۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت تحریر مناسب مطبوعات (Tahrir)

هاست و دامنه فراسو

فونت تحریر (به انگلیسی: Tahrir) در گروه فونت‌های مناسب متن و مطبوعات قرار دارد که بر اساس خط نسخ در ۶ وزن مختلف طراحی شده است. این قلم همانطور که از نامش برداشت می‌شود برای استفاده در صنایع چاپ بیشترین کاربرد را دارد که شامل چاپ کتاب، روزنامه و مجلات، طراحی جلد و بیلبوردهای تبلیغاتی می‌شود.

توسعه و طراحی این قلم توسط رضا غفاری صورت گرفته است که یک تایپ‌فیس بر مبنای زبان فارسی و عربی بوده که با توجه به رسم‌خط فارسی این قلم می‌تواند در تمامی زبان‌هایی بر اساس این خط مورد استفاده قرار گیرد و از زبان‌های لاتین اروپایی و امریکایی نیز به‌همین ترتیب پشتیبانی کامل دارد.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت تحریر خواهیم پرداخت؛ قلمی که می‌تواند برای متون بلند مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به پشتیبانی از چند وزن متنوع، ساختاری استاندارد را از نظر خوانایی در اختیار قرار دهد.

دانلود رایگان فونت تحریر مناسب مطبوعات

بررسی و دانلود فونت تحریر حرفه ای (Tahrir)

در طراحی و پیاده‌سازی خانواده فونت تحریر سعی بر این بوده است که با تنظیم نسبت ارتفاع و اندازه حروف و تنظیم نسبت دیگر کرسی‌ها با هم، محصولی مطابق با نیازهای روز طراحی گرافیک و نشر رومیزی در اختیار کاربر قرار بگیرد. به همین جهت با یک فونت خاکستری مواجه هستیم.

الگوی کلی آن برای استفاده در پیکربندی روزنامه‌ها، صفحه‌آرایی و طراحی کتاب، مجلات و به‌طور کلی برای استفاده در متون طولانی چاپی طراحی شده است. همچنین تحریر در وزن‌های تیره‌تر به عنوان تایپ تیتر رسمی قابل استفاده در عناوین، سرفصل‌ها و سوتیترها مناسب است.

اگر قرار باشد نمونه فونت‌های نزدیک به این سبک را معرفی کنیم، فونت رایگان ساحل که ساخته صابر راستی‌کردار است نیز در این گروه قلم‌ها قرار می‌گیرد که ضمن پشتیبانی از وزن‌های مختلف، دارای نسخه وریبل است.

سبک طراحی حروف و حروف چینی در فونت تحریر

سبک طراحی و وزن فونت تحریر

در طراحی فونت تحریر خوانایی و زیبایی به یک‌اندازه‌ اهمیت داشته است. جذابیت‌های فرمی خط نسخ عربی و لحاظ کردن برتری نسبت دور به سطح در نسخ ایرانی نیز عامل مهمی در این جهت بوده است؛ که توانسته تحریر را به عنوان چهره‌ای تازه از خط نسخ چاپی معرفی کند.

با دیدن حروف‌چینی این قلم مطمئنا به یاد حروف برگردان‌هایی خواهید افتاد که تا دهه ۷۰ مورد استفاده قرار می‌گرفتند و حسی نوستالژی به شما خواهد داد. این قلم همان فونتی است که در آن حروف‌های برگردان مورد استفاده قرار می‌گرفته است که حالا در قالب نرم‌افزار عرضه شده است.

این قلم از ۶ وزن مختلف پشتیبانی می‌کند و با توجه به اینکه قلمی اختصاصی برای صنعت چاپ است، دارای وزن پایه‌ای به نام Tahrir Book است که در نام‌گذاری سایر فونت‌های فارسی چنین وزنی را نداشته‌ایم. به همین ترتیب سایز وزن‌ها نیز به ترتیب با افزایش ضخامت و تغییرات جزئی به این قلم افزوده است که تا وزن سیاه Black را شامل می‌شود که از این وزن‌های ضخیم می‌توان برای فونت عناوین و فونت تبلیغات استفاده کرد.

این فونت از نظر ساختار نرم‌افزاری و فرمت نیز یکی دیگر از قلم‌های متنوع است که در قالب ۵ فرمت عرضه شده است که فرمت‌های TTF و OTF برای استفاده در انواع نرم‌افزار در محیط‌های دسکتاپ و موبایل همچون فتوشاپ، ایلاستریتور، ورد، اینشات قابل استفاده هستند و نسخه مخصوص وب نیز با فرمت‌های WOFF, WOFF2 و EOT در دسترس است.

پشتیبانی کامل از زبان های مختلف فارسی و لاتین

فونت فارسی تحریر را می‌توان کامل‌ترین نسخه قلم فارسی در نظر گرفت که از این رسم خط پشتیبانی کاملی دارد که همین نیز عامل مهمی شده است تا از سایر زبان‌های مبتنی بر این رسم خط پشتیبانی کند. البته ناگفته نماند که سعی طراح بر این بوده که دو زبان فارسی و عربی به صورت مشترک بیشترین هماهنگی را داشته باشند که خود این مسئله عامل مهمی برای پشتیبانی از سایر زبان‌ها بوده است.

در زبان عربی فونت تحریر ضمن اینکه از تمامی حروف مشترک فارسی پشتیبانی می‌کند، سایر حروفی مثل «ك، ي، ة، ؤ، ئ» که ساختاری متفاوت از نظر قرارگیری نقطه و همزه نسبت به زبان فارسی دارند پشتیبانی می‌کند.

فونت فارسی و عربی تحریر

اعراب در این زبان در یک هم نشینی منظم با تشدید، همزه و سکون را دارند که خود به خوانایی متن و زیباتر کردن ترکیبات کمک می‌کند.

تحریر با پشتوانه بر همین دو زبان از سایر زبان‌های کردی، اردو و ترکی نیز پشتیبانی می‌کند که برای زبان اردو حروفی همچون «ﮧ، ﮩ، ے» ضمن پشتیبانی استاندارد به عنوان حروف جایگزین برای سایر زبان‌ها نیز قابل استفاده هستند.

فونت انگلیسی تحریر

قلم تحریر طبق استاندارد جهانی یونیکد ساخته شده که ضمن پشتیبانی از تمامی محیط‌های متنی و نرم‌افزاری برای زبان‌های فارسی، در زبان‌های لاتین همچون انگلیسی نیز بر اساس ساختارهای مختلفی که برای زبان‌های امریکایی و اروپایی قرار دارد پشتیبانی کاملی خواهد داشت.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین بسیار متنوع

ویژگی دیگر فونت تحریر پشتیبانی از ترکیبات و حروف جایگزین است که امکان تایپ کلمات را با ظاهر مختلفی فراهم می‌کند. به عنوان نمونه مشابه تصویر زیر می‌توانید برای دو حرف «ه، م» در حالتی که در ابتدا، میانه یا انتهای کلمات درج شده باشند از ۳ حالت جایگزین مختلف استفاده کنید که برخی از این حالات همان ساختار حرف «ﮧ، ﮩ» در زبان اردو هستند.

حروف جایگزین در فونت تحریر

تایپ این‌گونه حروف جایگزین ضمن اینکه به خوانایی، زیباتر شدن و ایجاد یک تفاوت در برخی کلمات نسبت به سایر کلمات موجود در جملات کمک می‌کند، باعث جلب توجه بیشتر کاربر خواهد شد که در حوزه چاپ می‌تواند روی فروش بهتر محصول موثر باشد.

یا در نمونه دیگری مشابه تصویر زیر امکان تایپ ترکیبات «ـی، سی، شی، صی، ضی» را در دو حالت زیر خواهید داشت که شامل نسخه معمولی Normal و نسخه لیگچر Ligature می‌شود.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت تحریر

این ترکیبات و حروف جایگزین در فونت تحریر محدود به این موارد نیست و با توجه به تصویری که در ابتدای نوشته برای حروف‌چینی قلم درج شده شامل حروف دیگری همچون «س، ش، ک، گ، ی» در حالات مختلف تکی و همراه با ترکیبات دیگر می‌شود.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی و لاتین

قابلیت دیگر فونت تحریر پشتیبانی کامل از اعداد فارسی، عربی و لاتین است. با استفاده از این قلم می‌توانید اعداد هر یک از این زبان‌ها را متناسب با همان زبان تایپ کنید که دارای استانداردی بین المللی است.

به عنوان مثال مشابه تصویر زیر اعداد عربی «٤٥٦» که دارای ظاهری متفاوت نسبت به اعداد فارسی «۴۵۶» هستند پیاده‌سازی شده است.

اعداد فارسی در فونت تحریر

اعداد انگلیسی نیز به همین ترتی برای زبان‌های لاتین قابل استفاده هستند.

مناسب برای مطبوعات و فونت سایت

بهترین کاربرد فونت تحریر در صنعت چاپ است که در جای‌جای این نوشته با آن اشاره کردیم. این قلم خوانایی بسیار عالی را در حوزه چاپ فراهم می‌کند که برای متن‌های طولانی عالی بوده و با توجه به پشتیبانی از وزن‌های متعدد، می‌تواند ساختار کاملی را از نظر طراحی کامل صفحات چاپی که دارای تیتر، عناوین و سوتیترها هستند فراهم کند.

فونت تحریر مناسب چاپ کتاب

به همین ترتیب در حوزه دیجیتال نیز می‌توانید از این قلم به عنوان فونت سایت استفاده کنید که خوانایی عالی را برای بازدیدکنندگان سایت فراهم خواهد نمو. با نصب فونت تحریر در سایت به کمک وزن‌های مختلفی که دارد، می‌توانید از قلم‌های سنگین و ضخیم در بخش‌هایی مثل عناوین مطالب، تیترها، نقل قول‌ها و کادرهای رنگی که نیاز است توجه کاربر به آنها جلب شود استفاده کنید.

خصوصا اینکه این قلم از هر سه فرمت EOT, WOFF و WOFF2 که مناسب برای استفاده در سایت هستند پشتیبانی دارد. هر چند که این قلم از نسخه وریبل پشتیبانی نمی‌کند، اما انتظار می‌رود با هدف استفاده در سایت که روز به‌روز بهینه‌سازی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند شاهد نسخه وریبل فونت تحریر باشیم.

دانلود فونت تحریر با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت تحریر ورژن ۴.۳ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده است. این قلم را می‌توانید متناسب با توضیحاتی که در این نوشته ارائه شد برای کارهای چاپ، مطبوعات، طراحی جلد و فونت کتاب، طراحی بیلبوردهای تبلیغاتی و به طور کلی در هر جایی که نیاز به یک فونت مناسب برای متن‌های طولانی دارید استفاده کنید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت تحریر دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در فرمت TTF, OTF, EOT, WOFF و WOFF2 در قالب ۶ وزن متنوع مناسب برای کتاب تا وزن سیاه دریافت کنید که از اعداد فارسی و عربی، ترکیبات جایگزین و چندین زبان مختلف پشتیبانی دارد.

کاربر گرامی؛ فونت تحریر رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت تحریر به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Tahrir هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *