تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت کتیبه (Katibeh) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت کتیبه (به انگلیسی: Katibeh) در گروه فونت‌های نمایشی و فانتزی قرار دارد که ساختاری کاملا دست‌نویس داشته و می‌توان از آن به عنوان یک قلم مناسب برای تبلیغات، طراحی جلد کتاب کودک، طراحی کاتالوگ و انواع بنرها و تصاویر در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد.

این فونت دست نویس که توسط قاسم نجاری طراحی شده، ساختاری کاملا دست‌نویس دارد که طراحی تمامی حروف به صورت بداهه و حرکات آزاد دست صورت گرفته است. پیش از این نیز قلم دیگری با همین سبک را از این طراح با نام فونت آوینی معرفی کردیم که می‌توانید آن را نیز از سایت فونتچی دریافت کنید.

در ادامه این نوشته از فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت کتیبه خواهیم پرداخت؛ قلمی که در بسته دانلود خود علاوه بر پشتیبانی از حروف جایگزین بسیار متنوع، دارای تعدادی فایل کتیبه است که می‌توانید از آنها در طراحی آثار فرهنگی و هنری با سبک‌های اسلیمی-ایرانی استفاده کنید.

دانلود رایگان فونت کتیبه وزن معمولی regular

بررسی و دانلود فونت کتیبه (Katibeh)

همانطور که اشاره شد، قلم آوینی پیش از این توسط این طراح معرفی و در دسترس عموم قرار گرفت که دلیل موفقیت آن یکی به دلیل ساختار حرکات آزاد دست بود و دیگری هم وجود ترکیبات جایگزین متنوع که در کمتر فونت دست‌نویسی یافت می‌شود.

حال طراح به پشتوانه همین ساختار از آثار قبلی خود، قلم کتیبه را با تمرکز روی همین دو ویژگی اما با ساختاری پررنگ‌تر انجام داده است که حاصل آن قلمی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

طراحی فونت دست نویس کتیبه با وزن معمولی Regular

در این قلم شکل حروف کاملا فانتزی و تا جای ممکن آزادانه‌تر طراحی شده است و از طرفی دیگر ترکیبات و حروف جایگزین فونت کتیبه تا جایی که مرسوم بوده روی حروف فارسی متنوعی صورت گرفته که برای زبان عربی نیز می‌توانید از همین ترکیبات با توجه به یکسان بودن رسم خط استفاده کنید.

فونت کتیبه برای تبلیغات محصول

این فونت مشابه سایر فونت‌های فانتزی از یک وزن معمولی Regular پشتیبانی می‌کند. ضخامت حروف در این وزن یکسان نبوده و بر اساس حرکت قلم و ساختاری فانتزی که برای آن درنظر گرفته شده، خطوط چاق و گاه لاغز هستند. نقاط در این قلم نیز به جای ساختار چسبان و خطی، دارای ساختار جداگانه هستند.

این قلم از ۳ فرمت TTF, WOFF و WOFF2 پشتیبانی می‌کند که می‌توانید از آن در انواع برنامه‌های گرافیکی و ویرایشگر متن در سیستم عامل‌های مختلف استفاده کنید؛ یا اینکه از فرمت‌های WOFF که مناسب استفاده برای وب فونت هستند، در سایت خود از این قلم برای متون کوتاه و تیترها بهره ببرید.

پشتیبانی از زبان عربی و انگلیسی

فونت کتیبه فارسی، از دو زبان دیگر هم پشتیبانی می‌کند. زبان عربی که رسم خط مشابه فارسی دارد و زبان انگلیسی که دارای ساختار لاتین بوده و همین سبک نوشتاری روی آن پیاده‌سازی شده است.

در زبان عربی کلیه حروف، اعراب و کاراکترهای دیگر خاص این زبان در کنار زبان فارسی قرار دارند. آنهایی که مشترک نیستند، بر اساس زبان مورد استفاده یا تنظیمات open type نرم‌افزارها قابل استفاده هستند.

شاید تنها کاستی که بتوان در مورد این قلم در نسخه عربی از آن گرفت، عدم وجود اعداد «٤٥٦» عربی است که در مقایسه با اعداد فارسی «۴۵۶» ساختاری متفاوت دارند. انتظار هم می‌رود که در نسخه‌های بعدی این مورد برطرف گردد.

دانلود فونت فارسی کتیبه

در زبان انگلیسی نیز این قلم همان سبک دست‌نویس را برای حروف لاتین دارد. علاوه بر حروف اعداد در زبان انگلیسی برای فونت کتیبه نیز شخصی سازی شده و دارای گلیف‌های منحصربه‌فرد خود هستند. برخلاف سایر قلم‌ها، برای طراحی این فونت از فونت انگلیسی دیگری الهام یا وام گرفته نشده است.

فونت انگلیسی کتیبه

دارای ترکیبات و حروف جایگزین بسیار متنوع

وجه تمایز دیگر قلم کتیبه، پشتیبانی از حروف جایگزین متنوع است که امکان تایپ کلمات را در حروف مختلفی به چندین سبک مختلف فراهم کرده است.

در این قلم مشابه آنچه در تصاویر زیر می‌بینید، می‌توانید حروف تکی و ترکیبات دو یا سه‌تایی را در چند شکل خاص مختلف در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات استفاده کنید تا نوشتن کلمات را در چند حالت مختلف برایتان فراهم کنند.

حروف جایگزین در فونت کتیبه

برای نمونه در تصویر بالا ترکیب استفاده از «شی» را برای کلمات مشاهده می‌کنید که با قرار دادن کاراکتر ء در تعداد مختلفی، امکان تایپ این ترکیب را در ۶ حالت مختلف دارید.

حروف جایگزین در فونت کتیبه

شکل دیگر این ترکیبات در حروفی مثل «ب، ش، ه، ق» است که در تصویر بالا و پایین نمونه‌هایی از آنها را نیز مشاهده می‌کنید.

حروف جایگزین در فونت کتیبه

ترکیبات جایگزین فونت کتیبه محدود به این موارد نیست. در فایل راهنمای PDF درون بسته دانلود فونت کتیبه چگونگی استفاده از تمامی ترکیبات درج شده است.

ارائه کتیبه رایگان در بسته برای طراحی گرافیکی

در فونت کتیبه که نامگذاری آن بر اساس کتیبه‌های استفاده شده در نقوش و طراحی‌های قدیمی صورت گرفته، چندین فایل کتیبه نیز در بسته دانلود قرار دارد که می‌توانید در طرح‌های آن از این کتیبه‌ها استفاده کنید.

دانلود کتیبه رایگان

در تصویر بالا نمونه‌های موجود را همراه با یک نمونه که درون آن از این قلم استفاده شده مشاهده می‌کنید.

قابلیت استفاده و نصب فونت کتیبه در سایت

در نهایت اینکه از این قلم می‌توانید بر روی سایت نیز استفاده کنید. فرمت‌های WOFF و WOFF2 قلم کتیبه که حجم کمتری دارند، مختص استفاده در وب فونت هستند. با نصب فونت کتیبه بر روی سایت می‌توانید از این قلم در بخش‌هایی مثل عناوین، تیترها، نقل قول و اسلایدر استفاده کنید.

از آنجایی که این قلم مناسب متون کوتاه است، توصیه نمی‌شود که برای متن‌های بلند از آن استفاده کنید؛ چرا که خوانایی لازمه را در این جهت برای متن‌های بلند نخواهد داشت.

استفاده از این قلم برای سایت‌هایی که در حوزه‌های مرتبط با کودک و نوجوان مثل فروش کتاب فعالیت دارند، در بخش‌هایی مثل اسلایدر مناسب است. چرا که می‌تواند ارتباط گرم و صمیمی‌تری با این مخاطبان برقرار نماید. برای قلم کلی سایت می‌توانید این فونت را با سایر فونت‌ها مثل فونت وزیر یا فونت دماوند ترکیب کنید.

لینک دانلود فونت کتیبه رایگان

دانلود فونت با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت کتیبه ورژن ۱.۴ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت کتیبه دسترسی داشته و می‌توانید این قلم فانتزی و دست‌نویس را در ۳ فرمت TTF, WOFF و WOFF2 با امکان پشتیبانی از سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی دریافت کنید.

همچنین در بسته دانلود این فونت علاوه بر اینکه پشتیبانی از حروف و ترکیبات جایگزین متعددی دارد، تعدادی کتیبه قرار داده شده است که می‌توانید از آنها برای طراحی بنرها و تصاویر فرهنگی که ریشه در کارهای اسلیمی و هنری دارند استفاده کنید.

کاربر گرامی؛ فونت کتیبه رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت کتیبه به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Katibeh هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *