تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت فرهنگ وریبل (Farhang)

هاست و دامنه فراسو

فونت فرهنگ (به انگلیسی: Farhang) در گروه فونت‌های مناسب مطبوعات قرار دارد که بر اساس خط نسخ با الهام از فونت‌هایی مثل زر، نازنین و تیتر طراحی شده است. از این قلم که دارای 9 وزن بوده و از نسخه وریبل هم پشتیبانی می‌کند می‌توانید در هر دو فضای دیجیتال و چاپ استفاده کنید.

فونت فرهنگ توسط مسلم ابراهیمی که پیش از این قلم‌های دیگری همچون فونت ایران سنس و فونت دست نویس ایران سنس را معرفی کردیم طراحی شده است که تسعه این قلم را نیز شهرزاد اکبری به سرانجام رسانیده است. فونت دانا نیز به صورت مشترک توسط این دو طراح و توسعه دهنده ساخته شده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت فرهنگ خواهیم پرداخت؛ قلمی که می‌توانید از آن در متن‌های کوتاه تا بلند با توجه به پشتیبانی که از وزن‌های مختلف نازک تا سیاه دارد استفاده کنید که در کاربردهای مختلفی همچون مطبوعات و روزنامه، سایت و اپلیکیشن، طراحی رابط کاربری، صنایع چاپ و تبلیغات قابل استفاده است.

دانلود رایگان فونت فرهنگ حرفه ای و وریبل

بررسی و دانلود فونت فرهنگ (Farhang)

فونت فرهنگ براساس فونت‌های نسخ رایج در مطبوعات ایران طراحی شده است که به همین دلیل استفاده از آن به عنوان بهترین فونت مطبوعات و چاپ بیشترین توجه را به خود اختصاص داده است.

استفاده از دور و منحنی‌های زیاد، برش‌های گرد و شکستگی‌های محدود از مهم‌ترین ویژگی‌های تایپ‌فیس‌های حسین عبدالله زاده حقیقی (طراح فونت‌هایی نظیر زر، نازنین و تیتر) است. این ویژگی‌‌ها در فونت فرهنگ حفظ شده است.

سبک طراحی فونت فرهنگ

سبک طراحی و وزن فونت فرهنگ

فونت‌های قدیمی فاقد تنوع وزن هستند. در همان ۲ یا ۳ وزن محدود هم معمولاً فرم حروف در وزن‌های مختلف به هم مرتبط نیستند. اما در فونت فرهنگ طیف کاملی از ۹ وزن را با اسکلت و ساختار مشترک در اختیار دارید که با افزایش تدریجی وزن، تناسبات حروف تغییر نمی‌کند.

به دلیل وجود محدودیت‌های حروفچینی در دستگاه‌های اولیه چاپ، جای نقطه‌ها مایل به راست بود که این رسم در فونت‌های دیجیتال نیز باقی مانده است.

در فونت Farhang نقطه‌ها در جای درست خود یعنی زیر حرف مربوط به آن قرار دارند. حروفی مانند «ب‍، ‍ب‍، ت‍، ‍ت‍، پ‍، ‍پ‍، ث‍، ‍ث‍، ن‍، ‍ن‍، ی‍، ‍ی‍، س‍، ‍س‍، ش‍، ‍ش‍» گروه پر جمعیت خط فارسی هستند که شکل کاملا مشابهی دارند. چشم تنها با تشخیص نقطه‌ها آن‌ها را از هم تشخیص می‌دهد.

در فونت فرهنگ هر دندانه با توجه به حروف قبل و بعد خود جای نقطهٔ خود را طوری تعیین می‌کند تا نهایت نظم و زیبایی در شکل کلمات بدست آید.

در تمامی طیف‌های ۹ وزن فونت فرهنگ امکان استفاده از ۲ شکل نقطه را در اختیار دارید که شامل نقطه‌های معمولی و نقطه‌های گرد و پیوسته هستند.

سبک نقاط در فونت فرهنگ فارسی

همچنین نقطه‌ها بصورت برنامه‌ریزی شده در محل ایده‌آل قرار می‌گیرند. بدون اینکه عرض حروف زیادتر شود یا فضای خالی بیش از حد پدید آید.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی فرهنگ علاوه بر این زبان از سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای که بر اساس رسم‌خط فارسی هستند نیز پشتیبانی می‌کند که شامل زبان‌های عربی، کردی و اردو می‌شود.

در تمامی این زبان‌ها حروف مشترک یکسان در نظر گرفته شده است و در مواردی که حروف ساختاری متفاوت دارند با تنظیم صفحه کلید روی آن زبان تایپ خواهند شد.

به عنوان مثال در زبان عربی حروفی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» که ظاهری متفاوت از نظر نقطه‌گذاری یا همزه دارند پیاده‌سازی شده است. یا در زبان اردو حروفی مثل «ﮧ، ﮩ، ے» که متفاوت از فارسی هستند نیز پیاده سازی شده است.

فونت فارسی و عربی فرهنگ

البته حروف «ﮧ، ﮩ، ے» که مختص زبان اردو هستند، به عنوان حروف جایگزین در سایر زبان‌های فارسی، عربی و کردی قابل استفاده است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

در تمامی زبان‌های خاورمیانه‌ای اعراب پشتیبانی شده و متناسب با زبان مورد نظر دارای هم‌نشینی منظم و مشخصی با کاراکترهایی نظیر همزه و تشدید را دارند که به زیبایی متن نیز در وزن‌های سنگین کمک می‌کند.

در فونت فرهنگ انگلیسی از طراحی اختصاصی خبری نبوده و فونت اپن‌سورس Muli برای این قلم در نظر گرفته شده است که ساختاری هماهنگ داشته باشد. سعی شده تا سایز حروف همراه با افزایش و کاهش وزن تغییر نکند.

فونت انگلیسی فرهنگ

در تمامی وزن‌های این قلم برای نسخه انگلیسی با مقدار بسیار محدودی افزایش ضخامت مواجه هستیم که با قرارگیری در کنار همان وزن با زبان فارسی کاملا مشهود است.

فونت فرهنگ وریبل با 4 متغیر حرفه ای

فونت وریبل فرهنگ بر خلاف سایر فونت‌های فارسی که محدود به یک تا سه متغیر هستند، از ۴ متغیر پشتیبانی می‌کند که به شما این امکان را خواهد داد که قلم را علاوه بر وزن، از نظر سایر ساختارها نیز تغییر دهید.

در نسخه وریبل به تمامی ۹ وزن این قلم همراه با امکانات خاصی که برای حروف جایگزین، اعداد فارسی و سایر قابلیت‌ها دارد دسترسی خواهید داشت و لزومی ندارد که در محیط نرم‌افزار یا وب از تمامی وزن‌ها به شکل جدا استفاده کنید. بلکه با نصب فقط یک فایل فونت به همه آنها دسترسی دارید.

در ادامه به معرفی هر یک از این ۴ متغیر می‌پردازیم که برای استفاده از آنها در محیط وب کافی است بر اساس فایل راهنما موجود در بسته دانلود فونت وریبل فرهنگ به کمک دستورات CSS و در محیط نرم‌افزاری به کمک تنظیمات OpenType این کار را انجام دهید.

فونت وریبل فرهنگ با امکان تغییر وزن

اولین متغیر این قلم Weight است که امکان تغییر وزن فونت را مشابه تصویر فوق در اختیار قرار می‌دهد. می‌توانید با تنظیم کردن این مقدار روی بازه ۱۰۰ که معرف وزن Thin تا بازه ۹۰۰ که معرف وزن Black است آن را مقداردهی کنید تا وزن فونت تغییر یابد.

شارپ کردن حروف در فونت متغیر فرهنگ

متغیر دوم به نام Sharp شناخته می‌شود که از انحنا و گردی حروف در تمامی بخش‌های بیرونی کاسته و ساختاری زاویه‌دار و چارگوش به آنها خواهد داد که این نوع فونت‌ها را با نام فونت شارپ می‌شناسیم.

استفاده از متغیر سریف در فونت وریبل فرهنگ

متغیر سوم با نام Serif شناخته می‌شود که به کمک آن می‌توانید برخی زائده‌های رایج در خط نسخ را که در حروفی همچون «الف، ط، ظ، ک، گ، ل، ه» در بخش‌هایی مثل طره‌ها یا انتهای حروف افزوده می‌شود را مانند تصویر بالا اضافه کنید.

کشیده کردن حروف در فونت فرهنگ وریبل

در نهایت متغیر چهارم نیز Kashidah نام دارد که امکان ایجاد کشیدگی را در حروف دلخواه به مقدار مشخصی که نیاز داشته باشید ایجاد می‌کند تا لزومی نداشته باشد از کاراکترهایی نظیر «ـ» برای ایجاد کشیدگی در حروف استفاده کنید.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و مونو اسپیس

قلم فرهنگ از اعداد فارسی، انگلیسی و عربی متناسب با نسخه زبان پشتیبانی می‌کند و استانداری بین‌المللی دارد. در نسخه عربی می‌توانید اعداد «٤٥٦» را به صورت عربی تایپ کنید که اگر زبان صفحه کلید روی آن تنظیم شده باشد از اعداد فارسی «۴۵۶» استفاده نمی‌شود.

این اعداد در دو ساختار دیگر نیز ارائه می‌شوند که در پوشه جدا قرار دارند. نسخه اول اعداد هک شده فارسی است به این معنی که زبان صفحه کلید شما عربی یا انگلیسی باشد، در هر حالتی اعداد فارسی تایپ خواهند شد.

اعداد فارسی در فونت فرهنگ

در نسخه دیگر هم جدا از اعداد، حروف انگلیسی وجود ندارد و فایل فونت کاملا فارسی است که حجم کمتری داشته و برای توسعه نرم‌افزاری مناسب است.

این قلم همچنین از اعداد هم‌عرض پشتیبانی می‌کند که در دنیای تایپ‌فیس با نام اعداد MonoSpace شناخته می‌شوند. به این معنی که تمامی اعداد صفر تا ۹ عرض یکسانی دارند.

اعداد هم عرض در فونت فرهنگ

مثلا اگر عدد ۱ را در حالت مونو اسپیس تایپ کنید، همان اندازه‌ای را خواهد داشت که عدد ۳ دارد. عدوم وجود دندانه در عدد ۱ باعث نمی‌شود تا عرض آن کمتر شود و همه اعداد بر اساس بزرگ‌ترین اندازه برای اعداد موجود انتخاب خواهند شد.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین حرفه ای

در نسخه‌های معمولی فونت فرهنگ امکان ایجاد تغییرات در برخی حروف و ترکیبات فراهم است که با نام حروف جایگزین شناخته می‌شود. به کمک این ویژگی می‌توانید کلماتی دلخواه را بر خلاف سایر کلمات موجود در متن با ساختاری متفاوت تایپ کنید که در طرح‌های گرافیکی به زیبایی محتوا و در کارهای تبلیغاتی به جلب توجه بیشتر کاربر کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال در نمونه زیر دو حرف «گ، ی» را در کلمه «گرامی» مشاهده می‌کنید که امکان تایپ دو حالت مختلف را دارد. البته در مجموع شما می‌توانید این کلمه را با ۴ حالت مختلف تایپ کنید.

حروف متغیر فونت فرهنگ

یا در نمونه دیگر مشابه تصویر زیر امکان تایپ حرف «ه» را در ساختارهای متفاوتی که در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات قرار داشته باشد می‌توانید در چند حالت مختلف تایپ کنید.

حروف جایگزین فونت متغیر

این ترکیبات و حروف جایگزین محدود به این موارد نبوده و شامل موارد دیگری همچون «ک، ـر، س، ش» یا «ﮧ، ﮩ» مدل نستعلیق یا «ے» معکوس در زبان اردو از دیگر موارد هستند که همگی آنها را همراه با فایل راهنما می‌توانید در بسته دانلود فونت فرهنگ مشاهده کنید.

استفاده و نصب فونت فرهنگ در سایت

فرمت WOFF و WOFF2 فونت فرهنگ که در قالب نسخه وریبل هم در دسترس هستند، برای استفاده در وب و موبایل مناسب هستند. می‌توانید با نصب فونت وریبل فرهنگ در سایت، به‌جای اینکه همه وزن‌های ۹ گانه را در سایت داشته باشید، در قالب یک فایل به تمامی این وزن‌ها دسترسی داشته و علاوه‌بر آن، بتوانید کشیدگی و سایر متغیرهای قلم را کنترل کنید.

استفاده از این ساختار باعث می‌شود که هم حجم کمتری برای لود فونت صرف شود و هم اینکه تعداد درخواست‌های HTTP برای لود فونت کمتر خواهد شد که همگی منجر به بهبود سرعت سایت می‌گردد.

از وزن‌های مختلف فونت فرهنگ می‌توانید در جای‌جای سایت استفاده کنید؛ در حدی که امکان طراحی رابط کاربری سایت و اپلیکیشن خود را تماما بر اساس این فونت تعیین کنید. وزن‌های ضخیم برای استفاده در بخش‌هایی مثل عناوین، تیترها و نقل قول ظاهری شیک به سایت شما خواهند داد.

علاوه بر این موجب می‌شود تا کاربر در یافتن سریع‌تر محتوایی که نیاز دارد در بین متون بلند سردرگم نشود. همچنین برای تاکید روی بخش‌های مهم محتوا می‌توانید از چنین وزن‌هایی استفاده کنید.

نصب فونت فرهنگ در سایت و مطبوعات

دانلود فونت فرهنگ با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت فرهنگ ورزن ۲.۲ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده و ضمن رفع مشکلات جزئی و ایجاد برخی تغییرات، ساختارهای جدیدی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. از این قلم نسخ می‌توانید برای انواع متن کوتاه تا بلند با توجه به پشتیبانی از ۹ وزن متنوع استفاده کنید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت فرهنگ دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در ۳ فرمت رایج TTF, WOFF و WOFF2 که مناسب برای استفاده در انواع نرم‌افزار و وب فونت هستند دریافت کنید. همچنین در بسته دانلود فونت Farhang نسخه‌های دیگر این فونت همچون فونت وریبل فرهنگ، فونت اعداد فارسی هک شده و نسخه‌های قدیمی این قلم قرار دارند.

کاربر گرامی؛ فونت فرهنگ رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت فرهنگ به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Farhang هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *