تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت کولاک (Colak) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت کولاک (Colak) از سری فونت‌های پهن و مناسب عناوین، متن‌های کوتاه، مطبوعات و تبلیغات است که در یک وزن با ساختار فوق سنگین و با سبک نسخ توسط امیر مصباحی طراحی گردیده است. این فونت شباهت نزدیکی به فونت لاله‌زار دارد و در همان سبک طراحی شده که به همین جهت می‌توان آن را در گروه فونت‌های نوستالژی نیز دسته‌بندی کرد.

این فونت اقتباسی از دیگر قلم این طراح فونت دماوند است که با هدف به‌ثمر نشستن ایده تایپ‌فیسی سنگین با رویکردی رسمی و مدرن از آن فونت طراحی شده تا نیاز دو گروه از جامعه را برآورده سازد.

در ادامه این نوشته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت کولاک خواهیم پرداخت؛ فونتی نوستالژی با وزن بسیار سنگین و پهن که از آن می‌توان در عناوین و تبلیغات استفاده کرد. این فونت سرشار از خطوط هندسی، دارای طاهری نرم و دوستانه است که در ترکیب با یک فونت متن می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی خوانایی متون بلند داشته باشد.

دانلود رایگان فونت کولاک

بررسی و دانلود فونت کولاک (Colak)

ایده شکل‌گیری فونت کولاک، در یک روز سرد برفی شدید و کولاکی در شهر همدان شکل گرفته است؛ شهری در منطقه‌ای کوهستانی که دارای زمستان‌های سخت و سوزِ سرمایِ استخوان‌سوز است.

هنگامی که یک سیستم پرفشار با یک سیستم کم فشار برخورد می‌کند، کولاک‌ها شکل می‌گیرند. به نوعی به اختلاف فشار بین دو سطح کولاک گفته می‌شود. به مقابله فضای سنگین مثبت با حداقل‌ فضای منفی در یک سطح نیز گفته می‌شود.

امیر مصباحی؛ طراح فونت کولاک

بنابراین ایده طراح برای ساخت این فونت، نیز بر اساس همین تعریف شکل گرفته است. ساختارهای مثبتی در فونت که در برابر بخش‌های منفی قرار گرفته و نتیجه آن شکل‌گیری قلم کولاک شده است.

استایل و وزن فونت کولاک

طراحی فرم کاراکترهای کولاک متمایل به هندسه و از نرمی و سیالی متعاد‌ل‌تری نسبت به فونت دماوند است. طراح سعی کرده با حفظ روحیه رسمی، دوری از اغراق و همچنین محدود کردن فضای منفی در بین کاراکترها، فضای تایپوگرافی و گرافیک متفاوتری را به نمایش بگذارند.

با اینکه فونت کولاک فقط در یک وزن معمولی Regular، اما بر خلاف نام این وزن با طراحی فوق سنگین ساخته شده است؛ اما در مقابل در بسته دانلود فونت کولاک با تنوع بالایی از تعداد فایل فونت و فرمت‌های آن مواجه هستیم.

این فونت دارای دو فرمت مناسب برای انواع سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای گرافیکی و ویرایشگر متن TTF و OTF است و برای استفاده از وب فونت نیز از دو فرمت بهینه WOFF و WOFF2 نیز پشتیبانی می‌کند که نسبت به دو فونت دیگر حجمی بسیار کمتر دارند.

همچنین فونت بر اساس پشتیبانی از زبان‌های با اعداد فارسی به دو گروه تقسیم شده که فونت‌هایی با نام‌گذاری FD که مخفف FarsiDigits است، اعداد فارسی و عربی را به صورت هک شده در اختیارتان قرار خواهند داد که در ادامه بیشتر آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فونت کولاک عربی

پشتیبانی از 6 زبان مختلف

فونت فارسی کولاک محدود به این فونت نبوده و با توجه به پشتیبانی کامل از ۶ زبان مختلف، تمرکز اصلی خود را روی پشتیبانی از زبان کردی و عربی دارد. دلیل تمرکز روی این زبان‌ها نیز مملو بودن آنها به انواع اعراب و گلیف‌های تزئینی است.

اگر به دنبال یک فونت عربی پهن هستید، کولاک می‌تواند در لیست فونت‌های پهن در اولویت شما قرار گیرد. این فونت در نسخه زبان‌های خاورمیانه‌ای همچون عربی، کردی، اردو و ترکی که بر اساس قلم فارسی هستند، از تایپ اعداد فارسی پشتیبانی کرده و همچنین تفاوت‌های جزئی همچون اعداد «٤٥٦» یا حروف «ک، ه، ی» که در زبان عربی وجود دارد را پشتیبانی می‌کند.

فونت کردی کولاک

پشتیبانی این فونت کردی در این زبان نیز جزو زبان‌های اصلی آن است. در زبان کردی هم شاهد استفاده از انواع گلیف‌هایی هستیم که یا جنبه تزئینی دارند و یا اینکه به عنوان اعراب استفاده می‌شوند. این زبان با توجه به نوشتار و ساختار متفاوتی که در خوانایی دارد، نیازمند یک استاندارد خاص‌تری نصبت به سایر زبان‌های مبتنی بر حروف فارسی است که در این فونت به صورت کامل روی آن کار شده است.

در فونت انگلیسی کولاک نیز همان طراحی ضخیم پیاده‌سازی شده تا هماهنگ با زبان فارسی بوده و لزومی به تغییر قلم نداشته باشید. در زبان انگلسی هم چه حروف لاتین و چه اعداد و کاراکترهای خاص دیگر، همان ساختار وزن سنگین را پشتیبانی می‌کنند.

دارای گلیف های متنوع تزئینی و اعداد فارسی

دیگر ویژگی فونت کولاک پشتیبانی از گلیف‌های خاص است. در این فونت فارسی که بر روی زبان کردی و عربی تمرکز ویژه‌ای شده است، امکان استفاده از انواع اعراب مخصوص زبان عربی و همچنین گلیف‌هایی را خواهید داشت که در زبان کردی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اعداد در این فونت نیز از قابلیت هک اعداد فارسی و عربی پشتیبانی می‌کنند. یعنی بدون نیاز به تغییر زبان صفحه کلید به این زبان‌ها، وقتی از فونت‌های FD آن استفاده کنید، هنگام تایپ لاتین اعداد به‌جای نمایش اعداد لاتین، فارسی نمایش داده خواهند شد. برای زبان عربی نیز اعداد «٤٥٦» با همان ساختار استاندارد تایپ خواهد شد.

فونت نوستالژیک مناسب مطبوعات

یکی از بهترین کاربردهایی که فونت کولاک دارد برای استفاده در مطبوعات است. در ساختار این فونت پهن شاهد یک پهنای نسبتا نزدیک به هم در تمامی بخش‌های حروف هستیم که دارای زوایا و منحنی‌های بسیار نرم و سیال است.

نقاط نیز به شکل مناسبی به صورت مربع مورب روی حروف جا خوش می‌کنند. پهن بودن این فونت آن را به انتخاب مناسبی برای فونت عناوین بدل کرده است که می‌تواند در متن‌های کوتاهی که با هدف درج شعار، ذکر نام یا معطوف کردن و جلب توجه کاربر روی بخشی از محتوا است مورد استفاده قرار گیرد.

گلیف ریال فونت کولاک

استفاده از این نوع فونت نوستالژیک در دهه‌های ۵۰ بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت که اگر بخواهیم اشاره‌ای به نمونه دیگر این فونت‌ها داشته باشیم می‌توان به فونت لاله زار و فونت صنعت اشاره کرد.

در صنایع مطبوعات از این فونت می‌توان روی جلد مجلات، صفحات اصلی در بخش گروه‌بندی موضوعات، جلد کتاب و از این دست بخش‌ها استفاده کرد. برای تبلیغات محیطی نیز استفاده از این فونت برای بخش‌های مهم محتوا همچون مواردی مثل «ارسال رایگان، درج قیمت» مناسب است؛ خصوصا اینکه این فونت از گلیف و شکل خاصی از نوشتار «ریال» پشتیبانی می‌کند که حرف «ال» به هم چسبیده هستند.

استفاده و نصب فونت کولاک در سایت

فونت کولاک فارسی در نسخه WOFF و WOFF2 مخصوص استفاده در وب فونت ایجاد شده است. این دو فرمت نسبت به سایر فونت‌ها ساختاری بهینه و کم حجم دارند که با هدف کاهش زمان لود سایت و افزایش سرعت بارگزاری صفحات ایجاد شده‌اند.

مناسب بودن این فونت برای عناوین آن را به انتخاب خوبی برای هم‌نشینی با یک فونت متن مناسب همچون وزیر یا سایر فونت‌ها بدل کرده است. می‌توانید از این فونت در بخش‌هایی مثل تیترها، عناوین مطالب، نقل قول و هر بخش از محتوا که نیاز است توجه و نگاه مخاطب را به آنجا معطوف کنید از این فونت استفاده کنید.

پهن بودن فونت در فضای وب که ترکیبی در یک فونت معمولی مناسب متن باشد باعث افزایش خوانایی خواهد شد. در متن‌های بلند یکی از مشکلات کاربران خصوصا در دستگاه‌های موبایل گم شدن در بین محتوا است که نقش فونت در این بین می‌تواند بسیار موثر باشد.

از طرفی دیگر، کاربرانی که حوصله خواندن متون طولانی را نداشته باشند، با استفاده از این عناوین که در بخش‌هاس تیترها (تگ‌های Heading) استفاده شده باشد، می‌توانند خیلی سریع و ساده‌تر آن بخشی از محتوا که به دنبالش هستند را پیدا کرده و مطالعه کنند.

به طور کلی ترکیب این فونت با یک فونت مناسب متن می‌تواند روی بهبود تجربه کاربری UI در یک سایت موثر باشد.

دانلود فونت کولاک فارسی و عربی

دانلود فونت کولاک با تخفیف 20 درصد

در حال حاضر جدیدترین نسخه فونت کولاک ورژن ۱.۱ است که در آذر ۱۴۰۱ آپدیت شده و مشکلات جزئی آن برطرف گردیده است. با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت کولاک دسترسی داشته و می‌توانید این فونت پهن را در ۴ فرمت مختلف همراه با پشتیبانی از اعداد ترکیبی یا اعداد هک شده فارسی دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت کولاک رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت کولاک به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت کولاک هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *