تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت تجرید (Tajrid) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت تجرید (Tajrid) یک فونت متن فارسی و عربی است که بر پایه خط نسخ در سال ۱۳۹۲ توسط رضا غفاری طراحی شده و در نهایت در سال ۱۳۹۹ جهت استفاده عمومی منتشر گردیده است. در طراحی این فونت هدف افزایش خوانایی بوده که برای استفاده در متن‌های بلند و ساختارهایی که بر اساس اسکرین هستند مناسب باشد؛ از همین رو اگر قرار باشد لیستی از بهترین فونت های وب فارسی داشته باشیم، تجرید یکی از این فونت‌ها است.

در دوره‌ای که فونت تجرید طراحی گردیده بود، فونت‌های مناسب وب به تعداد بسیار محدودی بودند که این نیاز همواره برای داشتن فونتی که برای متون فارسی و عربی ساختاری یکپارچه فراهم کند احساس میشد. البته چنین چیزی به این معنی نیست که سایر فونت‌ها این نیازها را برطرف نمی‌کرد؛ بلکه منظور این است که فونتی که تنظیم نسبت ارتفاع و اندازه حروف و کرسی‌ها در یک ثبات باشد، به تعداد بسیار محدودی بود.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت فارسی نجرید خواهیم پرداخت که علاوه بر این زبان، ساختار بسیار استانداردی با سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای همچون عربی و اردو دارد. این فونت که دارای ساختاری با پهنای ثابت در بخش اعظم حروف است در ۶ وزن طراحی گردیده است.

دانلود رایگان فونت تجرید فارسی

معرفی و بررسی فونت تجرید (Tajrid)

در همان نگاه اولی که به فونت تجرید داشته باشید، این حس را منتقل می‌کند که با یک فونت خاکستری مواجه هستیم. تفاوتی هم ندارد که از کدام وزن این فونت استفاده کنید؛ در تمامی وزن‌ها الگوی کلی این حس را منتقل می‌کند و به مقدار بسیار محدودی در وزن‌های ضخیم از این حس کاسته می‌شود.

نوشته های مشابه

از طرفی دیگر این فونت دارای کنتراست کمتری نسبت به سایر فونت‌های متن است و این دقیقا همان چیزی است که در بیشتر فونت‌های این‌چنین، برخلاف فونت‌هایی که مناسب عنوان و تبلیغات هستند شاهد آن هستیم.

وزن و استایل فونت تجرید

همانطور که گفتیم فونت تجرید از ۶ وزن پشتیبانی می‌کند که شامل وزن‌های «خیلی نازک، نازک، معمولی، متوسط، نیمه بولد و بولد» است. این فونت بر خلاف سایر فونت‌های متن، در تمامی وزن‌ها دارای گلیف‌های لاتین است که در یک قلم منفرد (تکی) می‌شود متن را در هر دو زبان لاتین و فارسی تنظیم کرد.

دانلود رایگان فونت تجرید

کاراکترهای اصلی زبان لاتین انگلیسی در این فونت قرار دارد و از همه زبان‌هایی نظیر عربی، کردی و اردو که از خط فارسی استفاده می‌کنند نیز پشتیبانی می‌کند.

در بسته دانلود فونت تجرید تمامی وزن‌ها در قالب فرمت‌های استاندارد otf، ttf، eot، woff و woff2 در دسترس هستند و با توجه به اینکه طبق استاندارد جهانی یونیکد تمامی کاراکترها طراحی شده است، امکان استفاده از این فونت را در تمامی نرم‌افزارهای گرافیکی و متنی که پشتیبانی کاملی از زبان فارسی داشته باشند در اختیار خواهید داشت.

ویژگی و امکانات فونت Tajrid

تجرید فونتی مناسب متن است و تفاوتی ندارد که در یک متن کوتاه و عنوان عمچون شعارهای تبلیغاتی از آن استفاده کنید یا اینکه در متن‌های بسیار بلند همچون صفحات وب یا چاپ کتاب از این فونت بهره ببرید. در هر حالتی و در همه وزن‌ها، فونت تجرید نیاز شما را برطرف کرده و با توجه به ساختار عالی که از نظر خوانایی دارد، بهترین کارکرد را در دسته فونت‌های مناسب متن دارد.

این فونت جدای از مشخصات فوق دارای برخی ویژگی‌ها همچون ترکیبات جایگزین، پشتیبانی از اعداد فارسی و استفاده در انواع وب و اپلیکیشن است که پیش از دانلود فونت تجرید بد نیست نگاهی به آنها نیز داشته باشید.

پشتیبانی از 4 زبان مختلف

تجرید فونتی است که بر اساس استاندارد جهانی یونیکد طراحی شده است. تمامی گلیف‌هایی که به هر ساختار حروف و کاراکترها استفاده می‌شود، برای هر زبان یکه هستند که در این فونت در قالب یک فایل منفرد پیاده‌سازی گردیده است.

دانلود فونت تجرید عربی

فونت تجرید فارسی برای زبان‌های خاورمیانه‌ای یک حالت پیش‌فرض است که از همین‌رو کلیه زبان‌هایی که مبتنی بر حروف فارسی هستند را هم پشتیبانی می‌کند که از جمله آنها می‌توان به زبان‌های عربی، کردی و اردو اشاره کرد.

در خصوص زبان‌های لاتین همچون انگلیسی نیز همین ساختار یکپارچه و در قالب یک فونت منفرد پیاده سازی شده است که در حالت کلی شما با نصب یک فونت منفرد، می‌توانید به تمامی کاراکترهای فارسی، انگلیسی و سایر زبان‌هایی که این فونت پشتیبانی می‌کند دسترسی داشته باشید.

مجموعه‌ای از اعداد جداول اروپایی (لاتین) و سمبل‌ها نیز در این فونت پیاده‌سازی شده که بر اساس صفحه کلید انتخابی، زبان یا استفاده از charmap در سیستم عامل می‌توانید به این ترکیبات نیز دسترسی داشته باشید.

حروف جایگزین فونت تجرید

دارای حروف و ترکیبات جایگزین

این فونت در برخی حروف دارای چند ساختار مختلف است که می‌توانید به شکل متفاوتی چنین حروفی را طراحی کنید. حروفی همچون «الف، ه و ی» در این فونت از چند حالت مختلف پشتیبانی می‌کنند که برای زبان فارسی و سایر زبان‌های خاورمیانه‌ای امکان تایپ کلمات را در چند حالت به شما خواهند داد که می‌تواند در میحث طراحی روی پیاده‌سازی خلاقانه متون موثر باشد.

در زبان عربی این ترکیبات در حالتی که در حروف «ه، ی» که دارای دو نقطه در زیر یا بالا هستند نیز وجود دارد که استاندارد بین المللی در آن رعایت شده باشد.

جدا از حروف، برخی ترکیبات نیز از این ساختار پشتیبانی می‌کنند که برای حروف «ـه، ـی» قابل استفاده است. کلماتی که به این دو حرف منتهی شوند از این جهت قابل تایپ به چند شکل متفاوت هستند. حرف «ه» در میانه کلمات نیز این ویژگی را دارد.

اعداد فارسی فونت تجرید

پشتیبانی کامل از اعداد و اعراب

قابلیت دیگر فونت تجرید پشتیبانی از اعداد فارسی و لاتین بر حسب نوع زبان است. در زبان عربی که اعداد «٤، ٥ و ٦» ساختاری متفاوت با اعداد در فارسی (۴، ۵ و ۶) دارد، تایپ اینگونه اعداد متفاوت‌تر از زبان فارسی است.

در هر دو زبان و سایر زبان‌ها نظیر اردو نیز امکان استفاده از اعراب هر زبان و همچنین برخی کاراکترها و سنبل‌ها که گاها برای تزئین متن مورد استفاده قرار می‌گیرند قابل استفاده است.

در برخی اعراب در زبان عربی که اعراب تشدید با استفاده از اعراب «فتحه، کسره و ضمه» مورد استفاده قرار می‌گیرد، ظاهر این دو ترکیب به‌صورت یک گلیف جدا در نظر گرفته شده تا کاراکترهای ذکر شده بر اساس موقعیت تشدید روی حروف قرار گیرند. در این صورت هنگام تایپ «کاراکتر تشدید و کسره» هر دو این کاراکترها روی کلمه و زیر هم قرار خواهند گرفت؛ نه اینکه تشدید در بالای کلمه و کسره در پایین آن باشد.

چنین چیزی هم به زیبایی و هم به خوانایی کلمات کمک خواهد کرد و در حالتی که صرفا کاربر در حال مشاهده باشد، بی نظمی این بخش موجب جلب توجه نخواهد شد.

انتخاب مناسب برای فونت موبایل و رابط کاربری

اگر به‌دنبال طراحی رابط کاربری یا اپلیکیشن موبایل هستید، انتخاب فونت تجرید می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این فونت اختصاصا برای اسکرین طراحی شده است تا در صفحات و نمایگرهای کوچک تا بسیار بزرگ، خوانایی عالی را در عین سادگی فراهم کند.

به‌دور از طراحی لوکس با استفاده از این فونت می‌توانید به این خواسته در قالب یک فونت ساده دست پیدا کنید. در تجرید خبری از زرق و برق نیست و تلاش شده تا ایجاد حس نزدیکی به کاربر در عین ساده بودن پیاده‌سازی شده باشد. مشابه چیزی که در فونت وزیر متن نیز شاهد آن هستیم.

استفاده و نصب فونت تجرید در سایت

وزن‌های woff و woff2 فونت تجرید در قالب یک فرمت کم‌حجم و بهینه برای استفاده در صفحات وب تهیه شده‌اند. می‌توانید از این فرمت‌ها در سایت استفاده کرده و در عین سادگی، خوانایی بهتر را برای کاربر فراهم کنید تا در خواندن متن‌های طولانی با آن کاملا راحت باشد.

تنوع این فونت در ۶ وزن مختلف، به شما کمک می‌کند تا از این فونت مناسب متن بهترین استفاده را در هر بخش از سایت خود داشته باشید. از وزن‌های بولد این فونت می‌توانید در بخش‌هایی همچون عناوین استفاده کنید که توجه بیشتر کاربر را به‌دنبال داشته باشد.

دانلود فونت تجرید عربی و فارسی

دانلود فونت تجرید با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت تجرید ورژن ۱.۲ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده است. می‌توانید این فونت را در هر ۶ وزن و ۵ فرمتی که برای زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، اردو و کردی در دسترس است، با کلیک روی دکمه زیر از سایت مرجع دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت تجرید رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت تجرید به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت تجرید هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *