تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت رخ (Rokh) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت رخ (به انگلیسی: Rokh) قلمی در گروه هندسی و مناسب متن است که با توجه به پشتیبانی از نسخه وریبل و همچنین خانواده‌دار بودن این فونت در ۱۲ وزن متنوع بسیار نازک تا سیاه، می‌توان از این قلم در فضاهای مختلفی مثل وب، تبلیغات و طراحی انواع تصاویر در پروژه‌های گرافیکی استفاده کرد.

اگر قرار باشد در سایر فونت های فارسی به‌دنبال فونت نزدیک به این قلم باشیم، شاید بتوان گفت که فونت Rokh ترکیبی از دو فونت داراب و فونت مدام باشد؛ از این جهت که سبک فونت مدام را برای گردی و دندانه حروف و شکل قائم فونت داراب را هم برای خطوط، با این تفاوت که فشرده‌تر است در خود دارد.

در ادامه این مطلب از سایت فونتچی؛ به نقد و بررسی قلم رخ خواهیم پرداخت. فونتی که برای انواع متن‌های کوتاه و بلند مناسب بوده و جدای از این می‌توان از آن به عنوان یک فونت لوگوتایپ (فونت مناسب طراحی لوگو) استفاده کرد. این فونت توسط کامیاب جعفری طراحی شده است.

دانلود رایگان فونت رخ

بررسی و دانلود فونت رخ (Rokh)

با وجود اینکه فونت رخ هندسی است، اما با خاصیت نمایشی و کنتراست بالایی که دارد، برای استفاده در متن‌ای طولانی و وزن‌های مختلف کاملا عالی عمل کرده است. در این فونت چشم‌ها و دندانه‌ها در مقایسه با خطوط قائم دارای ارتاع نسبی بالاتری هستند و در کنار الف‌های کوتاه قرار گرفته‌اند.

نوشته های مشابه

چنین ویژگی باعث شده که کنتراست فونت در کرسی بالایی کمتر باشد و بیشتر توجه را معطوف به کرسی پایین کند. همچنین ساختاری فشرده‌تر را به قلم خواهد داد که از این جهت می‌تواند برای طراحی لوگو تایپ مناسب شود.

دانلود رایگان فونت رخ فارسی

سبک طراحی و وزن فونت رخ

در طراحی فونت رخ تمام تلاش بر این بوده که فرم حروف درای شخصیت منحصر به فرد خود باشد که این باعث می‌شود به راحتی از دیگر فونت‌های هندسی قابل تشخیص باشد. در وزن‌های سنگین هم به‌طور کاملا عمدی حروف «ر، ز، ژ» با حرف نون در تعاملی بسیار نزدیک هستند که موجب نمایشی‌تر شدن فونت شده است.

این قلم ضمن پشتیبانی از ۱۲ وزن مختلفی که دارد، از تمامی ۵ فرمت رایج فونت پشتیبانی می‌کند که در بین فونت‌های فارسی کمتر فونتی را می‌توان یافت که این میزان پشتیبانی را از نظر فرمت داشته باشد.

جدای از این، تمامی این فرمت‌ها نیز در وزن‌های مختلف، فونت با اعداد فارسی، فونت فاقد حروف انگلیسی و نسخه وریبل دسته‌بندی و در بسته دانلود قلم رخ هر یک دارای پوشه جداگانه هستند. افزون بر این‌ها، فونت‌های مناسب برای استفاده در وب نیز از سایر فونت‌ها جدا شده است.

پشتیبانی از 5 زبان متنوع

فونت فارسی رخ، به پشتوانه تاریخچه عمیقی که این زبان دارد، از سایر زبان‌های بر پایه خط رسم فارسی مثل عربی، کردی و اردو هم پشتیبانی می‌کند.

طراحی این فونت هم مثل سایر فونت‌های فارسی از این زبان‌ها طوری است که همگی در کنار زبان انگلیسی، در قالب یک فایل فونت قرار دارند و لزومی به استفاده چند نسخه مختلف بر اساس زبان نخواهید داشت.

در تمامی زبان‌های این فونت کلیه حروف و اعراب متناسب با زبان مورد نظر طراحی شده است تا برای استفاده در همان زبان مناسب باشد. اگر از فونت عربی رخ استفاده می‌کنید، اعراب و اعداد در همان سبک زبان طراحی شده‌اند. حروفی همچون «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی، یا حروف «ی» پایانی و «ـه، ـهـ» در زبان اردو که شکل متفاوتی از زبان فارسی دارند در این قلم به‌خوبی رعایت شده‌اند تا اصالت هر زبان را حفظ کنند.

فونت فارسی رخ رایگان

در فونت انگلیسی رخ نیز همین قواعد ضمن اینکه حروف لاتین نیز بر اساس همان سبک طراحی برای زبان فارسی در نظر گرفته شده، به خوبی رعایت گردیده است.

وریبل فونت رخ با قابلیت تغییر وزن

قابلیت دیگر این فونت خانواده‌دار پشتیبانی از نسخه متغیر است. با استفاده از وریبل فونت رخ در محیط نرم‌افزاری انواع سیستم عامل که از این ساختار فونت پشتیبانی می‌کنند، یا استفاده به‌عنوان وب فونت، می‌توانید بدون اینکه نیازی به نصب همه ۱۲ وزن این قلم داشته باشید، در قالب یک فایل بهینه از این قلم استفاده کنید.

فونت وریبل رخ

قلم متغیر رخ امکان تغییر وزن حروف را از وزن بسیار نازک HairLine گرفته تا وزن ضخیم آن، Black در خورد دارد. جدای از این ویژگی‌های دیگر این قلم همچون پشتیبانی از گلیف‌های ریال، حروف و ترکیبات جایگزین، اعداد فارسی و عربی نیز در همین نسخه وجود دارد.

اعداد فارسی هک شده و بدون حروف انگلیسی

ضمن پشتیبانی کامل این فونت از اعداد فارسی و عربی، در بسته دانلود فونت رخ یک نسخه مخصوص اعداد هک شده قرار دارد. این نسخه از فونت به این صورت هستند که به جای درج گلیف‌های اعداد لاتین، از اعداد فارسی استفاده شده است.

در نتیجه حتی زمانی که صفحه کلید شما فارسی باشد یا اینکه اعداد لاتین را از از کلیپبورد درج کنید، در هر حالتی اعداد فارسی نمایش داده می‌شوند. چرا که اعداد به صورت هک شده در این نسخه قرار دارند. این گروه از فایل‌های فونت در پوشه Farsi Digits به صورت مخفف با FD نامگذاری شده‌اند.

اعداد فارسی فونت رخ

در یک نسخه دیگر هم که مناسب برای استفاده در محیط‌های نرم‌افزاری یا وب است که لزوما نیازی به زبان انگلیسی ندارید، می‌توانید از فایل فونت فاقد حروف و اعداد انگلیسی استفاده کنید. این نسخه از قلم نیز تماما شامل کاراکترهایی است که در زبان‌های بر پایه رسم خط فارسی قرار دارند که حجمی بسیار کمتر دارد.

حروف جایگزین در فونت رخ

پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین

قابلیت بعدی قلم رخ پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین است. با استفاده از این ویژگی می‌توانید کلمات را در این قلم بر اساس شکلی که هر یک از حروف در چند حالت مختلف دارند، در چند حالت متنوع تایپ کنید.

چنین چیزی از دو جهت حائز اهمیت است:

  • اول اینکه؛ شکل متفاوت کلمات اصلی در بین متون کوتاه گرفته تا متنون بلند، به نوعی خود باعث جلب توجه مخاطب خواهد شد. بنابراین در استفاده‌های این فونت با هدف تبلیغات می‌تواند به افزایش فروش کمک کند.
  • دوم اینکه؛ این نوع ترکیبات جایگزین در طراحی گرافیکی باعث ایجاد طرح‌های خلاقانه خواهند شد که به دیگر کاربرد این قلم که برای طراحی لوگوتایپ است، می‌تواند چندین مزیت مثل تمرکز روی برند، جذب مخاطب و انتقال حسی صمیمی‌تر مناسب باشد.

این فونت در ساختارهای ترکیبی و تکی مختلفی امکان استفاده از حروف جایگزین را می‌دهد که از ابتدا تا میانه کلمات گرفته تا انتهای آنها می‌توانید از آن استفاده کنید. مانند ترکیبات «سی، شی، صی، ضی» که مشابه تصویر متحرک بالا است.

جایگزینی حروف فونت رخ

یا در نمونه دیگری مانند تصویر بالا، می‌توانید حرف «ه» میانی را در ۳ حالت مختلف تایپ کنید. این نوع ترکیبات محدودی به این نبوده و در سایر حروف مثل «ک، گ، ـر» نیز قابل استفاده است.

گلیف ریال در فونت رخ

پشتیبانی از گلیف ریال و کاراکترهای تزئینی

یکی از مواردی که در حوزه تبلیغات زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد درج قیمت است. مسئله اعداد را که در بالا بررسی کردیم؛ اما واحد پولی یکی دیگر از این موارد مهم هستند.

در این قلم می‌توانید گلیف «ریال» را مشابه تصویر بالا تایپ کنید. استفاده از این گلیف نیز خود باعث هدایت ذهن کاربر روی قیمت محصول خواهد شد که می‌توانید به فروش بیشتر کمک کند.

هرچند که انتظار می‌رود در آپدیت‌های آتی فونت گلیف «تومان» نیز در آن پیاده‌سازی شود. چرا که این واحد پولی با توجه به کمتر بودن تعداد صفر برای درج قیمت، می‌تواند از نظر روانی نیز رقم کمتری را در ذهن مخاطب تداعی کند که با چنین ترکیبی یک نتیجه عالی‌تر را فراهم می‌کند.

کاراکترهای تزئینی و اعراب فونت رخ

کاراکترهای تزئینی نیز جدای از اعراب هر زبان دیگر قابلیت این فونت هستند که در زبان کردی و زبان اردو بیشترین استفاده را دارند.

استفاده و نصب فونت رخ در سایت

دانلود رایگان فونت رخ برای سایت

دانلود فونت رخ با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت رخ ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت رخ دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در هر ۵ فرمت رایج فونت TTF, OTF, EOT, WOFF و WOFF2 دریافت کنید.

در بسته دانلود این قلم علاوه بر فرمت‌های متنوع، فونت وریبل رخ نیز همراه با فونت مخصوص با اعداد هک شده فارسی و فونت مخصوص فاقد اعداد و حروف لاتین قرار داده شده است که با استفاده از فایل راهنمای موجود در بسته نیز می‌توانید از چگونگی استفاده از هر نسخه همراه با تنظیمات open type نرم‌افزارهای مرورگر با چگونگی استفاده از این قلم در انواع محیط‌ها و سیستم عامل‌ها آشنا شوید.

کاربر گرامی؛ فونت رخ رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت رخ به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت رخ هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *