تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت آهنگ (Ahang) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت آهنگ (به انگلیسی: Ahang) یکی دیگر از فونت‌هایی است که توسط مسلم ابراهیمی طراحی شده است. این فونت هم مشابه سایر فونت‌های این طراح دارای تنوع وزنی و استایل متنوعی است که می‌توانید از آن به عنوان یک فونت متن برای متون طولانی در موارد مختلف صنایع چاپ، وب فونت، کاتالوگ و هر چیزی که دارای متن‌های طولانی باشد استفاده کنید.

فونت آهنگ بر پایه خط نسخ طراحی شده که الهام گرفته از فونت فرهنگ است؛ اما با این تفاوت که در این فونت به جای تاثیرپذیری بیشتر از متون مطبوعات، از خوشنویسی دو خط نسخ و ثلث به‌صورت ترکیبی الهام گرفته شده است تا در مجموع شاهد فونتی باشیم که هر دو این ترکیبات را در خود دارد.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت آهن خواهیم پرداخت؛ فونتی که جدا از تنوع وزنی ۱۰ تایی خود، امکانات مختلفی را از نظر استفاده از ترکیبات جایگزین، طره‌های تزئینی، نسخه وریبل، هم عرض کردن اعداد و نقاط و بسیاری ویژگی دیگر را در خود دارد.

دانلود رایگان فونت آهنگ

بررسی و دانلود فونت آهنگ (Ahang)

فونت آهنگ در گروه فونت مناسب متن قرار دارد که می‌توانید در متون طولانی، به‌ویژه در وب فونت از این فونت استفاده کنید. با توجه به پشتیبانی این فونت از ۱۰ وزن مختلف، می‌توان از وزن‌های سنگین هم برای فونت عنوان استفاده کرد.

نوشته های مشابه

اگر به دنبال فونتی بر مبنای خطوط خوشنویسی ثلث و نسخ هستید که در هم تنیده شده و یک سمفونی عالی را اجرا کنند، فونت آهنگ می‌تواند در لیست اولویت‌های شما باشد.

سبک طراحی و وزن فونت آهنگ

این فونت از دو سبک از نظر طراحی پشتیبانی می‌کند؛ آهنگ معمولی و آهنگ شارء؛ فونت آهنگ شارپ حالتی از سبک دوم این فونت است که زمانی که از نسخه Sharp استفاده کنید، اصطلاحا تغییراتی را در کنتراست فونت لحاظ خواهید کرد.

در فونت آهنگ معمولی دندانه‌ها و انتهای حروف تیز نبوده و همان حالت نرم را مثل هر فونت دیگری دارند. اما وقتی حالت شارپ را فعال کنید، دندانه‌ها و انتهای حروف تیز و برنده خواهند شد.

فونت آهنگ شارپ و فونت آهنگ

از این نظر فونت آهنگ دارای دو سبک طراحی است که به شما امکان تغییر کنتراست فونت را خواهد داد. این ویژگی را در نرم‌افزارهای گرافیکی از طریق تنظیمات opentype می‌توانید اعمال کنید و برای استفاده در نسخه وب کافی است از تنظیمات متغیری که برای نسخه وریبل قرار داده شده بهره ببرید.

یکی از قابلیت‌هایی که در خط خوشنویسی ثلث و نسخ وجود دارد، استفاده از طره‌های تزئینی است که روی حروفی مثل «ا، ل، لا، ک، صـ، ط» وجود دارد. در این فونت این قابلیت قرار داده شده که بتوانید از این ویژگی نیز استفاده کنید.

طره تزئینی در فونت آهنگ

برای استفاده از این حالت کافی است در نرم افزارهای گرافیکی با استفاده از تنظیماتی که در Open Type وجود دارد از حالت Stylistic set استفاده کنید.

همه ۱۰ وزن این فونت در ۳ فرمت TTF، WOFF و WOFF2 در بسته دانلود فونت آهنگ قرار دارند که می توانید در انواع برنامه، سیستم عامل و وب فونت از آن‌ها استفاده کنید.

پشتیبانی از 5 زبان مختلف آسیایی و لاتین

فونت فارسی آهنگ محدود به زبان فارسی نبوده و با توجه به اینکه رسم خط فارسی در زبان‌های عربی، کردی و اردو نیز وجود دارد از این زبان‌های خاورمیانه‌ای و همچنین نسخه مخصوص زبان انگلیسی برای زبان‌های لاتین هم پشتیبانی می‌کند.

ناگفته نماند که در نسخه انگلیسی فونت آهنگ ظاهرا از فونت‌های اپن سورس استفاده شده و دارای طراحی اختصاصی نیست.

فونت عربی آهنگ

در نسخه‌های اردو، عربی و کردی کلیه اعراب و حروف که تفاوت‌های جزئی با زبان فارسی دارند در فایل فونت جای گرفته است. برای مثال برای زبان عربی که حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» دارای تایپ متفاوتی است یا در زبان کردی و اردو که از کاراکترهای تزئینی و اعراب روی حروف استفاده زیادی می‌شود در این فونت پیاده‌سازی شده است.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

ویژگی دیگر فونت آهنگ پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین است. به کمک این ویژگی قادر هستید تا برخی حروف و کلمات که دارای تایپ متفاوتی هستند را از ابتدا تا میانه و انتهای کلمات به شکل متمایزی تایپ کرده و نوشته خود را زیباتر کنید.

این ترکیبات جایگزین جدایی از زیبایی به خوانایی متن نیز از این جهت که در متون طولانی کاربر خطوط را گم نکند کمک بسیار زیادی خواهند کرد. یا اینکه برای تاکید روی برخی کلمات کلیدی، در استفاده برای طراحی‌های تبلیغاتی می‌تواند موثر باشد که نام برند را با این ترکیبات بنویسید.

حروف جایگزین در فونت آهنگ

مثلا در تصویر بالا همانطور که می‌بینید، کلمه «ال گلی» در مجموع به این امکان که حروف «ل، گ، ی» دارای تایپ متفاوتی است، را می‌توان در بیش از ۶ حالت مختلف تایپ کرد.

یا در مثال دیگری مثل تصویر زیر می‌توانید حروف «ه، ع، م» را بسته به اینکه در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات باشند در چند حالت مختلف تایپ کنید. حرف «ع» که در اینجا دارای دو ساختار است، با ترکیب در حرف جایگزین میم می‌تواند ظاهر بسیار متفاوتی را از حالت معمولی فونت در اختیار قرار دهد.

حروف جایگزین در فونت آهنگ

در زبان فارسی و در تمامی فونت‌ها حرف «ی» بیشترین ترکیب و ساختار را از نظر حروف جایگزین دارد. در تصویر زیر همانطور که می‌بینید در فونت فرهنگ امکان تایپ این حرف را در ۵ حالت مختلف در انتها کلمات خواهید داشت.

حروف جایگزین در فونت آهنگ

این ترکیبات جایگزین محدود به حروف بالا نبوده و در حروف و ترکیبات متعدد دیگری هم قابل استفاده هستند. همچنین این ترکیبات جدا از زبان فارسی، در زبان اردو و کردی هم قابل استفاده هستند؛ خصوصا اینکه در زبان اردو ترکیباتی در حروف «ﮧ ﮩ»مدل نستعلیق و «ے» معکوس به صورت پیش‌فرض وجود دارد.

فونت متغیر آهنگ با امکان تغییر وزن و کنتراست

فونت وریبل آهنگ یا همان نسخه متغیر این فونت دیگر ویژگی است که این فونت دارد و بر خلاف بیشتر فونت‌ها که فقط قابلیت تغییر وزن را دارند، در این فونت امکان تغییر کنتراست فونت را از نظر دندانه‌ها و تیزی حروف نیز در اختیار خواهید داشت.

در تصویر زیر همانطور که می‌بینید وزن حروف با استفاده از متغیر Weight بین مقدار ۱۰۰ که معادل وزن Thin و مقدار ۹۰۰ که معادل وزن Black است قابل استفاده است. انتظاری که برای آپدیت فونت آهنگ داریم این است که با افزوده شدن وزن‌های ضخیم‌تر مثل Heavy این مقدار بر روی ۱۰۰۰ نیز قابل تنظیم باشد.

فونت متغیر آهنگ با امکان تغییر وزن

متغیر بعدی فونت آهنگ حالت Sharp است که می‌توانید آن را بین مقدار ۰ تا ۱۰۰ تنظیم کنید. این متغیر همانطور که در تصویر زیر می‌بینید دندانه‌ها و کاسه حروف را تیزتر خواهد کرد که می‌تواند روی کنتراست فونت نیز از نظر ضخامتی موثر باشد.

وریبل فونت آهنگ با قابلیت تغییر دندانه حروف

به طور کلی فونت آهنگ نیز دارای کنتراست مناسبی در تمامی بخش‌های حروف است و در همه وزن‌ها این فونت از نظر کنتراستی فونتی سیاه به حساب می‌آید که خوانایی به شدت بالایی دارد.

پشتیبانی از اعداد فارسی و اعداد هم عرض

اعداد فارسی فونت آهنگ به صورت جداگانه در هر سه فرمت فونت و برای همه وزن‌ها و نسخه وریبل نیز در نظر گرفته شده‌اند. فایل‌های این گروه در بسته دانلود فونت آهنگ درون پوشه‌های با نام Farsi Digits قرار دارند که به اختصار با نام FD نامگذاری شده‌اند.

این گروه از فایل‌ها فونت فاقد حروف لاتین در گلیف‌ها هستند که به عبارتی شما با تایپ اعداد لاتین در هر حالتی از صفحه کلید (چه زبان انگلیسی باشد و چه فارسی یا عربی) اعداد را به صورت فارسی شده مشاهده خواهید کرد.

اعداد فارسی فونت فرهنگ

این قابلیت برای تایپ اعداد در استفاده از فونت آهنگ برای سایت از نظر سئو مزیت محسوب می‌شود تا با حفظ سورس اعداد لاتین در منبع سایت، تاثیری روی کاهش رتبه‌بندی نداشته باشد و در مقابل رابط کاربری سایت نیز به دلیل استفاده از اعداد انگلیسی درون متن فارسی، بد به نظر نرسد.

همچنین در نسخه عربی که اعداد «٤٥٦» در مقایسه با اعداد «۴۵۶» فارسی دارای تایپ متفاوتی هستند رعایت شده است.

فونت آهنگ نیز مشابه با فونت ایران سنس و دیگر فونت‌های استاندارد فارسی از حالت Mono Space برای اعداد پشتیبانی می‌کند. این ویژگی کمک می‌کند تا در یک خط که چندین حروف را داریم، کلیه اعداد عرض ثابتی داشته باشند.

برای مثال اعداد ۲ و ۳ را در نظر بگیرید. در اینجا عدد ۳ بخاطر داشتن یک دندانه بیشتر مسلما باید عرض بیشتری داشته باشد. اما وقتی از حالت مونو اسپس استفاده کنید، اعداد از نظر عرضی هم‌تراز شده و هیچ تفاوتی با هم نخواهند داشت. حتی عدد ۱ و صفر که عرض کمتری دارند، بر اساس بیشترین عرض در سایر اعداد تنظیم می‌گردد.

استفاده و نصب فونت آهنگ در سایت

شاید بتوان گفت که اصلی‌ترین کاربرد فونت فرهنگ برای استفاده در وب فونت و موبایل فونت باشد. از این فونت می‌توانید در متن‌های طولانی سایت یا اپلیکیشن استفاده کنید که خوانایی عالی و مثال زدنی دارد.

این فونت برای استفاده در وب جدایی از اینکه فرمت‌های استاندارد WOFF و WOFF2 را دارد، از نسخه وریبل هم پشتیبانی می‌کند که به جای استفاده از معمولا ۳ فایل فونت (وزن‌های نازک، معمولی و بولد) شما صرفا از یک فایل فونت استفاده خواهید کرد. این نسخه متغیر از ۳ فایل فونت باز هم وزن کمتری داشته و جدایی از سه وزن همه وزن‌های ۱۰ گانه، ترکیبات جایگزین، استایل برای تغییر کنتراست و اعداد فارسی را در خود دارد.

تنوع وزنی این فونت نیز آن را به انتخاب خوبی تبدیل کرده است تا از وزن‌های سنگین و ضخیم در بخش‌های مثل عناوین، نقل قول‌ها، تیترها و اسلایدرها استفاده کنید که توجه بیشتر کاربر را جلب خواهد کرد.

دانلود فونت آهنگ انگلیسی و فارسی

دانلود فونت آهنگ با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت آهنگ ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر گردیده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت آهنگ دسترسی داشته و می‌توانید این فونت را در ۱۰ وزن مختلف که همه وزن‌ها دارای دو سبک معمولی و شارپ هستند دریافت کنید.

همچنین در بسته دانلود فونت فرهنگ، نسخه‌های پشتیبانی از اعداد فارسی هک شده و نسخه وریبل (فونت متغیر آهنگ) در تمامی وزن‌ها و سبک‌ها در ۳ فرمت TTF برای سیستم عامل‌های مختلف و فرمت‌های WOFF و WOFF2 که مناسب برای استفاده در وب فونت هستند قرار دارد.

کاربر گرامی؛ فونت آهنگ رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت آهنگ به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت آهنگ هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *