۵ درصد تخفیف بدون محدودیت ویژه کاربران سایت فونتچی

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت ملی (Melli) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت ملی یا فونت ملّی (به انگلیسی: Melli) یکی دیگر از فونت‌های جدید معرفی شده فارسی است که با ساختار خط کاملا هندسی طراحی شده است. این قلم در سرتاسر حروف برای تمامی زبان‌های پشتیبانی شده از زوایای قائم، تند، خمیده و چاق در بخش‌های افقی تشکیل شده است که گوشه‌ها در تمامی بخش‌های حروف، دندانه‌ها و چشمی‌ها به شکل کامل خمیده طراحی شده‌اند.

اگر به دنبال دانلود فونت مناسبی برای استفاده در تبلیغات و عناوین هستید، فونت ملّی می‌تواند یکی از انتخاب‌های پیش‌روی شما باشد. چرا که سبک طراحی این قلم به گونه‌ای است که ساختاری نوستالژیک متناسب با فونت‌های قدیمی دهه ۴۰ و ۵۰ را دارد که بیشتر در سردرهای تابلو فروشگاهی دیده شده‌اند.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت ملی خواهیم پرداخت. این فونت که برای استفاده در عناوین و تبلیغات ایجاد شده است، بیشترین کاربرد را می‌تواند برای طراحی تابلوهای فروشگاهی داشته باشد.

بررسی و دانلود فونت ملی (Melli)

فونت ملی دارای ساختاری به سبک طراحی هندسی است. این قلم مناسب عناوین طراحی شده و اگر قرار باشد نمونه فونت مشابه دیگری برای آن معرفی کنیم، فونت صداقت بیشترین نزدیکی و شباهت را به این فونت دارد.

در این قلم شاهد یک فونت سنگین با بدنه‌ای کاملا قطور و چاق هستیم که یادآور فونت‌های چاپی دهه ۴۰ و ۵۰ هستند. با اینکه فونت‌های مختلفی با این سبک وجود دارد، اما فونت ملّی در مقایسه با آنها هندسه ساده‌تری داشته و همچنین کنتراست ضخامت حروف نیز نرم‌تر است.

سبک طراحی و وزن فونت ملی

فونت ملّی با سبکی طراحی شده که طراحی حروف کاملا منحنی نیست و به شکلی کاملا کنترل شده از خطوط و دایره‌ها شکل گرفته است. در حالی که خطوط افقی دارای ضخامت زیادی است، اما در مقابل خطوط قائم و مورب در خمیدگی‌ها دارای وزن کمتری هستند.

ساقه‌های باریک و نازک در فونت ملی باعث شده تا کنتراست ضخامت حروف فشرده‌تر تایپ شده و از طرفی دیگر سنگینی این فونت بیشتر دیده شود. این فونت دارای ساختاری با یک وزن ایت که برای عناوین کوتاه با سایز بزرگ مناسب است که می‌تواند شامل طراحی جلد کتاب، طراحی پوستر، تبلیغات محیطی و وب فونت باشد.

فونت ملی در یک وزن Black طراحی شده که دارای ضخامتی با کنتراست فشرده و سنگین با فرمت‌های TTF, WOFF و WOFF2 است که در ادامه به بررسی امکانات و ویژگی‌های این قلم می‌پردازیم.

پشتیبانی از چند زبان متنوع

فونت ملی به لطف رسم خط فارسی بودن، پشتیبانی کاملی را از سایر زبان‌های خاورمیانه ای دارد که شامل عربی، اردو و کوردی می‌شود. در تمامی این زبان‌ها حروف و کاراکترهایی که مشترک هستند از همان سبک طراحی برخوردار هستند.

در مقابل سایر زبان‌هایی که دارای حروف و ترکیبات متفاوت هستند، گلیف و لیگچرهای اختصاصی خود را دارند. به عنوان مثال حروف «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی یا حروف «ﮧ، ﮩ، ے» در زبان اردو که متفاوت به حروف فارسی هستند گلیف اختصاصی خود را دارا می‌باشند.

اعراب و کاراکترهای دیگر نظیر «سکون، تنوین‌ها، تشدید، همزه» که در بالا یا پایین حروف نیز قرار می‌گیرند در تمامی زبان‌ها به شکل درستی پشتیبانی شده‌اند. اعراب در حروف عربی طوری است که هم نشینی درستی با هر یک از حروف دارند و قرارگیری آنها در کنار تشدید یا همزه باعث به‌هم ریختگی یا چسبیدن به حروف قبل یا بعد نمی‌گردد.

با اینکه فونت ملی از زبان انگلیسی هم پشتیبانی می‌کند، اما ساختار طراحی آن در این زبان شکل هندسی نسخه فارسی را که شامل دو نوع کنتراست ضخیم و نازک است را نداشته و از یک فونت پیش‌فرض با وزن سیاه برای آن استفاده شده است تا لزوما احتیاجی به تغییر فونت برای حروف لاتین نداشته باشید.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

ویژگی دیگر فونت ملی پشتیبانی از حروف جایگزین و ترکیبات است که امکان تایپ متفاوت را برای کلمات خواهد داد. در فونت‌های مناسب تبلیغات این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانید در طراحی کاور و پوسترهای خود نگاه مخاطب را بدزدید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، حروف «ک» و «گ» با توجه به اینکه در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات باشند، قابلیت تغییر به حالت کشیده با مقدار ۲ درجه را دارند. همچنین حروف «ه وسط» و « ﮧ، ﮩ میانی و آخر به سبک فونت نستعلیق» دارای حالت‌های جایگزین هستند.

حرف «ی» می‌تواند بصورت معکوس (ے) تغییر یابد و میزان کشیدگی ۲ درجه نیز روی آن اعمال گردد. به همین ترتیب حروف «س» و «ش» هم می‌تواند به حالت کشیده تغییر کند.

برای حروفی مانند «ن، س، ش، ص، ض، ق، ل» علاوه بر اینکه ساختار جایگزین وجود دارد، می‌توانید کاسه حروف را به حالت گرد تغییر دهید که شامل حروف تکی یا استفاده در ترکیبات می‌شود.

این موارد محدود به این‌ها نبوده و متناسب با فایل راهنما موجود در بسته دانلود فونت ملی می‌توانید با سایر حروف جایگزین و ترکیبات آلترنیتیو آشنا شوید.

پشتیبانی حرفه ای اعداد با گلیف تومان و ریال

از دیگر قابلیت‌های فونت فارسی ملی می‌توان به پشتیبانی حرفه‌ای اعداد چه برای زبان‌های خاورمیانه‌ای مبتنی بر رسم خط فارسی و چه زبان‌های لاتین اشاره کرد. در این فونت گلیف‌های اعداد بر اساس ساختار بین المللی هر زبان طراحی و اجرا شده است.

به عنوان نمونه همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، اعداد عربی «٤٥٦» که شکل متفاوت‌تری نسبت به اعداد فارسی «۴۵۶» دارند، گلیف استاندارد خود را دارا می‌باشند. زبان صفحه کلید روی هر یک از زبان‌های فارسی یا غیر فارسی که باشد اعداد متناسب با همان زبان تایپ خواهند شد.

افزون بر این امکان تغییر اعداد را با استفاده از تنظیمات OpenType در نرم‌افزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ و ایلاستریتور خواهید داشت. در زبان‌های لاتین نیز همان سبک طراحی زاویه‌دار با خطوط قائم خاص این فونت در نظر گرفته شده است.

درون بسته دانلود فونت ملی همچنین یک نسخه خاص بر اساس اعداد در نظر گرفته شده که به اختصار درون پوشه Farsi Digits با پسوند FD نامگذاری شده‌اند. در صورتی که از این نسخه فایل فونت استفاده کنید، اعداد به صورت هک شده فارسی بوده و بدون اینکه توجهی به زبان صفحه کلید شود، کلیه اعداد عربی و انگلیسی تایپ فارسی خواهند بود که برای استفاده نرم‌افزاری یا سایت مناسب است.

همچنین یک پوشه مخصوص هم از فونت وجود دارد که فاقد حروف و اعداد لاتین است و صرفا گلیف‌های زبان‌های مبتنی بر رسم خط فارسی در آن پیاده سازی شده است. این نسخه هم می‌تواند برای نرم‌افزار و سایت‌هایی که تمایل به استفاده از فونت متفاوتی برای زبان انگلیسی دارند کاربردی باشد.

ویژگی دیگر فونت ملی که برای تبلیغات بسیار کاربردی است، پشتیبانی از دو گلیف واحد پولی «تومان» و «ریال» است که کمک می‌کند هنگام طراحی پوستر و تبلیغاتی که قیمت در آنها درج می‌شود، توجه مخاطب را بیشتر درگیر کنید.

گلیف‌های اختصاصی برای «ریال» و «تومان» دارای ساختار کاملا نمایشی به‌صورت فشرده‌تر نیز در دسترس هستند که دست شما را در کنار قابلیت «هم‌تراز کردن اعداد» یا «تغییر تراز عمودی اعداد» برای طراحی بازتر خواهد گذاشت.

مناسب برای موضوعات حماسی و ملی

فونت ملی همانطور که از نامش مشخص است می‌تواند به عنوان یک فونتی مورد استفاده قرار گیرد که از آن برای موضوعات فرهنگی، حماسی و معرفی افرادی که برای ما ایرانیان در همه موضوعات فرهنگی، ورزشی و هنری به عنوان یک نماد ملی شناخته شده‌اند. برخی از این موارد را در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید.

استفاده و نصب فونت ملی در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 موجود در بسته دانلود فونت ملی مناسب استفاده بر روی سایت و موبایل هستند که دارای حجمی بسیار کمتر و فرمت بهینه‌تر برای رندر شدن توسط مرورگرها را دارند.

با نصب این فرمت‌ها در سایت خود می‌توانید از فونت ملی در بخش‌هایی همچون عناوین مطالب، تیترها، اسلایدرها و به طور کلی هر بخشی که دارای متن کوتاهی با کارکرد عنوان است استفاده کنید که نگاه مخاطب را به خود جلب نماید.

خصوصا اینکه وجود یک فونت ضخیم برای عناوین در سایت‌های محتوایی که طول محتوای بالایی دارند به خوانایی بیشتر متن کمک کرده و مخاطب با خواندن این بخش از تیترها سریع‌تر بخشی از محتوا را که به آن نیاز دارد را پیدا خواهد نمود.

می‌توانید از ترکیب فونت ملی با دیگر فونت‌های متن همچون فونت ایران سنس یا فونت ایران یکان یک ترکیب مناسب از این دو فونت را داشته باشد. یا اینکه از فونت رایگان وزیرمتن یا فونت استعداد برای این منظور استفاده کنید.

دانلود فونت ملی با تخفیف

جدیدترین نسخه فونت ملی ورژن ۱.۰ است که در بهمن ۱۴۰۲ منتشر گردیده است. این فونت را که در یک سبک فانتزی و مناسب برای عناوین طراحی شده می‌توانید در موارد متعددی همچون طراحی بنرهای محیطی، تابلو و سردر فروشگاهی، بنر و تصاویر در رسانه‌های اجتماعی و همچنین به عنوان فونت مناسب برای اسم کتاب برای طراحی جلد استفاده کنید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت ملی دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را با فرمت‌های مختلف TTF, WOFF و WOFF2 که مناسب استفاده در محیط‌های مختلف نرم‌افزاری و سیستم عامل موبایل و دسکتاپ هستند دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت ملی رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت ملی به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Melli هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *