تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت پیکان (Paykan) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت پیکان (به انگلیسی: Paykan) در دسته فونت عناوین و مناسب برای تیتر طراحی شده است که می‌توانید در طرح‌های گرافیکی با متون کوتاه که نیاز به قلم نسخ دارید از آن استفاده کنید؛ چرا که این فونت با سبک خط نسخ طراحی شده است.

ایده شکل‌گیری فونت نسخ توسط طراح آن، رضا بختیاری فرد؛ بر اساس قلم شفیق صورت گرفته است. جسارت و لهجه‌ای که در فونت شفیق بوده سبب شد تا طراح فونتی مشابه آن، اما با اغراق بسیار بیشتر را طراحی کند که پر از تغییرات ناگهانی است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت پیکان خواهیم پرداخت؛ فونتی که می‌توانید از آن بیشتر در دنیای مد و فشن استفاده کنید تا برندهای لوکس را بیشتر در معرض نمایش و توجه قرار دهید.

دانلود رایگان فونت پیکان

بررسی و دانلود فونت پیکان (Paykan)

فونت پیکان که برگرفته از خط نسخ است، پر از تغییرات ناگهانی است. در این فونت حروف دارای تغییراتی ناگهانی و در عین حال جدی هستند که کنتراست آنها از نظر ضخامت بسیار افراطی صورت گرفته است؛ طوری که در عین حال که حروف پهن را دنبال می‌کنید، به ناگاه این حروف پهن در منحنی و شکستگی‌ها پهنای خود را تا مرز خطی شدن به یکباره از دست می‌دهند.

نوشته های مشابه

فونت Paykan دارای اسکلتی ضخیم است که خطوط صاف آن را همراهی می‌کنند. هرچند که تنه حروف در منحنی‌ها بسیار نرم به‌نظر می‌رسد، اما در شکستگی‌ها بسیار تیز و برنده هستند. چنین نوع طراحی را در فونت دیگری، اما با ضخامت کمتر و منحنی‌های ملایم‌تر در فونت دوران مشاهده کرده‌ایم.

سبک طراحی و وزن فونت پیکان

فونت پیکان مناسب نوشته‌های کوتاه و تیترهایی است که باید در یک‌ لحظه جلب توجه کرده و تاثیر خود را روی مخاطب بگذارد. از این‌رو می‌توانید در طراحی‌های مرتبط با فشن و برای برندهای لوکس از آن استفاده کنید. همچنین به‌خاطر لهجه‌اش برای محصولات وارداتی هم مناسب است.

از سوی دیگر فونت پیکان بر اساس همین نوع طراحی، این نام را دریافت کرده تا یادآور خودروی خاطره‌انگیز دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در ایران باشد که فیس لیفتی از خودروی هیلمن هانتر بود. لذا این فونت جنبه نوستالژی هم دارد.

سبک طراحی فونت پیکان

فونت پیکان را می‌توانید در ۶ وزن مختلف نازک تا خیلی سیاه دریافت کنید. این ۶ وزن فونت هرچه که به وزن آنها افزوده می‌شود، منحنی‌ها چاق‌تر شده و در عین‌حال شکستگی‌ها نقاط تیز و برنده خود را در همان ساختار خطی و بسیار نازک حفظ می‌کنند.

در بسته دانلود فونت پیکان این ۶ وزن در ۴ فرمت فایل TTF، OTF، WOFF و WOFF2 ایجاد شده‌اند که از هر کدام می‌توانید متناسب با محیط مورد نیازتان در یک نرم‌افزار یا فضای آنلاین وب استفاده کنید.

پشتیبانی از 5 زبان مختلف

فونت فارسی پیکان محدود به این زبان نیست و می‌توان گفت که پشتیبانی کاملی از چندین زبان خاورمیانه‌ای و لاتین در آن پیاده سازی شده است. پیش از هرچیز لازم به ذکر است که نسخه انگلیسی این فونت از قلم Newsreader وام گرفته شده است که صرفا مقداری تغییرات در تناسب و ضخامت حروف به منظور هماهنگی بیشتر با قلم فارسی صورت گرفته است.

بنابراین می‌توان گفت که در فونت انگلیسی پیکان، محدود به این زبان لاتین نبوده و می‌توانید در زبان‌های دیگری همچون ترکی استانبولی، فرانسه و… که بر اساس رسم خط انگلیسی هستند استفاده کنید. چرا که حروفی همچون «ı, ğ, ç, ü» در این قلم پشتیبانی می‌شود.

فونت کردی و اردو پیکان

فونت عربی، اردو، و کردی دیگر زبان‌هایی هستند که قلم پیکان از آنها پشتیبانی می‌کند. در این زبان‌ها که بر پایه رسم خط فارسی هستند، پشتیبانی حروف بر اساس همین زبان بوده و در هر یک از ساختار حروف همچون زبان عربی برای «ك، ي، ة، ؤ، ئ» گلیف‌های آنها نیز طراحی شده تا کاملا هماهنگ با هر زبان باشد. یا مثلا در زبان کردی که پر از کاراکترهای تزئینی و اعراب روی حروف است، چنین مواردی نیز پیاده سازی شده است.

پشتیبانی در تمامی زبان‌های خاورمیانه‌ای برای اعراب کامل بوده و متناسب با هر زبان اعراب نیز برای حروف قرار دارد. همچنین این فونت از زبان جاوی نیز پشتیبانی می‌کند.

دارای حروف و ترکیبات جایگزین

دیگر قابلیت فونت پیکان پشتیبانی از حروف با شکل متفاوت و ترکیباتی است که امکان تایپ کلمات با ظاهر مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این مدل طراحی برای تبلیغات کاملا ضروری است و با توجه به اینکه طراحی فونت پیکان بر مبنای فونتی مناسب برای دنیای مد و پوشاک طراحی شده تا در یک نگاه جلب توجه کند، تایپ متفاوت برخی کلمات به بهتر شدن این رویکرد کمک می‌کند.

حروف جایگزین در فونت پیکان

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، حروف و ترکیباتی مثل «ـن، ـی، ـر، ـی، ک، م» امکان تایپ با ظاهری متفاوت را در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات به شما خواهند داد.

فونت پیکان وریبل و متغیر

قابلیت دیگر فونت پیکان که خصوصا برای استفاده در وب فونت و موبایل بسیار کاربردی است، پشتیبانی از نسخه متغیر است. با نصب فونت وریبل پیکان در سایت یا حتی نرم‌افزارهای گرافیکی به جای اینکه هر ۶ وزن این فونت و همچنین فونت مخصوص برای اعداد هک شده فارسی را نصب کنید، صرفا می‌توانید با نصب یک فایل کلیه وزن‌ها را داشته باشید.

دانلود فونت متغیر پیکان

نسخه متغیر قلم پیکان امکان تغییر وزن حروف را در محدوده ۱۰۰ تا ۹۰۰ به شما خواهد داد که می‌توانید وزن‌های لاغر تا خیلی ضخیم را با استفاده از دستورات CSS برای وب و برای محیط نرم‌افزار از طریق تنظیمات Open Type انجام دهید.

دارای اعداد فارسی هک شده و گلیف ریال

در فونت پیکان هم مشابه با سایر فونت‌ها، یک نسخه مخصوص برای اعداد هک شده فارسی قرار دارد. این گروه از فایل فونت که نامگذاری آنها همراه با FD مخفف Farsi Digits است، اینطور عمل می‌کند که حتی زمانی که صفحه کلید شما روی زبان لاتین قرار داشته باشد، اعداد فارسی تایپ خواهند شد.

لازم به ذکر است که اعداد «٤٥٦» که در زبان عربی برخلاف فارسی دارای شکل متفاوت‌تری هستند در این فونت برای زمانی که از صفحه کلید عربی استفاده کنید، رعایت شده است.

اعداد هک شده فارسی فونت پیکان

همچنین با توجه به اینکه فونت مناسب دنیای مد و فشن است، یکی از موارد مهمی که می‌توانید در فروشگاه‌های اینترنتی و طراحی بنرها روی خرید مشتری تاثیرگذار باشد درج قیمت است. در این فونت می‌توان گلیف واحد پولی ریال را نیز به شکل خاصی تایپ کرد که قیمت محصول بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

استفاده و نصب فونت پیکان در سایت

در نهایت از فونت پیکان با توجه به اینکه در دو فرمت WOFF و WOFF2 وجود دارد، می‌توانید در وب فونت نیز استفاده کنید. نسخه متغیر فونت پیکان از این دو فرمت هم پشتیبانی می‌کند که برای استفاده در سایت از دو جهت دارای مزیت است:

  • اولا اینکه به جای استفاده از معمولا ۲ وزن Regular و Bold که برای لود فونت ضروری هستند، صرفا یک فایل فونت را استفاده خواهید کرد که روی سرعت سایت چه از نظر کاهش تعداد درخواست HTTP و چه از نظر حجم فایل‌ها موثرتر است.
  • دوم اینکه پشتیبانی از اعداد را به دو شکل فارسی و لاتین دارد. می‌توانید با استفاده از چند خط کد CSS که در بسته دانلود فونت پیکان وجود دارد، کاری کنید که کلید اعداد چه در حالتی که تایپ لاتین کرده باشید و چه فارسی، به شکل فارسی نمایش داده شوند. این موضوع هم از نظر سئو اهمیت داد که گوگل هنوز از این نظر برای اعداد فارسی رتبه‌بندی یکسانی را لحاظ نمی‌کند.

فونت پیکان همانطور که گفتیم برای استفاده در متون کوتاه مناسب است. بنابراین برای استفاده در سایت این فونت را بهتر است در بخشی‌هایی مثل اسلایدر، عنوان مطالب، تیترها، نقل قول و کادرهای رنگی که جنبه هشدار و اطلاع‌رسانی دارند استفاده کنید. برای فونت متن می‌توانید از سایر فونت‌های معرفی شده در فونتچی که برای متون بلند مناسب‌اند استفاده کنید.

دانلود فونت پیکان انگلیسی و عربی

دانلود فونت پیکان با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه پیکان با ورژن ۱.۳ در آذر ۱۴۰۲ منتشر شده است که شامل بهبودها و تغییراتی در قلم شامل موارد زیر است:

تغییرات نسخه ۱.۳ فونت پیکان:

  • بازبینی کلی روی فاصله‌گذاری اعداد و علائم ریاضی در تمامی زبان‌ها
  • تکمیل لیگچرها، کشیده‌ها و حروف جایگزین زبان‌های عربی، اردو و کوردی
  • بازبینی اندازه و موقعیت عدد صفر فارسی
  • افزودن قابلیت تغییر تراز عمودی اعداد برای استفاده در UI
  • افزایش و بهبود فاصله بین کلمات در زبان انگلیسی

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت پیکان دسترسی داشته و آن را در ۶ وزن مختلف همراه با نسخه متغیر (وریبل) و ۴ فرمت محبوب مورد استفاده در انواع برنامه یا وب فونت دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت پیکان رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت پیکان به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت پیکان هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *