تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

دانلود فونت لاله زار رایگان (Lalezar)

هاست و دامنه فراسو

فونت لاله زار (به انگلیسی: Lalezar) یک فونت نمایشی مناسب عناوین است که در عین اینکه ضخامت زیادی داشته و یک فونت سیاه به‌نظر می‌رسد، اما در قالب یک فونت معمولی Regular معرفی شده است. از این فونت رایگان می‌توانید برای کارهای گرافیکی مختلفی استفاده کنید که متداول‌ترین آنها ساخت پوستر، تامنیل و کاور پست در شبکه‌های اجتماعی است.

برنا ایزد پناه کارشناس ارشد طراح و تایپ‌فیس این فونت رایگان را در سال ۱۳۹۴ طراحی کرد و درست در زمان انتشار نیز به فونت‌های استاندارد گوگل افزوده شد که می‌توانید با جستجوی عبارت Lalezar در لیست فونت‌های گوگل امکان استفاده از این تایپ‌فیس را در سایت خود داشته باشید.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت لاله زار خواهیم پرداخت؛ قلمی که با الهام از طرح‌های قدیمی و فونت‌های سینمایی که در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ شمسی زیاد مورد توجه قرار داشتند و همه ما حتی اگر از نسب جدید باشیم، با دیدن این قلم به یاد فیلم‌های خاطره‌انگیز آن دوران خواهیم افتاد.

بررسی و دانلود فونت لاله زار (Lalezar)

فونت رایگان لاله زار یک قلم نمایشی و مناسب عناوین است که با الهام گرفتن از فونت‌های سینمایی دوره پهلوی، در دسته فونت‌های نوستالژی و قدیمی قرار دارد. این قلم با سبک طراحی که دارد می‌تواند از نظر روانی روی مخاطبان تاثیر گذاشته و بسیار جلب توجه کند.

ساختار حروف دوستانه و دارای وزن چاق است؛ همچون نوزاد متولد شده‌ای که لپ‌هایش گل انداخته و هر لحظه شما را وسوسه می‌کند که با دستانتان آنها را بفشارید.

در عین اینکه ظاهری صمیمی دارد، اما ساختار جدی خود را با تکیه بر خط نسخ تا حدودی حفظ کرده است. اما نه به میزانی که بخواهید از آن برای فونت‌های رسمی و اداری استفاده کنید.

سبک طراحی و وزن فونت لاله زار

فونت لاله زار همانطور که گفته شد با الهام از سبک فونت‌های سینمایی دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی ساخته شده است. در آن دوران که خبری از فونت و چاپ دیجیتال با دستگاه‌های رومیزی امروز وجود نداشت، فونت‌هایی که در مطبوعات چاپ می‌شدند از چاپ سربی و سایر روش‌ها بهره می‌بردند که مشکلات خاص خود را داشت.

با گذشت نزدیک به ۴ دهه از آن زمان، بالاخره برنا ایزد پناه با کار روی پروژه‌ای به نام لاله زار این فونت را که یک تایپ فیس با الهام از آثار به‌جای مانده از آن دوران بر روی مجلات، روزنامه‌ها و پوسترهای نمایشی بود با همان حال و هوای قدیمی طراحی کرد تا زمینه‌ساز استفاده از یک فونت نوستالژی در فضای دیجیتال امروزی باشد.

این قلم این روزها که شبکه‌های اجتماعی در اوج قرار دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. خصوصا در طراحی کاور پست‌های اینستاگرامی، تامنیل‌های یوتوب و پوسترهایی که برای معرفی فیلم و موسیقی هستند. قلمی نمایشی با کاربرد عناوین که با توجه به سبک طراحی و وزنی که دارد، مخاطبان را به خود درگیر خواهد کرد.

وزن فونت لاله زار سیاه است و یک قلم ضخیم محسوب می‌شود. اما با این‌حال به عنوان وزن Regular معرفی شده و وزن دیگری ندارد. اما این فونت با لایسنس OFL منتشر شده که امکان استفاده از آن را برای توسعه فونت دیگر فراهم نموده است. به همین دلیل است که شاهد طراحی همین فونت تحت عناوینی همچون «لاله زار پلاس و دیجی لاله زار» هستیم که جدای از پشتیبانی از چند وزن مختلف، امکانات دیگری نظیر حروف جایگزین بیشتر را دارند.

این قلم همچنین در ۳ فرمت TTF، WOFF و OTF قابل دریافت است که می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ای که در انتهای صفحه قرار دارد، آن را دریافت کنید.

پشتیبانی از چندین زبان متنوع

فونت لاله زار با توجه به اینکه در لیست فونت‌های گوگل نیز قرار دارد، یک فونت با پشتیبانی چند زبانه است. این قلم از زبان‌های مختلف خاورمیانه‌ای، آفریقایی، آمریکایی، آسیایی، اروپایی و اقیانوسی پشتیبانی کاملی داشته و تمامی گلیف‌هایی که شامل حروف، اعداد، کاراکترهای خاص و سمبل‌ها هستند را متناسب با سبک هر زبانی در خود دارد.

برای زبان‌های فارسی و عربی که رسم‌خط یکسانی دارند تمامی حروف گلیف خاص خود را داشته و تفاوت‌هایی که برای حروفی مانند «ك، ي، ة، ؤ، ئ» را به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند تا در زبان عربی مجبور به استفاده از گلیف‌های فارسی «ک، ی، ه، و» نباشید.

برای سایر زبان‌ها نیز به همین ترتیب است. مثلا در زبان اردو که حروف «ﮧ، ﮩ، ے» مجزا از حروف فارسی «ـه، ـهـ، ـی» هستند، رعایت شده و دارای گلیف خاص خود است.

همان سبک ضخیم و دارای زاویه در منحنی حروف که بر روی فارسی وجود دارد، در حروف انگلیسی نیز اعمال شده است. برای زبان‌های لاتین همچون فرانسه و ترکی استانبولی که بر مبنای رسم‌خط انگلیسی هستند نیز همان قاعده پشتیبانی از گلیف‌های استاندارد برای حروفی مانند «ı, ğ, ç, ü» رعایت شده است.

دارای حروف جایگزین متنوع و گلیف خاص

ویژگی دیگر فونت لاله زار امکان تایپ حروف جایگزین و ترکیبات خاص برای زبان فارسی و عربی است. در این فونت برخی حروف و ترکیبات مانند «ی، ـم، ﮩ، ے، سی، ـمـ، ـلـ» و ده‌ها حالت دیگر دارای حروف جایگزین هستند که به کمک آنها می‌توانید برخی کلمات مورد نظر خود را به جای تایپ عادی و شکل استاندارد حروف برای زبان فارسی یا عربی، با شکل متفاوتی تایپ کنید.

کافی است در برنامه‌هایی نظیر فتوشاپ از پنل Glyph برای این منظور استفاده کنید. با انتخاب هر حرف یا ترکیب خاصی می‌توانید کاراکتر جایگزین را از طریق پنل گلیف‌ها یافته و با انتخاب آن کلمات را به شکل متفاوتی تایپ کنید.

چنین قابلیتی برای استفاده از تبلیغات و عناوین می‌تواند کاربردی باشد. چرا که علاوه بر اینکه خود قلم فونتی نمایشی است، حروف جایزگین و تفاوتی که نسبت به سایر کلمات ایجاد خواهد کرد خود آن را نمایشی‌تر کرده و موجب جلب توجه کاربر خواهد شد.

علاوه بر حروف جایگزین، امکان استفاده از گلیف‌های خاصی نظیر «﷼، ﷺ، ۖ» را نیز در اختیار خواهید داشت.

دارای اعداد فارسی و عربی استاندارد

فونت لاله زار پشتیبانی کاملا حرفه‌ای از اعداد فارسی و عربی استاندارد را در کنار اعداد لاتین دارد. این قلم با تنظیم صفحه کلید روی هر زبانی، اعداد مختص همان زبان را تایپ خواهد کرد. البته به شرطی که از صفحه کلید فارسی استاندارد استفاده کنید.

در این قلم تمامی اعداد فارسی و عربی دارای گلیف اختصاصی خود هستند. برای مثل اعداد «٤٥٦» عربی که متفاوت از اعداد «۴۵۶» فارسی هستند در تضاد نبوده و در هر زبان می‌توانید از گلیف اعداد همان زبان استفاده کنید.

مناسب برای عناوین و تبلیغات

فونت لاله زار یک فونت نمایشی است که برای استفاده در عناوین و تبلیغات که هدف شما جلب توجه مخاطب باشد بهترین استفاده را دارد.

اگر روزنامه‌های قدیمی دهه ۴۰ و ۵۰ را هم دیده باشید که عموما معرفی فیلم‌های آن دوره یا تبلیغ محصولات بوده، می‌بینید که از این فونت با هدف جلب توجه کاربر استفاده شده است. در حالی که فونتی که برای متن درنظر گرفته شده بود، یک فونت با ساختار معمولی متن بوده است.

استفاده و نصب فونت لاله زار در سایت

فونت لاله زار WOFF ناسب استفاده در سایت است. این فونت نمایشی و مناسب متن‌های کوتاه برای استفاده در سایت، اپلیکیشن موبایل یا رابط کاربری می‌تواند برای استفاده در عناوین مناسب باشد و استفاده از آن را برای متن‌های طولانی همچون پاراگراف‌ها به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم.

بهترین کاربرد فونت لاله زار برای سایت استفاده در بخش‌هایی مثل عنوان مطالب، تیترها، نقل قول و کادرهای رنگی یا المان‌های خاص است که حاوی متن کوتاهی در قالب چند کلمه باشد و هدف شما از این فونت فقط جلب توجه بیشتر کاربر به چنین بخش‌هایی باشد.

از آنجایی که لاله زار یک فونت مناسب عنوان با ساختاری ضخیم است، می‌تواند به کاربران در خوانایی بهتر متون، خصوصا در نمایشگرهایی با ابعاد کوچک مانند موبایل کمک کند. آنها با دیدن تیترها بهتر قادر به یافتن بخشی از محتوای صفحات هستند که به آن نیاز دارند.

جدایی از این استفاده از این قلم به کاربر نیز کمک می‌کند که در بین پاراگراف‌ها با اسکرول ناخواسته گم نشود. توصیه می‌شود این قلم را در کنار فونت وزیرمتن در سایت استفاده کنید که ترکیب مناسبی خواهد داشت.

دانلود رایگان فونت لاله زار با وزن Regular

آخرین نسخه فونت لاله زار 1.003 است که در لیست فونت‌های گوگل نیز قرار داشته و شامل پشتیبانی از بیش از ۱۰۰ زبان مختلف خاورمیانه‌ای (بر اساس رسم خط فارسی) و زبان‌های لاتین (بر اساس رسم خط انگلیسی) است.

فونت لاله زار یک فونت قدیمی و نوستالژی در سبک فونت‌های سینمایی است که استفاده از چنین فونتی در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی بسیار رایج بود. از این قلم می‌توانید برای کارهای نمایشی و نوستالژی که نشان از اصالت دارد استفاده کنید.

با کلیک روی دکمه بالا به لینک دانلود فونت لاله زار دسترسی داشته و می‌توانید این قلم رایگان را در ۳ فرمت فایل OTF و TTF که مناسب برای استفاده در انواع نرم‌افزارهای گرافیکی همچون اینشات و فتوشاپ، برنامه‌های ویرایشگر متن همچون ورد و فرمت WOFF مناسب استفاده در فونت موبایل یا وب فونت است دریافت کنید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *