۵ درصد تخفیف ویژه خرید همه فونت‌ها

کپی و خرید: fontchi
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت پارادوکس (Paradox) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت پارادوکس (به انگلیسی: Paradox) یک فونت فارسی کاملا هندسی اما با سبک خاص فانتزی است. در این فونت حروف گویی که مورد پیچش و خم شدن قرار گرفته باشند با الهام از آثار «موریس اشر» طراحی شده‌اند که در نگاه اول سه بعدی به‌نظر می‌رسند. در حالی که اگر با دقت نگاه کنید خواهید دید که در اثر خطای دید چنین ساختاری دارند.

این فونت که برای اولین بار نمونه چنین سبک طراخی در زبان فارسی ایجاد شده توسط عباس سید ابراهیمی طراحی شده است. یک فونت فانتزی در گروه عناوین و تبلیغات است که می‌توانید از آن برای تبلیغات، پست و استوری و بسته بندی محصولات غذایی، اسباب بازی، پوشاک، ورزشی و… استفاده کنید. این فونت کاملا نمایشی و خلاقانه است که به شما آزادی عمل بسیاری در طراحی خواهد داد.

در ادامه این نوسته از سایت فونتچی به نقد و بررسی فونت پارادوکس خواهیم پرداخت؛ قلمی که با پشتیبانی از یک وزن معمولی Regular دارای دو سبک متفاوت معمولی و مونولاین است که در هر دو حروف مورد پیچش و چرخش قرار گرفته‌اند و با توجه به ساختار هندسی پیچیده‌ای که دارند یک فونت سه بعدی به نظر می‌رسد.

بررسی و دانلود فونت پارادوکس (Paradox) فانتزی

عباس سید ابراهیمی از جمله طراحان فونت ایرانی است که پیش از این اثر دیگری با نام فونت وزین را از وی معرفی کرده‌ایم.

نوشته های مشابه

ایده ساخت فونت پارادوکس به دلیل علاقه شخصی من به آثار موریس اشر، از سال ۹۳ شروع شد. با جستجو و آزمون و خطا، به طراحی پرداختم و در این مسیر، تعدادی فونت لاتین هم پیدا کردم که همین کار را انجام داده بودند. اما حروف فارسی بسیار پیچیده از لاتین بود، الگوهای خط لاتین پاسخگو نبود و من مجبور بودم وقت زیادی را برای حل چالش‌ها صرف کنم.

در سال ۹۸، با تمرکز جدی‌تر به طراحی فونت پرداختم و نهایتا تا پایان همان سال، طراحی و اجرای نرم‌افزاری آن تقریبا تمام شد. در سال ۱۴۰۱، با راهنمایی دقیق و موثر دوست خوبم، امین عابدی (برای کد نویسی) نهایتا فونت پارادوکس آماده انتشار شد.

عباس سید ابراهیمی؛ طراح فونت پارادوکس.

ایشان به صورت تخصصی در زمینه طراحی فونت‌های فانتزی و نمایشی فعالیت دارند که می‌توان از آنها برای تبلیغات و عناوین چه در حوزه چاپ و تبلیغات محیطی و چه فضای دیجیتال همچون سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل از آنها استفاده کرد.

طراحی فونت پارادوکس

سبک طراحی و وزن فونت پارادوکس

در طراحی فونت پارادوکس تمامی حروف و گلیف‌ها دو بار مورد طراحی قرار گرفته‌اند. به طوری‌که هر حرف به صورت جداگانه طراحی شده و سپس با هم ترکیب شده است. این ترکیب‌ها در خطوط مورب و پیچ در پیچ خود را نشان می‌دهد که همین سبک طراحی سبب شده با فونتی سه بعدی مواجه باشیم.

این فونت کاملا هندسی از دو سبک پشتیبانی می‌کند. سبک اول حالت معمولی آن است که مثل هر فونت دیگری ساختار توپر دارد در حالی که خطوط بسیار نازک در سرتاسر حروف به صورت پیچشی به چشم می‌خورد که بیانگر دو بخشی بودن حروف است.

سبک دیگر فونت نیز حالت مونولاین یا همان توخالی است که نمونه‌هایی از این سبک را پیش از این در آثاری نظیر فونت یکتا و فونت ابتکار مشاهده کرده‌ایم.

در هر دوی این سبک‌ها فونت تنها دارای وزن معمولی Regular است و از سبک طراحی یکپارچه در تمامی حروف و کاراکترها برخوردار است که در ۳ وزن استاندارد TTF, WOFF و WOFF2 قابل دانلود است.

پشتیبانی کامل از زبان فارسی و عربی

آنطور که در صفحه معرفی فونت پارادوکس ذکرشده این فونت از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند. اما لازم به ذکر است که با توجه به اینکه زبان عربی بر پایه رسم خط فارسی است و تنها برخی از حروف نظیر «ك، ي، ة، ؤ، ئ» دارای گلیف متفاوت هستند، این فونت پشتیبانی از فونت عربی را نیز دارد.

همانطور که در تصویر فوق می‌بینید، پشتیبانی این فونت در زبان عربی محدود به حروف نبوده و از کاراکترهای خاص و اعراب نیز پشتیبانی کاملی دارد. به‌طوری که تمامی اعراب زمانی هم که در هم‌نشینی با سایر اعراب فرعی مثل «سکون، همزه، تشدید» باشند موجب به هم‌ریختگی نخواهد شد.

پشتیبانی فونت پارادوکس از اعراب چه در زبان فارسی و چه عربی در هر دو سبک به صورت یکسان است و از همان سبک‌های خطی و ساده فونت بهره می‌برند که هرچه اندازه فونت بزرگ‌تر باشد بیشتر خود را نشان خواهد داد.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین

در فونت‌هایی که جنبه نمایشی، تبلیغاتی و تجاری دارند پشتیبانی از حروف جایگزین یا همان Alternatives امری ضروری است. فونت پارادوکس نیز از این ویژگی برخوردار است که به شما امکان تایپ متفاوت برخی از حروف و ترکیبات را خواهد داد. به کمک این ویژگی می‌توانید بدون نیاز به انجام کارهای زمان‌بر و پیچیده در نرم‌افزارهای گرافیکی، به سادگی هر یک از حروفی که چنین قابلیتی را دارند در چند حالت مختلف تایپ کنید.

به عنوان نمونه در تصویر بالا حروف جایگزین فونت پارادوکس را برای حرف «ک» پایانی و ترکیب «ـی» چسبان پایانی مشاهده می‌کنید که علاوه بر حالت پیچش خطوط در انتهای آن، ابتدا و میانه نیز متفاوت است.

با استفاده از فایل راهنمای موجود در بسته دانلود فونت پارادوکس می‌توانید به چگونگی استفاده از این حروف و ترکیبات جایگزین دسترسی داشته و همچنین همه کاراکترهای جایگزین در این فونت را مشاهده کنید. یا اینکه با استفاده از تنظیمات Open Type نرم‌افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ، به تمامی گلیف‌ها دسترسی یافته و حروف جایگزین را پیدا کنید.

پشتیبانی حرفه ای از اعداد فارسی

یکی دیگر از ویژگی‌های فونت پارادوکس پشتیبانی حرفه‌ای از اعداد است که شامل پشتیبانی اعداد بر اساس هر زبان است.

در فونت پارادوکس اعداد عربی همچون «٤٥٦» که متفاوت از نسخه فارسی «۴۵۶» هستند دارای گلیف استاندارد خود هستند. زبان صفحه کلید شما زمانی که روی زبان عربی باشد به شکل استاندارد این اعداد تایپ خواهد شد.

مناسب تبلیغات و فونت فانتزی عناوین

با توجه به سبک فانتزی که فونت پارادوکس دارد انتخاب مناسبی برای تبلیغات، به‌ویژه بسته بندی محصولات غذایی است. این فونت برای محصولاتی که بر اساس همین فونت دارای ظاهری پیچیده باشند می‌تواند گزینه مناسبی هم باشد.

از این فونت می‌توانید در طراحی انواع بنر و تصاویر گرفته تا طراحی تابلو سردر فروشگاه‌ها نیز استفاده کنید. در فضای دیجیتال نیز می‌توانید با نصب فونت پارادوکس در اینشات، کپ کات، فتوشاپ و دیگر برنامه‌های رایج که مناسب طراحی تصویر و ویدئو هستند، در استوری و پست صفحات اجتماعی از این قلم استفاده کنید.

استفاده و نصب فونت پارادوکس در سایت

فرمت‌های WOFF و WOFF2 در فونت پارادوکس مناسب استفاده در وب و موبایل هستند. این فرمت‌ها علاوه بر اینکه حجم کمتری در مقایسه با فرمت TTF دارند، توسط مرورگرها بهتر رندر شده و در شرایطی که بر روی سایت مورد استفاده قرار گیرند، موجب بهبود سرعت لود خواهند شد.

با نصب فونت پارادوکس در سایت می‌توانید از این قلم در بخش‌هایی همچون اسلایدر، بنرها، عناوین مطالب، تیترها و به طور کلی هر المانی که نیازمند یک فونت نمایشی، تبلیغاتی یا عنوان هستید که توجه مخاطب را معطوف آن کنید بهره لازم را ببرید.

دانلود فونت پارادوکس با تخفیف

جدیدترین نسخه فونت پارادوکس ورژن ۱.۰ است که در بهمن ۱۴۰۲ منتشر شده است. این فونت را می‌توانید در یک وزن معمولی Regular اما با پشتیبانی از دو سبک معمولی و مونولاین دریافت کنید.

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت پارادوکس دسترسی داشته و می‌توانید این فونت فانتزی را با ۳ فرمت TTF, WOFF و WOFF2 که مناسب استفاده در انواع سیستم عامل و نرم‌افزار هستند دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت پارادوکس رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت پارادوکس به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Paradox هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *