تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

دانلود رایگان خانواده فونت ایران (Iran Family) در 4 وزن

هاست و دامنه فراسو

خانواده فونت ایران یا فونت ایران (به انگلیسی: Iran Family) فونت رایگان و مناسب مطبوعات است که از ۴ وزن مختلف پشتیبانی کرده و با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌توانید از این قلم برای متون طولانی استفاده کنید.

این قلم از آنجایی نام «خانواده فونت ایران» یا یدک می‌کشد که در کارگاه طراحی تایپ‌فیس توسط هدی ترابی خواه و سنا میلانی، زیر نظر مسلم ابراهیمی در چند وزن مختلف طراحی شده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت ایران خواهیم پرداخت؛ قلمی کاملا رایگان بر پایه خط نسخ که می‌توانید از آن در مطبوعات و برای متون طولانی استفاده کنید. این فونت جزو فونت‌هایی است که در سال‌های گذشته که خبری از تنوع فونت زیاد برای زبان فارسی وجود نداشت ساخته شده و برای استفاده در فضای چاپ تا دیجیتال (وب فونت) مناسب است.

بررسی و دانلود فونت ایران (Iran Family)

در این قلم تلاش شده تا حروف بر اساس سبک معاصری با حال و هوای فونت‌های رایج فارسی آن زمان همچون زر، میترا و نازنین ایجاد شود که مشکلات آنها را پوشش داده و ضمن آن دارای خوانایی مناسب‌تری باشد.

نوشته های مشابه

توسعه خانواده فونت ایران متوقف شده است و هم‌اکنون بیش از یک‌سال است که این فونت در نسخه جدیدی با تغییرات گسترده وزنی، پشتیبانی از سبک‌های مختلف و نسخه وریبل دارد که به نام فونت فرهنگ منتشر شده است.

این تایپ‌فیس مشابه با سایر قلم هایی که بر وزن نسخ هستند برای استفاده در مطبوعات و چاپ بهترین بهره‌وری را دارد که می‌توانید با توجه به وزن‌های متعددی که دارد در تمامی بخش‌های متون خود از آن استفاده کنید.

سبک طراحی و وزن فونت ایران

خانواده فونت ایران بر پایه خط نسخ و با تلفیقی از چند فونت مختلف مثل زر، نازنین و میترا ایجاد شده است که در مقایسه با آنها دارای خوانایی بیشتر، سطر و ستون‌بندی استانداردتری است. علاوه بر این کاراکترهای بیشتری را شامل بوده و با توجه به پشتیبانی چندزبانه‌ای که دارد طیف وسیعی از نیازها را خصوصا در صنعت چاپ و کتب پوشش خواهد داد.

این فونت در ۴ وزن معمولی (Regular)، کمی بولد (SemiBold)، بولد (Bold) و سیاه (Black) در دسترس است که از ۴ فرمت رایج TTF, EOT, WOFF و WOFF2 پشتیبانی کرده و با توجه به چنین مشخصاتی برای طیف وسیعی از نیازها کاربرد دارد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد.

پشتیبانی کامل از 5 زبان متنوع

در بین فونت‌های رایگان فارسی خانواده فونت ایران یکی از معدود قلم‌هایی است که از چندین زبان متنوع پشتیبانی می‌کند و چنین ویژگی مشابه با سایر فونت‌های پرمیوم، مرهون رسم خط فارسی است که در چندین زبان خاورمیانه ای وجود دارد.

زبان‌هایی نظیر عربی، کردی، ترکی (با رسم خط فارسی) و زبان اردو جزو این موارد هستند که فونت ایران پشتیبانی کاملی از حروف، اعراب، اعداد و کاراکترهای خاص را در این زبان‌ها در خود جای داده است.

در این قلم اعراب در هم‌نشینی کاملا مناسب و درستی روی حروف قرار گرفته و همراه شدن آنها با سایر کاراکترهای سکون، همزه یا تشدید موجب به هم ریختگی نمی‌گردد. جدایی از این ساختار مناسب و نسخ‌گونه‌ای دارند که به زیباتر کردن حروف و کلمات نیز کمک می‌کند.

حروفی همچون «ك، ي، ة، ؤ، ئ» در زبان عربی که متفاوت از شکل فارسی هستند گلیف اختصاصی خود را دارند. یا در زبان اردو حروفی مانند «ﮧ، ﮩ، ے» نیز گلیف خاص خود را دارند که با قرارگیری زبان صفحه کلید روی آنها امکان تایپ آنها را خواهید داشت.

این قلم از نسخه انگلیسی نیز پشتیبانی می‌کند که در آن از فونت اپن سورس استفاده شده که دارای ساختاری سیاه به این قلم است.

دارای اعداد فارسی هک شده و استاندارد

خانواده فونت ایران از اعداد به شکل حرفه ای پشتیبانی می کند. به طوری که اعداد بر مبنای زبان صفحه کلید تایپ خواهند شد. یعنی زمانی که زبان فارسی باشد تایپ اعداد فارسی و برای زبان عربی نیز امکان تایپ اعداد عربی را که اعداد «٤٥٦» ظاهری متفاوت دارند را در اختیار خواهید داشت.

جدایی از این ساختار درون بسته دانلود فونت خانواده ایران یک پوشه مخصوص برای فونت دارای اعداد فارسی هک شده با نام FarsiNumerals قرار دارد که این گروه از فایل‌های فونت با FaNum نامگذاری شده‌اند. وقتی از این فایل فونت‌ها استفاده کنید اعداد فارسی برای گلیف‌های انگلیسی و عربی به صورت هک شده قرار دارد.

بنابراین صفحه کلید شما روی هر زبانی غیر از فارسی قرار داشته باشد یا از بخش اعداد ماشین حساب کیبورد استفاده کنید، در هر شرایطی اعداد فارسی تایپ خواهند شد. چنین ساختاری برای توسعه نرم‌افزاری و وب فونت مناسب است که بدون نیاز به استفاده از ترفندهایی بر پایه زبان جاوا و… بخواهید از اعداد فارسی استفاده کنید.

مناسب مطبوعات و متن طولانی

قلم فونت ایران دارای ۴ وزن مختلف معمولی تا سیاه است که در مطبوعات استفاده از چنین وزن‌هایی را به‌وفور می‌بینیم. چه در صفحه یک روزنامه که هر روز با آن سر و کار دارید یا مجله‌ای سرگرم کننده مطمئنا در بخش‌های مختلف صفحه از وزن‌های مختلف یک قلم استفاده خواهد شد.

وزن سیاه این قلم می‌تواند برای عناوین مورد استفاده قرار گیرد که ذهن خواننده را جذب عنوان نماید. سایر وزن‌ها نیز می‌توانند متناسب با تیتر و ساختاری که سایر بخش‌های محتوای مطبوعات دارد تقسیم بندی شوند.

این فونت برای طراحی جلد کتب و همچنین فونت متن کتاب‌ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است که مطمئنا در زندگی روزمره خود با آن سر و کار داشته‌اید.

از این قلم همچنین می‌توانید به عنوان طراحی رابط کاربری در اپلیکیشن های موبایل یا استفاده به عنوان فونت گوشی خود بهره لازم را ببرید. خصوصا اینکه امکان استفاده از آن را در برنامه‌های موبایل نظیر اینشات برای کارهای گرافیکی نیز خواهید داشت.

استفاده و نصب فونت ایران در سایت

ویژگی دیگر خانواده فونت ایران پشتیبانی از فرمت WOFF و WOFF2 است که هر دو نسخه برای وب فونت مناسب هستند. با نصب وزن‌های مختلف این قلم بر روی سایت می‌توانید از آن بهترین استفاده را ببرید.

به‌طوری که وزن‌های سیاه و بولد در بخش‌هایی مانند عناوین، تیترها و نقل قول‌ها که نیاز است توجه مخاطب جلب شود مورد استفاده قرار گیرند. این وزن‌ها دارای شکل سیاه‌تری بوده و حتی زمانی که مخاطب در حال خوانش متن یا نگاه مستقیم نباشد، سیاهی و ضخامتی که در مقایسه با سایر بخش‌های متن دارند توجه وی را جلب خواهند کرد.

از وزن معمولی و کمی بولد نیز می‌توانید در متن‌های طولانی خود استفاده کنید. این فونت به دلیل خوانایی بسیار بالایی که دارد روی مخاطب تاثیر منفی نذاشته و موجب خستگی چشم در خواندن متون طولانی نخواهد شد.

دانلود رایگان فونت ایران در 4 وزن

آخرین نسخه فونت ایران ورژن ۴.۱ است که چند سالی است از انتشار آن می‌گذرد. این فونت همانطور که در ابتدا گفته شد حالا تحت عنوان فونت فرهنگ آپدیت شده است که شامل وزن‌های بیشتر و پشتیبانی از چند سبک مختلف است.

با کلیک روی دکمه بالا به لینک دانلود رایگان فونت ایران دسترسی داشته و می‌توانید این خانواده فونت را در ۴ فرمت رایج با پشتیبانی از ۴ وزن مختلف دریافت کرده و در پروژه‌های گرافیکی، مطبوعاتی یا به‌عنوان وب‌فونت به صورت کاملا رایگان از آن استفاده کنید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *