۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت ایران شارپ (iran-sharp) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت ایران شارپ (به انگلیسی: iran-sharp) از دیگر قلم‌های فارسی مناسب برای متن‌های طولانی است که بیشترین کاربرد را در صنعت مطبوعات و چاپ دارد. اما با توجه به اهمیت استفاده از این قلم در چنین صنعتی، برای استفاده در فضای دیجیتال به‌ویژه وب‌سایت و اپلیکیشن نیز انتخابی عالی به‌شمار می‌آید.

این قلم که بر اساس خط نسخ طراحی شده، طراحی نزدیکی با بهترین فونت های فارسی معاصر نظیر زر، نازنین، میترا، لوتوس و بدر دارد که توسط مسلم ابراهیمی طراحی شده است. این قلم را می‌توان نسخه اولیه برای قلمی در نظر گرفت که در نهایت پس از سال‌ها نسخه پخته شده آن با نام فونت فرهنگ توسط همین طراح ساخته و در دسترس عموم قرار گرفت.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل قلم ایران شارپ خواهیم پرداخت؛ فونتی در قالب سه وزن که در ۵ فرمت فایل مختلف در دسترس بوده و با توجه به تنوع و ساختاری که از نظر نسخه مناسب برای اعداد فارسی و بدون حروف انگلیسی دارد، می‌توان از آن برای متن‌های بلند بهترین بهره را برد.

بررسی و دانلود فونت ایران شارپ (iran-sharp)

با اینکه قلم‌هایی نظیر زر، میترا، نازنین و… بیش از نیم قرن است که مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما با ظهور سبک دیجیتال و فاصله گرفتن دنیای آن از حروف‌چینی، اکنون مشکلات و ایرادهای مختلفی را داشتند که در سال‌های گذشته احساس به وجود قلمی در همان سبک کاملا وجود داشت.

با اینکه در این سال‌ها افراد مختلفی سعی داشتند که قلم‌های مورد نظر را اصلاح کرده و تغییراتی در آن ایجاد کنند که متناسب با نیاز فعلی باشد؛ اما این کار به سرانجام نرسید تا اینکه در نهایت قلم ایران شارپ متولد شد.

سبک طراحی و وزن فونت ایران شارپ

استفاده از فونت ایران شارپ برای افرادی که وابستگی زیادی به سبک فونت‌های زر، نازنین، میترا، لوتوس و بدر داشتند مناسب است تا قلمی عاری از اشکالات نرم‌افزاری را در اختیار داشته باشند.

فونت ایران شارپ در طول این سال‌ها بارها به‌روزرسانی شده و ضمن رفع ایرادات جزئی که در آن وجود داشته تغییراتی نیز بر روی آن اعمال شده است که در نهایت به شکل امروزی آن را مشاهده می‌کنید.

این قلم مشابه سایر تایپ‌فیس‌های فارسی از سه وزن نازک (Light)، معمولی (Regular) و ضخیم (Bold) پشتیبانی می‌کند که تمامی بخش‌های حروف در هر سه وزن به نسبت تغییراتی وزنی به خود گرفته و هر چه وزن بیشتر می‌شود، فونت از حالت استخوانی خارج شده و ظاهری نرم و شارپ‌تر به‌خود می‌گیرد.

این فونت را بر خلاف سایر فونت‌های فارسی می‌تواند در فرمت SVG علاوه بر فرمت‌های TTF, EOT, WOFF و WOFF2 دریافت کنید که هر یک برای استفاده در نرم‌افزارها، سیستم عامل‌های گوناگون و وب فونت مناسب هستند.

پشتیبانی از زبان فارسی و عربی

اگر به دنبال بهترین فونت فارسی هستید، ایران شارپ را می‌توان یکی از این قلم‌ها دسته‌بندی کرد؛ با اینکه شاید این قلم را زیاد در فضای دیجیتال ندیده باشید، اما در فضای مطبوعات و صنعت چاپ همچون روزنامه و کتاب‌ها به‌وفور از این قلم استفاده می‌شود.

این قلم علاوه بر زبان فارسی، از زبان عربی نیز پشتیبانی می‌کند. این زبان به لطف اینکه بر پایه رسم خط فارسی است در این قلم قرار داده شده است که علاوه بر پشتیبانی از حروف و گلیف‌های استاندارد فارسی، از حروف عربی نیز پشتیبانی می‌کند.

برای نمونه می‌توان به حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» اشاره کرد که در زبان فارسی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ در حالی که زبان عربی مملو از این ساختارها می‌باشد.

پشتیبانی این فونت از زبان انگلیسی نیز فراهم است، اما با این تفاوت که از فونت پیشفرضی که درون گلیف‌های آن جاسازی شده استفاده می‌شود که طراحی بسیار نزدیکی بر مبنای نسخه فارسی و عربی قلم دارد.

دارای اعداد فارسی هک شده و عربی

ویژگی دیگر قلم ایران شارپ، پشتیبانی استاندارد حروف در زبان فارسی و عربی است. در این قلم اعداد «٤٥٦» عربی که نسبت به اعداد فارسی «۴۵۶» ظاهر متفاوتی دارند پیاده شده است. کافی است صفحه کلید شما روی زبان عربی قرار داشته باشد تا بتوانید از این اعداد استفاده کنید.

اما علاوه بر این نسخه، در درون بسته دانلود فونت ایران شارپ پوشه مخصوص اعداد فارسی هک شده نیز قرار دارد. این گروه از فایل‌های فونت که به اختصار با پیشوند FD که مخفف Farsi Digits است نامگذاری شده‌اند، فاقد اعداد لاتین بوده و در عوض وقتی اعداد را بر مبنای زبان انگلیسی یا با استفاده از بخش ماشین حساب صفحه کلید تایپ کنید، فارسی تایپ خواهند شد.

مناسب فونت موبایل و مطبوعات

همانطور که اشاره شد فونت ایران شارپ از نظر خوانایی انتخابی عالی به‌شمار می‌رود؛ چرا که یک فونت کاملا شارپ محسوب می‌شود که تمامی بخش‌های حروف نظیر دندانه‌ها، منحنی‌ها و خطوط قائم به شکلی درنظر گرفته شده که موجب خوانش راحت متنون طولانی می‌شود.

لذا از این فونت می‌توانید به عنوان فونت پیش‌فرض گوشی موبایل نیز استفاده کنید که در تصویر زیر نمونه نصب شده آن را بر روی گوشی سامسونگ مشاهده می‌کنید.

از دیگر کاربردهای این قلم می‌توان به استفاده در فضای مطبوعات و صنعت چاپ اشاره کرد که بیشتر برای چاپ روزنامه، مجلات، کتاب و حتی طراحی جلد کتب استفاده می‌شود.

استفاده و نصب فونت ایران شارپ در سایت

این قلم از دو فرمت WOFF و WOFF2 پشتیبانی می‌کند که هر دو برای استفاده در سایت مناسب هستند. فرمت SVG نیز می‌تواند در توسعه نرم‌افزار مورد استفاده قرار گیرد که گروه نرم‌افزارهای آنلاین در این دسته قرار می‌گیرد.

لذا با نصب فونت ایران شارپ بر روی سایت می‌توانید هر سه وزن این فونت را که شامل نسخه نازک، معمولی و بولد است در سایت خود قرار داده و صفحات وب را نیز از نظر خوانایی برای بازدیدکنندگان خود در بهترین حالت ممکن در اختیار قرار دهید.

در تصویر بالا نمونه این قلم را برای صفحه راهنمای جیمیل مشاهده می‌کنید که مربوط به نسخه‌های قدیمی بوده است. همانطور که می‌بنید از وزن‌های مختلف آن در این صفحه استفاده شده ایت که تمامی متون خوانایی لازم را در دستگاه‌های مختلف دارند.

از وزن بولد آن می‌توانید در بخش‌هایی همچون عنوان مطالب، تیترها، نقل قول و کادرهای دارای رنگ پس‌زمینه که به منظور قرار دادن چکیده یا بخش مهمی از محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد بهره ببرید.

چرا که چنین بخش‌هایی در فضای وب مورد جلب توجه بیشتر کاربران شده و منجر به خواندن مطالب مختلف در سایت خواهد شد که می‌تواند روی بازدید و افزایش درامد شما نیز موثر باشد.

دانلود فونت ایران شارپ با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت ایران شارپ ورژن ۳ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده است. این قلم برای استفاده در مطبوعات کاربردی است و با توجه به وزن‌های سه‌گانه‌ای که دارد می‌توانید در موبایل و وب فونت نیز از آن استفاده کنید که از نظر خوانایی انتخاب مناسبی خواهد بود.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت ایران شارپ دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را علاوه بر فرمت‌های TTF, EOT, WOFF, WOFF2 در یک نسخه با فرمت SVG نیز دریافت کنید که شامل تمامی وزن‌های نازک، معمولی و بولد است. علاوه بر این در بسته دانلود قلم ایران شارپ، نسخه‌های دارای اعداد فارسی هک شده و بدون حروف لاتین قرار دارد که برای توسعه نرم‌افزاری مناسب هستند.

کاربر گرامی؛ فونت ایران شارپ رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت ایران شارپ به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت iransharp هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *