تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

دانلود رایگان فونت ایران گرد (Iran Rounded)

هاست و دامنه فراسو

فونت ایران گرد (به انگلیسی: Iran Rounded) فونتی رایگان است که بر اساس فونت خانواده ایران با سبک فانتزی ایجاد شده است. می‌توان اینطور هم درنظر گرفت که این تایپ‌فیس نسخه‌ای بولد شده با لبه‌های مدور از فونت مذکور است که با هدف استفاده در کارهای نمایشی و فانتزی ایجاد شده است.

این قلم نیز مشابه برخی دیگر از فونت های رایگان فارسی، توسط زینب یدیسار در کارگاه طراحی فونت مسلم ابراهیمی ایجاد شده است. هدف این بوده تا هر دانشجو با ایده‌ای خاص یکی از فونت‌های رایج آن سال‌ها را دست‌خوش تغییراتی داده و یک تایپ‌فیس از دل آن متولد شود.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی قلم ایران گرد خواهیم پرداخت. فونتی که با کنار گذاشتن زوایای تیز و کمی بولدتر کردن خانواده فونت ایران، ساختاری نرم، نمایشی و صمیمی به‌خود گرفته تا برای کارهای نمایشی خصوصا در حوزه چاپ کتاب کودک و نوجوان مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی و دانلود فونت ایران گرد (Iran Rounded)

برای کارهای غیررسمی و نه‌چندان جدی استفاده از فونت‌های فانتزی می‌تواند بهترین انتخاب باشد. فونت ایران گرد نیز جزو همین دسته قلم‌های فارسی است که با ظاهر گرم و صمیمی خود، می‌تواند در کارهایی غیر رسمی همچون چاپ کتاب‌های مصور، چاپ مجلات، طراحی جلد یا انجام کارهای گرافیکی که نیاز است ارتباطی صمیمی با مخاطب برقرار شود مورد استفاده قرار گیرد.

این قلم تغییرات اساسی را به خود گرفته و به کلی دگرگون شده است که نتیجه آن ایجاد فونتی با خوانایی یک‌دست و بالا است که نسبت به فونت مادر خود، یعنی ایران؛ روحیه نرم‌تری دارد.

سبک طراحی و وزن فونت ایران گرد

در طراحی این قلم تمامی حروف یک ساختار بولد به خود گرفته‌اند و اگر قرار باشد آن را با وزن‌های متعددی که خانواده فونت ایران داشته است بررسی کنید، می‌توان گفت که چیزی بین نسخه بولد و سیاه است.

جدایی از تغییر ضخامت، گوشه‌های تیز در تمامی قلم گرد شده تا ساختاری صمیمی و یک‌دست در قلم ایجاد کند. همین ویژگی این قلم را از یک سبک نسخ دورتر کرده است؛ تا حدی که دیگر نمی‌توان گفت این تایپ‌فیس اصلا فونت نسخ باشد.

این قلم با وزن معمولی Regular در فرمت‌های TTF, EOT و WOFF ساخته شده که در تمامی نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن قابل استفاده است. هرچند که ظاهر کلی فونت بولد به‌نظر می‌رسد.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت ایران گرد همچون مادر خود، یک فونت کامل است که از زبان‌های متعددی پشتیبانی می‌کند. به لطف رسم خط فارسی مورد استفاده در سایر زبان‌های عربی، کردی و اردو می‌توانید با این فونت تمامی کاراکترها و گلیف‌هایی که در این زبان‌ها وجود دارد را بر اساس استاندارد خود تایپ کنید.

صفحه کلید شما روی هر زبانی که قرار داشته باشد، حروف و کاراکترهای مختص به همان زبان تایپ خواهند شد. مثلا حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی یا حروف «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو با ساختاری کاملا متفاوت نسبت به حروف فارسی، دارای گلیف خاص خود هستند.

جدایی از حروف و کاراکترهای اصلی، این هماهنگی در بخش اعراب نیز به‌چشم می‌خورد. تمامی اعراب فارسی و عربی ضمن قرارگیری در مکان درست؛ دارای هم‌نشینی استانداردی با سایر کاراکترهای «همزه، تشدید، سکون» هستند که موجب تناسب کلمات شده و برخلاف فونت‌های بسیار قدیمی اینطور نیست که موجب ایجاد بی نظمی یا چسبیدن به حروف مجاور شود.

این قلم از زبان انگلیسی هم پشتیبانی می‌کند. همان ایده گرد و بولد کردن حروف بر روی کاراکترهای لاتین نیز اعمال شده است. با این تفاوت که این تغییرات بر روی فونت اپن سورس Arial Rounded اعمال شده است.

دارای اعداد فارسی و عربی استاندارد

در این فونت کلیه اعداد فارسی و عربی دارای استاندارد خود هستند. زبان صفحه کلید شما روی هر زبان خاورمیانه‌ای یا لاتین که باشد حروف متناسب با همان زبان تایپ می‌شود.

مشابه تصویر بالا که می‌بینید اعداد «٤٥٦» عربی در مقایسه با «۴۵۶» فارسی دارای ظاهر متفاوتی هستند.

مناسب تبلیغات و مطبوعات

با اینکه خانواده فونت ایران مناسب مطبوعات بوده و می‌تواند با کارکردی رسمی مورد استفاده قرار گیرد؛ اما تایپ‌فیس ایران گرد که برگرفته از همین قلم است اینطور نیست. این قلم می‌تواند برای کارهای غیر رسمی و دوستانه مورد استفاده قرار گیرد.

اما به این معنی نیست که نتوان در صنعت چاپ، تبلیغات یا مطبوعات از این قلم استفاده کرد. برعکس؛ این فونت با ساختار نمایشی که دارد و به‌ویژه در اندازه‌های بزرگ خود را بهتر نشان می‌دهد می‌تواند برای کارهایی که جنبه ایجاد فضایی دوستانه دارند مورد استفاده قرار گیرد.

مثلا در حوزه تبلیغات بر روی بیلبوردها یا در حوزه چاپ کودک و نوجوان، این قلم فضایی صمیمی را ایجاد می‌کند که موجب جذب نگاه مخاطب خواهد شد. می‌توانید با نصب این فونت در انواع نرم‌افزار گرافیکی همچون اینشات نیز به‌سادگی با استفاده از گوشی به طراحی تصاویر بپردازید.

استفاده و نصب فونت ایران گرد در سایت

این قلم به منظور استفاده در فونت سایت دارای نسخه WOFF است. این فرمت از فایل فونت دارای حجم کمتری است. در بسته دانلود فونت ایران گرد این فرمت همراه با فایل راهنمای استفاده قرار گرفته است که می‌توانید آن را بر روی سایت خود نصب کنید.

از آنجا که این فونت جنبه فانتزی و تزئینی دارد توصیه می‌کنیم از آن برای فونت متن‌های کوتاه در سایت استفاده کنید. مثلا در بخش‌هایی همچون عنوان مطالب، تیترها، نقل قول و کادرهای رنگی که ضمن درشت بودن فونت در چنین بخش‌هایی موجب زیبایی سایت، بهبود خوانایی و کمک به کاربر در جهت یافتن بهتر بخش مورد نظر در محتوا خواهد شد.

این فونت با استفاده ترکیبی در کنار سایر فونت‌های مناسب متن نظیر فونت وزیر می‌تواند خروجی مناسبی داشته باشد.

دانلود فونت ایران گرد رایگان

آخرین نسخه فونت ایران گرد ۱.۱ است که چند سالی از انتشار آن می‌گذرد. این فونت را می‌توانید در یک وزن معمولی Regular اما با ساختار ضخیمی که دارد، برای کارهای نمایشی از آن استفاده کنید. خصوصا در عناوین که این قلم با سایز بزرگ‌تر خود را بیشتر نشان خواهد داد.

برای دانلود رایگان فونت ایران گرد کافی است روی دکمه بالا کلیک کرده و آن را در قالب ۳ فرمت فایل TTF, EOT و WOFF که از اعداد فارسی و عربی به‌صورت مشترک پشتیبانی می‌کند دریافت کنید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *