تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود رایگان فونت کاموا فانتزی (Kamva)

هاست و دامنه فراسو

فونت کاموا (به انگلیسی: Kamva) در گروه قلم‌های فانتزی و نمایشی است که به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته است. این قلم همانطور که از نامش مشخص است، از حروف‌چینی با استفاده از کاموا الهام گرفته شده است.

فونت رایگان کاموا توسط عطیه کامجو در قالب یک پروژه دانشجویی در کارگاه طراحی حروف مسلم ابراهیمی اجرا شده است که برای استفاده در ۳ زبان فارسی، عربی و انگلیسی مناسب است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به معرفی کامل این قلم پرداخته و ساختار و قابلیت‌هایی که این فونت برای هر یک از زبان‌های پشتیبانی شده را دارد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی و دانلود فونت کاموا (Kamva)

فونت کاموا رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه یا خرید لایسنس ندارید. این قلم دارای ساختاری فانتزی است که حروف در آن به اشکال مختلفی قرار گرفته‌اند. منحنی‌ها، دندانه‌ها، چشمی‌ها و سایر بخش‌های حروف که می‌توانند در برخی حروف و ترکیبات ساختاری یکسان در سایر فونت‌ها داشته باشند؛ در این قلم از این قائده تبعیت نمی‌کنند.

به طور کلی در این قلم سعی شده تا حروف زیاد پایبند به اصول و قواعد نباشد تا فونتی آزاد و نسبتا رها داشته باشیم. نقاط نیز در این قلم ساختاری جدا از هم دارند.

سبک طراحی و وزن فونت کاموا

حروف‌چینی فونت کاموا برگرفته از همان کاموا است. مشابه تصویر زیر می‌بینید که طراح با کنار هم قرار دادن دو بند کاموا سعی کرده تا حروف‌چینی این قلم را انجام دهد. دلیل استفاده از دو بند نیز این بوده است که در بخش‌های ابتدایی و انتهایی حروف، طره‌هایی که جنبه تزئینی داشته باشد ایجاد گردد.

سبک طراحی قلم کاموا

در این قلم برای طراحی تمامی حروف سعی شده تا این طره ها طبق ساختاری که در ذهن طراح وجود داشته پیاده‌سازی شود تا فونت علاوه بر تزئینی بودن، یک ساختار هندسی و اینلاین هم داشته باشد. نظیر چنین قلم‌هایی را پیش از این در فونت گلچین، فونت ارژن و فونت سپید معرفی کرده‌ایم که یا تماما ساختار درون‌خطی دارند و یا اینکه یکی از وزن‌ها این ویژگی را دارد.

این قلم را می‌توانید در قالب یک فایل TTF که بر روی انواع نرم‌افزار در سیستم عامل‌های مختلف دسکتاپ و موبایل مناسب است استفاده کنید. همچنین تنها وزنی که برای فونت رایگان کاموا درنظر گرفته ساختار معمولی Regular است که خبری از وزن‌های نازک‌تر یا ضخیم‌تر نیست.

پشتیبانی از زبان عربی و انگلیسی

فونت فارسی کاموا محدود به این زبان نبوده و با توجه به رسم‌خط یکسانی که در بیشتر زبان‌های خاورمیانه‌ای وجود دارد، از این قلم می‌توانید برای زبان عربی و برخی دیگر از زبان‌های کردی و اردو نیز استفاده کنید. هر چند که زبان عربی نسبت به سایر زبان‌ها پشتیبانی کامل‌تری را دارد. در حالی که سایر زبان‌ها فاقد گلیف‌های تزئینی یا ساختار متفاوت حروفی مثل «ﮧ، ﮩ، ے» در اردو هستند.

فونت کاموا فارسی و عربی

در تمامی حروف فارسی و عربی که به صورت مشترک هستند ساختار یکپارچه حفظ شده است؛ اما در برخی جاها کاستی وجود دارد که روی آنها کار نشده است. برای مثال در زبان عربی که حروفی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» که ساختاری متفاوت نسبت به فارسی از نظر قرارگیری نقاط یا همزه دارند کار نشده است.

این قلم همچنین از زبان انگلیسی با همان ساختار نسبتا خطی هاشور خورده پشتیبانی می‌کند که در تمامی حروف سعی شده حفظ شوند. اما یک تفاوت عمده‌ای که نسبت به نسخه فارسی دارد در این است که طره‌های تزئینی در ابتدا و انتهای حروف برای زبان انگلیسی وجود ندارد.

دانلود رایگان فونت انگلیسی کاموا

پشتیبانی از اعداد فارسی

این قلم اساسا برای زبان فارسی طراحی شده است و اگر اینکه می‌گوییم برای زبان عربی، کردی و اردو هم قابل استفاده است؛ صرفا در شرایط است که بخواهید از رسم خط فارسی در این زبان‌ها استفاده کنید. همین مسئله باعث شده تا قلم برای سایر زبان‌ها در بخش اعداد یک کاستی دیگر داشته باشد.

اعداد فارسی در فونت رایگان کاموا

برای زبان فارسی تمامی اعداد فارسی پشتیبانی می‌شوند. اما در زبان عربی که اعداد «٤٥٦» تایپ متفاوتی نسبت به فارسی دارند، وجود ندارد.

مناسب کارهای تزئینی و فانتزی

از فونت کاموا رایگان می‌توانید در انواع کارهایی که جنبه گرافیکی، تزئینی و فانتزی دارند استفاده کنید. با توجه به اینکه قلم بر اساس کنار هم‌قرارگیری و حروف‌چینی کاموا ساخته شده است، می‌تواند استفاده موثری در صنعت پوشاک و پارچه داشته باشد که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن را می‌بینید.

نمونه طراحی با فونت رایگان کاموا

اما در موارد دیگری همچون چاپ کاتالوگ، تبلیغات، کتاب کودک و نوجوان و دیگر موارد هم می‌توانید از این قلم رایگان استفاده کنید.

دانلود رایگان فونت کاموا فانتزی

جدیدترین نسخه فونت کاموا ورژن ۱.۱ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. از این فونت رایگان می‌توانید برای کارهای فانتزی و تزئینی استفاده کنید که از جمله آنها می‌تواند به طراحی کتب کودک و نوجوان، حوزه پوشاک یا تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی و دیجیتال اشاره کرد.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود رایگان فونت کاموا با فرمت TTF در وزن معمولی Regular دسترسی داشته و می‌توانید آن را روی انواع نرم‌افزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ، اسلاستریتور و اینشات نصب کرده و استفاده کنید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *