تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
مقالات

بهترین فونت برای جلد کتاب [فونت مناسب نام کتاب]

هاست و دامنه فراسو

جدایی از طراحی مناسب جلد کتب، انتخاب فونت مناسب برای نام کتاب از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که جلد کتاب اولین چیزی است که چشم مخاطب را درگیر کرده و می‌تواند باعث جلب توجه شود. به همین جهت انتخاب بهترین فونت برای جلد کتاب یکی از موضوعات مهم در صنعت چاپ کتب است که باید به آن توجه داشت.

در این مقاله از وبلاگ فونتچی به بررسی عوامل مهمی که در انتخاب فونت خوب برای عنوان کتاب موثر هستند پرداخته و سپس تعدادی از بهترین فونت‌های مناسب جلد کتاب و مجلات را با هم بررسی خواهیم کرد. این مطلب در خصوص عناوین کتاب‌های فارسی است.

نکات و عوامل موثر انتخاب فونت مناسب برای نام کتاب

در انتخاب فونت مناسب برای جلد کتاب، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موضوع کتاب: نوع فونت باید با موضوع کتاب هماهنگی داشته باشد. برای مثال، برای کتاب‌های علمی و دانشگاهی، فونت‌های ساده و خوانا مناسب‌تر هستند. در مقابل، برای کتاب‌های داستانی و رمان، می‌توان از فونت‌های فانتزی و برای کتاب‌های تاریخی نیز از فونت‌های قدیمی که حس نوستالژی دارند استفاده کرد.
 • مخاطب هدف: فونت باید با مخاطب هدف کتاب نیز هماهنگی داشته باشد. برای مثال، برای کتاب‌های کودکان، فونت‌های بزرگ و خوانا مناسب‌تر هستند و ترجیحا باید از قلم‌هایی استفاده کرد که شکل و ساختار حروف طوری نباشد که کودکان نتوانند آن را بخوانند. در مقابل، برای کتاب‌های بزرگسالان، می‌توان از فونت‌های کوچک‌تر و پیچیده‌تر استفاده کرد.
 • اندازه فونت: اندازه فونت باید به گونه‌ای باشد که از فاصله دور نیز قابل خواندن باشد. به‌طوری که مخاطب بتواند از فاصله چند متری عناوین را خوانده و نگاه وی را جذب کند.
 • رنگ فونت: رنگ فونت نیز مقوله‌ای است که در حیطه طراحی قرار می‌گیرد که مهم‌ترین نکته آن هماهنگی با رنگ پس زمینه است.

بهترین فونت برای جلد کتاب و نام کتاب

فونت دوران برای طراحی جلد کتاب

فونت دوران برای کتاب‌های فرهنگی، تاریخی و هنری

اگر به دنبال فونت نستعلیق برای طراحی جلد کتاب هستید فونت دوران می‌تواند یک انتخاب عالی باشد که با تلفیقی از این خط و خط نسخ طراحی شده است. این فونت در چند وزن متعدد در دسترس است که ظاهری دوستانه و صمیمی به کتاب‌ها خواهد داد.

در این فونت نقاط به صورت پیوسته طراحی شده‌اند و از آنجا که ضخامت فونت در منحنی‌ها، چشمی‌ها، اتصالات و بخش پایانی حروف و نقطه‌ها به مویی بند است، به یک فونت مناسب عنوان تبدیل شده که می‌تواند بیشترین اثرگذاری را در درگیر کردن مخاطب و جلب توجه به خود داشته باشد.

 • ضخامت و ساختار فونت: این فونت در چندین وزن مختلف تشکیل شده است که دارای وزن نازک تا سیاه است. وجود وزن‌های متعدد کمک می‌کند تا علاوه بر فونت عنوان کتاب، از وزن‌های نازک‌تر برای ذکر نام نویسنده، مترجم و دیگر مشخصات کتاب استفاده کنید.
 • ظاهر فانتزی و نستعلیق: دوران فونتی بر پایه سبک خط نستعلیق است که با خط نسخ تلفیق شده است. از همین جهت یک فونت عالی از نظر ظاهری مدرن و معاصر است که طرفداران بسیار زیادی دارد. ظاهر این فونت فانتزی به‌نظر می‌رسد که با وجود سبک نقطه گذاری خاصش در جلب توجه مخاطب بسیار موثر است.

از این فونت می‌توان برای انواع کتاب‌های فرهنگی و هنری، تاریخی و داستانی استفاده کرد که با توجه به تاریخچه و سبکی که این فونت دارد ظاهر عالی به جلد کتاب خواهد داد. خصوصا برای کتاب‌هایی همچون فال حافظ و اشعار شاعران بزرگ که نقش یک فونت ارزشمند را به‌خوبی ایفا خواهد کرد.

فونت گرامافون برای کتاب های تاریخی و ادبیات

فونت گرامافون یک فونت کلاسیک است که حس و حال نوستالژیک قرن بیستم را القا می‌کند. این فونت با ساختار کلاسیک می‌تواند برای استفاده در جلد کتاب‌های تاریخی و ادبیات کلاسیک ارتباط نزدیکی داشته باشد. از این رو، استفاده از آن برای چاپ جلد روی کتاب تاریخی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

ضخامت و خوانایی مناسب این فونت در کنار ۴ سبک خاص حروف شکل زیبایی به آن داده و همچنین برای خوانایی کاملا ایده‌آل است. وجود طره‌های تزئینی در حروفی مانند «الف، ط، ظ، ک، گ، ل» نیز تا حدودی فونت را فانتزی کرده که می‌تواند با خودنمایی و جلب توجه مخاطب را به خود جذب کند.

برخی ویژگی‌های بارز توجه این فونت عبارتند از:

 • ضخامت و خوانایی مناسب: فونت گرامافون دارای ضخامت مناسبی است که حروف نیز در آن به شکل کشیده طراحی شده‌اند. هر دو این عامل به خوانایی بهتر عنوان کتاب از فواصل دور کمک می‌کند.
 • ظاهر کلاسیک و اصیل: فونت گرامافون دارای ظاهری کلاسیک و اصیل است که می‌تواند حس و حال تاریخی کتاب را به مخاطب منتقل کند. خصوصا در مورد کتاب‌های تاریخ معاصر که در بیشتر فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی چنین سبک قلمی را دیده‌ایم.
 • تنوع سبک‌های مختلف: فونت گرامافون در ۴ سبک مختلف طراحی شده که حروف دارای سبک استایل چرک، سنگی، تمیز و تمیز متحل هستند.

این فونت صرفا برای کتاب‌های تاریخی، ادبی و فرهنگی مناسب نبوده و می‌توان از آن برای جلد سایر کتب نیز استفاده کرد. خصوصا کتاب‌های آموزشی که در حوزه هنر و موسیقی هستند. هم‌نام بودن این فونت با گرامافون نیز بی دلیل نیست.

فونت لاله زار برای جلد کتاب

فونت لاله زار یک فونت فارسی است که از سبک نوشتار روزنامه‌های دهه‌های چهل و پنجاه شمسی الهام گرفته است. این فونت با ظاهر کلاسیک و نوستالژیک، می‌تواند حس و حال گذشته را به مخاطب منتقل کند.

فونت لاله زار دارای ویژگی‌هایی است که آن را برای استفاده در جلد کتاب‌های با حال و هوای سنتی و نوستالژیک مناسب می‌سازد. این فونت دارای ضخامت و خوانایی بالایی است و به راحتی در فواصل دور قابل خواندن است.

 • ضخامت و خوانایی مناسب: لاله زار فونتی با وزن ضخیم است که تمامی حروف ظاهری منحنی شکل و نرم دارند. از این‌رو خوانایی لازم را از فواصل دور خواهد داشت.
 • ظاهر کلاسیک و نوستالژیک: این فونت که برگرفته از فونت‌های دهه ۴۰ و ۵۰ روزنامه و سینما است، ظاهری نوستالژیک دارد. می‌تواند گزینه مناسبی برای کتاب‌های هنری، فرهنگی و تاریخی باشد.

از این فونت می‌توان برای کتاب‌هایی با موضوعات کتاب‌های تاریخی و ادبیات کلاسیک، کتاب‌های خاطرات و زندگی‌نامه، کتاب‌های داستانی با حال و هوای سنتی یا کتاب‌های شعر و ترانه استفاده کرد.

فونت دفتر برای کتاب کوتاه داستانی

فونت دفتر یک فونت فارسی است که بر اساس خط نسخ و برگرفته از آثار قدیمی به‌جای مانده از دوران پهلوی و تاحدودی قبل از آن طراحی شده است. این فونت دارای ظاهری رسمی و کلاسیک است و می‌تواند حس و حال ظرافت و متانت را به مخاطب منتقل کند.

فونت دفتر دارای ویژگی‌هایی است که آن را برای استفاده در جلد کتاب‌های با حال و هوای رسمی و کلاسیک مناسب می‌سازد. این فونت دارای ضخامت و خوانایی مناسبی است و به راحتی در فواصل دور قابل خواندن است.

این فونت از ترکیبات و حروف جایگزین متعددی پشتیبانی می‌کند که با استفاده از آنها بر روی جلد کتاب دست طراحی برای ساخت یک جلد اثرگذار بازتر خواهد بود.

 • ضخامت و خوانایی مناسب: با اینکه فونت دفتر دارای ضخامت معمولی Regular است، اما ساختار کشیده حروف و از سوی دیگر وجود طره‌ها و زوائد برخی حروف، خوانایی این فونت را از فواصل دور نیز بهبود خواهد داد. به ویژه اینکه اگر به صورت عمودی نیز در پس‌زمینه روی جلد کتاب کار شده باشد.
 • ظاهر رسمی و کلاسیک: فونت دفتر ظاهری رسمی، قدیمی و نوستالژی دارد که در دوران پهلوی (خصوصا پهلوی اول) به وفور از این سبک برای چاپ روزنامه‌ها، مجلات و نوشته‌ها استفاده میشد.

استفاده از این فونت می‌تواند برای کتاب‌های روانشناسی و فلسفه، کتاب‌های ادبیات کلاسیک، کتاب اشعار، کتاب زندگینامه هنرمندان (به‌ویژه شعرا و نویسندگان) یا کتاب‌های تاریخی و مذهبی گزینه مناسبی باشد.

فونت خانواده ایران برای جلد کتاب و مجلات

اگر به دنبال بهترین فونت رایگان برای جلد کتاب هستید، فونت خانواده ایران گزینه‌ای مناسب است که ضمن داشتن خوانایی مناسب و پشتیبانی از چندین وزن متنوع، می‌توانید برای انواع کتاب و مجله مورد استفاده قرار گیرد.

این فونت از ۴ وزن مختلف، مخصوصا وزن سیاه (Black) پشتیبانی می‌کند که استفاده از آن برای جلد کتاب گزینه ایده‌آلی است. با ترکیبی از فونت‌های میترا، زر، نازنین و… طراحی شده که همگی در صنعت چاپ بیشترین استفاده را دارند. به همین جهت می‌تواند یک فونت مکمل برای طراحی جلد کتاب باشد.

 • وزن بالا و خوانایی مناسب: ۴ وزن این فونت که توسط طراحان مختلفی در قالب یک پروژه دانشجویی در کارگاه طراحی تایپ‌فیس مسلم ابراهیمی طراحی شده است، خوانایی لازم را برای استفاده روی جلد کتاب دارد. می‌توانید از چند وزن مختلف برای عنوان کتاب، نام نویسنده، نام مترجم و… استفاده کنید که ساختاری یکپارچه به کتاب خواهد داد.
 • ظاهر رسمی و معاصر: خانواده فونت ایران دارای طراحی امروزی است که در دهه‌های ۷۰ به بعد بسیار از این سبک طراحی استفاده شده است. کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های به‌جای مانده از آن دوران چنین سبکی را دارند.

خوانایی این فونت در سطح بالایی قرار دارد و از نسخه معمولی و بولد آن می‌توان برای متن کتاب نیز استفاده کرد. با توجه به ساختار رسمی و اداری که این قلم دارد می‌تواند برای انواع کتاب مناسب باشد. بیشترین استفاده از این قلم برای طراحی جلد کتاب‌های داستانی، رمان، آموزشی و علمی و هنری است.

فونت دماوند برای کتاب های رمان

فونت دماوند یکی دیگر از بهترین فونت های مناسب برای جلد کتاب و مجلات است که دارای طراحی به سبک نسخ بوده که شکل معاصر و امروزی‌تری به خود گرفته است. این فونت که از یک وزن سنگین (ExtraBold) پشتیبانی می‌کند می‌تواند برای استفاده در نام کتاب گزینه خوبی باشد.

پشتیبانی این فونت از ترکیبات و حروف جایگزین حروف متعدد که از زبان‌های اردو و عربی هم پشتیبانی می‌کند، دست طراح را برای هماهنگ کردن ساختار فونت با پس زمینه کتاب باز خواهد گذاشت که بر اساس عنوان بتوان در نام کتاب از این حروف برای خلاقیت استفاده نمود.

 • ضخامت و وزن فونت: وزن فونت دماوند سنگین است که همین مسئله آن را به فونت مناسب برای نام کتاب تبدیل کرده است. وجود حروف جایگزین مثل «ک، گ، ه، ی» می‌تواند موجب ایجاد خلاقیت شده و در صورت وجود مشتقاتی از این حروف، نام کتاب را با ظاهر خاصی نوشت که دوچندان جلب توجه کند.
 • ظاهر رسمی و معاصر: این فونت نیز مشابه با دیگر قلم‌های مناسب مطبوعات دارای ظاهری رسمی، اداری و امروزی است که خوانایی خوبی دارد.

از فونت دماوند که به صورت اختصاصی برای استفاده در صنعت مطبوعات ایجاد شده، می‌توان برای نام کتاب‌های فرهنگی و هنری، رمان و داستان، علمی و آموزشی، تاریخی و… استفاده کرد.

فونت استعداد برای کتاب های رسمی

اگر به دنبال انتخاب بهترین فونت عنوان کتاب هستید که از وزن‌های مختلفی پشتیبانی کرده و به صورت رایگان نیز در دسترس باشد، استعداد یکی از گزینه‌های پیش‌رو است که برای کتاب‌هایی با حال و هوای مدرن، امروزی و مینیمال مناسب است. این فونت دارای خطوط صاف و ساده است که می‌تواند حس و حال ظرافت و خلاقیت را به مخاطب منتقل کند.

این فونت دارای ضخامت و خوانایی مناسبی است و به راحتی در فواصل دور قابل خواندن است. وجود منحنی و گردی حروفی همچون «ج، چ، ح، خ، س، ش، ص، ض، ع، غ، ق، ل، ن، ی» دارای ظاهر خاص و متفاوت‌تری نسبت به سایر فونت‌ها است که در وزن بالا در عنوان کتاب، موجب جلب توجه خواهد شد.

 • ضخامت و خوانایی مناسب: در فونت استعداد علاوه بر ضخامت متنوع با وزن‌های متعدد، حروف به فاصله مناسبی از یکدیگر قرار گرفته‌اند که با پشتیبانی از ساختار فونت وریبل امکان ایجاد تغییرات در کشیدگی حروف را نیز در اختیار قرار خواهند داد که دست طراح را برای طراحی فونت عنوان کتاب بازتر می‌گذارد.
 • ظاهر مدرن و مینیمال: این فونت مدرن و مینیمال می‌تواند حس ظرافت و خلاقیت را به مخاطب منتقل کند که از عناصر طراحی مدرن مانند خطوط صاف و ساده استفاده می‌کند.

کتاب‌های داستانی و رمان، کتاب‌های شعر و ترانه، کتاب‌های روانشناسی یا کتاب‌های طراحی و گرافیک از جمله رایج‌ترین موضوعاتی هستند که می‌توانید از فونت استعداد برای طراحی عنوان آنها استفاده کنید.

فونت ایران یکان برای کتاب های علمی

ایران یکان از این جهت فونت مناسب برای نام کتاب است که جنبه عمومی داشته و ساختاری همه‌پسند دارد. خصوصا اینکه این قلم یک حد واسط بین دو فونت یکان و ایران سنس است. نه بیش از حد ساختار نرم و صمیمی دارد و نه اینکه بیش از اندازه رسمی است.

وجود وزن های متعدد، ترکیبات و حروف جایگزین و پشتیبانی از ساختار وریبل با سبک نقطه‌گذاری متعدد در این فونت جزو نقاط قوت است که دست طراح را برای ساختار فونت نام کتاب باز می‌گذارد. از سوی دیگر مخاطب را نیز به خود جذب خواهد کرد.

 • ضخامت بالا و سبک نقطه گذاری: این فونت از چندین وزن مختلف خیلی نازک تا سنگین را پشتیبانی می‌کند که شامل ۱۱ وزن مختلف است. از همین‌جهت برای کتاب‌های انگلیسی که ترجمه شده فارسی هستند مناسب خواهد بود تا علاوه بر عنوان در زیر عنوان کتاب، نام نوینده، نام مترجم و دیگر بخش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. سبک نقطه گذاری پیوسته و ناپیوسته در چند حالت مختلف گرد، مربع، لوزی و چند ضلعی نیز باعث ایجاد عنوانی می‌گردد که باعث جلب توجه خواهد شد.
 • ظاهر مدرن و صمیمی: این فونت که با ترکیبی از دو فونت یکان و ایران سنس ساخته شده است، هر دو گروه از مخاطبان که به فونت‌های رسمی یا صمیمی علاقه‌مند باشند پوشش خواهد داد.

علاوه بر کتاب‌های علمی و آموزشی از این فونت می‌توان برای جلد کتاب‌های داستانی و رمان، کودک و نوجوان یا کتاب‌های فرهنگی و هنری به‌ویژه در حوزه آموزش موسیقی استفاده کرد.

فونت روستا برای جلد کتاب کودک

اگر به دنبال انتخاب بهترین فونت کتاب کودک هستید، فونت روستا که قلمی فانتزی و رایگان است می‌تواند انتخاب ایده‌آلی باشد. این فونت ساختاری دست نویس و با وزن ضخیم را دارد که برای کودکان کاملا مناسب است.

این فونت دارای خطوط ضخیم و ساده است و می‌تواند حس و حال شادی و سرزندگی را به مخاطب که کودکان بوده و سرشار از جنب‌وجوش هستند منتقل کند.

خوانش اسن فونت برای کودکان و نوجوانان کاملا ساده است. می‌توان از آن برای عنوان کتاب‌های کودک در موضوعات مختلف داستانی گرفته تا موضوعات آموزشی و شعر و ترانه استفاده کرد. خصوصا اینکه از اعداد فارسی نیز پشتیبانی می‌کند و سبک نقطه گذاری نسبتا گرد و پیوسته را دارد.

فونت سمیر برای عنوان کتاب فرهنگی

فونت سمیر نیز مشابه با برخی فونت‌های معرفی شده در این مقاله با الهام از آثار و نوشته‌های قدیمی به‌جای مانده از قرن اخیر طراحی شده که دارای ظاهری رسمی، اداری و فرهنگی است. از همین جهت می‌تواند برای استفاده در کتاب‌های همین حوزه مناسب باشد.

این فونت سرشار از ترکیبات و حروف جایگزین است که در کمتر فونتی از این تعداد استفاده شده است. همچنین از زبان‌های اردو، کردی و عربی نیز همراه با کاراکترهای تزئینی و اعراب پشتیبانی می‌کند که می‌تواند گزینه مناسبی برای کتاب‌های ترجمه شده باشد.

از این فونت نه‌تنها در عنوان کتاب، بلکه می‌توان در متن کتاب نیز استفاده کرد. خوانایی این فونت برای متون طولانی به شدت عالی است و حروف و کلمات در فاصله مناسبی از هم قرار دارند. فونت‌های مشابه زیادی همچون سمیر وجود دارند که سال‌ها است از آنها برای جلد یا متن کتاب استفاده می‌شود.

فونت هستی برای جلد کتاب

فونت هستی برای نام کتاب

ابتدای این مطلب را با معرفی فونت نستعلیق آغاز کردیم، شاید بد نباشد که پایان آن هم با یک فونت به سبک نستعلیق، اما به سبک بازاری باشد.

فونت هستی یکی دیگر از بهترین فونت های مناسب برای نام کتاب است که ساختاری بر اساس نستعلیق بازاری با وزن بسیار ضخیم و چاق دارد. از این فونت می‌توانید برای نام کتاب‌های شعر استفاده کنید که برای آثار ارزشمندی از شاعران فارسی مناسب خواهد بود.

وزن بالای این فونت در کنار سبک استنسیل برخی حروف، موجب جلب توجه نگه مخاطب خواهد شد و در کتابفروشی‌های بزرگ به خوبی می‌توند نگاه مخاطب را به خود جذب کرده و در بین انبوه مختلفی از کتاب‌های ادبی خودنمایی کند.


جمع بندی نهایی

با توجه به عواملی که در این مطلب ذکر شد، می‌توان گفت که به‌طور کلی فونت‌های سنس، مدرن و خوانا، برای انواع کتاب‌ها مناسب هستند. این فونت‌ها از نظر خوانایی در سطح بالایی قرار دارند و می‌توانند توجه مخاطبان را از گروه کودکان گرفته تا بزرگسالان تامین کنند.

اما در این بین با توجه به اینکه موضوع کتاب نیز نقش مهمی ایفا می‌کند، برای انتخاب بهترین فونت جلد کتاب های کتاب های داستانی و رمان، تاریخی، هنری و… استفاده از فونت های فانتزی، نوستالژی و جذاب می‌توانند یک حس رازآلودگی و هیجان در مخاطب ایجاد کنند که روی خرید کتاب نقش موثری دارد.

در نهایت، انتخاب فونت مناسب برای جلد و عنوان کتاب، یک تصمیم شخصی است که باید با توجه به عوامل مختلفی، از جمله موضوع کتاب، مخاطب هدف و سلیقه شخصی طراح، انجام شود. شما چه تجربه‌ای در این خصوص داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم از بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 36

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *