۲۰ درصد تخفیف ویژه خرید فونت «پتک»

کپی کوپن: update1402
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت برنا (Borna) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت برنا (Borna) با ظاهر نمایشی و ساختاری نرم‌و لطف که دارد مناسب متن است. از این فونت دست نویس که الهام گرفته از خط کوفی مغربی است، می‌توان در متن‌های نسبتا بلند استفاده کرد. شاید بهترین جایی که بتوان از این فونت استفاده کرد برای قصه‌گویی در کتاب کودک و نوجوان باشد که ظاهر دست‌نویس و دوستانه این فونت، حس صمیمیت بیشتری را به‌ارمغان می‌آورد.

این فونت که شامل ۷ وزن است، دارای ظاهری بازیگوش با دندانه‌هایی پر از حس کودکی و سرزندگی است. منحنی‌هایی با پیچ و تاب زیاد که گویی موی جعد دختران خردسالی است که به باد سپرده شده است. چشم‌ها نیز در این فونت حس پویایی مرز بین کودکی و نوجوانی را زنده نگه داشته است که جنب‌وجوش زیادی به این فونت داده است.

در ادامه این نوشته از وب‌سایت فونتچی می‌خواهیم به نقد و بررسی کامل فونت برنام بپردازیم؛ با دانلود فونت فارسی برنا می‌توانید از آن برای طراحی انواع کتاب کودک، مجلات سرگرمی یا استفاده در سایت و اپلیکیشن‌هایی که مخصوص کودکان است، حس صمیمیت را برای آنها دو چچندان کنید که از خواندن داستان‌های مصور نهایت لذت را ببرند.

دانلود فونت برنا فارسی

معرفی و بررسی فونت برنا (Borna)

فونت Borna در دسته فونت‌های نمایشی و فانتزی قرار دارد که کلیت ظاهر آن به صورت دست نویس طراحی شده است. در طراحی این فونت برای تمامی حروف و وزن‌ها از یک پهنای ثابت استفاده شده است که صرفا در بخش انتهایی و دندانه حروف این پهنا مقداری کاسته شده و ظاهری نمایشی‌تر به قلم داده است.

دندانه‌ها و منحنی‌ها با زاویه‌ای صمیمی طراحی شده و چشمی‌ها نیز در همه وزن‌ها گاه دارای ظاهری کشیده و گاه ظاهری کوچک است که خود نشان از حس چابکی این فونت دارد.

از این فونت جدای از کتاب کودک و نوجوان، می‌توان در طراحی انواع بیلبورد استفاده کرد. یا در فضای دیجیتال می‌توان در طراحی انواع بنرها و اسلایدرهایی که باید ظاهری صمیمی داشته باشند آن را در لیست فونت‌های اصلی قرار داد.

وزن و سبک طراحی فونت برنا

ظاهر فونت برنا در تمامی وزن‌های ۷ گانه آن رعایت شده است. این فونت در حال حاضر که نسخه اول آن منتشر شده، وزن نازک تا سیاه را شامل می‌شود که در تمامی وزن‌ها به دلیل ساختار دست‌نویس بودن نقطه‌ها به‌صورت جدا ازهم طراحی نشده‌اند.

اعداد فارسی فونت برنا

تمامی ۷ وزن این فونت در ۳ فرمت فایل TTF برای انواع سیستم‌عامل و نرم‌افزار و دو فرمت WOFF و WOFF2 طراحی شده است که به دلیل حجم بسیار کمتر و بهینه شده برای وب، می‌تواند برای استفاده در موبایل یا سایت مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین با توجه به پشتیبانی از زبان‌های مختلف که جدای از حروف اصلی هر زبان شامل کاراکترهای خاص و تزئینی می‌شود، از اعداد متناسب با آن زبان نیز پشتیبانی می‌کند که با دارا بودن نسخه اعداد هک شده فارسی و عربی، در چند گروه‌بندی مختلف بر این اساس نیز طبقه‌بندی شده است.

ویژگی و مشخصات فونت Borna

پیش از دانلود فونت برنا بد نیست نگاهی به ویژگی‌ها و امکاناتی که این فونت دست نویس برای زیبا سازی متون در تمامی وزن‌ها و زبان‌ها در اختیار قرار داده است داشته باشیم.

پشتیبانی از ۵ زبان مختلف

فونت برنا فارسی از معدود فونت‌هایی است که علاوه بر این زبان، از ۴ زبان دیگر شامل عربی، انگلیسی، کردی و اردو نیز پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از این زبان‌ها صرفا محدود به حروف اصلی نبوده و شامل کاراکترهای اعداد، حروف و تزئینی نیز می‌شود.

فونت برنا انگلیسی و عربی

به دلیل ترکیبات متنوعی که در هر زبان وجود دارد که گاها مشترک هستند، فایل این فونت شامل پشتیبانی همه زبان‌ها می‌شود و جداسازی آن بر اساس زبان لاتین و خاورمیانه‌ای صرفا بر اساس اعداد و اعراب صورت گرفته که در این نسخه‌ها تغییرات جزئی را دارند.

برای نسخه انگلیسی این فونت طراحی جدی بر اساس طراحی زبان فارسی در نظر گرفته نشده و از فونت انگلیسی محبوب Arima Madurai الهام گرفته شده است که صرفا تغییراتی جزئی در آن داده شده و صدالبته به منظور هماهنگی در تمامی وزن‌ها یک بازطراحی در وزن‌های سنگین نیز صورت گرفته است.

دارای حروف و ترکیبات جایگزین

این فونت نیز مشابه بسیاری از فونت های جدید فارسی از قابلیت حروف جایگزین نیز پشتیبانی می‌کند. یعنی مشابه چیزی که در تصویر زیر می‌بینید، می‌توانید حروفی همچون «م، خ، ح، ی، ک، گ» را با ظاهری متفاوت تایپ نمود.

حروف جایگزین فونت برنا

چنین قابلیتی کمک می‌کند که ضمن افزایش خوانایی بیشتر نوشته‌های بلند، توجه کاربر روی برخی کلمات معطوف شود که نتیجه آن گم نشدن در بین متن‌های طولانی و تمرکز روی بخش‌ها مهم‌تر محتوا خواهد بود.

پشتیبانی از کاراکترهای تزئینی فوت برنا

پشتیبانی از اعداد و کاراکترهای خاص تزئینی هر زبان

زبان‌های کردی، عربی و اردو سرشار از اعراب و کاراکترهای تزئینی هستند. با اینکه شاید ما در زبان فارسی صرفا از اعراب تنوین‌داری استفاده کنیم که وام گرفته شده از زبان عربی است، اما در زبان‌هایی مثل کردی و اردو به شدت از این کاراکترهای تزئینی و حروف استفاده می‌شود.

فونت برنا کردی و اردو دارای این کاراکترها هستند که ضمن کمک به خوانایی برای این زبان‌های مادری، به زیباتر کردن متن، شکوفا کردن ذهن خلاق شما در طراحی بنرها و تصاویر و از همه مهم‌تر در زنده نگه‌داشتن زبان‌های مادری کمک خواهند کرد تا سینه به سینه این‌گونه زبان‌ها را که وظیفه ماست به فرزندان و نسل‌های بعدی خود بیاموزیم.

اعداد و حروف در فونت برنا

اعداد در زبان‌های خاورمیانه‌ای نیز متناسب با همان زبان قابل استفاده هستند. یک نسخه از این فونت که به‌صورت FD نامگذاری شده است، حاوی اعداد فارسی به صورت هک شده در اعداد انگلیسی است. یعنی بدون توجه به اینکه صفحه کلید شما انگلیسی است، هنگام تایپ اعداد حروف به صورت فارسی تایپ خواهند شد و لزومی ندارد که نیازی به تغییر فونت برای تایپ اعداد داشته باشید.

استفاده و نصب فونت برنا در سایت

از فونت دست نویس برنا می‌توان در سایت و اپلیکیشن موبایل نیز استفاده کرد که برای همین منظور دو نسخه با فرمت WOFF و WOFF2 که به ترتیب حجم کمتر و بهینه‌تری دارند، در بسته این فونت قرار داده شده است.

اگر قرار باشد از این فونت در سایت یا اپلیکیشن استفاده کنید، لزوما شاید بهتر باشد از وزن‌های سنگین آن برای بخش‌هایی از محتوا که نیازمند توجه بیشتر هستند استفاده کرده و وزن‌های سبک تر و معمولی را به فونت کلی بدنه اختصاصی دهید.

استفاده از وزن‌های سنگین مثل بولد، ضخیم یا سیاه در جاهایی مثل عنوان مطالب، نقل قول‌ها، کادرهای هشدار و تگ‌های H می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چرا که این گونه مکان‌ها و برچسب‌ها در هر سایت و اپلیکیشنی، به خوانایی بهتر محتوا کمک کرده و جدای از این، به کاربر کمک می‌کند تا بخش‌های مهم محتوا را بهتر ببیند یا توجه بیشتری به آنها داشته باشد.

دانلود رایگان فونت برنا

دانلود فونت برنا با تخفیف 20 درصد

در حال حاضر جدیدترین نسخه فونت برنا ورژن ۲.۰ است که در اسفند ۱۴۰۲ آپدیت گردیده است که شاهد اضافه شدن وزن‌ها، تغییرات در برخی کاراکترها و بهبودهای جزئی به شرح زیر هستیم.

تغییرات نسخه ۲.۰ فونت برنا:

  • اضافه شدن وزن ExtraBlack
  • اضافه شدن وریبل فونت
  • امکان تغییر رنگ در حرکت‌گذاری حروف
  • کامل شدن کارکترهای زبان‌های عربی، کردی و اردو
  • بازبینی فاصله گذاری حروف، اعداد و اعلائم

با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لینک دانلود رایگان فونت برنا دسترسی داشته و آن را از سایت مرجع در ۷ وزن مختلف و در فرمت‌های TTF، WOFF و WOFF2 دریافت نمایید.

کاربر گرامی؛ فونت برنا رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت برنا به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت برنا هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 24

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *