تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت مسخ (Maskh) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت مسخ (Maskh) از سری فونت‌های عنوان و مناسب برای تیتر و مطبوعات است که با توجه به نوع طراحی بر اساس خط نسخ، می‌توان آن را در دسته فونت‌های نوستالژی و فانتزی نیز طبقه‌بندی کرد. خط نسخ با اصالتی که دارد مملو از منحنی‌ها است؛ اما در این فونت با مسخ کردن حروف و کاراکترها، این منحنی و دایره‌ها به شکستگی تبدیل شده‌اند.

رسول کمالی دولت آبادی این فونت را با ایجاد تغییرات بسیار متعددی در مقایسه با خط نسخ طراحی کرده است که جدا از شکسته کردن حروف می‌توان به موارد دیگری همچون افزودن دندانه‌های تزئینی در برخی حروف، کوتاه کردن خطوط عمودی، ضخیم‌تر کردن بخش‌های انتهایی حروف و موارد متعدد دیگر اشاره کرد. محمد عموئی نیز این فونت را توسعه داده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت مسخ خواهیم پرداخت؛ قلمی که تلاش شده تا جای ممکن با حفظ ساختار نسخ، نوآوری‌هایی در آن ایجاد شود تا به حدی که نتوان صرفا آن را در گروه یک فونت فانتزی یا نوستالژی قرار داد. استفاده از چنین فونت‌هایی در صنعت روزنامه و مطبوعات در دوران قاجار مرسوم بوده است.

دانلود رایگان فونت مسخ فارسی

بررسی و دانلود فونت مسخ (Maskh)

فونت نسخ با الهام از خط نسخ روزنامه‌ای ساخته شده است و با توجه به ویژگی‌های خوشنویسی که در این نوع سبک طراحی که عموما از اواخر دوران قاجار تا دهه‌های ۳۰ و ۴۰ نیز پرطرفدار بود، از آن بتوان در طراحی روزنامه و مطبوعات، تیترها و عناوین در متن‌های کوتاه و نسبتا بلند استفاده کرد.

این نوع طراحی نسخ محدود به این قلم نبوده و پیش از این نیز قلم دیگری را با نام فونت سنجاق که اتفاقا توسط همین طراح ساخته شده را نیز معرفی کرده‌ایم که می‌توانید هر دو فونت را با هم مقایسه کنید.

سبک طراحی و وزن فونت مسخ

در طراحی فونت مسخ از خط نسخ روزنامه‌ای استفاده شده است؛ با این تفاوت که به جای استفاده از منحنی‌ها در حروف، از خطوط شکسته همراه با قوس استفاده شده است. این خطوط دارای زوایا در جهات مختلف به شکل اریب هستند تا در همان نگاه اول نشان از نسخ بودن فونت را القا کنند.

تلاش طراح این بوده که شکستگی‌ها، ضخامت‌ها و زوایای جایگزین در قوس‌ها، به نحوی مدیریت شوند که شکل قلم ضمن حفظ شخصیتی ساده (تجریدی)، ولی جسور و صریح به خود داشته باشد تا صرفا در دسته فونت‌های هندسی یا فانتزی قرار نگیرد.

فونت مسخ بولد در یک وزن طراحی شده و حروف در همین وزن دارای پهنای Bold هستند تا فونت را برای استفاده در تیترنویسی و عناوین به حد اعلا مناسب کنند. این وزن فونت در ۳ فرمت فایل TTF، WOFF و WOFF2 قابل دریافت است که می‌توانید در محیط‌های مختلف نرم‌افزاری یا وب سایت از آن استفاده کنید.

پشتیبانی از زبان عربی و انگلیسی

فونت مسخ فارسی محدود به این زبان شیرین نیست و از دو زبان عربی و انگلیسی نیز پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی فونت از زبان عربی باتوجه به اینکه رسم‌خط هر دو زبان یکسان است و صرفا در برخی حروف همچون «ك، ي، ة، ؤ، ئ» دارای تفاوت‌هایی جزئی هستند کامل است.

کلیه این حروف همراه با اعراب برای زبان عربی در فونت پیاده‌سازی شده است که بتوانید از این فونت برای کارهای فرهنگی و مذهبی که مسلما زبان عربی نیز در آنها به‌وفور استفاده می‌شوند، به کار ببرید.

دانلود فونت مسخ عربی و فارسی

در نسخه انگلیسی فونت مسخ با توجه به اختلافاتی که براساس رسم خط وجود دارد همان طراحی به صورت اختصاصی پیاده سازی نشده و از یک فونت نزدیک که دارای شکستگی‌ها است وام گرفته شده است. از همین‌جهت فونت در نسخه انگلیسی نیز پشتیبانی کاملی دارد و مشابه همان اتفاقی که برای رسم خط فارسی و عربی وجود داشت، برای زبان‌های لاتین هم شاهدش هستیم.

حروفی همچون «ı, ğ, ç, ü» که بر مبنای حروف انگلیسی بوده و مختص زبان‌های ترکی استانبولی و فرانسوی هستند در این فونت قابل استفاده است. در نتیجه می‌توان گفت که فونت مسخ یک فونت چند زبانه قوی با پشتیبانی از گلیف‌های متعدد بر اساس هر زبان است.

حروف تزئینی فونت مسخ

دارای زوائد تزئینی در برخی حروف

در طراحی فونت مسخ با بازطراحی‌هایی که روی حروف نسخ انجام شده، سعی شده تا این فونت جدایی از ساختار شکننده بودن و پر از زوایای اریب، از نظر نمایشی و تزئینی هم دارای تفاوت‌هایی باشد.

کاسته‌شدن کشیدگی‌های عمودی حروف، درشت‌ترشدن بخش نشسته بر خط کرسی حروف، ضخامت بیشتر در تیغه‌های انتهایی حروف همگی دست به دست هم داده‌اند تا شاهد استفاده از برخی زوائد تزئینی محدود و کنترل‌شده در حروف‌های خاصی باشیم که بیشترین کاربرد را در کلمات داشته یا اینکه در حروف اضافه یافت می‌شوند.

مثلا در حروف «ر، و، د» شاهد زوائدی تزئینی در انتهای قلم هستیم که به زیباتر کردن آن کمک می‌کند. همچنین در تمامی حروف از از قواعد مشترک در زوایا، ضخامت و چرخش حروف استفاده شده تا این زیبایی‌ها را در عین اینکه مقداری نامتوازن به‌نظر برسند، بیشتر نمایش دهد.

مثل شباهت‌هایی که در قوس‌های مثبت و منفی حروف، دندانه‌ها و چشمی‌ها وجود دارد. از دیگر ویژگی‌های شکل نسخ این فونت می‌توان به ایجاد توازن و تیرگی یکدست در عبارت‌نویسی‌ها اشاره کرد.

اعداد فارسی فونت مسخ

پشتیبانی از اعداد فارسی هک شده

در این فونت مانند هر قلم دیگری متناسب با زبان صفحه کلید می‌توانید از اعداد لاتین یا فارسی استفاده کنید. اعداد در همه زبان‌ها بر اساس استاندارد همان زبان هستند؛ مثلا برای زبان عربی که اعداد «٤٥٦» دارای ظاهری متفاوت نسبت به اعداد فارسی هستند، این سبک طراحی رعایت شده است.

اما در یک نسخه از فونت که در بسته دانلود فونت مسخ در پوشه‌های مجزا طبقه‌بندی شده و معمولا نامگذاری فونت‌ها به‌صورت FD که مخفف FarsiDigits است صورت گرفته؛ اعداد فارسی هک شده را شاهد هستیم.

بدین ترتیب زمانی که از این گروه فونت‌ها استفاده کنید، با اینکه صفحه کلید شما روی زبان انگلیسی یا هر زبان لاتین دیگری قرار داشته باشد؛ اعداد به جای تایپ لاتین به اعداد فارسی تبدیل خواهند شد. البته این اعداد در سورس نرم‌افزار لاتین هستند و صرفا در خروجی بصری که کاربر آنها را مشاهده می‌کند، فارسی نمایش داده می‌شوند.

دانلود فونت مسخ رایگان

فونت عنوان مناسب مطبوعات به سبک دوره قاجار

استفاده از فونت نسخ روزنامه‌ای در اواخر دوره قاجار تا دهه‌های ۳۰ رواج بسیار داشته و در مطبوعات، یادداشت نویسی‌ها و حتی نامه‌هایی که گاها جنبه رسمی یا غیر رسمی هم داشتند از این فونت استفاده میشد.

لذا از این قلم می‌توان به عنوان یک قلم نوستالژی نیز یاد کرد که می‌توانید در طراحی‌های خود به سبک آن زمان‌ها از آن استفاده کنید. فونت مسخ برای استفاده در تیتر، عناوین و متن‌های کوتاه انتخاب خوبی بوده و حتی برای بهتر دیده شدن می‌توانید آن را با فونت‌های دیگری که همین ساختار را دارند ترکیب کنید.

ترکیب این فونت با قلم‌های دیگری نظیر پیکان، گرامافون، سنجاق، استودیو، دماوند یا گلپایگانی که دارای سبک نسخ بوده و ظاهری نزدیک یا مکمل یکدیگر دارند، می‌تواند در زیباتر کردن طراحی شما تاثیر شگرفی داشته باشد.

استفاده و نصب فونت مسخ در سایت

فونت مسخ سیاه با توجه به اینکه فرمت‌های WOFF و WOFF2 را پشتیبانی می‌کند می‌تواند برای استفاده در وبسایت نیز مناسب باشد. البته نه به این معنی که در متن‌های طولانی از ان استفاده کنید؛ بلکه در متون کوتاه و عناوین مورد استفاده قرار گیرد.

از این فونت می‌توانید چه در وب‌سایت و چه اپلیکیشن موبایل در بخش‌هایی همچون عنوان، تیترها، نقل قول و کادرهای رنگی که می‌خواهید یک محتوا یا پیام اصلی را طوری که بیشتر در کانون توجه مخاطب قرار گیرد استفاده کنید.

توصیه می‌کنم برای فونت بدنه سایت که مختص متن‌های طولانی است از فونت‌هایی مثل فونت دماوند، فونت وزیر یا فونت ساحل استفاده کنید، که از ترکیب چنین فونت‌هایی با قلم مسخ می‌توان یک خروجی عالی داشت.

خصوصا اینکه فونت از اعداد فارسی هک شده هم پشتیبانی می‌کند که از نظر سئو مناسب بوده و ضرورتی ندارد که برای تایپ اعداد با صفحه کلید استاندارد، اعداد را فارسی تایپ کنید. بلکه می‌توانید اعداد را لاتین تایپ کرده و در خروجی به اعداد فارسی به کاربر نمایش دهید.

فونت مسخ انگلیسی

دانلود فونت مسخ با 20 درصد تخفیف

جدیدترین نسخه فونت مسخ ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر گردیده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت مسخ رایگان دسترسی داشته و می‌توانید این فونت را در یک وزن Bold در سه فرمت TTF، WOFF و WOFF2 که هر سه این فرمت‌ها دارای نسخه اعداد فارسی هک شده نیز هستند دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت مسخ رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت مسخ به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت مسخ هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *