تا ۴۴ درصد تخفیف تیرگان فونت ایران

کپی و خرید: tirgan1403
دانلود فونت

معرفی و دانلود فونت پتک (Potk) جدید

هاست و دامنه فراسو

فونت پتک (به انگلیسی: Potk) در گروه فونت‌های هندسی و فانتزی قرار دارد که طراحی آن مشابه اسمش، از ضربه وارد کردن توسط پتک به آهن گداخته الهام گرفته شده است. در این قلم شاهد وزن سیاه Black هستیم که مشابه نامش نشان از مقاومت و سختی آن دارد.

در این فونت سیاه نمایشی، کلیه حروف با فرض ضربات وارد شده به آهن طراحی شده است که در برخی جاها دارای فرورفتگی، برخی دارای ترک خوردگی و برخی دیگر دارای لبه‌هایی نرم هستند. طراح و توسعه دهنده این فونت مهدی ارشادی است که آن را برای استفاده در عناوین توسعه داده است.

در ادامه این نوشته از فونتچی، به نقد و بررسی کامل فونت پتک خواهیم پرداخت؛ قلمی با وزن فوق سنگین و نمایشی که پیش از این نمونه‌های مشابه این قلم را در صفحات فونت صنعت و فونت تهمتن بررسی کرده‌ایم.

دانلود رایگان فونت پتک

بررسی و دانلود فونت پتک (Potk)

فونت کولاک و فونت بلوک از دیگر قلم‌های طراحی شده در همین سبک هستند که دارای وزن فوق سنگین و ضخامت زیاد در وزن‌های بالا می‌باشند. از این نوع قلم‌ها می‌توانید برای طراحی در تبلیغات استفاده کنید که خصوصا نیاز است نامی از برند برده شود.

نوشته های مشابه

یا اینکه با توجه به ساختار قلم که الهام گرفته از آهن و آهنگری است، می‌توانید در طراحی تابلوهای صنعتی در سردر فروشگاه‌ها، کارگاه‌ها و هر واحدی که محصول یا خدماتی دارد که قدرت و مقاومت جزو ارکان اصلی آن است استفاده کنید.

سبک طراحی و وزن فونت پتک

سبک طراحی و وزن فونت پتک

در طراحی قلم پتک از ضرباتی که به آهن گداخته وارد شده الهام گرفته شده است. کلیه حروف دارای ضخامتی متغیر هستند که در اثر این ضربات ایجاد شده و انتظار هم مر‌رود که در برخی حروف شاهد خطوطی صاف و در برخی دیگر شاهد خطوط مورب باشیم که در اثر این ضربات وارد شده‌اند.

در اثر ضربات وارد شده، آهن می‌تواند در برخی جاها فرو برود و موجب ایجاد شکاف شود، در برخی موارد مثل لبه‌ها ساختاری نرم و لطیف روی آهن ایجاد کند و در برخی دیگر به دلیل ساختار فلز، شاید موجب ایجاد ترک شود.

همه این ۳ حالت دست به دست هم داده‌اند تا کلیه حروف در فونت پتک و برای همه زبان‌ها نیز چنین ساختاری داشته باشند که نمونه‌ای از آن را در تصویر می‌بینید.

کوبیدن پُتک روی هر چیز به تغییر ریخت اجسام می‌انجامد و با داشتن ایده‌ای مناسب می‌توان آن را به شکلی خاص بدل کرد. تفاوتی نمی‌کند چه چیز زیر ضربات پُتک قرار دارد؛ نحوه‌ی برخورد و شدت ضربه‌ها تعیین کننده است. آهن گداخته، سنگ‌ معادن، بلوک‌های سیمانی و حتی حروف قابلیت تغییر شکل دارند.

مهدی ارشادی؛ طراح قلم پتک.

این قلم فقط دارای یک وزن سیاه Black است؛ اما با این حال ضخامتی که حروف دارند سیاه‌تر به نظر می‌رسند. هرچه هم سایز فونت را درشت‌تر کنید، با توجه به ترک‌ها، نرمی و شکاف‌هایی که حروف دارند، بیشتر دیده شده و جلب توجه خواهند کرد.

این قلم را می‌توانید در قالب سه فرمت TTF, WOFF و WOFF2 که به ترتیب برای استفاده در انواع سیستم‌عامل و وب فونت مناسب هستند استفاده کنید.

پشتیبانی از 5 زبان مختلف

فونت فارسی پتک محدود به این زبان نیست و با زمانی که روی طراحی و توسعه آن با دید آهنگری صرف شده، توسعه دهنده صبر زیادی را به خرج داده تا نتیجه نهایی را در قالب 5 زبان مختلف در اختیار داشته باشید.

این قلم از زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو و کردی هم پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی هر یک از زبان‌ها نیز بر مبنای استاندارد بین‌المللی است که علاوه بر حروف و ترکیبات مشترک بین زبان‌های مبتنی بر رسم‌ط فارسی و لاتین، کلیه حروف، اعراب و گلیف‌های تزئینی که متفاوت بوده یا دارای ساختاری با تغییرات جزئی هستند پیاده‌سازی شده است.

در تصویر زیر نمونه‌ای از این قلم را برای هر ۵ زبان ذکر شده مشاهده می‌کنید که اگر خوب به کلمات بنگرید، متوجه خواهید شد که این قلم از ترکیبات جایگزین نیز پشتیبانی می‌کند.

دانلود رایگان فونت پتک چند زبانه

تغییراتی مثل کم‌شدن فضای بین حروف و چشم‌ها، برهم‌زدن یک‌نواختی در ضخامت‌ها، شکستگی‌های اتفاقی در اثر ضربات پتک و تغییر در اندازه‌ها فضای متفاوتی را در فونت پتک برای تمامی زبان‌ها به‌وجود آورده است که با دقت به تصویر بالا می‌توان این موضوع را هم متوجه شد.

دارای ترکیبات و حروف جایگزین متنوع

ویژگی متمایز کننده دیگر این قلم پشتیبانی از حروف جایگزین متعدد و برخی ترکیبات است که امکان تایپ کلمات را بر اساس شکل متفاوتی از حروف و نقطه‌ها فراهم نموده است که ساختاری نمایشی‌تر به قلم می‌دهند.

وجود ترکیب‌های متنوع در فونت‌های نمایشی برای خلق کلمات متفاوت امری لازم است؛ چرا که ارائه این ترکیب‌های جایگزین و از پیش تعیین‌شده برای طراحان کاربردی خواهد بود.

برای نمونه در این قلم می‌توانید دو حروف رایج «ک، گ» را با توجه به اینکه جدا بوده یا با اتصال به سایر حروف در ابتدا یا میانه کلمات استفاده شده باشند، در چند حالت مختلف زیر در اختیار داشته باشید.

حروف جایگزین فونت پتک

یا در نمونه دیگری شکل برخی حروف مانند «ر، ک، ه‍، ه» برای نمایشی‌تر کردن امکان تایپ عبارات را در چند حالت مختلف فراهم می‌کند.

حروف و ترکیبات جایگزین در فونت پتک

دلیل اهمیت این موضوع این است که برخی عبارات جزو کلمات کلیدی ما در جمله هستد؛ تایپ حروف جایگزین باعث می‌شود که بیشتر در کانون توجه قرار گیرند و از سوی دیگر به خوانایی متن نیز کمک بهتری خواهند کرد.

دارای گلیف اختصاصی ریال و تومان

قبل از بررسی گلیف‌های اختصاصی تومان و ریال در این قلم، بهتر است اشاره‌ای به پشتیبانی از اعداد داشته باشیم.

اعداد اختصاصی طراحی شده برای زبان عربی و اردو مجزا از اعداد فارسی هستند. چرا که در این زبان‌ها ساختار برخی اعداد مثل «٤٥٦» برای زبان عربی متفاوت از چیزی است که در زبان فارسی شاهد آن هستیم.

استفاده از گلیف ریال و تومان در فونت پتک

در کنار اعداد، ایم قلم از دو گلیف اختصاصی «تومان» و «ریال» هم پشتیبانی می‌کند که دارای ساختاری اختصاصی است. در صورتی که فروشگاه اینترنتی داشته باشید، می‌توانید به کمک راهنمای استفاده از CSS که در بسته دانلود فونت پتک وجود دارد، با چگونگی فعال سازی گلیف ریال یا تومان در این قلم آشنا شده و واحد پولی را در سایت خود با استفاده از این گلیف‌ها نمایش دهید.

استفاده از این گلیف‌ها برای نمایش قیمت چه در وب فونت و چه طرح‌های بصری مثل بنر شبکه‌های اجتماعی، اسلایدر و بیلبوردهای فیزیکی درون‌شهری، می‌تواند توجه بیشتر مخاطب را روی جنس شما معطوف کند. خصوصا اینکه پشتیبانی از گلیف تومان هم نسبت به ریال با توجه به تعداد کمتر صفر در اولویت قرار می‌گیرد و با نگاهی روانشناسانه، مخاطب را برای خرید درگیر خواهد کرد.

استفاده و نصب فونت پتک در سایت

قلم پتک برای استفاده در سایت از دو فرمت استاندارد WOFF و WOFF2 پشتیبانی می‌کند. از آنجا که این فونت در گروه مناسب عناوین، تبلیغات و تیترها دسته‌بندی می‌شود برای متن‌های طولانی و جملات چندتایی مناسب نیست. بنابراین بهتر است در یک سایت صرفا با هدف استفاده برای فونت عنوان درنظر گرفته شود.

از این قلم می‌توانید در مواردی مثل عنوان نوشته‌ها، تیترها، نقل قول، کادرهای رنگی و هر جایی که فکر می‌کنید ضروری است یک جمله نسبتا کوتاه اصلی را در کانون توجه مخاطب قرار دهید استفاده کرد. برای فونت کلی سایت نیز می‌توانید از سایر قلم‌های مناسب متن که در سایت معرفی شده است استفاده کنید.

دانلود فونت پتک با تخفیف 20 درصد

جدیدترین نسخه فونت پتک ورژن ۲.۰ است که در اسفند ۱۴۰۲ آپدیت شده که ضمن افزوده شدن قابلیت‌ها و پشتیبانی کامل‌تر زبا‌ن‌ها بهبودهایی نیز روی آن اعمال شده که به شرح زیر هستند.

تغییرات نسخه ۲.۰ فونت پتک:

  • افزایش ضخامت حروف
  • بهبود فاصله گذاری حروف، اعداد و علائم
  • تغییر فرم بعضی حروف و کاراکترها مانند «پـ، ـغـ، ـغ، ـف، ـا، ؟»
  • اضافه شدن کارکترهای عربی و کوردی
  • اصلاح حرکت گذاری‌ها

با کلیک روی دکمه زیر به لینک دانلود فونت پتک دسترسی داشته و می‌توانید این قلم را در وزن Black در قالب ۳ فرمت استاندارد همراه با فایل‌های راهنمای استفاده از حروف جایگزین و ترکیبات دریافت کنید.

کاربر گرامی؛ فونت پتک رایگان نیست. با کلیک روی دکمه بالا کد تخفیف فونت پتک به صورت خودکار کپی خواهد شد و به صفحه دانلود فونت Potk هدایت می‌شوید. این کد تخفیف فونت ایران سیستمی بوده و شامل ۵ درصد تخفیف است. برای استفاده ضروری است با «کلیک روی دکمه بالا» وارد سایت مرجع شوید.

امتیاز نوشته:

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *