناسب هستند.

پشتیبانی حرفه ای از 5 زبان متنوع

فونت فارسی ابر با توجه به ساختاری که سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای مثل عربی، کردی و اردو دارند از این زبان‌ها پشتیبانی کاملی دارد. در تمامی زبان‌های خاورمیانه‌ای می‌توانید از ساختار کاملا درست هر زبان برای حروف استفاده کنید، طوری که در تضاد با صفحه کلید انتخابی شما نباشد.

به عنوان نمونه حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی یا حروف «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو کاملا متمایز از حروف فارسی بوده و دارای گلیف اختصاصی خود هستند. در حالی که سایر حروف مشترک از یک گلیف بهره می‌برند و همین مسئله این قلم را به فونتی کاملا استاندارد تبدیل کرده است.

در این خصوص علاوه بر اینکه اعراب و برخی گلیف‌های تزئینی که در هر سه زبان‌های عربی، اردو و کردی آنها را به‌وفور می‌بینیم در قلم پیاده‌سازی شده است؛ بلکه از برخی حروف زبان‌های اردو نیز به‌منظور حروف جایگزین استفاده شده تا فونت ابر را به فونتی نمایشی و دوستانه نیز تبدیل کند که در ادامه بیشتر آن را بررسی خواهیم کرد.

در نسخه انگلیسی فونت ابر از فونت اپن‌سورس Source استفاده شده است که ساختار نزدیکی با قلم دارد. اما به منظور ایجاد ارتباط بهتر برای استفاده همزمان دو زبان‌ها، کمی تغییرات برای حروف انگلیسی اعمال شده است.

فونت حرفه ای وریبل ابر

ویژگی دیگر فونت ابر پشتیبانی از نسخه متغیر وریبل (Abar Variable Font) است که به شما این امکان را خواهد داد به تمامی وزن‌های این فونت در قالب یک فایل فونت دسترسی داشته باشید.

فونت وریبل ابر از تمامی ۳ سبک و ۵ وزنی که هر یک دارند پشتیبانی کرده و علاوه بر این سایر امکاناتی که این قلم نظیر پشتیبانی از اعداد فارسی و عربی، حروف جایگزین و کاراکترهای خاص دارد پشتیبانی می‌کند.

به همین ترتیب برای استفاده در وب فونت لزومی به نصب نسخه‌های مختلف این فونت که شامل ۱۵ فایل جدا خواهد بود نخواهید داشت و می‌توانید با حجمی بسیار کمتر تمامی وزن‌ها و همچنین امکانات قلم را در قالب یک فایل مجتمع داشته باشید.

فونت وریبل ابر دارای دو متغیر است:

  • متغیر Weight: این متغیر امکان تغییر وزن فونت را به شما خواهد داد که به ترتیب می‌توانید بین اعداد ۱۰۰ تا ۹۰۰ آن را وارد کنید. هرچه اعداد در این بازه بالاتر باشند ضخامت فونت نیز بیشتر خواهد شد.
  • متغیر Contrast: این متغیر نیز برای سبک فونت است که شامل ۳ سبک Low، Mid و High است. با تنظیم این مقدار نیز می‌توانید از سبک دلخواه استفاده کنید.

راهنمای استفاده از نسخه وریبل نیز در بسته دانلود فونت ابر درون فایل Pdf. جداگانه همراه با نمونه کدها قرار گرفته است.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

ویژگی دیگر فونت ابر پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین است که امکان تایپ کلمات را در چند حالت مختلف به شما خواهد داد. بدین‌صورت که مشابه تصویر زیر می‌توانید ترکیبات و حروفی نظیر «ـبن، م، ک، گ، ـلت، ـله، ـلد، ـللـ، ـثر، صر، سی، صی» را با شکل متفاوتی تایپ کنید.

این ویژگی زمانی که از وزن‌های سنگین نمایشی این قلم استفاده کنید، در بین جملات بیشتر خود را نشان خواهند داد. به‌ویژه وقتی هدف شما برای استفاده از فونت ابر در فضاهای تبلیغاتی یا Call To Action باشد که بخواهید نگاه مخاطب را در حالی که اصلا در حال مطالعه نباشد، در همان نگاه اول جذب کنید.

ساختار متفاوت حروف جایزگین حتی زمانی که مخاطب نگاهش معطوف به جملات نیست، در همان نگاه اول خود را نشان خواهد داد که از همین‌رو استفاده از حروف جایگزین در بین فونت‌های استاندارد این روزها بسیار رواج یافته است.

لازم به ذکر است که این ترکیبات جایگزین محدود به این موارد نیست. در بسته دانلود فونت ابر فایل Pdf. راهنمای استفاده از تمامی این ترکیبات و حروف در محیط نرم‌افزارهای گرافیکی ذکر شده است.

پشتیبانی از نقاط متصل و منفصل

ویژگی دیگر این قلم پشتیبانی از فونت‌های متصل و منفصل است. به‌طوری که در سبک Low نقطه‌گذاری در تمامی وزن‌های فونت به صورت متصل به هم هستند.

در حالی که وزن Mid و High که به ترتیب حالت میانه و نرم‌تر این قلم هستند دارای نقطه‌گذاری منفصل بوده و نقاط از یکدیگر جدا هستند.

البته این سبک نقطه‌گذاری اجبارا بر روی سبک‌های فونت اعمال نشده و در هر سه سبک می‌توانید از هر دو حالت نقطه استفاده کنید. اما هر یک دارای مقدار پیش‌فرض هستند که به کمک تنظیمات Open Type در نرم‌افزارهای گرافیکی می‌توانید سبک نقاط را کنترل کنید.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و عربی

ویژگی دیگر فونت ابر پشتیبانی حرفه‌ای از اعداد فارسی و عربی است. به‌طوری که علاوه بر پشتیبانی از اعداد مختص هر زبان، شما به نسخه‌های متفاوتی از این فونت نیز دسترسی دارید.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، هر سه سبک فونت ابر در بخش اعداد نیز ساختاری مشابه با حروف دارند. سبک Low دارای ظاهری رسمی و صریح است و همین‌طور که به ترتیب سبک‌های بالاتر Mid و High را انتخاب می‌کنید، اعداد نیز نرم‌تر و خودمانی‌تر می‌شوند.

اعداد برای هر زبان بر اساس استاندارد همان زبان دارای گلیف اختصاصی هستند. به‌عنوان نمونه اعداد «٤٥٦» عربی که به رنگ روشن‌تر در تصویر بالا می‌بینید، در مقایسه با اعداد «۴۵۶» فارسی، ظاهر خود را دارند و اینطور نیست که از اعداد فارسی برای زبان عربی استفاده شده باشد.

این فونت از اعداد هم‌عرض هم پشتیبانی می‌کند. به این صورت که می‌توانید برای تمامی اعداد صفر تا ۹ از یک عرض ثابت استفاده کنید. به‌این ترتیب عدد ۱ با اینکه فاقد دندانه است، هیچ تفاوتی از نظر اشغال کردن فضای عرضی با عددی مثل ۳ که دارای سه دندانه است نخواهد داشت.

در بسته دانلود فونت ابر یک نسخه مخصوص برای اعداد تمام فارسی قرار داده شده است که درون پوشه Farsi Digits بوده و به اختصاص فایل این فونت‌ها نیز با پیشوند FD نامگذاری شده‌اند.

علاوه‌بر این یک پوشه مخصوص نیز با نام Non_English قرار دارد که فاقد حروف و اعداد انگلیسی هستند که از این نسخه هم می‌توانید برای توسعه نرم‌افزاری در شرایطی که صرفا بخواهید از نسخه فارسی فونت استفاده کنید دسترسی خواهید داشت.

مناسب طراحی رابط کاربری و فونت موبایل

وجود سه سبک مختلف در فونت ابر آن را به فونتی مناسب طراحی رابط کاربری تبدیل کرده است. در عین حال که شما صرفا از یک فونت استفاده می‌کنید، اما اینطور به‌نظر خواهد رسید که در حال استفاده از دو یا سه فونت در سایت یا اپلیکیشن خود هستید.

به‌عنوان مثال همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، علاوه بر اینکه از وزن‌های مختلف استفاده شده، از سبک مختلفی هم برای نوشتن جملات استفاده شده است که در نگاه اول دو فونت کاملا جدا به‌نظر می‌رسند؛ خصوصا وقتی از دو سبک Low و High به‌صورت همزمان استفاده کنید.

این فونت همچنین برای استفاده در موبایل نیز بهینه است که می‌توانید با نصب سبک‌ها و استایل‌های مختلف بر روی نرم‌افزارهایی مانند اینشات در موبایل، امکان استفاده از آن را برای طراحی انواع تصویر و پوستر برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در اختیار داشته باشید.

استفاده و نصب فونت ابر در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 فونت ابر که دارای نسخه وریبل هم هستند برای استفاده در محیط وب فونت مناسب خواهند بود. می‌توانید با نصب فونت وریبل ابر بر روی سایت تمامی سبک‌های سه‌گانه‌ای که هرکدام دارای ۵ وزن مختلف هستند را در قالب یک فایل مجتمع و با وزنی بسیار کمتر داشته باشید.

در این صورت دیگر لزومی به نصب فایل‌ها جداگانه نبوده و به دلیل بالا رفتن حجم فایل‌های فونت و همچنین بیشتر شدن تعداد درخواست HTTP برای لود آنها در سایت، شاهد کندی در سایت خود نخواهید شد.

می‌توانید از وزن‌های سنگین هر سبک در بخش‌هایی مثل عناوین، تیترها، نقل قول و کادرهای رنگی استفاده کنید که ساختاری نمایشی داشته و به جلب توجه بیشتر کاربر منجر خواهد شد. از وزن‌های معمولی نیز در متن کلی استفاده کنید که خوانایی لازم را دارد.

دانلود فونت ابر با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت ابر ورژن ۱.۱ است که در بهمن ۱۴۰۲ آپدیت شده و تغییرات زیر روی آن اعمال شده است.

تغییرات نسخه ۱.۱ فونت ابر:

  • تکمیل لیگچرها، کشیدگی‌ها و حروف جایگزین در زبان‌های عربی، کوردی و اردو
  • افزوده شدن قابلیت تغییر تراز عمودی اعداد برای استفاده در UI
  • اصلاح فرم «ر» کوتاه در لیگچرهای سبک High
  • اصلاح کاراکتر «ـهٔ» با یونیکد «U+06C2» در زبان اردو
  • اصلاح برخورد سرکش «ک» با «الف» بعد از «ر»
  • اصلاح اعراب پایین «جِ» و «چِ»

این قلم که شامل بیش از ۱۵ وزن مختلف در قالب ۳ سبک است، برای استفاده به منظور رابط کاربری گرفته تا فونت عناوین و متن کاربرد عالی دارد و می‌تواند روی بهبود تجربه کاربران در خوانایی متنون کوتاه تا بلند بسیار مناسب و به‌روز باشد.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت ابر دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در ۳ بسته اقتصادی، نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای با قابلیت پشتیبانی از نسخه وریبل و در ۴ فرمت مختلف TTF, OTF, WOFF و WOFF2 دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت ابر رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت ابر به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Abar هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 16

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *