۵ درصد تخفیف بدون محدودیت ویژه کاربران سایت فونتچی

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت گلچین رنگی (Golchin)

هاست و دامنه فراسو

فونت گلچین (به انگلیسی: Golchin) جزو اولین فونت رنگی فارسی است که امکان تایپ کلمات را به صورت رنگی در اختیار شما قرار خواهد داد. این فونت برگرفته از خط نسخ و با الهام از خط کوفی بنایی ساقه‌گنبدی که بیشتر در آثار تاریخی ایرانی آنها را در طرح‌های کاشی‌کاری دیده‌ایم طراحی شده است.

وحید یعقوبلو این قلم تزئینی را با الهام از طرح کاشی روی گنبدها، سردرها و گاهی کتیبه ایوان‌ها که در آثار تاریخی شهرهای مختلف ایران دیده می‌شود و در سایر کشورها همچون افغانستان نیز بر مزار بزرگانی چون خواجه عبدالله انصاری کار شده ساخته است. امین عابدی نیز توسعه نرم‌افزاری این قلم را برای استفاده در انواع سیستم‌عامل فراهم نموده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت گلچین خواهیم پرداخت؛ قلمی که با الهام از چند نوع ساختار خوش‌نویسی ایرانی و برگرفته از آثاری که نمایانگر تاریخ ایرانی هستند ساخته شده است.

دانلود رایگان فونت گلچین رنگی

بررسی و دانلود فونت گلچین (Golchin)

این قلم اصل و پایه‌اش خطوطی چون کوفی، ثلث، و بعضا سایر اقلام خوشنویسی است که بر پایه‌ی شبکه‌ای شطرنجی با ساختار پیکسلی نقش می‌بندد و قواعد ترسیم آن با سایر نمونه‌ها کمی متفاوت است.

ساختار قلم درست همانند چینش کاشی‌ها بر روی گنبدها، سردر ایوان‌ها و کتیبه‌ها صورت گرفته است که با قرار گرفتن نقاط در کنار یکدیگر ساختار کلی قلم را تشکیل داده است.

سبط طراحی فونت رنگی گلچین

سبک طراحی و وزن فونت گلچین

فونت گلچین شکل امروزی شده و کاربری خط ساقه گنبدی است که در گذشته از آن برای طرح کاشی‌کاری بر روی گنبدها بسیار استفاده میشده است.

خط ساقه گنبدی نوعی برخورد مینیمال با طراحی حروف است. طراحی حروف پیچیده فارسی با منحنی‌های زیاد در یک شبکه محدود شطرنجی کاری بسیار مشکل است. وحید یعقوب‌لو در طراحی تایپ‌فیس گلچین محدودیت‌های بیشتری نیز برای رعایت سیستم حروفچینی در فونت داشته است.

با حل کردن چنین ساختارهای پیچیده‌ای در قالب یک قلم نرم‌افزاری در نهایت فونت گلچین شکل گرفته است که می‌توانید آن را در ۳ وزن مختلف شامل نازک (Thin)، معمولی (Regular) و بولد (Bold) دریافت کنید.

این فونت صرفا برای استفاده در نرم‌افزارهای گرافیکی مناسب است که در قالب فرمت OTF ارائه شده است. از این ساختار می‌توانید برای انواع طرح‌های تبلیغاتی، فرهنگی و هنری استفاده کنید.

پشتیبانی از دو زبان فارسی و عربی

فونت گلچین از زبان فارسی پشتیبانی کاملی دارد. الهام گرفتن این قلم بر اساس نقوش روی گنبدهای تاریخی ایرانی بوده است که با ترکیبی از ساختارهای نسخ، ثلث و کوفی ایجاد شده است. در تمامی وزن‌ها و استایل‌ها چینش پیکسلی فونت وجود دارد با این تفاوت که وزن معمولی ساختاری اینلاین دارد.

فونت فارسی گلچین رایگان

چنین ساختار درون خطی را پیش از این در قلم‌هایی مثل فونت ارژن، فونت ابتکار و فونت همتا معرفی کرده‌ایم. برخی دیگر قلم‌ها نظیر فونت سپید نیز دارای یک وزن با همین طراحی هستند.

نسخه عربی فونت گلچین نیز بر اساس رسم‌خط فارسی شگل گرفته است و همانطور که می‌دانید ارتباط فرهنگی بین فارسی و عربی در نقوش اسلامی همواره در آثار تاریخی ما وجود داشته است. برای زبان عربی نیز جدای از حروف، اعراب در این قلم پیاده سازی شده و تفاوت‌هایی که در برخی حروف مثل «ک، و، ه، ی» که از نظر نوشتاری دارای نقطه یا همزه هستند پیاده سازی شده است.

فونت عربی گلچین

پشتیبانی این قلم برای اعداد نیز مطابق استاندارد هر زبان درنظر گرفته شده است. اعدادی مثل «٤٥٦» در زبان عربی که در مقایسه با اعداد فارسی «۴۵۶» ساختار و شکل متفاوتی دارند در این قلم پیاده‌سازی شده است.

اما در این فونت خبری از پشتیبانی برای زبان لاتین وجود ندارد و برای کارهایی گرافیکی که منطبق بر دو زبان فارسی و لاتین باشند، باید از قلم دیگری که ساختاری نزدیک به این قلم دارد استفاده کنید.

فونت رنگی با 5 رنگ متنوع

فونت گلچین اولین فونت رنگی فارسی است که امکان تایپ حروف را بدون نیاز به انتخاب رنگ از طریق نرم‌افزار در ۵ رنگ مختلف در اختیارتان قرار خواهد داد که این رنگ‌ها مشابه به تصویر زیر هستند.

فونت رنگی گلچین

رنگ‌های آبی (نیلی)، سبز، نارنجی، زرد و خاکستری برای این قلم درنظر گرفته شده که می‌توانید در وزن Regular که طراحی درون خطی (اینلاین) دارد از آنها استفاده کنید.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین

ویژگی دیگر فونت گلچین پشتیبانی از ترکیبات و حروف خاص است که امکان تایپ کلمات را در چند شکل مختلف فراهم می‌کند. برای مثال همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، حروف و ترکیبات «ک، ـی، ی» امکان تایپ در چند شکل مختلف را دارند که می‌تواند به زیباتر کردن و جلب توجه برخی کلمات با تایپ متفاوت به ما کمک کند.

حروف جایگزین فونت گلچین

این قلم مناسب متن‌های طولانی نبوده و بهتر است از آن برای متن کوتاه و عناوین استفاده کنید. یکی از بیشترین کاربردهای این فونت تبلیغات و صنعت مطبوعات است که می‌توان برای طراحی جلد روی کتب یا هویت بصری برای کارهای فرهنگی و هنری از آن استفاده کرد.

دانلود فونت گلچین با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت گلچین ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده است. از این قلم می‌توانید برای طرح‌های گرافیکی و تبلیغاتی که نیاز به خط کوفی و برگرفته از آثار تاریخی و هنری ایرانی دارید استفاده کنید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت گلچین دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در ۳ وزن و سبک مختلف با پشتیبانی از ۵ رنگ متنوع دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت گلچین رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت گلچین به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Golchin هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *