تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت تهمتن (Tahamtan) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت تهمتن (به انگلیسی: Tahamtan) یک فونت هندسی فوق سنگین است که در گروه فونت‌های عناوین، مناسب تبلیغات و استفاده در مطبوعات و صنعت چاپ قرار دارد. این فونت که دارای یک وزن کلی است، ساختاری ساده اما در عین حال بسیار سنگین و سیاه دارد که بار معنایی سنگینی را در نوشته‌های شما منتقل خواهد کرد.

از دیگر کاربردهای این قلم می‌توان به طراحی پوستر، جلد کتاب، طراحی انواع بیلبورد و تابلو فروشگاه‌ها اشاره کرد که درشت نویسی این فونت خود موجب جلب توجه بیشتر خواهد شد. این قلم توسط سیاوش موسوی در یک سبک مدرن، معاصر و به‌روز طراحی شده است.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی کامل فونت تهمتن خواهیم پرداخت؛ فونتی که بر مبنای گرید سیستم طراحی شده و در یک شبکه‌ای از مربع‌های ریز، حروف در بخش‌های مختلفی مثل دندانه‌ها، منحنی‌ها و کشیدگی‌ها با دایره‌هایی در ابعاد مختلف از هم جدا شده‌اند.

دانلود رایگان فونت تهمتن

بررسی و دانلود فونت تهمتن (Tahamtan)

سبک فونت تهمتن بر پایه یک فونت فوق سنگین است که پیش از این نیز قلم‌های دیگری مثل فونت صنعت و فونت کنار را در این گروه معرفی کرده‌ایم.

عمده تفاوت این قلم با سایر قلم‌های ضخیم، ساده‌تر بودن و فشرده‌تر بودن آن است. به ویژه اینکه در خطوط کرسی تلاش شده به منظور خوانایی بهتر، حروف در نزدیک‌ترین فاصله ممکن به خط کرسی پایین قرار داشته باشند.

دانلود فونت فارسی تهمتن رایگان

سبک طراحی و وزن قلم تهمتن

قلم تهمتن از یک وزن معمولی Regular پشتیبانی می‌کند و خبری از سایر وزن‌ها یا نسخه وریبل در این فونت وجود ندارد. اما با همه این‌ها، همین وزن معمولی در سبک فوق سنگین درنظر گرفته شده است که می‌توان در ساخت طرح‌های گرافیکی که نیاز به یک فونت نمایشی خیلی ضخیم دارید از این قلم استفاده کنید.

قلم تهمتن بر روی یک گرید سیستم (Grid System) ساخته شده و طراحی حروف آن با این ایده شکل گرفته است که فقط یک واحد به فضای منفی حروف اختصاص داده شود تا حروف با حداکثر سیاهی به دست آید. این حجم از سیاهی و فضای مثبت باعث می‌شود نوشته بیشتر از هر فونتی خودنمایی کند و نادیده گرفتنش بسیار سخت باشد.

در این قلم برای دستیابی به حرکت روان و راحت چشم در دنبال کردن کلمات در راستای افقی، حروف تا جای ممکن و بیشتر از حد معمول روی خط کرسی نشانده شده‌اند.

و در نهایت اینکه این قلم فوق سنگین از ۳ فرمت رایچ TTF, WOFF و WOFF2 پشتیبانی می‌کند که برای استفاده در انواع برنامه در سیستم‌عامل‌های مختلف یا استفاده در فضای وب و اپلیکیشن‌های موبایل همچون برنامه اینشات مناسب هستند.

پشتیبانی از زبان فارسی و عربی

فونت فارسی تهمتن از زبان عربی نیز پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی این فونت از زبان عربی کامل است و علاوه بر اعداد که در ادامه نگاهی به آنها خواهیم داشت، در بخش اعراب نیز در استانداردترین حالت ممکن رعایت شده است.

فونت عربی تهمتن

اعراب این فونت چه برای زبان فارسی و چه عربی، بر خلاف حروف ضخامتی کمتر و در گروه وزن معمولی Regular را دارند که دلیل آن هم این است که تهمتن به طور کلی همین وزن را در عین ضخامت بالا دارد.

شاید اولین کاستی که در این قلم وجود دارد عدم پشتیبانی از زبان انگلیسی باشد. با وجود اینکه تهمتن از دو زبان فارسی و عربی پشتیبانی کاملی دارد، اما می‌توان برای زبان کردی و اردو نیز از آن استفاده کرد و شاید صرفا در برخی حروف و اعراب که در این زبان متفاوت هستند دچار مشکل شوید.

دارای حروف جایگزین متنوع و ترکیبات

در این فونت می‌توانید با قرار دادن کاراکتر همزه یا همزه میانی به ترتیب در انتهای برخی حروف یا حروفی که در میانه کلمات قرار دارند، شکل متفاوتی از تایپ این حروف را ایجاد کرده و در نهایت چند انتخاب مختلف برای تایپ یک کلمه به‌خصوص داشته باشید.

برای مثال همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ترکیبات و حروفی مثل «یـ، ی، س، ـر» در حالتی که بین کلمه، ابتدا و یا در انتهای آن باشد با قرار دادن کاراکترهای ذکر شده امکان تایپ یک کلمه را در چند حالت مختلف به شما خواهد داد. کافی است که مطابق تصویر به تعداد مشخص شده از دو کاراکتر «ء، ـئـ» به تعداد مشخص شده برای هر سبک استفاده کنید.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت تهمتن

تایپ این حالت از کلمات از یک سو موجب زیبایی متن خواهد شد و از سوی دیگر در استفاده برای جملات با توجه به اینکه برخی کلمات شکلی متفاوت به‌خود خواهند گرفت، هم موجب افزایش جلب توجه کاربر و هم موجب کمک به خوانایی بهتر متن در نگاه کلی خواهد شد.

این ترکیبات و حروف محدود به موارد بالا نیست. مشتبه تصویر زیر می‌توانید از حروف «ک، گ» نیز در حالت‌های مختلفی استفاده کنید.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت تهمتن

یا در نمونه زیر که امکان تایپ حروف «آ، ز، د، ی» در دو حالت مختلف فراهم است.

ترکیبات و حروف جایگزین فونت تهمتن

این ترکیبات جایگزین محدود به موارد بالا هم نیستند و در بسته دانلود فایل تهمتن با استفاده از فایل PDF راهنمای موجود می‌توانید با چگونگی استفاده از حروف جایگزین آشنا شوید.

پشتیبانی از اعداد فارسی و عربی

قابلیت دیگر قلم تهمتن پشتیبانی از اعداد فارسی و عربی است. مشابه تصویر زیر اعداد در این فونت بر اساس تغییرات هر دو زبان هستند.

اعداد فارسی و عربی فونت تهمتن

اعداد «٤٥٦» در زبان عربی که شکل متفاوت‌تری نسبت به اعداد «۴۵۶» در فارسی دارند زمانی که صفحه کلید شما عربی باشد، بر پایه همین زبان تایپ می‌شود.

استفاده و نصب فونت تهمتن در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 این فونت که در مقایسه با فرمت TTF حجمی بسیار کمتر دارند قابل استفاده برای وبسایت هستند. با اینکه تهمتن برای استفاده در متن‌های طولانی توصیه نمی‌شود، اما می‌توانید در متون کوتاه از آن استفاده کنید.

استفاده از این قلم در سایت در مواردی مثل اسلایدر، عناوین، نقل قول و تیترها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا هم به خوانایی کلی سایت از نظر گم نشدن کاربر بین متون بلند کمک کند و هم اینکه در بخش‌های ذکر شده با ایجاد جلب توجه به دلیل ساختار فوق سنگین و متفاوت از فونت بدنه اصلی سایت، موجب جلب توجه بیشتر برای خواندن سایر مطالب باشد.

نصب فونت تهمتن در سایت

دانلود فونت تهمتن با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت تهمتن ورژن ۱.۰ است که در آذر ۱۴۰۱ منتشر شده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت تهمتن دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در وزن معمولی Regular در سه فرمت رایج TTF, WOFF و WOFF2 دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت تهمتن رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت تهمتن به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت tahamtan هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *